Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 12, 2013
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
2 8:30 AM 1x Veteran Men (70+)
10
3 8:30 AM 1x Veteran Women (60-70+)
5
4 8:45 AM 1x Masters Men (27-39)
4
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
6
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
16
7 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
8
8 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
4
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
4
10 9:00 AM 1x Masters Women (50-59)
9
11 9:20 AM 1x Open Men (No Juniors)
10
12 9:20 AM 1x Masters Ltwt Men
5
13 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
5
14 9:35 AM 1x Junior Men
18
    Orange County Rowing Association (A)
M. Scholl
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Monahan
 
    Orange County Rowing Association (B)
N. Arner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Yates
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (C)
t. gordon
 
    Greenwich Crew (A)
S. Sands
 
    Orange County Rowing Association (C)
L. Sendelbach
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
L. Goodwin
 
    New Canaan High School Crew (C)
G. Daniel
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
R. Cunningham
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Podlesak
 
    New Canaan High School Crew (B)
Z. Koffsky
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Blake
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (B)
J. Gordon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
N. Balderston
 
    Maritime Rowing Club (A)
W. Jones
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
H. Bryant
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
C. Bub
 
15 9:35 AM 1x Junior Women
12
16 10:00 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
24
17 10:00 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
25
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/C. MURPHY/A. Postiglione/M. Diskiin/K. Kapetanos (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
L. Hedstrom/P. Memishian/E. Morrison/P. Memishian/R. Ragen (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
N. Yannopoulos/N. Puente/M. Kynast/C. Plunkett/A. Fernandez (Cox)
 
    Canterbury School (A)
C. Keogh/M. Martino/C. Carrillo/O. Binzen/E. Martino (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
D. Fazio/d. mohr/A. Tsu/I. Spanos/A. Missano (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Meyer/S. Maroney/N. Peleda/T. Iannucci/T. Silverstein (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. bbb/b. ccc/a. ddd/a. eee/a. aaa (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. RYDEVIK/B. Bryant/K. Ellis/J. Whitehill/E. Brown (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Bartone/N. Markham/M. Morales/E. Vawter/C. Nathanson (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Lindsay/E. Sawyer/J. Sesler/M. Stiefvater/K. O'Byrne (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Sullivan/E. FALLON/S. Carter/C. Biow/A. Nye (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Thorogood/E. Zadravec/A. Manning/J. Moley/E. Clayton (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
H. Maxwell/M. Senich/F. Hines/J. Lamy/C. Washburne (Cox)
 
    The Winsor School (A)
J. Chen/A. Keomurjian/V. Yang/C. MacGillivray/M. Jay (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
I. karantzios/V. Radman/J. Alonso/E. Lyons/E. Hanley (Cox)
 
    Greenwich Academy (B)
T. Stroud/G. Zhuangli/E. Stroemer/A. Milani/K. Tormey (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
E. Rigney/J. Cornacchia/A. Bernhardt/C. Kelley/K. Boliakis (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
C. Hahn/M. Johnston/I. Spanos/A. Goldschmidts/G. Missano (Cox)
 
    Port Rowing (B)
A. Meehan/a. torres/l. katz/J. Hecht/S. Jones (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
A. Svedin/S. Brounstein/E. Forstbauer/I. Myers/S. Perez (Cox)
 
    Greenwich Academy (C)
A. Raskin/A. Whitemyer/E. Duty/J. Stevens/A. Whelan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
P. Cronin/S. Lesser-Roy/E. Herrmann/E. Houston/N. Burke (Cox)
 
    The Winsor School (B)
A. Blacklow/A. Bloom/G. Bruise/K. Singhal/M. Bernstein (Cox)
 
    Greenwich Academy (D)
M. Doherty/L. Hamilton/K. Meacham/D. Wadsworth-Hutton/A. Whitemyer (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
A. Burke/M. Hamet/A. Reice/C. Miller/P. Brooks (Cox)
 
18 10:20 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
19 10:20 AM 2x Masters Men
13
20 10:20 AM 2x Open Women (No Juniors)
9
21 10:20 AM 2x Masters Women
10
22 10:20 AM 2x Open Mixed (No Juniors)
0
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
9
24 10:20 AM 2x Parent/Child
1
25 10:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
2
26 10:30 AM 2- Masters Men
0
27 10:30 AM 2- Open Women (No Juniors)
6
28 10:30 AM 2- Masters Women
0
29 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Div I)
16
30 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
6
31 10:50 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
3
32 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
11
33 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
9
34 11:25 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
15
35 11:25 AM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
28
    Manhasset High School (A)
D. DePietro/J. Yunakov/M. Andriotis/J. Petrakis/J. Amorosana (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Kelling/D. Madden/P. Cornman/P. Salvatore/M. Hughes (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
J. Yorke/R. Amill/W. Powers/R. McMurchy/C. Fuscone (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Petreski/G. Bauerfeld/B. Helms/L. McDonough/J. Fagan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Canterbury School (A)
T. Mason/W. Frossell/T. Donaghy/J. Murray/o. Dibb (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
W. Allan/A. Back/L. Balsamo/J. Barry/G. Accurso (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
M. Santucci/P. Morely/L. Fedak/D. Mennillo/J. D'Aversa (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
j. Andrews/J. Sepanski/G. Kasper/K. Gutman/c. Brogan (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
N. Manzi/R. Petti/J. Mooney/R. Lynch-Samant/P. Treacy (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bosgang/H. Kass/M. DiSpigno/I. Brisson/G. Dadourian (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
F. McManus/M. Coy/c. bartow/A. Salem/E. Schoen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
D. Carratu/P. McCauley/J. Shields/M. Roy/C. Rosenberg (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
M. Rotondi/S. Davenport/J. Oballe/N. Chaskin/M. Mizbani (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Banbury/J. Baldi/W. Van Buren/S. Agnew/M. Ziluca (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
A. Cornell/J. Siemon/S. Macary/A. Ayvazyan/D. Simpson (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Soyak/J. Knox/m. moreira/J. Messina/J. Nikolaidis (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Cornman/Z. Heese/d. biskup/P. Kavanagh/c. Aronin (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Kaelin/J. McDermott/C. CRAGIN/S. Klink/V. Ramesh (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (C)
D. Wenger/C. Yaccarino/E. Baryla/E. Zhou/R. LaGARENNE (Cox)
 
    Port Rowing (B)
M. Brandes/H. Bergman/J. Wasserman/A. Small/a. herron (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Klapper/B. James/". Sokolowski/B. Golino/K. Catone (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
S. Farkas/B. Becker/C. Ryan/L. McGrinder/C. Stier (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
K. Fox/J. Kantor/K. Ng/T. Cervera/B. Judd (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (C)
J. Neville/D. Rhymaun/R. Sillo/J. Mudd/C. Hall-Tipping (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
 
36 11:45 AM 8+ Junior Novice Men
27
    Port Rowing (A)
Y. Philipson/A. Satovsky/a. lyman/M. Nachman/R. TAWIL/m. kessaris/c. klimesko/M. Wang/m. Accurso (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Van Buren/S. Agnew/L. Hazan/j. friedman/J. Banbury/J. Ludy/J. Wunder/A. Lee/J. Hulina (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
A. Esmond/T. Huffman/P. Pillari/W. Nash/A. Reynolds/L. Hoelscher/C. Fiorita/S. Shaikh/E. Bell (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
G. Accurso/W. Allan/A. Back/L. Balsamo/J. Barry/K. Barry/N. Bento/R. Bento/J. Donnelly (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
G. Thatos/G. Theodosopoulos/T. Carroll/M. Baker/B. Voto/J. Bellucci/D. Dreyer/J. Delaney/J. Winchester (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
N. Cirillo/N. Schuermann/C. MEYER/T. Albarran/B. Holmes/Q. Pollard/M. Villano/D. Ramos/P. Grennan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Colon/r. monti/J. White/J. Reilly/W. Sepanski/R. Weaver/A. Urbanczyk/J. Monyak/H. Hubbell (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
A. Calder/M. Ptucha/J. Moore/T. O'Shea/J. ROBUSTELLI/D. Bucciero/C. Laskay/J. Healy/C. Keane (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Boslough/T. Chapman/w. arndt/P. Smith/r. galli/T. Ridgeway/t. frater/J. Smith/C. Mclaughlin (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
A. Sail/B. Becker/M. Terwilliger/F. Dohring/M. Rotondi/S. Davenport/K. Koste/P. Danielson/M. Mizbani (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Rudolph-Math/D. Senkiw/J. Smith/C. Borgogni/F. Pauwels/T. Sutherland/C. Appleyard/T. Mechem/F. GEORGE (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
S. Wolpiuk/A. Fogarty/T. Cervera/K. Ng/A. Li/I. Andrienko/F. Bolger/A. Cohen/B. Judd (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
R. Caulfield/O. Bub/Z. Byer/D. Hochman/K. Ratner/P. Overton/A. Lee/J. Klegar/M. Ziluca (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
H. Bergman/J. Brady/A. Cameron/D. Cole/C. Conroy/T. Drogalis/C. Drummond/M. Feijoo/D. Berdel (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
s. fanuka/L. Ziozis/C. Andriotis/J. shefcik/J. Ficano/A. Katopodis/A. CREWE/j. psyllos/B. Vetrone (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
P. Christakos/K. Lichtenfels/Z. Hamar/Z. Visser/J. Toner/M. Longo/C. Willkehr/O. Richards/A. Prusak (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
J. Folkerts/B. Math/J. Schultzberg/M. Jones/S. Haggerty/A. O'BRIEN/E. Penha/M. Gallagher/B. CRUZ (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
D. MacDonald/E. Lee/T. Boyer/J. Martella/M. Mcrae/T. Spellane/B. Kramer/D. Klevan/C. Donald (Cox)
 
    Rye High School Crew (B)
K. Zaicek/C. Karpovich/M. Batal/B. Keegan/A. Malespin/V. Gomez/Q. Usry/C. Sculti/R. DOUGLAS (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
N. Anderson/D. Gerrier-Heyward/J. Lee/R. Shay/R. Smith/A. Shaskin/J. Lucella/A. Rizzo/M. Meyers (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
S. Dowd/O. Williams/M. Semple/Z. Gentil/A. Forman/M. Schrader/J. Longo/M. Siemon/E. Italiaander (Cox)
 
    Fairfield Prep (C)
J. Ekstract/A. Ab/J. Daccache/L. Traynor/B. Furio/S. Abrek/G. Adair/T. Whitney/C. Selden (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (C)
S. Franco/E. Odjugo/N. Chwalkowski/C. Ausman/A. Maier/M. Delia/R. Pruner/B. Queenan/G. Rail (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
z. owen/C. Dowicz/C. Vorbach/J. Reilly/J. Jeraci/C. Laraia/A. Slavin/J. Garvey/c. Aronin (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
D. Bulpitt/A. Araujo/v. Ayala/D. Crameri/J. Gedney/A. LaMonte/K. McDonough/c. oconnell/J. Fagan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
K. Conover/K. Andersen/C. Clark/W. Santomero/W. Pacella/J. Jonker/D. Ely/C. CRAGIN/P. Lyon (Cox)
 
37 11:45 AM 8+ Junior Novice Women
25
    Manhasset High School (A)
E. Gillis/M. Loree/K. Keriazes/k. base/C. O'Connor/F. Walsh/A. Fanning/j. winn/K. Gross (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Cestaro/C. Malushaga/D. DeVore/N. Smoor/T. Battersby/H. Weisman/E. Cagliostro/M. Karle/K. O'Byrne (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
M. Mauboussin/C. Kelley/C. Lincoln/K. Eddie/K. Bower/L. Squitieri/A. Colarusso/A. Bernhardt/K. Boliakis (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/a. diamond/E. Patton/K. Grotto/K. Rubin/N. Clark/M. Greer/A. Bralver (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Port Rowing (A)
K. Melkonian/E. Tamkin/A. Van Cott/J. Thoet/J. Ritholz/J. Fetherson/L. Seidman/O. Gellis/G. Golden (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. eee/b. aaa/b. bbb/b. ccc/b. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Greenwich Academy (A)
M. Doherty/L. Hamilton/A. Hudson/D. Kwait/K. Meacham/J. Stevens/D. Wadsworth-Hutton/R. Bohbot/L. der Minnen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
V. Logsdail/P. Long/A. Lee/S. Salzer/S. Fabio/M. McMillan/M. Grandmont/L. Nobunaga/L. Gilet (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. DeSpirito/H. Gelnaw/T. LeBeau/P. Williams/K. Dyrvik/A. Chatterjee/Z. Saldanha/S. Naughton/C. Gallup (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Molina/A. Dinius/E. Del Vecchio/Z. LYNDS/S. Siegel/E. Gervasio/R. Kulbida/T. Koslik/E. Lukoski (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Griffith/O. Singewald/I. McLaughlin/V. Markow/L. Camp/M. Jones/K. Litton/A. Holt/K. Arredondo (Cox)/
 
    Rye High School Crew (A)
H. Neiman/S. Iles/C. Cornacchia/K. Myers/K. Robbins/J. Stack/S. Berte/E. Kinstel/S. DeSantis (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Popielaski/I. Boukhari/K. Lynch/H. Eckstein/D. McGowan/S. Russo/C. Castro/T. McComick/S. Kukreja (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
L. van Tartwijk/S. Cluett/E. Duhamel/M. Gaggini/T. Goldschmidt/W. Lu/J. Lamy/R. Butler/K. Kessenich (Cox)
 
    The Winsor School (A)
H. Fischman/D. Gordon/K. Hintlian/E. Pan/E. Chen/B. Lichauco/A. Reuman/G. Bruise/G. De Vito (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Mirrione/S. Wong/J. Siconolfi/S. D'Angelo/K. Haratunian/S. VATSIA/L. Moschitta/K. Kapetanos/A. Kelly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Meyer-Bosse/C. Lenihan/L. Boley/M. fodor/L. McGonagle/e. rowe/J. Schorr/G. Fox/C. Macdonald (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
 
    Greenwich Crew (B)
A. Reice/M. Hamet/m. taylor/A. Burke/G. Goodyear/N. Ginsberg/N. Weis/N. Cameron/C. Goldstein (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Wiener/A. Greenberg/J. Cooper/G. Luppino/S. Chaput/S. Shulman/K. Kieffer/S. Tarling/M. Seshan (Cox)/
 
    Gunnery School Crew (B)
C. Connors/D. Bolger/C. Lee/C. Schoen/X. Liang/H. Le/A. Nanavaty/G. Herrick/M. Small (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
M. Lopez-May/M. Mazzotta/S. O'Dell/L. Coen/N. Ducret/M. Smith/C. Miller/C. Frelinghuysen/P. Brooks (Cox)
 
    The Winsor School (A)
S. Stone/A. Bloom/L. Ketterson/S. Lee/M. Latimore/E. Lyons/E. Simshauser/H. Carter/P. Shukla (Cox)
 
break 12:00 PM Lunch Break
38 1:05 PM 8+ Collegiate Men (IRA)
10
39 1:05 PM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
14
40 1:20 PM 4x Junior Men
21
    New Canaan High School Crew (A)
M. Litvak/E. Litvak/P. Lavieri/J. Norton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Sabovic/S. Kurtz/E. Zadravec/K. Grotto
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
W. Pacella/T. Polo/K. Conover/L. Goodwin
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
C. Mairs/R. Bailey/O. Essa/F. McManus
 
    Greenwich Crew (A)
I. Burke/N. rylov/D. Rivelli/W. Taufield
 
    New Canaan High School Crew (B)
G. Grand/L. Furst/M. Kantor/J. Hall-Tipping
 
    New Canaan High School Crew (C)
R. Hurlock/Z. Koffsky/A. Langalis/D. Orner
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/K. VandenBerg/G. Schmidt/R. Duffy
 
    Orange County Rowing Association (A)
T. Miller/L. Sendelbach/K. Hetman/M. Brackett
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Bopp/K. Griffin/A. Kahaner/B. O'Grady
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
t. powell/K. Johnson/D. Berrick/a. na
 
    New Canaan High School Crew (D)
K. Catone/G. Marsan/J. Vogt/J. Vasquez
 
    New Canaan High School Crew (E)
P. Bogdanov/D. Cone/P. Gelhaus/A. Bridwell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
G. Fox/L. Canaan/K. Bushby/J. Lee
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
A. Araujo/J. Gedney/J. Jonker/D. Bulpitt
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
C. Martensson/K. Andersen/v. Ayala/R. Solecki
 
    Greenwich Crew (B)
M. Eizayaga/C. Edmundson/W. Boaknin/k. sherwin
 
    Niskayuna Rowing (B)
S. Farkas/B. Becker/J. Lampman/C. Ryan
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
D. Owen/J. Jeraci/K. Shahida/G. ASOKUMAR
 
    New Canaan High School Crew (F)
R. Marsh/D. Dayya/G. Hall/L. Forlivio
 
    New Canaan High School Crew (G)
C. DeMayo/E. Geller/L. Brand/P. MacNeal
 
41 1:20 PM 4x Junior Women
10
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Sabovic/S. Kurtz/E. Zadravec/K. Grotto
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. Doherty/C. Little/C. Lillis/b. lillis
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Froland/E. Dyakova/L. Bell/C. Murphy
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
a. aaa/a. ccc/a. bbb/a. ddd
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/M. Curtis/R. Reswow/A. Slabbert
 
    New Canaan High School Crew (B)
R. Mushkin/G. Kulesz/M. Owen/T. Aronstein
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Baker/R. Pak/L. Clark/S. O'Hara/
 
    Rye High School Crew (A)
L. Gallagher/L. Cassidy/N. Friedmann/O. Iles
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
A. Lee/S. Pendrill/J. Bausano/v. huchro
 
    New Canaan High School Crew (C)
K. Gervase/K. Adams/E. Braten/M. Seeman
 
42 1:35 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
43 1:35 PM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
20
    Connecticut Boat Club (A)
I. Fitter/M. Galloway/P. Voigt/S. Konishesky/C. Lincoln (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Bojic/K. Lob/M. Manley/E. Johnson/A. Whelan (Cox)
 
    The Winsor School (A)
E. Roe/M. Wang/G. Williams/L. Ruggles/K. Elfers (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/N. Clark/M. Greer/A. Bralver (Cox)
 
    Port Rowing (A)
H. Rosen/D. Vlahos/P. Waskover/M. Omeltchenko/T. Silverstein (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
N. Vacas/L. Safko/A. Ornato/M. Wimpfheimer/C. McCool (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/A. Postiglione/C. MURPHY/M. Diskiin/h. press (Cox)
 
    Canterbury School (A)
A. Montague/C. Stolfi/A. Bouchard/N. Jodan/R. Skarzenski (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
M. Drexler/C. Drexler/A. Payne/S. Khanna/M. Morrissey (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
C. Hindman/D. Haegeland/S. Forte/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. bbb/a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/M. Curtis/S. Reswow/A. Slabbert/P. Goossens (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/H. Breton/E. Medici/L. Carignan (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Hentschel/A. Pankoff/A. Mustafic/S. DeSantis/S. Carter (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
B. Goldstein/J. Moore/J. Mongillo/V. Dodenhoff/P. Theobald (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Thorogood/J. Moley/E. Moley/R. Forer/E. Clayton (Cox)
 
    Port Rowing (B)
M. Davis/M. Alstodt/M. Higgins/J. Sims/J. Vennitti (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
b. marcus/A. Lycouris/K. Kerrick/B. Bryant/J. Grossman (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Marino/E. DeSousa/S. Schiefele/K. Kenlon/E. Hanley (Cox)
 
44 1:55 PM 4+ Open Men
5
45 1:55 PM 4+ Masters Men
8
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. de Souza/C. Leonard/T. Ayer/D. McEachern/M. Strom (Cox)
15.9 (40)
    New York Athletic Club (A)
M. Yale/A. Rubbo/K. Barnes/K. Shalabi/L. Roman (Cox)
27.2 (44)
    Middletown Parks and Recreation Crew Team (A)
J. Rugh/J. Sheil/D. Smith/F. Jackson/A. Przekopski (Cox)
58.7 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Snedaker/F. Ryan/W. Hatch/l. kurzner/P. Claflin (Cox)
58.7 (52)
    Greenwich Crew (A)
C. De Souza/D. McEachan/T. Ayer/C. Leonard/H. Hunsberger (Cox)
18.4 (41)
    Composite: Maine Rowing Association, Undine, Union (A)
D. Johnson/M. Cataldo/M. Totta/D. Sayner/J. Chatzky (Cox)
68.5 (54)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/C. Miller/L. Seyler/D. Coughlin/J. Dumeer (Cox)
108.6 (61)
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Walker/T. Helmkamp/E. Dannemann/A. Wittenstein/M. Watson (Cox)
90.3 (58)
46 1:55 PM 4+ Open Women
4
47 1:55 PM 4+ Masters Women
12
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Nicklas/I. van Wyngaarden/S. Dodge/K. Davis/J. Hulina (Cox)
54.1 (51)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/B. Hack/D. Dodge/K. Tolson/E. Simons (Cox)
84.6 (57)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Carmody/M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/J. Ippolito/M. Hughes (Cox)/
58.7 (52)
    Greenwich Crew (A)
J. Bresler/M. Slabbert/J. Mackie/K. Atterbury/P. Goossens (Cox)
24.1 (43)
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Kline/M. Dannemann/E. Stonehill/L. Case/C. Magarian (Cox)
63.5 (53)
    Port Rowing (A)
T. Passoni/L. Poll/L. Hall/S. Steinberg/S. Carras (Cox)
24.1 (43)
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/C. Cardinal/L. Hannum/G. DiFulvio/E. bhoo (Cox)
41.4 (48)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/M. Gregg/C. Reading/T. Hazelton/k. harnad (Cox)
49.7 (50)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Flavin/J. Brown/C. Randel/L. Turner/C. Macdonald (Cox)
102.3 (60)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
L. Hook/M. WELCH/M. Shepatin/J. Harrigan/R. Ostfeld (Cox)
108.6 (61)
    Port Rowing (B)
D. Saunders/L. Santala/S. Levi/C. Nadolne/L. Staal (Cox)
6.0 (35)
    Northampton Community Rowing (B)
C. MacColl/K. Elinevsky/S. Linowski/A. Fabos/M. Chiu (Cox)
73.7 (55)
48 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Div I)
23
49 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Non Div I)
8
50 2:30 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
9
51 2:30 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
12
52 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
3
- 2:50 PM Break
53 3:00 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
27
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Ballard/T. Stauffer/A. Sedlack/J. Koenigsberg/P. Lyon (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
W. Bass/M. Skolds/C. Winston/A. Skolds/N. Rajan (Cox)
 
    Port Rowing (A)
N. Ross/J. Kagan/B. Schor/L. Santala/L. Alcaraz (Cox)
 
    Salisbury School (A)
N. Rambusch/W. Wong/T. Ogan/M. Rote/G. Tavlarios (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
C. Lee/M. Kennedy/T. Panetta/W. Delaney/D. Erb (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Canterbury School (A)
C. Murray/E. Pooler/W. Jones/C. Owsley/T. Esposito (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
d. kleinfelder/N. Cleri/J. Donnelly/j. demicoli/D. Forlano (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
D. Knies/A. Harrison/M. Pelosi/D. O'Neill/R. Reinhardt (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/G. Brogan/C. McGeough/A. Kurland/O. McGeough (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Gonzalez/S. Mustafaraj/L. Morrissy/j. dougherty/A. Condor (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Sherry/J. Moore/E. Neidhart/E. Schoen/C. Stulberger (Cox)
 
    Middletown High School (A)
S. Clark/C. Dickes/M. Amleto/C. Doherty/J. Curneal (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. O'Neill/Q. Hayward/N. Reynoso/T. Anderson/C. Nelson (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/K. VandenBerg/G. Schmidt/R. Duffy/M. Mizbani (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Richartz/L. Corrigan/J. Swanski/P. Haywood/S. Deveau (Cox)/
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
H. Bryant/A. Formato/J. Gordon/S. Heim/S. Ortiz (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Young/C. Devlin/J. DeVito/L. Somers/C. Kayel (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
B. Hooper/M. Pollock/P. Iannone/A. Yuzvik/A. Herrup (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (B)
R. Kingshott/L. Jenkins/R. Gilbert/J. Duggan/M. Lake (Cox)
 
    Port Rowing (B)
M. DiGiovanni/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/C. Tantillo/N. Polanco (Cox)
 
    Salisbury School (B)
C. Ryan/W. Berkowitz/J. Brobston/R. Rubin/C. Bilcheck (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
O. Ferris/A. Thermos/J. Mantikas/H. Tsou/V. Caliendo (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
M. Rotondi/S. Davenport/D. Fatone/L. McGrinder/J. Rockwell (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (C)
J. Reynolds/F. Polak/A. Kutner/F. Stitzer/E. Bell (Cox)
 
    Xavier High School Crew (A)
J. Cremin-Endes/M. Capel/M. Simoniello/L. Bourland/J. Buono (Cox)
 
54 3:00 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
21
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/a. diamond/G. Esse/L. Boley/K. Rubin/A. Morrison/E. Harned/A. Bralver (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/M. Diskiin/A. Postiglione/C. MURPHY/E. Lyons/V. Radman/J. Alonso/K. Kenlon/h. press (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. Fitter/M. Galloway/P. Voigt/S. Konishesky/K. Squitieri/K. de Haas/K. Shutts/C. Clifford/K. Boliakis (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Lindsay/E. Sawyer/J. Sesler/M. Stiefvater/S. Riina/M. D'Urso/M. Norman/J. Reist/N. Burke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
b. marcus/I. Myers/K. Kerrick/A. Lycouris/I. Meskers/B. Bryant/J. Bedos/J. Whitehill/P. Goossens (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Bojic/K. Lob/M. Manley/E. Johnson/L. Hedstrom/E. Morrison/P. Memishian/P. Memishian/A. Whelan (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/H. Breton/E. Medici/A. Muzik/A. Lanser/V. Kaspar/K. Hedger/L. Carignan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
C. Hahn/C. Hindman/D. Haegeland/D. Fazio/M. Brechter/A. Goldschmidts/N. Smith/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Port Rowing (A)
H. Rosen/D. Vlahos/P. Waskover/M. Omeltchenko/M. Higgins/J. Sims/M. Davis/M. Alstodt/J. Vennitti (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. eee/b. aaa/b. bbb/b. ccc/b. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
C. Struzzi/S. Wisoff/A. Stoessel/T. Jones/R. Padula/G. Lambeth/E. Steele/A. Torcivia/C. Stier (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
N. Vacas/L. Safko/A. Ornato/M. Wimpfheimer/R. Pak/S. O'Hara/L. Clark/C. Lawlor/C. McCool (Cox)/
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
E. Swartwout/V. Smith/M. Folan/G. Franco/A. Schnabel/T. Knips/J. Bange/C. Kogler/E. Christensen (Cox)
 
    The Winsor School (A)
G. De Vito/D. Gordon/K. Hill/E. Ferrara/I. Bastian/A. Morrow/K. Hintlian/T. Wright/H. Fischman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Clark/M. Greer/K. Grotto/M. Macey/S. Kurtz/W. ten Cate/N. Wardell/V. Thorogood/L. Pillari (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
E. Gillis/A. Mills/K. Keriazes/k. base/L. Lapins/S. Wong/A. Fanning/M. Scrobe/K. Kapetanos (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
J. Grossman/J. Bernstein/S. Barnaby/S. Brecher/S. Reswow/M. Downey/M. Slabbert/K. Cooper/J. Borker (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
S. Acquario/H. Conklin/J. Sinkus/H. Raymond/I. Kulbida/G. O'Hara/S. Mrazik/L. Guest/J. Armenia (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Ellis/M. Lesser/A. RYDEVIK/E. Forstbauer/A. Svedin/V. Sideleva Marcel/Z. Ng/E. Weinstein/E. Talmadge (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (C)
R. Mittal/M. Meade/E. Connolly/A. Cammarene/A. Dutta/L. Sebesta/J. Cutler/D. Duguid/S. Mausert (Cox)
 
55 3:20 PM 4x Masters Men
8
56 3:20 PM 4x Masters Women
10
57 3:20 PM 8+ - Masters Men
18
58 3:20 PM 8+ - Masters Women
11
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
0.0 (0)
    New Haven Rowing Club (A)
S. Horwitz (Cox)
0.0 (0)
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/M. Burnham/S. Allen/K. Evans/B. Du Pont/R. Mahoney/K. Stalter/S. Tucci/S. Taylor (Cox)
50.1 (51)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Weber/K. Kislevitz/K. Liffmann/K. Williams/L. Kammert/S. Radman/S. Durno/C. McGeehan/P. Claflin (Cox)
50.1 (51)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Smith/J. Dunlavey/E. Fuller/B. Weber/H. DeYoung/M. Powell/C. Kruse/D. Kirk/B. Barber (Cox)
42.1 (49)
    East Arm Rowing Club (A)
K. Boyd/K. O'Neill/D. Dumont/J. Bishop/J. Moser/D. Korz/B. Foreman/B. Boss/A. Waider (Cox)
34.8 (47)
    Middletown Parks and Recreation Crew Team (A)
B. Baker/H. Charry/B. Crevoiserat/a. d'olympia/P. Limato/D. More/B. Horne/C. Snow/A. Przekopski (Cox)
25.1 (44)
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/A. Fabos/C. MacColl/K. Elinevsky/S. Linowski/C. Cardinal/L. Hannum/G. DiFulvio/E. bhoo (Cox)
54.4 (52)
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Finn/C. Magarian/T. Polley/L. gregory/B. Lysobey/W. Russell/B. Zucker/L. Sanders/E. Stonehill (Cox)
58.8 (53)
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
A. Sullivan/K. Acciari/G. Rekemeyer/S. Kyriazis/A. Maloney/B. Songer/A. Frederick/D. Zulick/A. Zettek-Sumner (Cox)
25.1 (44)
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (B)
0.0 (0)
59 4:00 PM Beachfront Tent Sites
10
    Brunswick School Boat Club
 
    Chase Collegiate School
 
    Connecticut Boat Club
 
    Greenwich Crew
 
    Norwalk River Rowing Association
 
    Port Rowing
 
    Port Rowing
 
    Salisbury School
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
 
60 4:00 PM Waterfront Tent Sites
26
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change