49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
    Lake Washington Rowing Club
S. Kinne
 
    Minneapolis Rowing Club
M. Franzen
 
    Lake Union Crew
J. Gardner
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carey
 
    Cambridge Boat Club
B. Stevens
 
    Potomac Boat Club
D. Perrone
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
H. Cuyler
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Hogan
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    Unaffiliated (USA)
L. Rindlaub
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Green
 
    Cambridge Boat Club
j. campbell
 
    Lake Casitas Rowing Association
B. Colven
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
M. Stone
 
    Canberra Rowing Club
A. Nicolay/
 
    Colorado Rowing
M. Wurster
 
    V-Sculls
M. Hegarty Colombo
 
    GMS Rowing Center
L. Merk-Gould
 
    Cambridge Boat Club
M. Hagelstein
 
    Community Rowing, Inc.
P. Wayne
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
T. Foreman
 
    Argonaut Rowing Club
M. Coffey/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
M. Hobart
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Cambridge Boat Club
S. Hall
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Hastings
 
    Cambridge Boat Club
S. Johnson
 
    Narragansett Boat Club
J. Richards
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
E. Braithwaite
 
    Don Rowing Club
G. Wainwright
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent
 
    Skidmore Community Rowing
J. Gillern
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Pettipaug YC Rowing
C. Widgery
 
    Cambridge Boat Club
P. Gelin
 
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Unaffiliated (USA)
J. Meyer
 
    Toronto Sculling Club
P. Monckton
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Thorne
 
    V-Sculls
M. Tebay
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
F. Verhulst
 
    Delta Deas Rowing Club
m. bates
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Cambridge Boat Club
C. Fountain
 
    Maine Rowing Association
J. Foltz
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope
 
    Unaffiliated (USA)
D. Lee
 
    Western Rowing Club
j. dwyer/
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Pocock Rowing Center
H. Koerner
 
    Potomac Boat Club
N. Young
 
    Maine Rowing Association
D. Seales
 
    Hanlan Boat Club
H. Vanderlugt
 
    Orleans Sweeps and Sculls
D. Ledkovsky
 
    Oregon Association of Rowers
J. Stacey
 
    Salisbury Boat Club
W. Kirber
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
R. Simitis
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Unaffiliated (USA)
D. Wassail
 
    University of Massachusetts Crew
J. Dietz
 
    Unaffiliated (USA)
J. Clary
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Wolfe
 
    Whistler Rowing Club
G. Groff
 
    Unaffiliated (USA)
J. Hirsch
 
    Norwalk River Rowing Association
D. Loomis
 
    Partez Rowing Club
A. Adachi
 
    All American Rowing Camp, LLC
R. Franks
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    Upper Valley Rowing Foundation
M. Van Beuren
 
    Narragansett Boat Club
P. Gross
 
    Unaffiliated (USA)
P. Bully
 
    Hanlan Boat Club
J. Sherrick
 
    Mid Hudson Rowing Association
M. Griffin
 
    Amoskeag Rowing Club
M. Shields
 
    Upper Valley Rowing Foundation
G. Isley
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Cheesebro
 
    Connecticut College
R. Ricci
 
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. Macgowan
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Narragansett Boat Club
D. Gray
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Potomac Boat Club
R. Lewis
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Norwich Rowing Club
V. Audinis
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men
A. Card
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
D. Chernoff
 
    Cambridge Boat Club
M. Findeis
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Detroit Boat Club
M. Nash
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
T. Smith
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Cambridge Boat Club
E. Cooke
 
    Riverside Boat Club
A. O'Brien
 
    Cambridge Boat Club
R. Schooler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Bunbury Rowing Club
M. Lane
 
    Whitemarsh Boat Club
G. Kerr/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
D. Powers
 
    Ashland Rowing Club
R. Lombardi
 
    Community Rowing, Inc.
F. Horton
 
    Baltimore Rowing Club
M. Chin/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Warren Rowing Club
J. Kermond
 
    Malta Boat Club
M. Brown
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    Unaffiliated (CAN)
P. Desjardins
 
    Ann Arbor Rowing Club
M. Peterle
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Michals
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Chase
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy
 
    Western Rowing Club
S. Matthews
 
    Riverside Boat Club
J. Schafer
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Maine Rowing Association
C. Carr
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Riverside Boat Club
J. Sisk
 
    Detroit Boat Club
R. LaCasse
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Margolis
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Detroit Boat Club
R. Lesnau
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Vafaee
 
    Community Rowing, Inc.
J. Randle
 
    Salisbury Boat Club
R. Bettigole
 
    New Haven Rowing Club
B. Calandro
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Reinhard
 
    Cambridge Boat Club
E. Parizeau
 
    Los Angeles Rowing Club
D. Frick
 
    Cambridge Boat Club
K. Galie/
 
    Lake Union Crew
L. Yaffe
 
    Riverside Boat Club
B. Bohrmann
 
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
    Craftsbury Sculling Center
L. Jennings
 
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    Minneapolis Rowing Club
L. Randanzo
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Cambridge Boat Club
E. Kennelly
 
    Cambridge Boat Club
A. Sanders-Fleming
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Cipollone
 
    Independence Rowing Club
A. Petrella
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Cambridge Boat Club
S. Karcz/
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Brennan
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc.
S. Kelly
 
    Maritime Rowing Club
L. Douglas
 
    Amoskeag Rowing Club
S. Aldrich
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Pelham Community Rowing Association
S. Sales/
 
    San Diego Rowing Club
S. Sullivan
 
    Orleans Sweeps and Sculls
n. osborne
 
    Delta Deas Rowing Club
T. Gambrel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Purcell
 
    Friends of Brown Women's Crew
M. Hooper
 
    Berry Hill Boat Club
L. Gesinger
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Vesper Boat Club
E. Normolye
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Great River Rowing
P. Raila/S. Padilla/
 
    Riverside Boat Club
L. Osborn/P. Belden
 
    Upper Valley Rowing Foundation
T. Glover/C. Reynolds
 
    Mile High Rowing Club
J. Snyder/G. Malacrida
 
    Maritime Rowing Club
C. Galloway/L. Devitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    Community Rowing, Inc.
d. grinnell/R. Hasenfeld
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury/D. Parenti/
 
    Indianapolis Rowing Center
G. Vance/W. Vik
 
    Cambridge Boat Club
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
L. Horn/K. Kearney/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Olivier/B. Heck
 
    Vesper Boat Club
A. Jonik/C. Holdsworth
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Unaffiliated (USA)
B. Kronick/P. Jackson
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/G. DeAngelis
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Cambridge, Riverside
L. Smythe/P. Hoffnung
 
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/L. Stirton Aust/
 
    Avalon Rowing Club
N. Crome/C. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Hanlan Boat Club
D. Mara/B. Prevedello
 
    Lake Oswego Community Rowing
J. Wallis/S. Wood
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Wilson/P. Glover
 
    Lake Union Crew
L. Schwefel/K. Sabo
 
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Community Rowing, Inc.
L. Sheffner
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Siems Flanders
 
    Minneapolis Rowing Club
A. Cichanowski
 
    Lansing Oar & Paddle Club
L. Weise
 
    Cambridge Boat Club
N. Strom
 
    Cambridge Boat Club
J. Sacheck
 
    Unaffiliated (USA)
M. Gradek
 
    Unaffiliated (USA)
c. graves
 
    Rockford Crew
C. Raisky
 
    Cambridge Boat Club
J. Barker/
 
    New York Athletic Club
K. Skeffington
 
    Hanlan Boat Club
A. Desand
 
    Leander Boat Club
K. Henry
 
    Greenwich Crew
K. Erickson
 
    Mic Mac Rowing Club
a. oke
 
    North Cascades Crew
J. Huffman/
 
    Narragansett Boat Club
S. Cussler
 
    Penn A.C. Rowing Association
R. Foley
 
    Cambridge Boat Club
S. Mahan
 
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
    Pocock Rowing Center (A)
E. Johnson/A. Haack/K. Meyer/P. Hoffmeister/T. Ultican (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. de Souza/C. Leonard/D. McEachern/M. Strom (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (B)
C. Hoffman/J. Planke/T. Bennion/M. Chickering/B. Moghadam (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
G. Knowles/M. Sreckovic/P. Robertson/J. Scannell/N. Patterson (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
E. Brand/S. Winter/D. Scott/m. skirgaudas/P. Chen (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
C. johnston/S. Irish/A. Rubbo/K. Shalabi/L. Roman (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
j. leonard/D. Utter/J. Cody/b. walk/K. Zambelli (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
T. Needham/D. Silveira/S. Batchelor/T. Timmerman/R. Gould (Cox)/
 
    River City Rowing Club (A)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Pollock/G. Kott/B. Kapeluch/M. Jansen/A. Jansen (Cox)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    East Arm Rowing Club (A)
C. Shepherd/R. Zimmer/T. Rendle/R. Wagner/H. Franklin (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/B. Freeman/B. Lehman/A. Wisniewski/R. Freedman (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
S. Gorvy/C. Le Neve Foster/A. Landon-Green/R. Smith/L. Bayne (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Brewer/E. Doyle/G. Ward/W. Stephan/T. Sorensen (Cox)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
H. Christensen/S. Schoenhut/F. Maselkowski/S. Riedel/H. Elmiligi (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Middletown Parks and Recreation Crew Team (A)
 
    Old Glory Boat Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/C. Faro/D. Kaczmarek/B. McGowan/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Faber/J. Kershaw/W. Thiesse/P. Johnson/S. Baldvins (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
 
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Quarrier/W. Smith/O. Huxley/L. Wang/M. Tien (Cox)
 
    Colorado Rowing (A)
 
    Don Rowing Club (A)
J. Breitman/C. Hartmann/M. Dunlop/J. Surzyd/M. Webb Wilkinson (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/N. Beglau-Pueyo/S. Burt/P. Merkle/M. Ward (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. de Leuw/T. Miller/T. Wahl/K. McKown/Y. Mito (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/F. Mustafaa/M. Nemshak/T. Stein/p. whitaker (Cox)/
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Los Angeles Rowing Club (A)
L. Schaffhauser/L. Zavarzina/E. Davis/C. Farrand/G. Vavala (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    East Bay Rowing Club (A)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
S. VanderVelde/L. Condro/C. Augst/I. Linden/S. Gibbons (Cox)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/r. winn/V. Larson/L. Wasserman/C. Hanlon (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
 
    Peterborough Rowing Club (A)
 
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
    Space Coast Crew (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Composite: North End, Otago (A)
H. Bond/E. Travis
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/C. McMahon
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/Y. Marts
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
 
    Baltimore Rowing Club (B)
e. geyh/H. Hutton
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/F. Moortgat
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Kennebecasis (A)
J. Reid/N. Voutour
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Dorna/R. Ezzell
 
    Composite: Cascadilla, Mt. Baker (A)
J. Walker/T. Willsallen
 
    Austin Rowing Club (A)
R. Weiss/J. Wassenaar
 
    Composite: Cambridge, Ridley Graduate (C)
P. Macgowan/E. Kennelly
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
D. Peschel/S. Kinne
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Recovery on Water (B)
T. Opferman/M. Willmott
 
    Revolution Rowing (A)
J. Pickens/L. Pickens
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/M. Slabbert
 
    Cambridge Boat Club (A)
k. glasgow/R. Schouten
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/L. D'Aniello
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Collins/S. Collins
 
    V-Sculls (A)
E. Roosendahl/L. Hedstrom/
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Baltimore Rowing Club (C)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Andrews/H. Floss
 
    Composite: Cambridge, Lake Union (B)
J. Gardner/C. Zezza
 
    Walbrook Rowing Club (A)
P. Lukes/I. Chiappino
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Welsh/J. Haines
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
L. Theiss/R. Franks
 
    Cambridge Boat Club (D)
E. Sweet/L. Sweet
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. RETELNY/F. Viacava
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Streur/J. Withycombe
 
    McGill University Rowing Club (A)
M. York/M. Anand/
 
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
    Peterborough Rowing Club
M. McCarthy
 
    Riverside Boat Club
P. Morelli
 
    New York Athletic Club
R. Montgomery
 
    Union Boat Club
J. Toto/
 
    Riverside Boat Club
M. Farry
 
    Unaffiliated (USA)
E. Breiland
 
    Vesper Boat Club
T. Waddle
 
    Riverside Boat Club
I. Belakovskiy
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Minneapolis Rowing Club
P. Vitko
 
    Rocky Mountain Rowing Club
M. Lodmill/
 
    Unaffiliated (USA)
J. Beasley
 
    Shannon Rowing Club
G. Sheehan
 
    Community Rowing, Inc.
D. Tennant
 
    Highlands Rowing Center, Inc
M. Crouthamel
 
    Delta Deas Rowing Club
A. Reid
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V.
D. Knoblich
 
    East Bay Rowing Club
G. Gazda/
 
    Alexandria Community Rowing
N. Johnson
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Unaffiliated (USA)
D. Connelly
 
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
    Vesper Boat Club
M. Jones
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Sferrazza
 
    St. Catharines Rowing Club
E. Snelgrove
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro
 
    Riverside Boat Club
L. Gulich
 
    Unaffiliated (USA)
K. Hoff
 
    Vesper Boat Club
C. Stawicki
 
    Norwalk River Rowing Association
J. Brocki
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Riverside Boat Club
L. Ayers
 
    Leander Boat Club
R. Dick
 
    Southern California Scullers Club
B. Smith
 
    Unaffiliated (USA)
S. Harris
 
    Unaffiliated (CAN)
A. Couwenhoven
 
    Unaffiliated (USA)
M. Miller
 
    University Of Wisconsin Alumni
A. Knight
 
    Club d'aviron de Boucherville
D. Paiement/
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Risser
 
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
    Minneapolis Rowing Club
F. McCarthy/J. Dundon
 
    Riverside Boat Club
K. McDonnell/R. White
 
    Don Rowing Club
S. Dmytrasz/T. Lancaster
 
    Composite: Narragansett, Malta
J. Brock/F. Duling
 
    Brown Intercollegiate Rowing Club
M. Lonski/D. Crawford
 
    Nassau Rowing Club
S. Killen/G. Florio
 
    Narragansett Boat Club
G. Palm/S. Whitney
 
    Kennebecasis
J. Oxley/S. Moore
 
    Cork Boat Club
P. Jeffers/D. O'Regan
 
    Composite: Row New York, University
S. Billinge/S. Aller
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron/D. Sanders
 
    Club España
F. Garcia D./F. Fernandez Grandizo
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Baldry/D. Rhodes
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer/P. Guida
 
    CYS by rowing "BUREVESTNIK"
A. Prodan/F. Soldo
 
    Independence Rowing Club
M. Sheehan/R. Ashooh
 
    Lincoln Park Boat Club
J. Linhoff/E. Lev
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/M. Miller
 
    Lea Rowing Club
J. Korman/M. Hyndman
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Stellato/S. Festin
 
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change