Rowing Canada Aviron Spring Trials East
- May 4, 2013 To May 5, 2013
- sprint
- Welland International Flatwater Centre South Course
- Welland, ON (CAN)
- Hosted By: Row Ontario
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2013 | |||||
Events listed below are not in order | |||||
A schedule will be posted after registration is closed | |||||
Senior & U23 Women's Events | |||||
Women's 2- | 9 |
||||
Women's 1x | 21 |
||||
Argonaut Rowing Club |
C. Copson
|
|
|||
Durham Rowing Club |
A. Demaiter
|
|
|||
Harvard-Radcliffe Rowing |
A. Backer
|
|
|||
Kingston Rowing Club |
L. Davenport Huyer
|
|
|||
National Training Centre |
k. Bauder
|
|
|||
National Training Centre |
M. robinson
|
|
|||
National Training Centre |
T. Berkholtz
|
|
|||
National Training Centre |
l. roman
|
|
|||
National Training Centre |
a. Weninger
|
|
|||
National Training Centre |
R. Deboef
|
|
|||
National Training Centre |
A. Seydlitz Kurzbach
|
|
|||
National Training Centre |
E. Cameron
|
|
|||
National Training Centre |
K. Shaffer
|
|
|||
National Training Centre |
C. Zeeman
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Kay
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
S. Rothwell
|
|
|||
Saskatoon Rowing Club |
E. van der Kamp
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
m. kump
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
A. Truman
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
S. boyes
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club |
S. Matovic
|
|
|||
Lightweight Women's 1x | 11 |
||||
Hanlan Boat Club |
K. Sauks
|
|
|||
Kennebecasis Rowing Club |
C. Trafton
|
|
|||
Kingston Rowing Club |
H. Jackson
|
|
|||
National Training Centre |
l. sferrazza
|
|
|||
National Training Centre |
E. Snelgrove
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
J. Pelham
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
V. Ozimkowski
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
L. Page
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
J. Moffatt
|
|
|||
Queen's University Rowing |
D. Abusow
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
E. Baturin
|
|
|||
Junior Women's Events | |||||
Junior Women's 2- | 4 |
||||
Junior Women's 1x | 6 |
||||
Don Rowing Club |
Y. Ensminger
|
|
|||
Don Rowing Club |
K. Allen
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. de Paul
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
l. johnston
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
E. Mann
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
J. Vander Hoeven
|
|
|||
Senior & U23 Men's Events | |||||
Men's 2- | 7 |
||||
Men's 1x | 11 |
||||
Lightweight Men's 2- | 9 |
||||
Lightweight Men's 1x | 17 |
||||
Don Rowing Club |
K. Tierney
|
|
|||
Don Rowing Club |
D. Lebl
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
J. Giesbrecht
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
R. Fennema
|
|
|||
Fredericton Rowing Club |
A. Bliss
|
|
|||
National Training Centre |
N. Pratt
|
|
|||
National Training Centre |
M. Henry
|
|
|||
National Training Centre |
D. Harris
|
|
|||
National Training Centre |
T. Pluzak
|
|
|||
National Training Centre |
i. connell
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Todd
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Bruce-Fuoco
|
|
|||
Queen's University Rowing |
M. Christie
|
|
|||
Trent University Rowing |
K. Martland
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
S. Garcia
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
A. Walker
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club |
N. Harris
|
|
|||
Junior Men's Events | |||||
Junior Men's 2- | 1 |
||||
Junior Men's 1x | 11 |
||||
Cambridge Rowing Club |
M. Szymanowski
|
|
|||
Don Rowing Club |
J. Butt
|
|
|||
Don Rowing Club |
M. Greenwood
|
|
|||
Don Rowing Club |
B. Kozak
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
S. McDonald
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club |
W. Bryden
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
L. Blois
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Kunkel
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
G. Peeters
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
b. andrews
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
D. Groot
|
|
|||
PARA Events - Para events will be 1000m in length | |||||
ASM 1x / ASW 1x | 0 |
||||
TAM 1x / TAW 1x | 0 |
||||
LTAM 1x / LTAW 1x | 0 |
||||
LTAM 2- / LTAW 2- (1 athlete per crew must qualify as an LTA athlete) | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change