Independance Day Regatta
- Jun 29, 2001 To Jul 1, 2001
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 29, 2001 | |||||
1 | Womens 1x | 15 |
|||
10 | Mens Junior 16 1x | 5 |
|||
11 | Mens Junior 2x | 4 |
|||
12 | Womens Junior 1x | 9 |
|||
13 | Womens Junior 4 | 5 |
|||
14 | Mens 2- | 5 |
|||
15 | Mens Light 2x | 5 |
|||
16 | Womens Light 2x | 6 |
|||
17 | Womens Intermediate 8 | 10 |
|||
18 | Womens Light 4 | 3 |
|||
19 | Womens Inter. Light 1x | 8 |
|||
2 | Mens 1x | 10 |
|||
20 | Mens Inter. Light 1x | 15 |
|||
21 | Mens Junior 16 4x | 1 |
|||
22 | Mens Inter. Light 4 | 5 |
|||
23 | Womens Junior 16 2x | 2 |
|||
24 | Mens Intermediate 2x | 6 |
|||
25 | Womens Master 8 | 4 |
|||
Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A) |
K. Hamilton/M. Major/A. Farinas/L. Conlon/A. Kozloski/L. Shinners/T. Ament/H. Wentz/C. Hott (Cox)
|
1.3 (35)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
L. Clarke/S. Buyaskas/P. Mikula/D. Bettinger/S. Kirby/S. Gubbings/D. Yatsuk/L. Neubaumer/L. Moore (Cox)
|
3.9 (41)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
E. Venti/R. Crawford/P. Farber/M. Peters/C. Minch/D. Volpe/N. Lennon/K. Benarcik/M. Higgins (Cox)
|
2.0 (37)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (C) |
N. Gukert/D. Dwyer/J. Stone/T. Steele/J. Ackerman/S. Schnackenberg/P. Kitty/C. Joyce/M. Disciullo (Cox)
|
5.8 (44)
|
|||
26 | Mens Master 8 | 9 |
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
T. Conner/S. Hartzell/J. Dies/J. Forsythe/D. Stouffer/R. Weber/T. Daly/P. Averdick/I. Walsh (Cox)
|
0.5 (32)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
C. Hughes/S. Bromley/R. Deuink/J. Stile/D. Harris/J. Gorman/G. Saunders/T. Trnka/C. Munoz (Cox)
|
2.0 (37)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
D. Barksdale/S. Carr/P. Riordan/W. Sauve/T. Doolittle/R. Fitzgerald/D. Hayes/M. Heslep/A. Cederberg (Cox)
|
0.7 (33)
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
M. Peterson/J. Pew/C. Ives/J. Moore/C. Redhead/D. Johnson/B. Dunlap/J. Green/J. Chatzky (Cox)
|
3.9 (41)
|
|||
St. Josephs University - Men (A) |
D. Knecht/T. Toland/C. Kaufmann/B. Beaty/A. Wachlin/D. Potts/T. Owston/K. John/J. Hartigan (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
A. Hirsch/T. OHara/E. Hamilton/M. OConner/E. Hewitt/K. St. Clair/L. Wittig/R. Wilson/N. Latona (Cox)
|
5.1 (43)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
M. Peters/S. Rosenberg/D. Green/B. Venti/J. Kershaw/T. Lyness/A. Carpenter/E. Rau/D. Cicala (Cox)
|
1.3 (35)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
B. Hitchens/H. Roberts/B. Gaffigan/M. Holcomb/F. Mraz/E. Wilde/T. Borleis/A. Schofield/B. Savitz (Cox)
|
6.5 (45)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (D) |
D. Hanaman/H. Rivenburg/P. Lyons/T. Taylor/P. Hayden/P. Conrad/R. Meyer/A. Kitty/M. Disciullo (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
27 | Masters Mixed 2x (1000 meters) | 7 |
|||
28 | Mens Master 2- | 4 |
|||
29 | Womens Intermediate 2x | 13 |
|||
3 | Womens Junior 4x | 4 |
|||
30 | Mens 4 | 13 |
|||
32 | Mens Inter. Light 8 | 2 |
|||
33 | Mens Junior 1x | 8 |
|||
34 | Womens Junior 2x | 3 |
|||
35 | Mens Junior 4 | 6 |
|||
36 | Mens Junior 16 2x | 2 |
|||
37 | Mens Intermediate 2- | 9 |
|||
38 | Open Mixed 2x (2000 meters) | 9 |
|||
39 | John McCorkle M2+/W2- | 5 |
|||
4 | Womens Master 4 | 7 |
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
L. Clarke/S. Buyaskas/D. Bettinger/P. Mikula/L. Moore (Cox)
|
3.7 (40)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
S. Dachos/M. Black/J. Ney/K. OConnell/A. Cederberg (Cox)
|
0.2 (30)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
E. Venti/N. Lennon/P. Farber/K. Benarcik/M. Higgins (Cox)
|
1.7 (36)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (B) |
D. Yatsuk/L. Neubaumer/M. Dryer/S. Gubbings/S. Taylor (Cox)
|
8.6 (47)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
C. King/D. McGrellis/I. Fran/J. Chatterton/M. Higgins (Cox)
|
13.5 (52)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (C) |
J. Figueroa/M. Powers/C. Fountain/C. Reutter/S. Ruby (Cox)
|
16.9 (55)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (C) |
L. McCarthy/J. Borns/S. Tepper/C. Tropp/M. Disciullo (Cox)
|
7.8 (46)
|
|||
40 | Mens Intermediate Lt. 4x | 2 |
|||
41 | Masters Mixed 4x | 6 |
|||
42 | Womens Light 1x Dash | 8 |
|||
43 | Mens Light 1x Dash | 13 |
|||
44 | Womens 1x Dash | 4 |
|||
45 | Mens 1x Dash | 9 |
|||
46 | Disabled 1x | 0 |
|||
47 | Mens Intermediate 1x | 19 |
|||
48 | Womens Intermediate 1x | 25 |
|||
49 | Womens 2x | 7 |
|||
5 | Mens Master 4 | 12 |
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
C. Hughes/S. Bromley/R. Deuink/J. Gorman/S. Root (Cox)
|
2.2 (37)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
D. Barksdale/S. Carr/P. Riordan/D. Hayes/C. Stackhouse (Cox)
|
0.5 (32)
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
D. Huntington/C. Redhead/J. Pew/J. Shields/J. Chatzky (Cox)
|
1.7 (36)
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
R. Ucinski/C. Levy/J. Stevens/T. Parker/A. Ashton (Cox)
|
16.9 (55)
|
|||
Thompson Boat Center (A) |
J. Hickey/E. Dodds/J. Blackwell/K. Klamm/J. Name (Cox)
|
3.1 (39)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
A. Carpenter/B. Venti/D. Green/E. Rau/D. Cicala (Cox)
|
1.4 (35)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (B) |
J. Stile/D. Harris/C. Kinnmon/G. Saunders/C. Munoz (Cox)
|
1.1 (34)
|
|||
Capital Rowing Club (B) |
T. Doolittle/W. Sauve/M. Heslep/R. Fitzgerald/J. Sylvester (Cox)
|
1.4 (35)
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (B) |
J. Moore/C. Ives/D. Johnson/J. Green/C. Collins (Cox)
|
4.2 (41)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
M. Peters/S. Rosenberg/J. Kershaw/T. Lyness/G. Petrick (Cox)
|
1.7 (36)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (C) |
B. Hitchens/M. Holcomb/B. Gaffigan/H. Roberts/B. Savitz (Cox)
|
10.5 (49)
|
|||
Fairmount Rowing Association (I) |
J. Kieffer/B. McCall/J. Sholl/J. Harris/J. Hartigan (Cox)
|
49.8 (75)
|
|||
50 | Mens 2x | 4 |
|||
51 | Mens Master 1x | 32 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
J. Gordon
|
5.6 (42)
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
H. Frydman
|
2.0 (36)
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
B. Carson
|
16.9 (53)
|
|||
College Boat Club (A) |
J. Marcon
|
0.2 (30)
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
M. Tursi
|
9.0 (46)
|
|||
Fort Myers High School (A) |
S. Leonard
|
0.2 (30)
|
|||
Malta Boat Club (A) |
J. Cutler
|
1.2 (34)
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
A. Washburn
|
11.0 (48)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
B. Canha
|
7.2 (44)
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
B. Dunlap
|
19.6 (55)
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
J. Schafer
|
5.6 (42)
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Kostylev
|
1.2 (34)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
R. Boyd
|
0.0 (27)
|
|||
Warthogs Rowing Club (A) |
P. Falk
|
14.4 (51)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
A. Carpenter
|
1.6 (35)
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
R. Schneider
|
0.4 (31)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
J. Willis
|
0.0 (27)
|
|||
Warthogs Rowing Club (B) |
P. Walker
|
16.9 (53)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (B) |
J. Kershaw
|
4.2 (40)
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
M. Davis
|
5.6 (42)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
E. DAlba
|
0.0 (0)
|
|||
University Barge Club (C) |
A. Cook
|
9.0 (46)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (C) |
E. Rau
|
2.0 (36)
|
|||
Brigantine Rowing Club (D) |
F. Peek
|
15.6 (52)
|
|||
Fairmount Rowing Association (D) |
J. Long
|
16.9 (53)
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (D) |
T. Allen
|
8.1 (45)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (D) |
P. Franz
|
9.0 (46)
|
|||
University Barge Club (D) |
A. Pennisi
|
11.0 (48)
|
|||
West Potomac Crew Boosters (D) |
J. Rubini
|
14.4 (51)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (D) |
M. Peters
|
6.4 (43)
|
|||
Vesper Boat Club (F) |
R. Jones
|
27.2 (60)
|
|||
New York Athletic Club (G) |
J. McGowan
|
36.1 (65)
|
|||
52 | Mens Master Light 1x | 12 |
|||
53 | Womens Master 1x | 13 |
|||
54 | Womens Master Light 1x | 6 |
|||
55 | Mens Intermediate 4 | 8 |
|||
56 | Womens Junior 16 1x | 3 |
|||
57 | Womens Light 1x | 8 |
|||
58 | Mens Light 1x | 10 |
|||
59 | Mens Junior 4x | 2 |
|||
6 | Parent/Child 2x (1000 meters) | 7 |
|||
60 | Mens Junior 16 4 | 1 |
|||
61 | Womens 4 | 5 |
|||
62 | Womens Junior 16 4 | 3 |
|||
63 | Womens Master 2x | 11 |
|||
64 | Mens Master 2x | 10 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
H. Frydman/M. Daemen
|
3.7 (40)
|
|||
Malta Boat Club (A) |
J. Cutler/M. Brown
|
2.6 (38)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. De Mul/R. Kluck
|
1.4 (35)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. (A) |
T. Allan/T. Jones
|
19.4 (57)
|
|||
University Barge Club (A) |
J. Reiss/R. Thompson
|
22.1 (59)
|
|||
Warthogs Rowing Club (A) |
P. Walker/P. Falk
|
13.5 (52)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
J. Kershaw/M. Peters
|
4.2 (41)
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
V. McCall/T. OHara
|
6.2 (44)
|
|||
Malta Boat Club (G) |
S. Salomon/J. Harris
|
60.7 (80)
|
|||
Fairmount Rowing Association (I) |
B. McCall/J. Kieffer
|
54.0 (77)
|
|||
65 | Mens Intermediate 8 | 9 |
|||
66 | Mens Intermediate 4x | 6 |
|||
67 | Womens Intermediate 4x | 9 |
|||
68 | Mens 4x | 3 |
|||
69 | Womens 4x | 3 |
|||
7 | Womens Novice 1x | 4 |
|||
70 | Mens Inter. Light 2x | 4 |
|||
71 | Womens Inter. Light 2x | 8 |
|||
72 | Womens Master 4x | 9 |
|||
73 | Mens Master 4x | 8 |
|||
74 | Mens Light 4x | 3 |
|||
75 | Womens Light 4x | 3 |
|||
76 | Mens Junior 8 | 5 |
|||
77 | Womens Junior 8 | 4 |
|||
78 | Womens 8 | 2 |
|||
79 | Mens 8 | 7 |
|||
8 | Mens Novice 1x | 6 |
|||
80 | Octuple Sculls | 1 |
|||
9 | Mens Senior 2x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change