The Grand Regatta (State Games of Michigan)

  • Jun 22, 2013
  • sprint
  • Grand River
  • Grand Rapids, MI (USA)
  • Hosted By: Grand Rapids Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 22, 2013
break TIMES ARE TENTATIVE
break 7:00 AM Coaches & Coxswains Meeting
1 7:30 AM Womens U-19 2x HEATS
0
2 7:36 AM Womens U-19 2x HEATS
0
3 7:42 AM Mens U-19 2x HEATS
0
4 7:48 AM Mens U-19 2x HEATS
0
5 7:54 AM Mens U-16 2x HEATS
0
6 8:00 AM Mens U-16 2x HEATS
0
7 8:06 AM Womens U-19 4+ HEATS
0
8 8:12 AM Womens U-19 4+ HEATS
0
9 8:18 AM Mens U-19 4+ HEATS
0
10 8:24 AM Mens U-19 4+ HEATS
0
11 8:30 AM Womens Masters 4+
3
12 8:40 AM Mens Masters 8+
2
13 8:50 AM Womens U-19 2x
12
    Bomber Rowing Club (A)
J. Jansa/R. Weidmayer
 
    Forest Hills Rowing Club (A)
E. Bradt/B. LaCross
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
L. VanderWall/B. Suttner
 
    Rockford Crew (A)
A. Andrews/C. Wadlow
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. Ayoub/H. Reynolds
 
    Bomber Rowing Club (B)
H. Pfeiffer/E. Tatge
 
    Grand Rapids Rowing Club (B)
S. Shea/T. Larson
 
    Rockford Crew (B)
H. Twardy/M. Maple
 
    Wyandotte Boat Club (B)
Z. Kissel/E. Polo
 
    Bomber Rowing Club (C)
S. Loughman/S. Buckeridge
 
    Wyandotte Boat Club (C)
P. Krohn/K. Farrell
 
    Bomber Rowing Club (D)
F. LaChance/S. Theisen
 
14 9:00 AM Mens Open 4x
4
15 9:10 AM Mens U-16 4x
5
16 9:20 AM Womens Rec 8+
1
17 9:30 AM Womens U-16 1x
2
18 9:40 AM Mens Masters 2x
5
19 9:50 AM Womens U-19 4+
9
20 10:00 AM Mens U-19 2x
11
21 10:10 AM Womens Masters 2x
2
    Grand Rapids Rowing Club (A)
K. Cramer/J. Bennett
9.5 (48)
    Lansing Rowing Club (B)
K. Strandberg/C. Engehr
0.4 (31)
22 10:10 AM Mens Open 1x
5
23 10:20 AM Womens Open 4+
1
24 10:30 AM Womens U-19 8+
3
25 10:40 AM Mens Masters 4+
7
26 10:50 AM Mens U-19 4+
10
27 11:00 AM Womens Masters 8+
4
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Yorath/J. Braatz/L. Miller/C. Goffi/W. Peck/J. Schniederman/S. Bermingham/E. Mitchell/n. hoskings (Cox)
7.2 (46)
    Grand Rapids Rowing Club (A)
R. Blackwell/D. Heindel/L. Holben/S. VanHolstyn/K. Cramer/R. Zuidema/S. Walczewski/J. Bennett/J. Hibler (Cox)
5.8 (44)
    New Trier High School Rowing (A)
P. Lanphier/R. Kunkler/L. Peterson/M. Krause/C. Clarke/M. Jackson/C. Furton/T. Cook/C. Glastris (Cox)
11.5 (51)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
D. Ewart/K. Kashmer/S. Mueller/R. Singer/M. Sheehan/B. Kyre/A. Knoch/S. Swartz/S. Benvenuto (Cox)
1.3 (35)
28 11:10 AM Womens U-19 1x
4
    Bomber Rowing Club (A)
E. Tatge
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
T. Larson
 
    Rockford Crew (A)
S. VanFossen
 
    Grand Rapids Rowing Club (B)
L. VanderWall
 
29 11:20 AM Mens Open 4+
7
30 11:30 AM Mens U-16 8+
2
31 11:40 AM Mens Masters 1x
5
    Grand Rapids Rowing Club (A)
R. Martin
18.2 (54)
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
36.1 (65)
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
32.4 (63)
    Grand Rapids Rowing Club (B)
B. Donnelly
27.2 (60)
    Wyandotte Boat Club (C)
M. Pumarada
16.9 (53)
32 11:50 AM Womens Open 2x
4
33 12:00 PM Womens Masters 1x
1
break Break
34 1:00 PM Womens U-16 4x
3
35 1:10 PM Mens U-19 1x
4
    Detroit Boat Club Crew (A)
A. Seski
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
S. Gibbons
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
A. Muir
 
    Wyandotte Boat Club (A)
A. Pappas
 
36 1:20 PM Womens Open 8+
2
37 1:30 PM Mens Open 2x
7
38 1:40 PM Mens U-16 1x
7
39 1:50 PM Womens U-16 2x
4
40 2:00 PM Mens U-19 8+
6
41 2:10 PM Mixed Open 8+
2
42 2:20 PM Mixed Rec 8+
3
    Bay City Rowing Club (A)
G. Gerwatowski/E. Keene/R. White/G. Dickson/J. Leffingwell/M. Dreibelbis/M. Lafferty/J. Fitzpatrick/L. Watters (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
R. Blackwell/E. Higuera/E. Kazmierski/S. Lasater/W. Alexander/C. Quantock/P. Longwell/A. West/J. Hibler (Cox)
 
    Lowell Crew Club (A)
j. rogers/E. jones/K. doyle/s. cad/d. cad/j. do/P. ft/k. ge/H. Skibbe (Cox)
 
43 2:30 PM Mixed Open 2x
5
44 2:30 PM Mixed Masters 2x
1
    Grand Rapids Rowing Club (A)
S. Walczewski/B. Donnelly
9.5 (48)
45 2:40 PM Womens Open 4x
2
46 2:50 PM Mens Open 8+
3
47 3:00 PM Mens U-16 2x
12
    Bomber Rowing Club (A)
D. Johnson/A. Nowicki
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
S. Nemeh/D. Rosati
 
    Grand Rapids Rowing Club (A)
C. Shea/s. boisvert
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
B. Sawyer/Q. Muir
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. Hijazi/B. Mills
 
    Bomber Rowing Club (B)
N. Sadek/G. Fox
 
    Detroit Boat Club Crew (B)
B. Ross/M. Dimond
 
    Grand Valley State University Rowing Club (B)
Z. Hamlin/N. Selk
 
    Bomber Rowing Club (C)
J. Rodriguez/Z. Al-Zahid
 
    Detroit Boat Club Crew (C)
A. Kelly/M. Landuyt
 
    Grand Valley State University Rowing Club (C)
H. Barnes/S. Jonker
 
    Grand Valley State University Rowing Club (D)
P. Bancheri/S. Bancheri
 
48 3:10 PM Mixed Masters 4+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change