Head of the Fish

  • Oct 26, 2013 To Oct 27, 2013
  • head
  • Saratoga Springs, NY (USA)
  • Hosted By Saratoga Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 26, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
1 Mens Adaptive 1x
2
2 8:00 AM Mens Masters 1x (27-39)
6
3 8:03 AM Mens Masters 1x (40-49)
12
4 8:08 AM Mens Masters 1x (50-59)
20
    Argonaut Rowing Club (A)
W. Donegan
72.0 (57)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
R. Oberle
62.7 (55)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
C. King
54.1 (53)
    Black Fly Scullers (A)
T. Paul
58.3 (54)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight
81.9 (59)
    Friends of WPI Rowing (A)
P. Guida
50.0 (52)
    GMS Rowing Center (A)
S. Collins
81.9 (59)
    Leander Boat Club (A)
M. Demczuk/
58.3 (54)
    Maine Rowing Association (A)
M. Totta
62.7 (55)
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A)
L. Tait
72.0 (57)
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gray
0.0 (0)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham
42.3 (50)
    Ottawa Rowing Club (A)
K. Gilmore
58.3 (54)
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler
50.0 (52)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
t. brower
72.0 (57)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe
50.0 (52)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B)
D. Hall
46.1 (51)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
T. Willsallen
76.9 (58)
    Leander Boat Club (B)
H. Gumulak/
72.0 (57)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
D. Powers
81.9 (59)
5 8:04 AM Mens Masters Light 1x (165lbs max)
18
6 Womens Adaptive 1x
2
7 8:18 AM Womens Masters 1x (27-39)
6
8 8:21 AM Womens Masters 1x (40-49)
10
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
B. Fisher
20.5 (43)
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/
23.1 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
J. Martin
35.3 (48)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Lewis
23.1 (44)
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Morris
38.7 (49)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom
35.3 (48)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Towne
38.7 (49)
    Unaffiliated (USA) (A)
V. Rogers
35.3 (48)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Friend
28.9 (46)
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Hathaway
25.9 (45)
9 8:24 AM Womens Masters 1x (50-59)
7
    Aqueduct Rowing Club (A)
S. Lee
50.0 (52)
    Berry Hill Boat Club (A)
L. Gesinger
50.0 (52)
    GMS Rowing Center (A)
M. Collins
46.1 (51)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser
81.9 (59)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Daniels
67.3 (56)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Skibo
62.7 (55)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
L. Fisher
81.9 (59)
10 8:29 AM Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max)
10
11 8:33 AM Mens Veteran 1x
27
    Amoskeag Rowing Club (A)
M. Shields
141.1 (69)
    Cambridge Boat Club (A)
H. Hamilton
162.0 (72)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody
192.1 (76)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Ezzell
87.1 (60)
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
98.0 (62)
    Grateful Oars Rowing Club (A)
R. Mooers
176.7 (74)
    Maritime Rowing Club (A)
K. Iscol
176.7 (74)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
M. Griffin
115.5 (65)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Donovan
98.0 (62)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Parker
154.9 (71)
    Pettipaug YC Rowing (A)
j. laundon
162.0 (72)
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
103.7 (63)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
F. Tamasi
98.0 (62)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Waggaman
103.7 (63)
    Unaffiliated (USA) (A)
n. fanning
98.0 (62)
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Dietz
109.5 (64)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Swayze
192.1 (76)
    Amoskeag Rowing Club (B)
J. Raymond
98.0 (62)
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
C. Esler
92.5 (61)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
K. Christie
92.5 (61)
    Pettipaug YC Rowing (B)
P. Flory
128.0 (67)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (B)
P. Verardi
115.5 (65)
    Unaffiliated (USA) (B)
T. Wolski
121.7 (66)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
M. Van Beuren
92.5 (61)
    Unaffiliated (USA) (C)
B. Fisher
87.1 (60)
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Scott
121.7 (66)
    Unaffiliated (USA) (D)
A. Haight
115.5 (65)
12 8:37 AM Womens Veteran 1x
11
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
E. Lasek
92.5 (61)
    Narragansett Boat Club (A)
R. Berenson
121.7 (66)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Bloomer
109.5 (64)
    Pettipaug YC Rowing (A)
C. Widgery
87.1 (60)
    Potomac Boat Club (A)
L. Hall
115.5 (65)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Hobart
147.9 (70)
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Gillern
184.3 (75)
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Markarian
87.1 (60)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
L. Marshall
103.7 (63)
    Narragansett Boat Club (B)
J. Richards
115.5 (65)
    St. Catharines Rowing Club (B)
L. Hastings
192.1 (76)
13 8:42 AM Mens Collegiate 1x
14
14 8:47 AM Womens Collegiate 1x
14
15 8:53 AM Mens Collegiate 2x
4
16 8:56 AM Womens Collegiate 2x
19
17 9:00 AM Mens Open 2-
8
18 9:02 AM Womens Open 2-
5
19 9:05 AM Mens Collegiate Light 4+ (165lbs max)
9
20 9:10 AM Womens Collegiate Light 4+ (135lbs max)
3
21 9:14 AM Womens Open 4+
5
22 9:16 AM Womens Open Novice 4+
3
23 9:19 AM Womens Open Light 4+ (135lbs max)
3
24 9:24 AM Mens Open 4+
6
25 9:28 AM Mens Open Novice 4+
7
26 9:30 AM Mens Open Light 4+ (165lbs max)
2
27 9:32 AM Mens Masters Novice 4+
0
28 9:33 AM Womens Masters Novice 4+
3
29 9:38 AM Mens Masters 8+
9
    Free Radical Rowing Club (A)
E. Watne/D. Gray/J. Tunnicliffe/J. Cotter/M. Totta/T. Willsallen/K. Wise/E. Hagberg/C. Boit (Cox)
46.7 (54)
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
S. McDonald/P. Ballantyne/J. Schoen/J. Nelson/M. Rishel/B. Garrett/J. Mathieu/C. Pascale/K. Nelson (Cox)
14.4 (42)
    Composite: Hudson River, East Arm (A)
J. Cody/C. Shepherd/M. Scott/A. Mauer/S. Carrol/S. Martel/B. Walk/R. Wagner/C. Frank (Cox)
10.8 (40)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/A. Rubbo/K. Barnes/G. Houlihan/D. Sesler/H. DeVore/J. Cooper/V. Houston/L. Roman (Cox)
28.2 (48)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/T. Jakubiak/M. Puckly/S. Pape/J. DePatie/P. Sicard/I. Hazelton/A. Valenti/J. Near (Cox)
3.1 (34)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/S. LeFevre/k. mckenna/S. Festin/B. Kurcull/S. Westhoff/j. schrader/p. phelan/G. Meehan (Cox)
31.0 (49)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/S. Hansen/b. harwood/P. Van Oot/P. Gross/C. Tindall/T. Cox/C. Nagle (Cox)
33.9 (50)
    Free Radical Rowing Club (B)
A. Washburn/P. Kermond/D. Gorriaran/S. Whitney/B. Prichett/D. Rand/D. Chernoff/B. Canha/C. Ponko (Cox)
50.2 (55)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Truntz/C. Miller/T. Raymond/S. DeSantis/R. Twarkins/J. Serrao/L. Seyler/M. Harnad/E. Johnson (Cox)
20.7 (45)
30 9:41 AM Womens Masters 8+
19
    Aqueduct Rowing Club (A)
A. Ruder/L. Williams/C. Gilbert/M. Maney/N. Kuntz/J. MacDonald/C. Carey/S. Lee/C. Sweeney (Cox)
43.3 (53)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
J. Moffat/M. Holgate/J. Lawless/K. Bliss/M. Koppers/E. Ludwig/M. Schwartz/M. Travis/K. Godiers (Cox)
23.1 (46)
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/M. Julian/P. Wilson/L. Headd/L. Dwyer/B. Krauss/D. Haines/S. Markel/L. Craig (Cox)
74.0 (61)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Kiernan/J. Bernier/T. Mauer/A. PArent-Tibbetts/L. Alphonse/M. King/S. Herman/A. Sisung/C. Frank (Cox)
20.7 (45)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/c. pigeon/J. Healey/H. Dieval/M. Luneau/S. Pouliot/N. Antaya/L. Wittebol/Z. Turcotte (Cox)
9.2 (39)
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/A. Palms/A. Bumstead/L. Iler/A. Fleet/L. Evans/K. Worrell/C. Browning/C. Ponko (Cox)
31.0 (49)
    Northampton Community Rowing (A)
N. Blake/K. Elinevsky/C. MacColl/A. Fabos/L. Hannum/A. Wulfkuhle/J. Caron/G. DiFulvio/M. Chiu (Cox)
43.3 (53)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Henkler/K. Houston/S. Roberson/L. Brennan/J. Burnham/D. Missan/K. Amano/E. Sully/C. Dowd (Cox)
5.2 (36)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Ippolito/J. Carmody/P. Kelling/M. Staargaard Dikkers/L. Stirton Aust/I. Ghitelman/S. Sales/D. Orlando/M. Hughes (Cox)
46.7 (54)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
14.4 (42)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Barry/L. Towne/P. HasBrouck/C. Holland/C. Fisher/W. MacPherson/L. Noonan (Cox)
40.0 (52)
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/K. Evans/S. Allen/M. Burnham/K. Mariotti/S. King/R. Mahoney/S. Tucci/A. Cox (Cox)
33.9 (50)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/A. Bracken/M. Laskaris/K. Sluzenski/C. Crutchfield/A. Romain/K. Harvard/B. Sirovich/S. Harward (Cox)
31.0 (49)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
A. Victor/J. Carman/A. Panzer/S. Tallardy/S. Beaudry/E. Harris/T. Belen/C. Mulvey/R. Bellis (Cox)
20.7 (45)
    Pelham Community Rowing Association (B)
b. motwani/K. Sawyer/L. Morris/C. garcia/M. O'Connor/V. Sesler/C. Schmicker/M. Durand/c. Aronin (Cox)
36.9 (51)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
20.7 (45)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Van Wyk/L. Hoffman/C. Hamilton/L. Norris/N. Messercola/c. miller/R. Perkins/P. Roberts/J. Morrow (Cox)
40.0 (52)
    Skidmore Community Rowing (B)
P. Tuz/V. Riley/K. McNary/B. Du Pont/H. Obrien/m. lander/K. Stalter/C. Halse/B. Cox (Cox)
43.3 (53)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
C. Chapman/P. DuFour/L. Cianfarani/T. Capozzola/S. Duff/K. Wales/K. Grieco/S. Kercull/M. Sayer (Cox)
23.1 (46)
31 9:52 AM Mens Collegiate Novice 8+
38
32 10:05 AM Womens Collegiate 8+
20
33 10:12 AM Womens Collegiate JV 8+
10
34 10:18 AM Mens Collegiate 4+
34
35 10:27 AM Womens Collegiate Novice 4+
12
36 Mens Adaptive 2x
0
37 Womens Adaptive 2x
2
38 Mixed Adaptive 2x
2
break 10:33 AM BREAK
39 11:30 AM Mens Open 1x
10
40 11:38 AM Mens Open Light 1x (165lbs)
12
41 11:43 AM Mens Open Novice 1x
5
42 11:49 AM Womens Open 1x
9
    Club d'aviron de Boucherville (A)
S. Marchand
 
    GMS Rowing Center (A)
Z. Fleischmann
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Dubois
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Martin
 
    Niskayuna Rowing (A)
H. Sive
 
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Christmas
 
    WPI Crew (A)
S. Leach
 
    GMS Rowing Center (B)
N. King
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
J. Friend
 
43 11:52 AM Womens Open Light 1x (135lbs)
10
44 11:55 AM Womens Open Novice 1x
4
45 11:58 AM Mens Rec 1x
12
46 11:59 AM Womens Rec 1x
7
47 12:04 PM Mens Alden 1x
1
48 12:05 PM Womens Alden 1x
0
49 12:11 PM Mens Open 2x
10
50 12:14 PM Mens Open Light 2x (165lbs max)
3
51 12:18 PM Womens Open 2x
9
52 12:21 PM Womens Open Light 2x (135lbs max)
14
53 12:27 PM Mens Open 4x
2
54 12:29 PM Mens Collegiate 4x
1
55 12:32 PM Womens Open 4x
7
56 12:35 PM Womens Collegiate 4x
9
57 12:39 PM Mens Masters 2x
19
58 12:46 PM Mens Masters Light 2x
3
59 12:49 PM Womens Masters 2x
22
    Aqueduct Rowing Club (A)
S. Lee/A. Laursen
17.7 (43)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. McGee/L. VanDeWeert
5.6 (36)
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
A. Eggleston/P. Higgins
43.2 (52)
    Greenwich Crew (A)
M. Himes/M. Slabbert
25.0 (46)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
J. Healey/L. Wittebol
20.0 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
J. Richards/S. Cutts (65)
99.8 (65)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Brennan/D. Bleau
43.2 (52)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Montanaro/M. Allen
20.0 (44)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
H. Woznack/D. Cenit
13.6 (41)
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Stirton Aust/I. Ghitelman
66.4 (58)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Duff/D. Howk
50.4 (54)
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Drescher/K. Ryfa
39.8 (51)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/C. Reynolds
27.7 (47)
    West Lake Sculling Club (A)
L. Moriarty/K. Ballway
54.2 (55)
    Ithaca College Crew (B)
B. Robinson/E. Greene/
13.6 (41)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
J. Burnham/C. Stock
25.0 (46)
    Pelham Community Rowing Association (B)
J. Carmody/J. Ippolito
43.2 (52)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Hamilton/L. Norris
46.7 (53)
    Skidmore Community Rowing (B)
F. McLeod/S. Allen
46.7 (53)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
A. Bracken/E. Dade
50.4 (54)
    Pelham Community Rowing Association (C)
b. motwani/L. Morris
30.5 (48)
    Pelham Community Rowing Association (D)
L. Choate/M. Durand
43.2 (52)
60 12:55 PM Womens Masters Light 2x
9
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Dorris/J. Boyle/
36.6 (50)
    Greenwich Crew (A)
S. Anderson/S. Yung
30.5 (48)
    Composite: Holyoke Rows, Pioneer Valley Riverfront Club (A)
S. San Emeterio/L. Christoph
1.1 (31)
    Narragansett Boat Club (A)
L. Iler/L. Evans
33.5 (49)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Hogan/K. Delaney
22.4 (45)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Hannam/L. Marshall
62.2 (57)
    William Smith College (A)
S. Chu/L. Hochman
5.6 (36)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
L. Carleton/M. Grossman/
84.7 (62)
    Narragansett Boat Club (E)
R. Berenson/C. Browning
84.7 (62)
61 1:15 PM Mens Masters 4+
16
    Aqueduct Rowing Club (A)
A. Carey/F. jansen/S. Patrick/B. Mulligan/A. Helenbeck (Cox)
50.4 (54)
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
T. Batzinger/E. Welshhans/B. Varcasio/L. Smith/S. Stomieroski (Cox)/
66.4 (58)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
S. Ludwig/G. Ritchie/S. Arthur-Brothers/D. Jureller/K. Godiers (Cox)
46.7 (53)
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/B. Walk/C. Shepherd/R. Wagner/H. Franklin (Cox)
22.4 (45)
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Schoen/J. Nelson/J. Naglieri/S. Valenti/N. Guardino (Cox)
20.0 (44)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Sleight/A. Mauer/S. Martel/M. Scott/L. Smith (Cox)
11.7 (40)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
P. Donohue/P. Downs/C. King/K. mike/J. Scirica (Cox)
36.6 (50)
    New York Athletic Club (A)
C. Ippolito/A. Rubbo/K. Barnes/K. Shalabi/L. Roman (Cox)
17.7 (43)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/T. Jakubiak/M. Puckly/P. Sicard/J. Near (Cox)
1.1 (31)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Festin/k. mckenna/B. O'Neil/B. Kurcull/C. McKenna (Cox)
30.5 (48)
    St. Catharines Rowing Club (A)
G. Stephenson/K. Davis/B. Ellis/B. Hughes/B. Anderson (Cox)
50.4 (54)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/C. Tindall/T. Cox/S. Harward (Cox)
27.7 (47)
    Aqueduct Rowing Club (B)
M. Dokucu/M. Smrstik/A. Sive/D. Knorr/D. Knorr (Cox)
33.5 (49)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
E. Ruoff/B. Mulvey/R. Wehmann/R. Higgs/D. Connelly (Cox)
17.7 (43)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. DePatie/J. Serrao/E. Truntz/I. Hazelton/E. Johnson (Cox)
2.5 (33)
    Riverfront Recapture, Inc. (C)
C. Miller/T. Raymond/S. DeSantis/L. Seyler/M. Harnad (Cox)
36.6 (50)
62 1:20 PM Womens Masters 4+
19
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
K. Barnum/A. Troy/C. Flaherty/M. Lauerman/J. BARNUM (Cox)
25.0 (46)
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
D. Shorkey/A. Varcasio/M. Krupa/M. Batzinger/M. Batzinger (Cox)/
46.7 (53)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
E. Ludwig/M. Koppers/M. Holgate/J. Moffat/M. Schwartz (Cox)
25.0 (46)
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. O'Hern/N. Grant/L. Craig/E. Bates/L. Anderson (Cox)
62.2 (57)
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Paquette/N. Mehta/T. Welsh/L. Brem/M. Mayer (Cox)
33.5 (49)
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Dagher/J. Bickley/M. Rickenbacker/M. Rogers/U. Kapp (Cox)
39.8 (51)
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
D. Gonyo/M. Eggleston/M. Fitzmaurice/P. Arcari/M. Sherry (Cox)
4.4 (35)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Tibbets/M. King/S. Beaudry/S. Herman/C. Frank (Cox)
46.7 (53)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
H. Dieval/c. pigeon/M. Luneau/S. Pouliot/Z. Turcotte (Cox)
5.6 (36)
    Northampton Community Rowing (A)
L. Hannum/A. Fabos/J. Caron/A. Wulfkuhle/M. Chiu (Cox)
50.4 (54)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Henkler/K. Amano/S. Roberson/K. Houston/A. Sayles (Cox)
2.5 (33)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
54.2 (55)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Hoffman/L. Norris/C. Hamilton/c. miller/C. Layden (Cox)
43.2 (52)
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/M. Markarian/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/K. Burtnik (Cox)
58.1 (56)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/A. Romain/C. Crutchfield/K. Sluzenski/C. Nagle (Cox)
22.4 (45)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
L. Alphonse/K. Parajon/T. Mauer/A. Sisung/K. Kiernan (Cox)
15.6 (42)
    Northampton Community Rowing (B)
C. MacColl/K. Elinevsky/N. Blake/C. Cardinal/M. Chiu (Cox)
46.7 (53)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
89.6 (63)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (C)
A. Victor/S. Tallardy/J. Carman/T. Belen/R. Bellis (Cox)
15.6 (42)
break 1:32 PM BREAK
63 2:30 PM Mens Collegiate 8+
25
64 2:37 PM Mens Collegiate JV 8+
13
65 2:41 PM Womens Collegiate Ltwt 8+
0
66 2:42 PM Womens Collegiate Novice 8+
31
67 2:45 PM Mens Masters 4x
10
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
D. Hall/T. Lutizi/l. dulye/D. Roche
40.0 (52)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. Tauzel/M. Van Der Heide/K. Mcknight/T. Willsallen
28.2 (48)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
c. Chojnowski/D. Murphy/T. Carty/D. Guenther
20.7 (45)
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Whitney/W. Prichett/D. Gorriaran
46.7 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli
18.5 (44)
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Hughes/T. Canning/R. Schmicker/G. Lewis
69.7 (60)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
P. Verardi/D. Chernoff/M. Hofmann/A. Molteni
69.7 (60)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tiunnecliff/P. Kermond/M. VanBeuren/M. Totta
50.2 (55)
    Narragansett Boat Club (B)
E. Watne/J. Cotter/K. Wise/C. Bardt
57.6 (57)
    Pelham Community Rowing Association (B)
J. Cooper/H. DeVore/S. Grieder/R. Reavey
28.2 (48)
68 2:47 PM Womens Masters 4x
19
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Dorris/J. Boyle/L. Connors/L. Carleton/
46.7 (54)
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
l. scarafile/E. Khachadourian/L. Gravereaux/J. Whitford
10.8 (40)
    Maritime Rowing Club (A)
C. Galloway/L. Devitt/M. Klutey/C. Lange
43.3 (53)
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/J. Brush/A. Fleet/C. Browning
46.7 (54)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Bloomer/L. Farrell/C. Stock/D. Bleau
57.6 (57)
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Ghitelman/L. Stirton Aust/L. Choate/D. Orlando
53.8 (56)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Hoffman/c. miller/L. Norris/C. Hamilton
40.0 (52)
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/L. Hay-Gaudet/L. Hastings/M. Markarian
78.4 (62)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/E. Dade/A. Bracken/C. Reynolds
33.9 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
S. Sarles/M. Williams/L. MCCARTHY/E. Lange
31.0 (49)
    Maritime Rowing Club (B)
M. Dowd/M. Flaherty-Ludwig/G. Katz/B. Munson
87.6 (64)
    Narragansett Boat Club (B)
A. Abbot/K. Wharton/L. Iler/S. Cutts (65)
46.7 (54)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
L. Ruud/N. Nelson/S. O'Neill/A. Kelly
4.1 (35)
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/S. Sales/L. Morris
36.9 (51)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
P. Roberts/L. Noonan/P. Lusignan/C. Fisher
74.0 (61)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
D. Hannam/P. Sadler/L. Fisher/L. Marshall
74.0 (61)
    Pelham Community Rowing Association (C)
C. garcia/b. motwani/M. O'Connor/V. Sesler
36.9 (51)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
L. Cianfarani/T. Capozzola/K. Wales/S. Kercull
16.4 (43)
    Pelham Community Rowing Association (D)
C. Schmicker/M. Durand/K. Skeffington/J. Ippolito
40.0 (52)
69 2:54 PM Womens Collegiate 4+
31
70 3:04 PM Mens Collegiate Novice 4+
16
71 3:17 PM Mens Open Novice 8+
5
72 3:20 PM Womens Open Novice 8+
0
73 3:27 PM Mens Open 8+
7
74 3:31 PM Mens Open JV 8+
5
75 3:32 PM Mens Open Light 8+ (165lbs max)
3
76 3:33 PM Mens Collegiate Ltwt 8+
1
77 3:35 PM Womens Open 8+
8
78 3:38 PM Womens Open JV 8+
1
79 3:39 PM Womens Open Light 8+ (135lbs max)
4
146 3:39 PM Girls Jr Middle School 4x
3
80 3:40 PM Mens Juniors 1x Jr A
33
81 3:41 PM Mens Juniors 1x Jr B
44
82 3:41 PM Mens Junior Frosh/Novice 1x
29
83 3:42 PM Mixed 4x
4
84 3:46 PM Mixed 2x
13
85 3:47 PM Mixed Collegiate 8+
5
86 3:51 PM Mixed Masters 4x
13
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Sarles/c. Chojnowski/M. Williams/D. Guenther
20.7 (45)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Lacroix/F. Moortgat/M. Luneau/J. Robitaille
7.7 (38)
    Maritime Rowing Club (A)
R. Vengerovskiy/R. Potts/C. Galloway/E. Tobey
23.1 (46)
    Narragansett Boat Club (A)
B. Sandstede/L. Evans/R. Berenson/P. Evans
46.7 (54)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Fuchs/W. Plage/M. Allen/G. Hack
36.9 (51)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/C. Schmicker/M. Durand/G. Lewis
74.0 (61)
    Queensbury Rowing Center (A)
K. Santucci/C. Lindner/J. Lentini/P. Fuery
107.6 (68)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/L. Chistoph/S. Pape/S. San Emeterio
10.8 (40)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/R. Carroll/C. Reynolds
33.9 (50)
    Westford Community Rowing (A)
N. Tang/J. Klenk/P. Orford/J. Raichek
33.9 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
L. MCCARTHY/D. Murphy/T. Carty/E. Lange
28.2 (48)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
H. Thompson/J. Montanaro/D. Heminway/C. McCawley
46.7 (54)
    Narragansett Boat Club (C)
W. Prichett/A. Fleet/J. Brush/A. Washburn
61.5 (58)
145 4:35 PM Boys Jr Middle School 4x
4
87 4:40 PM Womens Juniors 1x Jr A
30
88 4:45 PM Womens Juniors 1x Jr B
24
89 4:50 PM Womens Junior Frosh/Novice 1x
14
90 4:30 PM Mixed Masters 2x
20
    Berry Hill Boat Club (A)
L. Gesinger/V. Reynolds
54.2 (55)
    Cambridge Composite (A)
P. Hambrick/B. Eldridge
54.2 (55)
    Composite: Hudson River, Mid Hudson RA (A)
L. Alphonse/W. Buhler
70.8 (59)
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson/K. Henry/
25.0 (46)
    Composite: Maine Rowing Association, Amoskeag (A)
C. Curran/M. Totta
50.4 (54)
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed/F. Krupp
89.6 (63)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Richards
99.8 (65)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Christie/J. Lewis
43.2 (52)
    Ottawa Rowing Club (A)
K. Gilmore/A. Moen
17.7 (43)
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Leung/L. Morris
30.5 (48)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
75.3 (60)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Miller/M. Miller
140.0 (72)
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/M. Burnham
54.2 (55)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
F. Tamasi/S. Puente
33.5 (49)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Beuren/E. Dade
70.8 (59)
    Club d'aviron de Boucherville (B)
V. St-Sauveur/E. Therrien
13.6 (41)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
M. Donovan/L. Farrell
89.6 (63)
    Pelham Community Rowing Association (B)
A. Reist/D. Reist
25.0 (46)
    Pettipaug YC Rowing (B)
C. Widgery/P. Flory
89.6 (63)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (C)
D. Kennedy/K. Tolcser
30.5 (48)
91 4:56 PM Mixed Masters 8+
11
    Aqueduct Rowing Club (A)
A. Ruder/L. Williams/A. Carey/F. jansen/S. Patrick/B. Mulligan/C. Carey/M. Maney/A. Helenbeck (Cox)
43.3 (53)
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
K. Barnum/A. Troy/C. Flaherty/M. Lauerman/M. Glesk/B. Martin/J. MacDonald/M. Bennett/J. BARNUM (Cox)
43.3 (53)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Carrol/A. Mauer/R. Sleight/M. Scott/T. Mauer/J. Bernier/K. Kiernan/J. Bernier/C. Frank (Cox)
6.4 (37)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
K. Quackenbush/J. Dux/L. Kealty/C. Cline/C. Monfred/M. Mummert/W. Washburn/L. Rapp/H. Longworth (Cox)/
43.3 (53)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
E. Center/S. Gray/C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli/M. Fitzmaurice/D. Cenit/S. Laffer (Cox)
6.4 (37)
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Hubble/K. Reelick/C. Ippolito/D. Sesler/M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/D. Orlando/J. Ippolito/M. Hughes (Cox)
20.7 (45)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Carlson/S. Festin/B. O'Neil/S. Westhoff/P. Lusignan/L. Towne/C. Fisher/W. MacPherson/J. Morrow (Cox)
61.5 (58)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
b. harwood/S. Hansen/D. Carey/B. Sirovich/M. Laskaris/F. Laske/P. Gross/K. Harvard/C. Nagle (Cox)
43.3 (53)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
A. Victor/J. Carman/E. Ruoff/B. Mulvey/R. Wehmann/P. wendling/E. Harris/C. Mulvey/D. Connelly (Cox)
18.5 (44)
    Pelham Community Rowing Association (B)
D. Hughes/S. Grieder/R. Reavey/V. Sesler/C. garcia/M. Durand/M. Durand/M. O'Connor/c. Aronin (Cox)
46.7 (54)
    Pelham Community Rowing Association (C)
G. Houlihan/V. Houston/A. Rubbo/K. Shalabi/J. Carmody/S. Sales/L. Choate/K. Skeffington/L. Roman (Cox)
33.9 (50)
92 5:00 PM Mixed 8+
10
Sunday, October 27, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
93 Boys Jr Adaptive 1x
2
94 Girls Jr Adaptive 1x
1
95 8:00 AM Womens Junior Modified 4x/+ (8th grade and younger)
13
96 8:10 AM Mens Juniors 2-
13
97 8:15 AM Womens Juniors 2-
8
98 8:25 AM Mens Junior Modified 4x/+
17
99 8:35 AM Mens Juniors Light 8+ (155lbs max)
20
100 8:40 AM Mens Junior Frosh 8+
7
101 8:45 AM Mens Junior Novice 8+
36
102 9:10 AM Womens Juniors 8+
36
103 9:20 AM Womens Juniors 2V 8+
22
104 9:25 AM Womens Juniors 3V 8+
12
105 9:30 AM Womens Junior 4V 8+
7
106 10:05 AM Womens Juniors Frosh/Novice 4x
19
107 10:15 AM Mens Juniors 2x
43
108 10:20 AM Mens Juniors Light 2x (155lbs max)
23
109 10:23 AM Mens Junior Frosh/Novice 2x
17
110 10:30 AM Mens Juniors 4+
50
111 10:40 AM Mens Jr 2JV 4+
36
112 10:45 AM Mens Juniors Light 4+ (155lbs max)
21
113 10:50 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4+
44
114 10:55 AM Womens Junior Modified 4x+ (7th grade and younger)
2
115 Boys Jr Adaptive 2x
3
116 Girls Jr Adaptive 2x
1
117 Mixed Jr Adaptive 2x
0
break 11:00 AM BREAK
118 11:55 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4x
23
119 12:00 PM Womens Juniors Light 8+ (135lbs max)
11
120 12:03 PM Womens Junior Frosh 8+
11
121 12:09 PM Womens Junior Novice 8+
35
122 12:15 PM Womens Varsity 4x
17
123 12:18 PM Womens Junior JV 4x
18
124 12:27 PM Mens Juniors 8+
45
125 12:39 PM Mens Juniors 2V 8+
31
126 12:47 PM Mens Juniors 3V 8+
15
127 12:52 PM Mens Junior 4V 8+
15
128 1:10 PM Womens Juniors 2x
32
129 1:12 PM Womens Juniors Light 2x (135lbs max)
21
130 1:20 PM Womens Juniors 4+
47
131 1:30 PM Womens Jr 2JV 4+
33
132 1:39 PM Womens Juniors Light 4+ (135lbs max)
16
133 1:46 PM Womens Juniors Frosh/Novice 4+
36
134 2:01 PM Womens Junior Frosh/Novice 2x
22
135 2:39 PM Mens Varsity 4x
24
136 2:45 PM Mens Junior JV 4x
15
137 2:50 PM Mens Junior Modified 2x
3
138 2:55 PM Womens Junior Modified 2x
6
139 Mixed Juniors 4x
10
140 Mixed Juniors 2x
13
141 Mixed Juniors 8+
29
142 Mixed Child 2x
2
143 Male Parent/Child 2x
7
144 Female Parent/Child 2x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change