Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 12, 2013
7:30 AM Coxswains Meeting
1 8:30 AM 1x Veteran Men (60-69)
12
2 8:30 AM 1x Veteran Men (70+)
10
3 8:30 AM 1x Veteran Women (60-70+)
5
4 8:45 AM 1x Masters Men (27-39)
4
5 8:45 AM 1x Masters Men (40-49)
6
6 8:45 AM 1x Masters Men (50-59)
16
7 9:00 AM 1x Open Women (No Juniors)
8
8 9:00 AM 1x Masters Women (27-39)
4
9 9:00 AM 1x Masters Women (40-49)
4
10 9:00 AM 1x Masters Women (50-59)
9
11 9:20 AM 1x Open Men (No Juniors)
10
12 9:20 AM 1x Masters Ltwt Men
5
13 9:20 AM 1x Masters Ltwt Women
5
14 9:35 AM 1x Junior Men
18
15 9:35 AM 1x Junior Women
12
16 10:00 AM 8+ Junior 2V Men (2nd 8+)
24
17 10:00 AM 4+ Junior 2V Women (2nd 4+)
25
18 10:20 AM 2x Open Men (No Juniors)
5
19 10:20 AM 2x Masters Men
13
20 10:20 AM 2x Open Women (No Juniors)
9
21 10:20 AM 2x Masters Women
10
22 10:20 AM 2x Open Mixed (No Juniors)
0
23 10:20 AM 2x Masters Mixed
9
24 10:20 AM 2x Parent/Child
1
25 10:30 AM 2- Open Men (No Juniors)
2
26 10:30 AM 2- Masters Men
0
27 10:30 AM 2- Open Women (No Juniors)
6
28 10:30 AM 2- Masters Women
0
29 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Div I)
16
30 10:50 AM 4+ Collegiate Women (Non-Div I)
6
31 10:50 AM 4+ Collegiate Women Novice (All Div)
3
32 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Men (All Categories)
11
33 11:10 AM 8+ Collegiate Novice Women (All Categories)
9
34 11:25 AM 8+ Junior 2V Women (2nd 8+)
15
35 11:25 AM 4+ Junior 2V Men (2nd 4+)
28
    Manhasset High School (A)
D. DePietro/J. Yunakov/M. Andriotis/J. Petrakis/J. Amorosana (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Kelling/D. Madden/P. Cornman/P. Salvatore/M. Hughes (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
J. Yorke/R. Amill/W. Powers/R. McMurchy/C. Fuscone (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Petreski/G. Bauerfeld/B. Helms/L. McDonough/J. Fagan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Canterbury School (A)
T. Mason/W. Frossell/T. Donaghy/J. Murray/o. Dibb (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
W. Allan/A. Back/L. Balsamo/J. Barry/G. Accurso (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
M. Santucci/P. Morely/L. Fedak/D. Mennillo/J. D'Aversa (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
j. Andrews/J. Sepanski/G. Kasper/K. Gutman/c. Brogan (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
N. Manzi/R. Petti/J. Mooney/R. Lynch-Samant/P. Treacy (Cox)
 
    Friends of Port Rowing (A)
A. Bosgang/H. Kass/M. DiSpigno/I. Brisson/G. Dadourian (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
F. McManus/M. Coy/c. bartow/A. Salem/E. Schoen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
D. Carratu/P. McCauley/J. Shields/M. Roy/C. Rosenberg (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
M. Rotondi/S. Davenport/J. Oballe/N. Chaskin/M. Mizbani (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Banbury/J. Baldi/W. Van Buren/S. Agnew/M. Ziluca (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
A. Cornell/J. Siemon/S. Macary/A. Ayvazyan/D. Simpson (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
M. Soyak/J. Knox/m. moreira/J. Messina/J. Nikolaidis (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Cornman/Z. Heese/d. biskup/P. Kavanagh/c. Aronin (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Kaelin/J. McDermott/C. CRAGIN/S. Klink/V. Ramesh (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (C)
D. Wenger/C. Yaccarino/E. Baryla/E. Zhou/R. LaGARENNE (Cox)
 
    Friends of Port Rowing (B)
M. Brandes/H. Bergman/J. Wasserman/A. Small/a. herron (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Klapper/B. James/". Sokolowski/B. Golino/K. Catone (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
S. Farkas/B. Becker/C. Ryan/L. McGrinder/C. Stier (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
K. Fox/J. Kantor/K. Ng/T. Cervera/B. Judd (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (C)
J. Neville/D. Rhymaun/R. Sillo/J. Mudd/C. Hall-Tipping (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
 
36 11:45 AM 8+ Junior Novice Men
27
37 11:45 AM 8+ Junior Novice Women
25
break 12:00 PM Lunch Break
38 1:05 PM 8+ Collegiate Men (IRA)
10
39 1:05 PM 8+ Collegiate Men (Non IRA)
14
40 1:20 PM 4x Junior Men
21
41 1:20 PM 4x Junior Women
10
42 1:35 PM 8+ Junior 1V Men (1st 8+)
23
43 1:35 PM 4+ Junior 1V Women (1st 4+)
20
44 1:55 PM 4+ Open Men
5
45 1:55 PM 4+ Masters Men
8
46 1:55 PM 4+ Open Women
4
47 1:55 PM 4+ Masters Women
12
48 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Div I)
23
49 2:15 PM 8+ - Collegiate Women (Non Div I)
8
50 2:30 PM 4+ Collegiate Men (IRA)
9
51 2:30 PM 4+ Collegiate Men (Non IRA)
12
52 2:30 PM 4+ Collegiate Novice Men (All categories)
3
- 2:50 PM Break
53 3:00 PM 4+ Junior 1V Men (1st 4+)
27
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Ballard/T. Stauffer/A. Sedlack/J. Koenigsberg/P. Lyon (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
W. Bass/M. Skolds/C. Winston/A. Skolds/N. Rajan (Cox)
 
    Friends of Port Rowing (A)
N. Ross/J. Kagan/B. Schor/L. Santala/L. Alcaraz (Cox)
 
    Salisbury School (A)
N. Rambusch/W. Wong/T. Ogan/M. Rote/G. Tavlarios (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
C. Lee/M. Kennedy/T. Panetta/W. Delaney/D. Erb (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Canterbury School (A)
C. Murray/E. Pooler/W. Jones/C. Owsley/T. Esposito (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
d. kleinfelder/N. Cleri/J. Donnelly/j. demicoli/D. Forlano (Cox)
 
    Chase Collegiate School (A)
D. Knies/A. Harrison/M. Pelosi/D. O'Neill/R. Reinhardt (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/G. Brogan/C. McGeough/A. Kurland/O. McGeough (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Gonzalez/S. Mustafaraj/L. Morrissy/j. dougherty/A. Condor (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Sherry/J. Moore/E. Neidhart/E. Schoen/C. Stulberger (Cox)
 
    Middletown High School (A)
S. Clark/C. Dickes/M. Amleto/C. Doherty/J. Curneal (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. O'Neill/Q. Hayward/N. Reynoso/T. Anderson/C. Nelson (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/K. VandenBerg/G. Schmidt/R. Duffy/M. Mizbani (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Richartz/L. Corrigan/J. Swanski/P. Haywood/S. Deveau (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Bryant/A. Formato/J. Gordon/S. Heim/S. Ortiz (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
C. Young/C. Devlin/J. DeVito/L. Somers/C. Kayel (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
B. Hooper/M. Pollock/P. Iannone/A. Yuzvik/A. Herrup (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (B)
R. Kingshott/L. Jenkins/R. Gilbert/J. Duggan/M. Lake (Cox)
 
    Friends of Port Rowing (B)
M. DiGiovanni/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/C. Tantillo/N. Polanco (Cox)
 
    Salisbury School (B)
C. Ryan/W. Berkowitz/J. Brobston/R. Rubin/C. Bilcheck (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
O. Ferris/A. Thermos/J. Mantikas/H. Tsou/V. Caliendo (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
M. Rotondi/S. Davenport/D. Fatone/L. McGrinder/J. Rockwell (Cox)
 
    Brunswick School Boat Club (C)
J. Reynolds/F. Polak/A. Kutner/F. Stitzer/E. Bell (Cox)
 
    Xavier High School Crew (A)
J. Cremin-Endes/M. Capel/M. Simoniello/L. Bourland/J. Buono (Cox)
 
54 3:00 PM 8+ Junior 1V Women (1st 8+)
21
55 3:20 PM 4x Masters Men
8
56 3:20 PM 4x Masters Women
10
57 3:20 PM 8+ - Masters Men
18
58 3:20 PM 8+ - Masters Women
11
59 4:00 PM Beachfront Tent Sites
10
60 4:00 PM Waterfront Tent Sites
26
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change