Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 12, 2013
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
2 8:30 AM 1x Veteran Men (70+)
10
    Pettipaug YC Rowing (A)
j. laundon
220.2 (72)
    New Haven Rowing Club (B)
B. Walsh
282.9 (78)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Parker
210.5 (71)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody
261.1 (76)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Delson
210.5 (71)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Morris
201.1 (70)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
J. Miller
220.2 (72)
    Maritime Rowing Club (A)
K. Iscol
240.2 (74)
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer, Jr.
261.1 (76)
    New Haven Rowing Club (C)
E. Shaw
210.5 (71)
3 8:30 AM 1x Veteran Women (60-70+)
5
4 8:45 AM 1x Masters Men (27-39)
4
    Greenwich Academy (A)
N. Kress
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
D. Kelley
 
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
6
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
16
7 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
8
8 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
4
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
4
10 9:00 AM 1x Masters Women (50-59)
9
11 9:20 AM 1x Open Men (No Juniors)
10
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Egan-Shuttler
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
E. Esposito
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
J. Connolly
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Burt
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Whelen
 
    New York Athletic Club (A)
D. Walton
 
    Union Boat Club (A)
C. Storm
 
    Union Boat Club (B)
S. Reiche
 
    Xavier High School Crew (A)
P. Belmonte
 
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Keenan
 
12 9:20 AM 1x Masters Ltwt Men
5
13 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
5
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Mikkola
39.3 (46)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Bourque/
48.0 (48)
    Union Boat Club (A)
C. McCarthy
13.2 (38)
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Sullivan
39.3 (46)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Fuchs
48.0 (48)
14 9:35 AM 1x Junior Men
18
15 9:35 AM 1x Junior Women
12
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Greer
 
    New Canaan High School Crew (B)
B. Tobey
 
    New Canaan High School Crew (C)
C. Campbell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Clark
 
    Greenwich Crew (B)
M. Slabbert
 
    Greenwich Crew (C)
A. Slabbert
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Mcilvane
 
    Greenwich Crew (A)
M. Curtis
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Campbell
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
I. Foster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
J. Moley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
V. Thorogood
 
16 10:00 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
24
17 10:00 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
25
18 10:20 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
19 10:20 AM 2x Masters Men
13
    Maritime Rowing Club (A)
A. Campbell/R. Potts
58.7 (52)
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter
63.5 (53)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/C. McCawley
63.5 (53)
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler/G. Houlihan
68.5 (54)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/S. Bub
79.0 (56)
    Greenwich Crew (B)
M. Lonski/P. Bogin
90.3 (58)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight/T. Willsallen
90.3 (58)
    Northampton Community Rowing (A)
d. wick/G. Fields
96.2 (59)
    Narragansett Boat Club (B)
K. Wise/C. Bardt
102.3 (60)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
H. Thompson/W. Plage
128.6 (64)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
D. Schley/B. Pasternak
142.9 (66)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
R. Letzler/M. Wind
150.3 (67)
    New Haven Rowing Club (A)
J. Saxelby/S. Gurney
173.7 (70)
20 10:20 AM 2x Open Women (No Juniors)
9
21 10:20 AM 2x Masters Women
10
    Great River Rowing (A)
P. Raila/S. Padilla/
54.1 (51)
    Maritime Rowing Club (A)
C. Galloway/L. Devitt
63.5 (53)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Simons/J. Cusack
15.9 (40)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
L. Bannon/J. Pilkington
21.1 (42)
    Narragansett Boat Club (B)
K. Worrell/A. Palms
24.1 (43)
    Narragansett Boat Club (C)
B. Alden/S. Cussler
33.9 (46)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Moody/D. Wendroff
102.3 (60)
    Pelham Community Rowing Association (C)
L. Choate/D. Orlando/
63.5 (53)
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Ghitelman/L. Stirton-Aust/
90.3 (58)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Green/K. Salzarulo
190.3 (72)
22 10:20 AM 2x Open Mixed (No Juniors)
0
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
9
24 10:20 AM 2x Parent/Child
1
25 10:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
2
26 10:30 AM 2- Masters Men
0
27 10:30 AM 2- Open Women (No Juniors)
6
28 10:30 AM 2- Masters Women
0
29 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Div I)
16
30 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
6
31 10:50 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
3
32 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
11
33 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
9
34 11:25 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
15
35 11:25 AM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
28
36 11:45 AM 8+ Junior Novice Men
27
37 11:45 AM 8+ Junior Novice Women
25
break 12:00 PM Lunch Break
38 1:05 PM 8+ Collegiate Men (IRA)
10
39 1:05 PM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
14
40 1:20 PM 4x Junior Men
21
41 1:20 PM 4x Junior Women
10
42 1:35 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
43 1:35 PM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
20
44 1:55 PM 4+ Open Men
5
45 1:55 PM 4+ Masters Men
8
46 1:55 PM 4+ Open Women
4
47 1:55 PM 4+ Masters Women
12
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Nicklas/I. van Wyngaarden/S. Dodge/K. Davis/J. Hulina (Cox)
54.1 (51)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/B. Hack/D. Dodge/K. Tolson/E. Simons (Cox)
84.6 (57)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Carmody/M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/J. Ippolito/M. Hughes (Cox)/
58.7 (52)
    Greenwich Crew (A)
J. Bresler/M. Slabbert/J. Mackie/K. Atterbury/P. Goossens (Cox)
24.1 (43)
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Kline/M. Dannemann/E. Stonehill/L. Case/C. Magarian (Cox)
63.5 (53)
    Port Rowing (A)
T. Passoni/L. Poll/L. Hall/S. Steinberg/S. Carras (Cox)
24.1 (43)
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/C. Cardinal/L. Hannum/G. DiFulvio/E. bhoo (Cox)
41.4 (48)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Gregg/C. Reading/T. Hazelton/k. harnad (Cox)
49.7 (50)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Flavin/J. Brown/C. Randel/L. Turner/C. Macdonald (Cox)
102.3 (60)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
L. Hook/M. WELCH/M. Shepatin/J. Harrigan/R. Ostfeld (Cox)
108.6 (61)
    Port Rowing (B)
D. Saunders/L. Santala/S. Levi/C. Nadolne/L. Staal (Cox)
6.0 (35)
    Northampton Community Rowing (B)
C. MacColl/K. Elinevsky/S. Linowski/A. Fabos/M. Chiu (Cox)
73.7 (55)
48 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Div I)
23
49 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Non Div I)
8
50 2:30 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
9
51 2:30 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
12
52 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
3
- 2:50 PM Break
53 3:00 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
27
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Ballard/T. Stauffer/A. Sedlack/J. Koenigsberg/P. Lyon (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
W. Bass/M. Skolds/C. Winston/A. Skolds/N. Rajan (Cox)
 
    Port Rowing (A)
N. Ross/J. Kagan/B. Schor/L. Santala/L. Alcaraz (Cox)
 
    Salisbury School (A)
N. Rambusch/W. Wong/T. Ogan/M. Rote/G. Tavlarios (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
C. Lee/M. Kennedy/T. Panetta/W. Delaney/D. Erb (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Canterbury School (A)
C. Murray/E. Pooler/W. Jones/C. Owsley/T. Esposito (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
d. kleinfelder/N. Cleri/J. Donnelly/j. demicoli/D. Forlano (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
D. Knies/A. Harrison/M. Pelosi/D. O'Neill/R. Reinhardt (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/G. Brogan/C. McGeough/A. Kurland/O. McGeough (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Gonzalez/S. Mustafaraj/L. Morrissy/j. dougherty/A. Condor (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Sherry/J. Moore/E. Neidhart/E. Schoen/C. Stulberger (Cox)
 
    Middletown High School (A)
S. Clark/C. Dickes/M. Amleto/C. Doherty/J. Curneal (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. O'Neill/Q. Hayward/N. Reynoso/T. Anderson/C. Nelson (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/K. VandenBerg/G. Schmidt/R. Duffy/M. Mizbani (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Richartz/L. Corrigan/J. Swanski/P. Haywood/S. Deveau (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Bryant/A. Formato/J. Gordon/S. Heim/S. Ortiz (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Young/C. Devlin/J. DeVito/L. Somers/C. Kayel (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
B. Hooper/M. Pollock/P. Iannone/A. Yuzvik/A. Herrup (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (B)
R. Kingshott/L. Jenkins/R. Gilbert/J. Duggan/M. Lake (Cox)
 
    Port Rowing (B)
M. DiGiovanni/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/C. Tantillo/N. Polanco (Cox)
 
    Salisbury School (B)
C. Ryan/W. Berkowitz/J. Brobston/R. Rubin/C. Bilcheck (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
O. Ferris/A. Thermos/J. Mantikas/H. Tsou/V. Caliendo (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
M. Rotondi/S. Davenport/D. Fatone/L. McGrinder/J. Rockwell (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (C)
J. Reynolds/F. Polak/A. Kutner/F. Stitzer/E. Bell (Cox)
 
    Xavier High School Crew (A)
J. Cremin-Endes/M. Capel/M. Simoniello/L. Bourland/J. Buono (Cox)
 
54 3:00 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
21
55 3:20 PM 4x Masters Men
8
    Narragansett Boat Club (A)
E. Watne/J. Cotter/K. Wise/C. Bardt
78.3 (57)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
W. Plage/H. Thompson/J. Parker/R. Conniff
125.6 (65)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/Y. Mutnikas/B. Pasternak/M. Kammert
100.6 (61)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
31.4 (46)
    Pelham Community Rowing Association (B)
K. Leung/S. Grieder/R. Reavey/J. Cooper/
38.4 (48)
    Pelham Community Rowing Association (A)
T. Canning/M. Durand/D. Hughes/G. Lewis/
100.6 (61)
    New Haven Rowing Club (A)
J. Saxelby/D. Wassail/P. Derow/S. Gurney
153.5 (69)
    New Haven Rowing Club (B)
J. Gorman
0.0 (0)
56 3:20 PM 4x Masters Women
10
57 3:20 PM 8+ - Masters Men
18
58 3:20 PM 8+ - Masters Women
11
59 4:00 PM Beachfront Tent Sites
10
60 4:00 PM Waterfront Tent Sites
26
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change