Rowing Canada Aviron Spring Trials East
- May 4, 2013 To May 5, 2013
- sprint
- Welland International Flatwater Centre South Course
- Welland, ON (CAN)
- Hosted By: Row Ontario
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 4, 2013 | |||||
Events listed below are not in order | |||||
A schedule will be posted after registration is closed | |||||
Senior & U23 Women's Events | |||||
Women's 2- | 9 |
||||
Don Rowing Club (A) |
E. Mackie/C. Hutchinson
|
|
|||
Leander Boat Club (A) |
E. Giovannetti/D. Arends
|
|
|||
McGill University Rowing Club (A) |
K. Franko/L. Bourbeau
|
|
|||
National Training Centre (A) |
C. Nurse/C. Ganes
|
|
|||
Composite: St. Catharines, Don Rowing (A) |
S. Pidgen/C. Firth
|
|
|||
Western University (UWO) (A) |
C. Blandford/C. Manorome
|
|
|||
National Training Centre (B) |
S. Black/C. Roper
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club (B) |
K. Morrison/J. Calvert
|
|
|||
National Training Centre (C) |
K. Goodfellow/J. Martins
|
|
|||
Women's 1x | 21 |
||||
Lightweight Women's 1x | 11 |
||||
Junior Women's Events | |||||
Junior Women's 2- | 4 |
||||
Don Rowing Club (A) |
J. Dewaele- Kynkal/T. Rolf von den Baumen
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School (A) |
S. Griffin/N. Tavares
|
|
|||
Kingston Collegiate and VI (A) |
J. Casson/S. Cadman
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Snelgrove/K. Webb
|
|
|||
Junior Women's 1x | 6 |
||||
Don Rowing Club |
Y. Ensminger
|
|
|||
Don Rowing Club |
K. Allen
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. de Paul
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
l. johnston
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
E. Mann
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
J. Vander Hoeven
|
|
|||
Senior & U23 Men's Events | |||||
Men's 2- | 7 |
||||
Men's 1x | 11 |
||||
Argonaut Rowing Club |
B. Murphy
|
|
|||
Brock University |
J. Buttigieg/
|
|
|||
Don Rowing Club |
P. Filice
|
|
|||
Durham Rowing Club |
N. Vantfoort
|
|
|||
Fredericton Rowing Club |
T. Perry
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
A. Soutter
|
|
|||
South Niagara Rowing Club |
L. Teeft
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
M. Finley
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club |
A. Rabalski
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club |
M. Dawidek
|
|
|||
Western University (UWO) |
A. Pelletier
|
|
|||
Lightweight Men's 2- | 9 |
||||
Lightweight Men's 1x | 17 |
||||
Don Rowing Club |
K. Tierney
|
|
|||
Don Rowing Club |
D. Lebl
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
J. Giesbrecht
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
R. Fennema
|
|
|||
Fredericton Rowing Club |
A. Bliss
|
|
|||
National Training Centre |
N. Pratt
|
|
|||
National Training Centre |
M. Henry
|
|
|||
National Training Centre |
D. Harris
|
|
|||
National Training Centre |
T. Pluzak
|
|
|||
National Training Centre |
i. connell
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Todd
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Bruce-Fuoco
|
|
|||
Queen's University Rowing |
M. Christie
|
|
|||
Trent University Rowing |
K. Martland
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
S. Garcia
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
A. Walker
|
|
|||
University of Western Ontario Boat Club |
N. Harris
|
|
|||
Junior Men's Events | |||||
Junior Men's 2- | 1 |
||||
Don Rowing Club (A) |
C. Hamilton/L. McCormick
|
|
|||
Junior Men's 1x | 11 |
||||
Cambridge Rowing Club |
M. Szymanowski
|
|
|||
Don Rowing Club |
J. Butt
|
|
|||
Don Rowing Club |
M. Greenwood
|
|
|||
Don Rowing Club |
B. Kozak
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School |
S. McDonald
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club |
W. Bryden
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
L. Blois
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Kunkel
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
G. Peeters
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
b. andrews
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
D. Groot
|
|
|||
PARA Events - Para events will be 1000m in length | |||||
ASM 1x / ASW 1x | 0 |
||||
TAM 1x / TAW 1x | 0 |
||||
LTAM 1x / LTAW 1x | 0 |
||||
LTAM 2- / LTAW 2- (1 athlete per crew must qualify as an LTA athlete) | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change