USRowing National Championships

  • Jul 19, 2006 To Jul 23, 2006
  • sprint
  • Eagle Creek
  • Indianapolis, IN (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 22, 2006
1 8:00 AM Womens Elite/Open 4-
2
2 8:07 AM Mens Intermediate 8+
15
3 8:14 AM Womens Intermediate 4x
14
4 8:21 AM Mens Elite/Open 2-
5
5 8:28 AM Womens Elite/Open 1x
11
6 8:49 AM Mens Senior Ltwt 8+
2
7 9:10 AM Womens Junior B 1x
30
8 9:17 AM Mens Intermediate Ltwt 4x
2
9 9:31 AM Mens Elite/Open Ltwt 1x
6
10 9:45 AM Mens Junior A 4x
12
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/M. Holden/S. Gerow/M. Orzolek
 
    Maritime Rowing Club (A)
D. Kenefick/B. McEwan/N. Kelly/M. Mensching
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Pellegrini/J. Verdoorn/A. Syverson/D. Koshevy
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. Nolfi/A. Meininghaus/S. Marcus/B. Francis
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Horvath/T. DellaFerra/D. Gallagher/A. Condello
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
D. Baustian/P. Varilek/L. Thoms/S. Kaufman
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Fernandez/M. Fasullo/P. Bertoli/R. Appell
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/K. Pfirrman/J. Hasley/A. Smith
 
    Wyandotte Boat Club (A)
C. Thomas/M. St.Charles/P. Porada/T. Cunningham
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
A. Bowles/C. Lannin/A. Priester/J. Blazar
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
L. Ellis/J. Tischuk/G. Palagi/Z. ONeill
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Stewart/Z. Allen/A. Laufman/A. Rubin
 
11 9:52 AM Womens Junior A 8+
18
12 9:59 AM Mens Senior 1x
15
13 10:06 AM Womens Senior 2-
12
14 10:27 AM Mens Intermediate Ltwt 4+
5
15 10:34 AM Womens Intermediate Ltwt 2x
10
16 10:48 AM Womens Elite/Open Ltwt 2x
2
17 10:55 AM Mens Junior A 4+
22
18 11:02 AM Womens Junior A 2x
38
19 11:09 AM Mens Senior 4+
9
20 11:16 AM Womens Seior 2x
7
21 11:37 AM Mens Intermediate 2x
16
22 11:44 AM Womens Intermediate 4+
22
23 11:51 AM Mens Elite/Open 2x
3
24 1:15 PM Mens Senior Ltwt 2x
1
25 1:22 PM Womens Senior Ltwt 4+
6
26 1:29 PM Mens Junior B 2x
20
    Clermont High School Crew (A)
J. Engel/J. Faubion
 
    Culver Academies (A)
C. Miclot/T. Weaser
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Morrissey/H. Rouse
 
    Greenwich Crew (A)
M. Michonski/N. Hoffman
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/R. Mohan
 
    Potomac Boat Club (A)
Z. Allen/J. Stewart
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Henriquez/S. Kende
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Ward/J. Hayman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/N. Steinreuck
 
    South Jersey Rowing Club (A)
T. Scattergood/Z. King
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Murcek/A. Kleijn
 
    Thames River Sculls (A)
E. Palmer/L. Pelletier
 
    Clermont High School Crew (B)
A. Grachek/A. Marx
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
M. Dissen/J. Rectenwald
 
    Sammamish Rowing Association (B)
T. Andrews/G. Guday
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
G. Traynor/M. Lo
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Snyderman/M. Maddamma
 
    Clermont High School Crew (C)
A. Bowling/Z. Lucas
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
D. Jefferies/K. Palagi
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (D)
J. Mackay/A. Spirk
 
27 1:36 PM Womens Junior B 4+
12
28 1:43 PM Mens Intermediate 2-
15
29 1:50 PM Womens Intermediate 1x
23
30 1:57 PM Mens Elite/Open 8+
4
31 2:04 PM Womens Elite/Open 4x
5
32 2:25 PM Mens Senior Ltwt 2-
1
33 2:32 PM Womens Senior Ltwt 1x
12
34 2:39 PM Mens Junior B 8+
3
35 2:46 PM Womens Junior B 4x
13
36 2:53 PM Mens Intermediate Ltwt 1x
16
37 3:00 PM Womens Intermediate Ltwt 2-
2
38 3:07 PM Mens Elite/Open Ltwt 4x
0
39 3:21 PM Mens Junior A 1x
30
    Bantam Boat Club (A)
J. Graves
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Peinert
 
    Clermont High School Crew (A)
A. Montgomery
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Krajewski
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Orzolek
 
    Malta Boat Club (A)
M. McManus
 
    Maritime Rowing Club (A)
H. Cole
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Koshevy
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. Nolfi
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
D. Baustian
 
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Mitchell
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Gatti
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith
 
    Stonington Rowing Club (A)
P. Julius
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker
 
    Bantam Boat Club (B)
B. Ludlow
 
    Clermont High School Crew (B)
I. Vreteranova
 
    Detroit Boat Club (B)
H. Freeman
 
    GMS Rowing Center (B)
S. Gerow
 
    Maritime Rowing Club (B)
E. Khzouz
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
A. Pellegrini
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
S. Marcus
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
P. Varilek
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Fernandez
 
    Steel City Rowing Club (B)
T. Charley
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
A. Meininghaus
 
    Quad Cities Rowing Association (C)
J. Barker
 
    Steel City Rowing Club (C)
K. Pfirrman
 
    Steel City Rowing Club (D)
L. Finlay
 
40 3:28 PM Womens Junior A 2-
10
41 3:35 PM Mens Senior 4x
2
42 3:42 PM Womens Senior 8+
8
43 4:03 PM Mens Senior 4-
8
44 4:10 PM Mens Elite/Open Ltwt 4-
1
45 4:17 PM Mens Junior A 2-
10
46 4:24 PM Womens Junior A 1x
33
OER2- 4:31 PM Womens OER 2-
2
OER2x 4:38 PM Womens OER 2x
9
Sunday, July 23, 2006
47 8:00 AM Womens Senior 4-
5
48 8:07 AM Mens Intermediate Ltwt 8+
1
49 8:14 AM Womens Intermediate ltwt 4x
4
50 8:21 AM Mens Elite/Open Ltwt 2-
0
51 8:28 AM Womens Elite/Open Ltwt 1x
9
52 8:35 AM Mens Junior A 8+
17
53 8:42 AM Womens Junior A 4x
21
54 8:49 AM Mens Senior 2-
12
55 8:56 AM Womens Senior 1x
12
56 9:17 AM Mens Intermediate 4x
8
57 9:24 AM Womens Intermediate 8+
9
58 9:31 AM Mens Elite/Open 1x
12
59 9:38 AM Womens Open 2-
1
60 9:59 AM Mens Senior Ltwt 4x
0
61 10:13 AM Mens Junior B 1x
17
62 10:27 AM Mens Intermediate 4+
19
63 10:34 AM Womens Intermediate 2x
28
64 10:48 AM Womens Open 2x
6
65 12:15 PM Mens Senior Ltwt 4+
4
66 12:22 PM Womens Senior Ltwt 2x
5
67 12:29 PM Mens Junior B 4+
8
68 12:36 PM Womens Junior B 2x
29
69 12:43 PM Mens Intermediate Ltwt 2x
7
70 12:50 PM Womens Intermediate Ltwt 4+
6
71 12:57 PM Mens Elite/Open Ltwt 2x
0
72 1:04 PM Womens Elite/Open Ltwt 4+
0
73 1:11 PM Mens Juinor A 2x
27
    Bantam Boat Club (A)
J. Graves/B. Ludlow
 
    Clermont High School Crew (A)
W. Spriggs/I. Vreteranova
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch/H. Freeman
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/M. Holden
 
    Malta Boat Club (A)
S. Krajewski/M. McManus
 
    Maritime Rowing Club (A)
H. Cole/N. Kelly
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Koshevy/A. Pellegrini
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady/T. McGee
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Francis/Z. ONeill
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Laufman/A. Rubin
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
P. Varilek/D. Baustian
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Fernandez/M. Fasullo
 
    Southeast Juniors (A)
D. Morrision/N. Ritter
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    Thames River Sculls (A)
D. Corigliano/M. DeVore
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cunningham/D. Hamstra
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
A. Syverson/J. Verdoorn
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
G. Palagi/A. Meininghaus
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
S. Kaufman/J. Barker
 
    Sagamore Rowing Association (B)
T. Mitchell/R. Appell
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Hasley/L. Finlay
 
    Thames River Sculls (B)
E. Palmer/L. Pelletier
 
    Wyandotte Boat Club (B)
M. Courtney/B. Rose
 
    Minneapolis Rowing Club (C)
J. Blazar/A. Priester
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
J. Tischuk/L. Ellis
 
    Wyandotte Boat Club (C)
P. Porada/M. St.Charles
 
    Minneapolis Rowing Club (D)
A. Bowles/C. Lannin
 
74 1:18 PM Womens Junior A 4+
28
75 1:25 PM Mens Senior 2x
3
76 1:32 PM Womens Senior 4+
9
77 1:53 PM Mens Intermediate Ltwt 2-
3
78 2:00 PM Womens Intermediate Ltwt 1x
18
79 2:07 PM Mens Elite/Open Ltwt 8+
0
80 2:14 PM Womens Elite/Open Ltwt 4x
4
81 2:21 PM Mens Senior 8+
8
82 2:28 PM Womens Senior 4x
5
83 2:49 PM Mens Intermediate 1x
27
84 2:56 PM Womens Intermediate 2-
21
85 3:03 PM Mens Elite/Open 4x
0
87 3:10 PM Womens Elite/Open 8+
5
88 3:31 PM Mens Senior Ltwt 1x
7
89 3:38 PM Womens Senior Ltwt 2-
2
90 3:45 PM Mens Junior B 4x
7
    Greenwich Crew (A)
M. Michonski/N. Hoffman/A. Johnson/A. Moreira
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/D. Jefferies/K. Palagi/R. Mohan
 
    Sagamore Rowing Association (A)
K. McCaffrey/P. Bertoli/G. Henriquez/S. Kende
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Andrews/G. Guday/J. Hayman/A. Ward
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Lo/O. Traynor/G. Traynor/N. Steinruck
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/A. Kleijn/A. Snyderman/J. Murcek
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Mackay/M. Dissen/J. Rectenwald/A. Spirk
 
91 3:52 PM Womens Junior B 8+
6
92 3:59 PM Mens Elite/Open 4-
3
93 4:06 PM Womens Elite/Open 1x - Dash
12
94 4:13 PM Mens Elite/Open 1x - Dash
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change