49th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 19, 2013
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
43
2 8:22 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
40
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:22 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
61
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. Macgowan
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Narragansett Boat Club
D. Gray
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Potomac Boat Club
R. Lewis
 
    Cambridge Boat Club
D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Norwich Rowing Club
V. Audinis
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men
A. Card
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
D. Chernoff
 
    Cambridge Boat Club
M. Findeis
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Detroit Boat Club
M. Nash
 
    Annapolis Rowing Club, Inc.
T. Smith
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Cambridge Boat Club
E. Cooke
 
    Riverside Boat Club
A. O'Brien
 
    Cambridge Boat Club
R. Schooler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Bunbury Rowing Club
M. Lane
 
    Whitemarsh Boat Club
G. Kerr/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
D. Powers
 
    Ashland Rowing Club
R. Lombardi
 
    Community Rowing, Inc.
F. Horton
 
    Baltimore Rowing Club
M. Chin/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Warren Rowing Club
J. Kermond
 
    Malta Boat Club
M. Brown
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    Unaffiliated (CAN)
P. Desjardins
 
    Ann Arbor Rowing Club
M. Peterle
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Michals
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Chase
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy
 
    Western Rowing Club
S. Matthews
 
    Riverside Boat Club
J. Schafer
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Maine Rowing Association
C. Carr
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Riverside Boat Club
J. Sisk
 
    Detroit Boat Club
R. LaCasse
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Margolis
 
    Harvard Sculling Club
H. Fulweiler
 
    Detroit Boat Club
R. Lesnau
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Vafaee
 
    Community Rowing, Inc.
J. Randle
 
    Salisbury Boat Club
R. Bettigole
 
    New Haven Rowing Club
B. Calandro
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Reinhard
 
    Cambridge Boat Club
E. Parizeau
 
    Los Angeles Rowing Club
D. Frick
 
    Cambridge Boat Club
K. Galie/
 
    Lake Union Crew
L. Yaffe
 
    Riverside Boat Club
B. Bohrmann
 
5 9:51 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
27
6 10:17 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
45
7 10:34 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
30
8 10:49 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
40
9 11:04 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
35
10 11:32 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
42
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Cambridge Boat Club
G. Walker/M. Hindery
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight/T. Willsallen
 
    Potomac Boat Club
J. Younger/C. Selden
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Hughes/D. Hamilton
 
    Composite: Rockford, Oak Ridge Rowing
M. Schay/M. Raisky
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bannister/J. Bowen
 
    Four Score & Four Rowing Club
J. Morrell/D. Vogel
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit/J. Stock
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan/P. Evans
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    Occoquan International
R. Slocum/W. Reimann
 
    Club España
J. Caraballo/J. Lopez
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
B. McCord/c. blessing/
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Hunt/S. Schaffran
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/S. Bub
 
    Riverside Boat Club
J. Booth/J. Booth
 
    Cambridge Boat Club
M. Garnick/E. Smith
 
    Belmont Hill School
P. Kermond/B. Eldridge
 
    University of Washington Alumni
E. Watne/J. Cotter
 
    St. Louis Rowing Club
R. Perry/c. schagrin
 
    Connecticut Boat Club
J. Sweitzer/J. Fogarty
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Riverside Boat Club
J. Hanley/W. Melcher
 
    Maritime Rowing Club
A. Campbell, Sr/R. Potts
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Letzler/M. Wind
 
    Union Boat Club
D. Dill/L. Dahmen
 
    Composite: Bachelors, University
R. Miller/A. Cook
 
    Composite: University, Cooper Rowing Club
w. barron/C. Seybolt
 
    CHARGERS Rowing Club
P. Dudzick/S. Haines
 
    Berry Hill Boat Club
S. Taylor/V. Reynolds
 
    Cambridge Boat Club
M. Gefter/B. Erkelens
 
    Cambridge Boat Club
P. Foley/J. Rourke
 
    Maine Rowing Association
P. LeBourdais/W. Heinz
 
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
28
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Great River Rowing
P. Raila/S. Padilla/
 
    Riverside Boat Club
L. Osborn/P. Belden
 
    Upper Valley Rowing Foundation
T. Glover/C. Reynolds
 
    Mile High Rowing Club
J. Snyder/G. Malacrida
 
    Maritime Rowing Club
C. Galloway/L. Devitt
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    Community Rowing, Inc.
d. grinnell/R. Hasenfeld
 
    Whitemarsh Boat Club
J. Waterbury/D. Parenti/
 
    Indianapolis Rowing Center
G. Vance/W. Vik
 
    Cambridge Boat Club
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
L. Horn/K. Kearney/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Olivier/B. Heck
 
    Vesper Boat Club
A. Jonik/C. Holdsworth
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Unaffiliated (USA)
B. Kronick/P. Jackson
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/G. DeAngelis
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Cambridge, Riverside
L. Smythe/P. Hoffnung
 
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/L. Stirton Aust/
 
    Avalon Rowing Club
N. Crome/C. Miller
 
    Minneapolis Rowing Club
 
    Carnegie Lake Rowing Association
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Hanlan Boat Club
D. Mara/B. Prevedello
 
    Lake Oswego Community Rowing
J. Wallis/S. Wood
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Wilson/P. Glover
 
    Lake Union Crew
L. Schwefel/K. Sabo
 
12 12:11 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
33
13 12:23 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
22
14 12:40 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
42
15 12:57 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
36
16 1:14 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
50
17 1:39 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
47
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:20 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
29
20 2:37 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
26
21 2:50 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
24
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
24
23 3:22 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
17
24 3:35 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
19
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
23
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
40
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
33
28 4:31 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
31
29 4:41 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
24
DCPC2x 4:52 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
42
DCMX2x 5:12 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
37
    Space Coast Crew (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Composite: North End, Otago (A)
H. Bond/E. Travis
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/C. McMahon
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/Y. Marts
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
 
    Baltimore Rowing Club (B)
e. geyh/H. Hutton
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/F. Moortgat
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Kennebecasis (A)
J. Reid/N. Voutour
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Dorna/R. Ezzell
 
    Composite: Cascadilla, Mt. Baker (A)
J. Walker/T. Willsallen
 
    Austin Rowing Club (A)
R. Weiss/J. Wassenaar
 
    Composite: Cambridge, Ridley Graduate (C)
P. Macgowan/E. Kennelly
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
D. Peschel/S. Kinne
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Recovery on Water (B)
T. Opferman/M. Willmott
 
    Revolution Rowing (A)
J. Pickens/L. Pickens
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/M. Slabbert
 
    Cambridge Boat Club (A)
k. glasgow/R. Schouten
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/L. D'Aniello
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Collins/S. Collins
 
    V-Sculls (A)
E. Roosendahl/L. Hedstrom/
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Baltimore Rowing Club (C)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Andrews/H. Floss
 
    Composite: Cambridge, Lake Union (B)
J. Gardner/C. Zezza
 
    Walbrook Rowing Club (A)
P. Lukes/I. Chiappino
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Welsh/J. Haines
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
L. Theiss/R. Franks
 
    Cambridge Boat Club (D)
E. Sweet/L. Sweet
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. RETELNY/F. Viacava
 
    Willamette Rowing Club (A)
J. Streur/J. Withycombe
 
    McGill University Rowing Club (A)
M. York/M. Anand/
 
Sunday, October 20, 2013
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
4
31 8:17 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
4
32a 8:39 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
45
32b 8:39 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
24
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince
 
    Unaffiliated (USA)
K. Krengel
 
    Potomac Boat Club
E. Stieve-Caldwell
 
    Dolphin Club
A. Hiniker
 
    Oklahoma City University
K. Yraceburu
 
    Oklahoma City University
L. Mathews
 
    Unaffiliated (CAN)
S. Machin
 
    Rocky Mountain Rowing Club
E. Diamond
 
    Riverside Boat Club
C. Mance
 
    Unaffiliated (USA)
A. Totta
 
    GMS Rowing Center
Z. Fleischmann
 
    Sagamore Rowing Association
L. Healy
 
    Unaffiliated (USA)
K. McGillis
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dow
 
    Unaffiliated (USA)
C. Connell
 
    University of Michigan Alumni
M. Ongun
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Deal
 
    Unaffiliated (USA)
T. Mann
 
    All American Rowing Camp, LLC
A. Dimatteo
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier
 
    Unaffiliated (USA)
M. Gough
 
    Unaffiliated (USA)
E. Tadiri
 
    Peterborough Rowing Club
A. Holmes Heron
 
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
22
34 9:26 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:24 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:53 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
21
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
19
38 11:24 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
38
39 11:40 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
31
40 11:59 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
29
41 12:10 PM W LW 1X Women's Lightweight Singles
18
42 12:25 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 1:05 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
39
    New York Athletic Club (A)
A. Kusurin/I. Boraska/M. Hughes/j. koven
0.0 (35)
    Riverside Boat Club (A)
N. Kurmakov/P. Macgowan/S. Norman/S. Wolf
0.0 (51)
    Union Boat Club (B)
O. Stegmaier/B. Werntz/M. Cataldo/E. Hovey
0.0 (33)
    Composite: Potomac, Long Beach Junior Crew (A)
0.0 (28)
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/B. Whitehead/F. Rowe/D. Gorriaran
0.0 (50)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (49)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/G. Stone/P. Kermond/M. Totta
0.0 (55)
    Ambience Rowing (A)
C. Windeknecht/R. Miller/I. Kolar/M. Daemen
0.0 (51)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Ruckman/M. Gasper/P. Morelli/M. Stormberg
0.0 (47)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
0.0 (46)
    Composite: CRI, Salisbury BC (A)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (57)
    Team Attager (A)
C. Hamlin/F. Schoch/R. Borggaard/C. Pieper
0.0 (66)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
C. Somers/T. Carr/R. Franks/M. Wilson
0.0 (50)
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Sobieszczyk/J. Quirk III/J. Langermann/A. Chavez
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
M. Kapicka/J. De Jong/J. Allen/C. Mazur
0.0 (46)
    Composite: Detroit Boat Club, Nicomekl, Vancouver (A)
J. Metras/N. Kraft/S. Lawson/M. Nash
0.0 (45)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Geshwiler/N. copley/K. Itrato/M. Duby
0.0 (45)
    Greenwich Crew (B)
D. Mudd/C. Ives/T. Geffs/P. Oudheusden
0.0 (53)
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Vitrano/S. Harvey/G. Staurowsky/M. Wagner
0.0 (28)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassail/W. Shaw/P. Derow/S. Gurney
0.0 (69)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/J. Parker/H. Thompson/C. McCawley
0.0 (60)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (57)
    San Diego Rowing Club (C)
A. Hewitt/G. Schweighardt/D. Wragg/T. Cook
0.0 (63)
    Composite: Cincinnati RC, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
R. Miller/M. Schay/J. Pauls/T. Dryer
0.0 (61)
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Andrews/J. Morrell/D. Vogel/P. Rioux
0.0 (57)
    Mohawk River Boat Club (A)
F. Schaefer/R. Cecil/d. Rand/C. Hirschler
0.0 (56)
    Station L Rowing Club (A)
G. Wespi/S. Urbatsch/A. Glasfeld/E. Halprin
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (C)
K. Galie/T. DeWitt/A. Kirk/C. Petruzziello
0.0 (50)
    Fly Club Rowing Association (A)
P. Galvin/A. Crown/J. Freese/R. Porteus
0.0 (30)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
0.0 (63)
    Union Boat Club (A)
C. Wemyess/P. Schnorr/W. Rowe/S. Glick
0.0 (48)
    University Barge Club (A)
M. Halpert/H. Wessells/C. Wessells/A. Cook
0.0 (58)
    Composite: Peninsula Aquatic Junior, Redwood Scullers (A)
0.0 (48)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Bracewell/B. Braun/D. Moore/T. Cutler
0.0 (66)
    Four Loose Nuts (A)
J. Snedaker/J. Snedaker/D. Smith/C. Wyant
0.0 (29)
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Krappe/j. hindery/k. krappe/M. Hindery
0.0 (36)
    St. Joseph's Preparatory School (A)
0.0 (18)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
0.0 (16)
    Malvern Preparatory School (A)
0.0 (17)
43 1:22 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 2:01 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 2:13 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
46 2:31 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
47 2:39 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
21
48 2:54 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
32
49 3:06 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
39
DCMX4x 3:23 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
25
50 3:41 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:59 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
25
52 4:14 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
53 4:22 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:38 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:46 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change