USRowing Masters National Championships

  • Aug 10, 2006 To Aug 13, 2006
  • sprint
  • Green Lake
  • Seattle, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, August 12, 2006
10 Womens D 8+
11
11 Mens A 2-
7
12 Mens F 1x
14
13 Mens Ltwt F 1x
7
14 Mens AA 4x
1
15 Mens D 8+
8
16 Womens Ltwt A-B 4+
6
17 Mens H 1x
8
18 Mens Ltwt H-J 1x
7
19 Mens Club A-J 4x
10
1a Mens AA 4-
3
1b Mens B 4-
3
20 Mens C 2-
4
21 Womens B 1x
15
22 Womens Ltwt B 1x
7
    Bainbridge Island Rowing (A)
N. Mitchell
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
K. Wicklund
 
    Lightwave Rowing Association (A)
D. Kiely
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
K. Gress
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. De Biasi
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Ferris
 
    Long Beach Rowing Association (C)
J. Stanton
 
23 Mens F-J 8+
8
24 Mens A 4+
10
25 Womens D-J 2-
7
26 Mens D 4x
11
27 Womens Ltwt D-J 4x
6
28 Womens A 2x
15
29 Womens Ltwt A 2x
6
    Austin Rowing Club (A)
M. Dunn/J. Edwards
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. O'Connor/L. Strasser
 
    Marin Rowing Association (A)
C. McGonagle/R. Berman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. De Biasi/P. Davitt
 
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer/L. Ferris
 
    Austin Rowing Club (B)
K. Moran/L. Austin
 
2a Mens D 4-
8
2b Mens F 4-
3
3 Mens I-J 1x
7
30 Mens Ltwt A-J 4+
3
31 Womens Club A-J 8+
28
32 Mens E 4+
10
33 Mens AA 2x
7
34 Womens B 4x
6
35 Mens C 2x
15
    Ashland Rowing Club (A)
S. Knox/T. Heycke
 
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Russell/M. Lowery
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
W. Perez/B. Argo
 
    James Bay Athletic Association (A)
W. Braul/J. Ishikawa
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
I. Cox/M. Huffman
 
    Pocock Rowing Center (A)
R. Meenk/R. Leet
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
K. Wilson/P. Stevens
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Voicu/M. Biery
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Sloate/B. Ellinghaus
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Murphy/Z. Lynde
 
    Vancouver Rowing Club (A)
M. Fitzgerald/M. Miskulin
 
    Victoria City Rowing Club (A)
P. Pierce/C. Molholm
 
    Pocock Rowing Center (B)
T. Goodwin/S. Tillis
 
    Victoria City Rowing Club (B)
P. Walter/J. Alexander
 
    Pocock Rowing Center (C)
T. Hull/J. Christiansen
 
36 Mens Ltwt C 2x
8
37 Womens A-C 2-
16
38 Mens G 1x
16
39 Mens Ltwt G-J 2x
5
4 Womens E-J 2x
18
40 Mens C 4+
10
41a Womens AA 4-
3
41b Womens B 4-
0
42a Womens D 4-
2
42b Womens F-J 4-
0
43 Mens B 8+
6
44 Womens D 1x
10
    Anchorage Rowing Association (A)
B. Norris
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Humm
 
    GMS Rowing Center (A)
K. L'Hommedieu
 
    Lake Union Crew (A)
K. Reith
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
E. Burke
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Curran
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Conn
 
    Tulsa Rowing Club (A)
T. Bridges
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (D)
I. Balchev
 
    Texas Rowing Center (D)
L. Tremaine
 
45 Womens Ltwt D 1x
9
46 Mens Ltwt A 2x
3
47 Mens A 2x
11
    Austin Rowing Club (A)
N. Quiring/R. Burnett
 
    California Rowing Club (A)
T. Petrys/P. Walter
 
    Lake Union Crew (A)
H. Kwong/S. Kong
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mutescu/A. Constantinescu
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/J. Savage
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Lundberg/J. Lorton
 
    Vancouver Rowing Club (A)
D. Toppin/A. Robinson
 
    Vancouver Rowing Club (A)
D. Hawkins/L. Grikis
 
    Willamette Rowing Club (A)
C. Henderson/S. Hundtofte
 
    Lake Union Crew (B)
J. Wolf/D. Peterson
 
    Texas Rowing Center (B)
K. Gates/C. Stollenwerk
 
48 Mens E 2-
4
49 Womens E 4+
8
5 Womens C 2x
18
50 Mens G-J 4+
6
51 Womens C 4+
14
52 Mens B 1x
19
53 Mens Ltwt B 1x
10
54 Womens D-J 4x
18
55 Womens A 4+
16
56 Mens E 2x
11
57 Mens Ltwt D-J 4x
5
58 Mens Club A-J 4+
27
59 Mixed D-J 8+
13
6 Womens Ltwt C 2x
12
60 Mixed C 4x
8
61 Mixed B 4+
4
62 Mixed D 2x
10
63 Mixed C 8+
9
64 Mixed B 4x
5
    Anchorage Rowing Association (A)
G. York/D. Brokaw/E. Bashaw/M. Hall
 
    Austin Rowing Club (A)
K. DeHaas/J. Paisley/J. Winkler/R. Yaw
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
T. Fraser/B. Argo/W. Perez/L. Liden
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/V. Scheer/L. Ferris/J. Savage
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Meyer/M. Oleary/S. Majd/N. Donea
 
65 Mixed A 4+
8
66 Mixed A 2x
16
67 Womens B 8+
9
68 Mens F-J 4x
15
69 Womens AA 4x
4
7 Mens Ltwt D 1x
9
8 Mens D 1x
17
9 Mens B 4x
4
    Lake Merritt Rowing Club (A)
I. Cox/M. Huffman/T. Petyrs/H. Smith
 
    Lions Rowing Club (A)
P. Kelly/D. McMillan/C. Webster/G. Lemus
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Tudor/C. Mutescu/D. Covington/M. Oleary
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/K. Gates/C. Stollenwerk/J. Savage
 
Sunday, August 13, 2006
100 Mens B 2x
12
    Anchorage Rowing Association (A)
G. York/D. Brokaw
 
    California Rowing Club (A)
P. Walter/T. Petrys
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Greenwood/J. Greenwood
 
    Green Lake Crew (A)
D. Trop/N. Clement
 
    James Bay Athletic Association (A)
W. Braul/J. Ishikawa
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
E. Dolven/H. Lee
 
    Lions Rowing Club (A)
P. Kelly/G. Lemus
 
    Mt. Baker Crew (A)
J. Kallay/C. Vondrasek
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
K. Wilson/P. Stevens
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/J. Savage
 
    Vancouver Rowing Club (A)
D. Hawkins/B. Argo
 
    Texas Rowing Center (B)
K. Gates/C. Stollenwerk
 
101 Mens Ltwt B 2x
8
102 Womens Club A-J 4+
31
103 Womens B 2x
16
104 Womens Ltwt B 2x
5
105 Mens C 4x
8
    Anchorage Rowing Association (A)
G. York/B. Schlansker/R. Lazur/K. Hall
 
    Ashland Rowing Club (A)
S. Knox/G. Dull/J. Sims/T. Heycke
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Kerth/D. Simmer/P. Scripko/J. DeMello
 
    Mosman Rowing Club (A)
M. Williams/J. Taylor/J. Dollisson/M. Campbell
 
    New York Athletic Club (A)
C. Windeknecht/M. Daemen/B. Agajan/K. Jacobs
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/J. Christiansen/T. Hull/M. Stormberg
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Vegar/A. Hewitt/M. Corr/J. Kennel
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/K. Murphy/Z. Lynde/T. Brown
 
106 Mens E 1x
16
107 Mens Ltwt E 1x
6
108 Womens A 8+
11
109 Womens D 2x
17
110 Womens Ltwt D-J 2x
15
111 Mens C 8+
8
112 Mens A 4x
7
    Austin Rowing Club (A)
N. Quiring/R. Burnett/A. Magill/K. Villamin
 
    Lake Union Crew (A)
T. Hubert/D. Peterson/H. Kwong/S. Kong
 
    Lions Rowing Club (A)
P. Kelly/D. McMillan/C. Webster/G. Lemus
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Voicu/M. Biery/M. Chickering/T. Andrews
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/K. Gates/C. Stollenwerk/J. Savage
 
    Vancouver Rowing Club (A)
A. Robinson/D. Toppin/W. Schouten/M. Miskulin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Tudor/C. Mutescu/A. Constantinescu/D. Covington
 
113 Womens C 4x
12
114 Mens Ltwt G 1x
8
115 Womens C 8+
10
116 Mens D 2-
8
117 Mens E 8+
6
118 Mens Ltwt A-C 4x
2
119 Womens Ltwt A-C 4x
5
120 Womens F-J 4+
6
121 Mens F-J 2-
8
122 Mens B 4+
10
123 Womens A 4x
9
124 Womens D 4+
19
125 Mens D 2x
8
126 Mens Ltwt D 2x
7
127 Mens Club A-J 8+
13
128 Womens Club A-J 4x
16
129 Mens D 4+
13
130 Mixed E 2x
12
131 Mixed D-J 4x
10
132 Mixed A 8+
8
133 Mixed B 2x
10
134 Mixed C 4+
4
135 Mixed A 4x
2
136 Mixed B 8+
7
137 Mixed D-J 4+
15
138 Mixed C 2x
28
    Unaffiliated (USA) (..)
P. Smith/T. Smith
 
    Anchorage Rowing Association (A)
E. Bashaw/D. Brokaw
 
    Arizona Outlaws (A)
T. Paxton/I. Balcheve
 
    Ashland Rowing Club (A)
D. Dammann/L. Wingfield
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
G. Dull/N. Mitchell
 
    GMS Rowing Center (A)
P. Meyer/M. Oleary
 
    Green Lake Crew (A)
P. Jackson/M. Freeman
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
B. Birch/T. Chow
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
B. Thompson/D. Andreychuk
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
N. Dotsev/F. Tuite
 
    Pocock Rowing Center (A)
D. Klein/R. Leet
 
    Pocock Rowing Center (A)
J. Christiansen/V. Hatfield
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
P. Stevens/A. Rawson
 
    San Diego Rowing Club (A)
D. Hayden/B. Ellinghaus
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Murphy/L. Tremaine
 
    Vancouver Rowing Club (A)
W. Yuen/D. Craveiro
 
    Victoria City Rowing Club (A)
J. Alexander/J. Alexander
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
D. Ward/G. Kimberley
 
    Green Lake Crew (B)
D. Trop/A. Geier
 
    Lake Washington Rowing Club (B)
E. Dolven/N. Heath
 
    San Diego Rowing Club (B)
K. Ladner/H. Butler
 
    Texas Rowing Center (B)
T. Brown/L. Ferris
 
    Vesper Boat Club (B)
K. Wilson/L. Finsrud
 
    Victoria City Rowing Club (B)
C. Molholm/J. Matthews
 
    Lake Washington Rowing Club (C)
B. Thoreson/T. Batty
 
    San Diego Rowing Club (C)
C. Cavanagh/R. Hanna
 
    Victoria City Rowing Club (C)
R. Nikaido/S. Rudosky
 
    San Diego Rowing Club (D)
A. Sloate/L. Dinsdale
 
139 Mixed F-J 2x
15
140 Parent/Child 2x (F/S)
8
141 Parent/Child 2x (M/S:F/D)
9
142 Parent/Child 2x (M/D)
6
70 Mixed 4+ LTA
0
71 Mixed 2x LTA
0
72 1x LTA
0
73 Mixed 2x TA w/ fixed seat
0
74a Womens A 4-
1
74b Womens C 4-
3
74c Womens E 4-
0
75 Mens AA 4+
5
76 Womens E-J 1x
12
77 Womens Ltwt E-J 1x
12
78 Mens A 1x
16
    Austin Rowing Club (A)
A. Magill
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
J. Nunn
 
    Lake Natoma Rowing Association (A)
G. Darrah
 
    Lake Union Crew (A)
J. Moore
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
M. Crouthamel
 
    Pocock Boat Club (A)
C. Kenaley
 
    Pocock Rowing Center (A)
W. Krause
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Voicu
 
    San Francisco Rowing Club (A)
P. Hein
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton
 
    Vancouver Rowing Club (A)
D. Hawkins
 
    Victoria City Rowing Club (A)
P. Pierce
 
    Austin Rowing Club (B)
N. Quiring
 
    Vancouver Rowing Club (B)
A. Robinson
 
    Austin Rowing Club (C)
J. DeMello
 
    California Rowing Club (D)
T. Petrys
 
79 Mens Ltwt A 1x
13
80 Mens E 4x
5
81 Womens AA 2x
9
    Austin Rowing Club (A)
A. Aurora/K. Moran
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
T. Fraser/L. Liden
 
    Green Lake Crew (A)
H. Dietrich/S. Collins
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
R. Dampeer/K. Crouthamel
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
A. Rawson/K. Thurstin
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Ferris/M. Dunn
 
    Austin Rowing Club (B)
C. Jobe/J. Hymowitz
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
M. Merritt/N. Sherey
 
    Austin Rowing Club (C)
S. Cork/G. Heifrin
 
82 Mens Ltwt E-F 2x
7
83 Womens B 4+
17
84 Mens B 2-
7
85 Mens F 4+
6
86 Womens E-J 8+
11
87 Mens F 2x
14
88 Mens A 8+
5
89 Mens C 1x
17
90 Mens Ltwt C 1x
14
91 Womens AA 4+
8
92 Womens C 1x
9
93 Womens Ltwt C 1x
8
94a Mens A 4-
2
94b Mens C 4-
1
95a Mens E 4-
4
95b Mens G-H 4-
4
96 Womens A 1x
14
    Cambridge Boat Club (A)
E. Kennelly
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Graves
 
    Deep Cove Rowing Club (A)
L. Liden
 
    Gorge Rowing Club (A)
C. Dibert
 
    Green Lake Crew (A)
H. Dietrich
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
U. Grobler
 
    Lake Union Crew (A)
M. Havey
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. Chen
 
    Longmont Sculling Club (A)
D. McCabe
 
    Oregon Association of Rowers (A)
L. Baker
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Ferris
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Clark
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Benson
 
    Lake Union Crew (B)
J. Dahlstrom
 
97 Womens Ltwt A 1x
10
    Dallas Rowing Club (A)
A. Molen
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
K. Wicklund
 
    Lightwave Rowing Association (A)
D. Kiely
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. Stanton
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
K. Flynn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Davitt
 
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer
 
    Vancouver Rowing Club (A)
W. Yuen
 
    Lake Washington Rowing Club (B)
N. Sherey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. De Biasi
 
98 Womens Ltwt C-J 4+
13
99 Mens G-J 2x
15
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change