Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 12, 2013
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
2 8:30 AM 1x Veteran Men (70+)
10
3 8:30 AM 1x Veteran Women (60-70+)
5
4 8:45 AM 1x Masters Men (27-39)
4
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
6
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
16
7 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
8
8 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
4
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
4
10 9:00 AM 1x Masters Women (50-59)
9
11 9:20 AM 1x Open Men (No Juniors)
10
12 9:20 AM 1x Masters Ltwt Men
5
13 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
5
14 9:35 AM 1x Junior Men
18
15 9:35 AM 1x Junior Women
12
16 10:00 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
24
17 10:00 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
25
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/C. MURPHY/A. Postiglione/M. Diskiin/K. Kapetanos (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
L. Hedstrom/P. Memishian/E. Morrison/P. Memishian/R. Ragen (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
N. Yannopoulos/N. Puente/M. Kynast/C. Plunkett/A. Fernandez (Cox)
 
    Canterbury School (A)
C. Keogh/M. Martino/C. Carrillo/O. Binzen/E. Martino (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
D. Fazio/d. mohr/A. Tsu/I. Spanos/A. Missano (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Meyer/S. Maroney/N. Peleda/T. Iannucci/T. Silverstein (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. bbb/b. ccc/a. ddd/a. eee/a. aaa (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. RYDEVIK/B. Bryant/K. Ellis/J. Whitehill/E. Brown (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
E. Bartone/N. Markham/M. Morales/E. Vawter/C. Nathanson (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Lindsay/E. Sawyer/J. Sesler/M. Stiefvater/K. O'Byrne (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
A. Sullivan/E. FALLON/S. Carter/C. Biow/A. Nye (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Thorogood/E. Zadravec/A. Manning/J. Moley/E. Clayton (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
H. Maxwell/M. Senich/F. Hines/J. Lamy/C. Washburne (Cox)
 
    The Winsor School (A)
J. Chen/A. Keomurjian/V. Yang/C. MacGillivray/M. Jay (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
I. karantzios/V. Radman/J. Alonso/E. Lyons/E. Hanley (Cox)
 
    Greenwich Academy (B)
T. Stroud/G. Zhuangli/E. Stroemer/A. Milani/K. Tormey (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
E. Rigney/J. Cornacchia/A. Bernhardt/C. Kelley/K. Boliakis (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
C. Hahn/M. Johnston/I. Spanos/A. Goldschmidts/G. Missano (Cox)
 
    Port Rowing (B)
A. Meehan/a. torres/l. katz/J. Hecht/S. Jones (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
A. Svedin/S. Brounstein/E. Forstbauer/I. Myers/S. Perez (Cox)
 
    Greenwich Academy (C)
A. Raskin/A. Whitemyer/E. Duty/J. Stevens/A. Whelan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
P. Cronin/S. Lesser-Roy/E. Herrmann/E. Houston/N. Burke (Cox)
 
    The Winsor School (B)
A. Blacklow/A. Bloom/G. Bruise/K. Singhal/M. Bernstein (Cox)
 
    Greenwich Academy (D)
M. Doherty/L. Hamilton/K. Meacham/D. Wadsworth-Hutton/A. Whitemyer (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
A. Burke/M. Hamet/A. Reice/C. Miller/P. Brooks (Cox)
 
18 10:20 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
19 10:20 AM 2x Masters Men
13
20 10:20 AM 2x Open Women (No Juniors)
9
21 10:20 AM 2x Masters Women
10
22 10:20 AM 2x Open Mixed (No Juniors)
0
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
9
24 10:20 AM 2x Parent/Child
1
25 10:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
2
26 10:30 AM 2- Masters Men
0
27 10:30 AM 2- Open Women (No Juniors)
6
28 10:30 AM 2- Masters Women
0
29 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Div I)
16
30 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
6
31 10:50 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
3
32 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
11
33 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
9
34 11:25 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
15
35 11:25 AM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
28
36 11:45 AM 8+ Junior Novice Men
27
37 11:45 AM 8+ Junior Novice Women
25
    Manhasset High School (A)
E. Gillis/M. Loree/K. Keriazes/k. base/C. O'Connor/F. Walsh/A. Fanning/j. winn/K. Gross (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Cestaro/C. Malushaga/D. DeVore/N. Smoor/T. Battersby/H. Weisman/E. Cagliostro/M. Karle/K. O'Byrne (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
M. Mauboussin/C. Kelley/C. Lincoln/K. Eddie/K. Bower/L. Squitieri/A. Colarusso/A. Bernhardt/K. Boliakis (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/a. diamond/E. Patton/K. Grotto/K. Rubin/N. Clark/M. Greer/A. Bralver (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Port Rowing (A)
K. Melkonian/E. Tamkin/A. Van Cott/J. Thoet/J. Ritholz/J. Fetherson/L. Seidman/O. Gellis/G. Golden (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. eee/b. aaa/b. bbb/b. ccc/b. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Greenwich Academy (A)
M. Doherty/L. Hamilton/A. Hudson/D. Kwait/K. Meacham/J. Stevens/D. Wadsworth-Hutton/R. Bohbot/L. der Minnen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
V. Logsdail/P. Long/A. Lee/S. Salzer/S. Fabio/M. McMillan/M. Grandmont/L. Nobunaga/L. Gilet (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. DeSpirito/H. Gelnaw/T. LeBeau/P. Williams/K. Dyrvik/A. Chatterjee/Z. Saldanha/S. Naughton/C. Gallup (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Molina/A. Dinius/E. Del Vecchio/Z. LYNDS/S. Siegel/E. Gervasio/R. Kulbida/T. Koslik/E. Lukoski (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Griffith/O. Singewald/I. McLaughlin/V. Markow/L. Camp/M. Jones/K. Litton/A. Holt/K. Arredondo (Cox)/
 
    Rye High School Crew (A)
H. Neiman/S. Iles/C. Cornacchia/K. Myers/K. Robbins/J. Stack/S. Berte/E. Kinstel/S. DeSantis (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Popielaski/I. Boukhari/K. Lynch/H. Eckstein/D. McGowan/S. Russo/C. Castro/T. McComick/S. Kukreja (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
L. van Tartwijk/S. Cluett/E. Duhamel/M. Gaggini/T. Goldschmidt/W. Lu/J. Lamy/R. Butler/K. Kessenich (Cox)
 
    The Winsor School (A)
H. Fischman/D. Gordon/K. Hintlian/E. Pan/E. Chen/B. Lichauco/A. Reuman/G. Bruise/G. De Vito (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Mirrione/S. Wong/J. Siconolfi/S. D'Angelo/K. Haratunian/S. VATSIA/L. Moschitta/K. Kapetanos/A. Kelly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Meyer-Bosse/C. Lenihan/L. Boley/M. fodor/L. McGonagle/e. rowe/J. Schorr/G. Fox/C. Macdonald (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
 
    Greenwich Crew (B)
A. Reice/M. Hamet/m. taylor/A. Burke/G. Goodyear/N. Ginsberg/N. Weis/N. Cameron/C. Goldstein (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Wiener/A. Greenberg/J. Cooper/G. Luppino/S. Chaput/S. Shulman/K. Kieffer/S. Tarling/M. Seshan (Cox)/
 
    Gunnery School Crew (B)
C. Connors/D. Bolger/C. Lee/C. Schoen/X. Liang/H. Le/A. Nanavaty/G. Herrick/M. Small (Cox)
 
    Greenwich Crew (C)
M. Lopez-May/M. Mazzotta/S. O'Dell/L. Coen/N. Ducret/M. Smith/C. Miller/C. Frelinghuysen/P. Brooks (Cox)
 
    The Winsor School (A)
S. Stone/A. Bloom/L. Ketterson/S. Lee/M. Latimore/E. Lyons/E. Simshauser/H. Carter/P. Shukla (Cox)
 
break 12:00 PM Lunch Break
38 1:05 PM 8+ Collegiate Men (IRA)
10
39 1:05 PM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
14
40 1:20 PM 4x Junior Men
21
41 1:20 PM 4x Junior Women
10
42 1:35 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
43 1:35 PM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
20
    Connecticut Boat Club (A)
I. Fitter/M. Galloway/P. Voigt/S. Konishesky/C. Lincoln (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Bojic/K. Lob/M. Manley/E. Johnson/A. Whelan (Cox)
 
    The Winsor School (A)
E. Roe/M. Wang/G. Williams/L. Ruggles/K. Elfers (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/N. Clark/M. Greer/A. Bralver (Cox)
 
    Port Rowing (A)
H. Rosen/D. Vlahos/P. Waskover/M. Omeltchenko/T. Silverstein (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
N. Vacas/L. Safko/A. Ornato/M. Wimpfheimer/C. McCool (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/A. Postiglione/C. MURPHY/M. Diskiin/h. press (Cox)
 
    Canterbury School (A)
A. Montague/C. Stolfi/A. Bouchard/N. Jodan/R. Skarzenski (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
M. Drexler/C. Drexler/A. Payne/S. Khanna/M. Morrissey (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
C. Hindman/D. Haegeland/S. Forte/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. bbb/a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/M. Curtis/S. Reswow/A. Slabbert/P. Goossens (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/H. Breton/E. Medici/L. Carignan (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Hentschel/A. Pankoff/A. Mustafic/S. DeSantis/S. Carter (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
B. Goldstein/J. Moore/J. Mongillo/V. Dodenhoff/P. Theobald (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Thorogood/J. Moley/E. Moley/R. Forer/E. Clayton (Cox)
 
    Port Rowing (B)
M. Davis/M. Alstodt/M. Higgins/J. Sims/J. Vennitti (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
b. marcus/A. Lycouris/K. Kerrick/B. Bryant/J. Grossman (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Marino/E. DeSousa/S. Schiefele/K. Kenlon/E. Hanley (Cox)
 
44 1:55 PM 4+ Open Men
5
45 1:55 PM 4+ Masters Men
8
46 1:55 PM 4+ Open Women
4
47 1:55 PM 4+ Masters Women
12
48 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Div I)
23
49 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Non Div I)
8
50 2:30 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
9
51 2:30 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
12
52 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
3
- 2:50 PM Break
53 3:00 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
27
54 3:00 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
21
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Cain/A. Petterson/a. diamond/G. Esse/L. Boley/K. Rubin/A. Morrison/E. Harned/A. Bralver (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/M. Diskiin/A. Postiglione/C. MURPHY/E. Lyons/V. Radman/J. Alonso/K. Kenlon/h. press (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. Fitter/M. Galloway/P. Voigt/S. Konishesky/K. Squitieri/K. de Haas/K. Shutts/C. Clifford/K. Boliakis (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Lindsay/E. Sawyer/J. Sesler/M. Stiefvater/S. Riina/M. D'Urso/M. Norman/J. Reist/N. Burke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
b. marcus/I. Myers/K. Kerrick/A. Lycouris/I. Meskers/B. Bryant/J. Bedos/J. Whitehill/P. Goossens (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
K. Bojic/K. Lob/M. Manley/E. Johnson/L. Hedstrom/E. Morrison/P. Memishian/P. Memishian/A. Whelan (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/H. Breton/E. Medici/A. Muzik/A. Lanser/V. Kaspar/K. Hedger/L. Carignan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
C. Hahn/C. Hindman/D. Haegeland/D. Fazio/M. Brechter/A. Goldschmidts/N. Smith/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Port Rowing (A)
H. Rosen/D. Vlahos/P. Waskover/M. Omeltchenko/M. Higgins/J. Sims/M. Davis/M. Alstodt/J. Vennitti (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
a. bbb/a. ccc/a. ddd/a. eee/b. aaa/b. bbb/b. ccc/b. ddd/a. aaa (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
C. Struzzi/S. Wisoff/A. Stoessel/T. Jones/R. Padula/G. Lambeth/E. Steele/A. Torcivia/C. Stier (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
N. Vacas/L. Safko/A. Ornato/M. Wimpfheimer/R. Pak/S. O'Hara/L. Clark/C. Lawlor/C. McCool (Cox)/
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
E. Swartwout/V. Smith/M. Folan/G. Franco/A. Schnabel/T. Knips/J. Bange/C. Kogler/E. Christensen (Cox)
 
    The Winsor School (A)
G. De Vito/D. Gordon/K. Hill/E. Ferrara/I. Bastian/A. Morrow/K. Hintlian/T. Wright/H. Fischman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Clark/M. Greer/K. Grotto/M. Macey/S. Kurtz/W. ten Cate/N. Wardell/V. Thorogood/L. Pillari (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
E. Gillis/A. Mills/K. Keriazes/k. base/L. Lapins/S. Wong/A. Fanning/M. Scrobe/K. Kapetanos (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
J. Grossman/J. Bernstein/S. Barnaby/S. Brecher/S. Reswow/M. Downey/M. Slabbert/K. Cooper/J. Borker (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
S. Acquario/H. Conklin/J. Sinkus/H. Raymond/I. Kulbida/G. O'Hara/S. Mrazik/L. Guest/J. Armenia (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Ellis/M. Lesser/A. RYDEVIK/E. Forstbauer/A. Svedin/V. Sideleva Marcel/Z. Ng/E. Weinstein/E. Talmadge (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (C)
R. Mittal/M. Meade/E. Connolly/A. Cammarene/A. Dutta/L. Sebesta/J. Cutler/D. Duguid/S. Mausert (Cox)
 
55 3:20 PM 4x Masters Men
8
56 3:20 PM 4x Masters Women
10
57 3:20 PM 8+ - Masters Men
18
58 3:20 PM 8+ - Masters Women
11
59 4:00 PM Beachfront Tent Sites
10
60 4:00 PM Waterfront Tent Sites
26
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change