Head of the Fish

  • Oct 26, 2013 To Oct 27, 2013
  • head
  • Saratoga Springs, NY (USA)
  • Hosted By Saratoga Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 26, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
1 Mens Adaptive 1x
2
2 8:00 AM Mens Masters 1x (27-39)
6
3 8:03 AM Mens Masters 1x (40-49)
12
4 8:08 AM Mens Masters 1x (50-59)
20
5 8:04 AM Mens Masters Light 1x (165lbs max)
18
    Berry Hill Boat Club (A)
V. Reynolds
81.9 (59)
    Cambridge Boat Club (A)
J. Saxelby
92.5 (61)
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
W. Ferrucci
50.0 (52)
    Friends of Albany Rowing, Inc. (A)
R. Iuliano
2.0 (32)
    Narragansett Boat Club (A)
B. Sandstede
38.7 (49)
    Niskayuna Rowing (A)
M. Bender
0.0 (27)
    Ottawa Rowing Club (A)
S. Taylor
50.0 (52)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Benz
54.1 (53)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape
62.7 (55)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Kurcull
3.9 (34)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
J. Miller
162.0 (72)
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Anderson
58.3 (54)
    Swan Creek Rowing Club (A)
R. Bradlee Jr
115.5 (65)
    Swan Creek Rowing Club (A)
D. Cuff
224.7 (80)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. O'Neil
103.7 (63)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (B)
D. Chernoff
58.3 (54)
    Unaffiliated (USA) (B)
K. Novak
42.3 (50)
    Unaffiliated (USA) (C)
J. Greenly
115.5 (65)
6 Womens Adaptive 1x
2
7 8:18 AM Womens Masters 1x (27-39)
6
8 8:21 AM Womens Masters 1x (40-49)
10
9 8:24 AM Womens Masters 1x (50-59)
7
10 8:29 AM Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max)
10
11 8:33 AM Mens Veteran 1x
27
12 8:37 AM Womens Veteran 1x
11
13 8:42 AM Mens Collegiate 1x
14
14 8:47 AM Womens Collegiate 1x
14
15 8:53 AM Mens Collegiate 2x
4
16 8:56 AM Womens Collegiate 2x
19
17 9:00 AM Mens Open 2-
8
18 9:02 AM Womens Open 2-
5
19 9:05 AM Mens Collegiate Light 4+ (165lbs max)
9
20 9:10 AM Womens Collegiate Light 4+ (135lbs max)
3
21 9:14 AM Womens Open 4+
5
22 9:16 AM Womens Open Novice 4+
3
23 9:19 AM Womens Open Light 4+ (135lbs max)
3
24 9:24 AM Mens Open 4+
6
25 9:28 AM Mens Open Novice 4+
7
26 9:30 AM Mens Open Light 4+ (165lbs max)
2
27 9:32 AM Mens Masters Novice 4+
0
28 9:33 AM Womens Masters Novice 4+
3
29 9:38 AM Mens Masters 8+
9
30 9:41 AM Womens Masters 8+
19
31 9:52 AM Mens Collegiate Novice 8+
38
32 10:05 AM Womens Collegiate 8+
20
33 10:12 AM Womens Collegiate JV 8+
10
34 10:18 AM Mens Collegiate 4+
34
35 10:27 AM Womens Collegiate Novice 4+
12
36 Mens Adaptive 2x
0
37 Womens Adaptive 2x
2
38 Mixed Adaptive 2x
2
break 10:33 AM BREAK
39 11:30 AM Mens Open 1x
10
40 11:38 AM Mens Open Light 1x (165lbs)
12
41 11:43 AM Mens Open Novice 1x
5
42 11:49 AM Womens Open 1x
9
43 11:52 AM Womens Open Light 1x (135lbs)
10
44 11:55 AM Womens Open Novice 1x
4
45 11:58 AM Mens Rec 1x
12
46 11:59 AM Womens Rec 1x
7
47 12:04 PM Mens Alden 1x
1
48 12:05 PM Womens Alden 1x
0
49 12:11 PM Mens Open 2x
10
50 12:14 PM Mens Open Light 2x (165lbs max)
3
51 12:18 PM Womens Open 2x
9
52 12:21 PM Womens Open Light 2x (135lbs max)
14
53 12:27 PM Mens Open 4x
2
54 12:29 PM Mens Collegiate 4x
1
55 12:32 PM Womens Open 4x
7
56 12:35 PM Womens Collegiate 4x
9
57 12:39 PM Mens Masters 2x
19
58 12:46 PM Mens Masters Light 2x
3
59 12:49 PM Womens Masters 2x
22
60 12:55 PM Womens Masters Light 2x
9
61 1:15 PM Mens Masters 4+
16
62 1:20 PM Womens Masters 4+
19
break 1:32 PM BREAK
63 2:30 PM Mens Collegiate 8+
25
64 2:37 PM Mens Collegiate JV 8+
13
65 2:41 PM Womens Collegiate Ltwt 8+
0
66 2:42 PM Womens Collegiate Novice 8+
31
67 2:45 PM Mens Masters 4x
10
68 2:47 PM Womens Masters 4x
19
69 2:54 PM Womens Collegiate 4+
31
70 3:04 PM Mens Collegiate Novice 4+
16
71 3:17 PM Mens Open Novice 8+
5
72 3:20 PM Womens Open Novice 8+
0
73 3:27 PM Mens Open 8+
7
74 3:31 PM Mens Open JV 8+
5
75 3:32 PM Mens Open Light 8+ (165lbs max)
3
76 3:33 PM Mens Collegiate Ltwt 8+
1
77 3:35 PM Womens Open 8+
8
78 3:38 PM Womens Open JV 8+
1
79 3:39 PM Womens Open Light 8+ (135lbs max)
4
146 3:39 PM Girls Jr Middle School 4x
3
80 3:40 PM Mens Juniors 1x Jr A
33
81 3:41 PM Mens Juniors 1x Jr B
44
82 3:41 PM Mens Junior Frosh/Novice 1x
29
83 3:42 PM Mixed 4x
4
84 3:46 PM Mixed 2x
13
85 3:47 PM Mixed Collegiate 8+
5
86 3:51 PM Mixed Masters 4x
13
145 4:35 PM Boys Jr Middle School 4x
4
87 4:40 PM Womens Juniors 1x Jr A
30
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Madden
 
    Dawson College (A)
E. Durham
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Giovenelli
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Krichko
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Campbell
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
M. Boyle
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
I. Foster
 
    Pioneer Rowing Club - MA (A)
M. Emanuelli
 
    SoNo Rowing (A)
R. Ritchey
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Bitzer
 
    The Derryfield School Crew (A)
R. Salmons
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Mcilvane
 
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Haight
 
    Vermont Academy (A)
B. Mooney
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
K. Dickinson
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Guttormsen
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
L. Bettencourt
 
    GMS Rowing Center (B)
D. Habjan
 
    Greenwich Crew (B)
A. Slabbert
 
    New Canaan High School Crew (B)
B. Tobey
 
    South Niagara Rowing Club (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
j. dahleh
 
    Greenwich Crew (C)
S. Reswow
 
    New Canaan High School Crew (C)
C. Hoelzl
 
    Community Rowing, Inc. (D)
M. Frazer
 
    Essex Rowing Club, Inc. (D)
M. Beaulieu
 
88 4:45 PM Womens Juniors 1x Jr B
24
89 4:50 PM Womens Junior Frosh/Novice 1x
14
90 4:30 PM Mixed Masters 2x
20
91 4:56 PM Mixed Masters 8+
11
92 5:00 PM Mixed 8+
10
Sunday, October 27, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
93 Boys Jr Adaptive 1x
2
94 Girls Jr Adaptive 1x
1
95 8:00 AM Womens Junior Modified 4x/+ (8th grade and younger)
13
96 8:10 AM Mens Juniors 2-
13
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
E. Auchincloss/S. Wright
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
j. Hamilton/A. Bernst
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
W. Kirsten/C. Verni
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
S. Brown/S. Rickenbach
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Ottawa Rowing Club (B)
G. Connell/W. Wu
 
97 8:15 AM Womens Juniors 2-
8
98 8:25 AM Mens Junior Modified 4x/+
17
99 8:35 AM Mens Juniors Light 8+ (155lbs max)
20
100 8:40 AM Mens Junior Frosh 8+
7
101 8:45 AM Mens Junior Novice 8+
36
102 9:10 AM Womens Juniors 8+
36
103 9:20 AM Womens Juniors 2V 8+
22
104 9:25 AM Womens Juniors 3V 8+
12
105 9:30 AM Womens Junior 4V 8+
7
106 10:05 AM Womens Juniors Frosh/Novice 4x
19
107 10:15 AM Mens Juniors 2x
43
    Bancroft Crew (A)
A. Michelson/B. Manning
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Dawson College (A)
F. Trepanier/A. L'Ecuyer
 
    Don Rowing Club (A)
B. Kozak/J. Topo
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Leander Boat Club (A)
J. Hagemans/C. Playfair/
 
    Lenox Memorial Crew (A)
J. Cole-Kink/J. Haskell
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Burgess/N. Sandler
 
    Mohawk Homeschool Rowing Association (A)
E. French/P. Lawry
 
    Narragansett Boat Club (A)
L. Kelly/H. Snow/
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Langalis/B. Lange
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
T. Strand/P. Malinovsky
 
    Orange County Rowing Association (A)
M. Scholl/N. Arner
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Kelling/P. Salvatore
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Coverdill/J. FrenchRobitaille
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
S. Berliner/I. Prentice
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Iafrate/R. Vassallo
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Stauffer/N. Colvin
 
    Bancroft Crew (B)
T. Vangos/C. Lo
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (B)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Don Rowing Club (B)
J. Butt/A. Butt
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
 
    Leander Boat Club (B)
h. amesbury/L. Gadsdon/
 
    Narragansett Boat Club (B)
T. Basso/T. Satterthwaite/
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Vasquez/Z. Koffsky
 
    Ottawa Rowing Club (B)
W. Kuijper Dickson/L. Blois
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (C)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (C)
 
    Don Rowing Club (C)
M. Pamenter/J. Knecht
 
    Narragansett Boat Club (C)
J. Luby/P. McKendall
 
    New Canaan High School Crew (C)
R. Hurlock/D. Orner
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
 
    New Canaan High School Crew (D)
J. Vogt/G. Daniel
 
108 10:20 AM Mens Juniors Light 2x (155lbs max)
23
109 10:23 AM Mens Junior Frosh/Novice 2x
17
110 10:30 AM Mens Juniors 4+
50
    Berkshire School (A)
W. MacClarence/R. Faigenbaum/P. Escobar/D. O'Connor/S. Rusoff (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
S. Bouzane/C. Carlson/N. arias/R. Suriol/A. Samuelson (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Canisius High School (A)
 
    Canterbury School (A)
C. Murray/E. Pooler/W. Jones/C. Owsley/T. Esposito (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Central Crew Club (A)
J. Evans/J. Farley/J. GINGRAS/c. robichaud/J. Hanson (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
G. Scimeme/N. Bento/W. Mirabella/J. weggeland/T. Karabaich (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Carr/M. Hausladen/S. Busco/P. Meyers/M. Anastas (Cox)/
 
    Chase Collegiate School (A)
D. Knies/A. Harrison/M. Pelosi/D. O'Neill/R. Reinhardt (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/R. Kersch/J. Sepanski/T. Mojo/c. Brogan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
B. Denoncourt/M. Reidy/C. Seymour/A. Iqbal/S. Hilton (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Dunne/Q. McLoughlin/b. manca/T. Byrne/c. mcdermott (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
A. Pilon/J. Casson/r. cadman/M. Dungey/B. LeBlanc (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Armstrong/A. Armstrong-Robertson/L. Akitt/M. Cameron/K. De New (Cox)/
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Brady/D. Stone/J. Zinn/J. Poll/L. McDermott (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Marianopolis Rowing Team (A)
A. Wertheimer/Z. Chackowicz/Z. Sayed/N. Petkau/J. Adalin (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Gaffney/S. Magguilli/S. Connolly/L. Aman/J. Aman (Cox)
 
    Middlesex School (A)
S. Christenfeld/J. Bergeron/B. Kuschner/M. Gardner/C. Cox (Cox)
 
    Middletown High School (A)
A. Gilliland/M. Breton/M. Molski/M. Schoffstall/I. Gecer (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
Q. Hayward/G. Marsan/N. Reynoso/T. Anderson/C. Nelson (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
S. Huber/J. Desmond/M. Greenwood/I. Son/E. Wise (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/M. Stippa/L. Kite/M. Bevilacqua/C. Connally (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Richartz/L. Corrigan/J. Swanski/P. Hallwood/S. Deveau (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Smoor/W. Kirsten/H. Hourani/C. Verni
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Vincent/R. Malcowski/A. Powell/B. Mccabe/A. Meade (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
S. Bunce/A. Abruzzino/M. Cambria/C. Sackel/A. Gaulin (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
C. Kuczynski/J. Fearon/A. petrick/A. Dellechiaie/P. Walshe (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
D. Gibbs/R. Sager/J. Slavtcheff/C. Madaus/S. Martorana (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Vermont Academy (A)
G. Atkins/J. Stolper/M. Gendron/M. Caron/M. Carras (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Amiji/E. Hughes/B. Daniel/B. Garfinkel/C. Sumathi (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
N. Ormsby/A. Ormsby/A. Corvino/M. Lin/A. Tobin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Lenox Memorial Crew (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
 
111 10:40 AM Mens Jr 2JV 4+
36
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S.
 
    Berkshire School
A. DeChellis/A. Hovey/C. Fuss/N. Beaver/N. Asaro (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
 
    CHARGERS Rowing Club
N. Perkins/L. Sullivan/C. Shyne/H. Hennigan/C. Hennigan (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc.
w. saffran/C. McGeough/j. Andrews/G. Brogan/R. LaGARENNE (Cox)
 
    Dawson College
C. Davenport/B. Fagen/Z. Smail/P. Cumming/G. Corbeil (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc.
 
    Gunnery School Crew
 
    Gunnery School Crew
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
 
    Kingston Rowing Club
L. Strong/J. Miller/J. Engel/P. Brule/W. Lucas (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
 
    Manhasset High School
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
P. Fuchs/S. Michaud/E. Johnson/W. Sherer/T. Crisp (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association
B. O'Grady/T. Gilchrist/P. Kavanagh/d. biskup/c. Aronin (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association
A. Rodriguez/M. Haas/a. distler/H. Harwood
 
    St. Catharines Rowing Club
B. Andrews/J. Figueroa/E. Pioli/B. Moll/C. Pitre (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club
A. Licciardi/J. Darling/J. Bogdan/S. Brown/M. Wohl (Cox)
 
    Vermont Academy
A. Therrien/G. Brown/J. Gottesdiener/J. Leyland/J. Gallagher (Cox)
 
    Westford Community Rowing
B. Blumenstock/M. Davis/A. Kare/J. Berardis/N. Moran (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
A. Weiss/S. Hwang/M. Spencer/C. leach/M. Vesprini (Cox)
 
    Canisius High School (A)
 
    Greenwich Crew (A)
D. Woo/S. Hayes/C. Pyne/A. Hoffmeister/B. Furtado (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
N. LeBlanc/M. Glass/W. Haslett/F. Ysart/C. Russell (Cox)/
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
M. Chester/J. Bonnet/J. Longenecker/D. Bovich/E. Adillon (Cox)
 
    Canisius High School (B)
 
    Chase Collegiate School (B)
 
    Greenwich Crew (B)
t. mantzikos/D. Rivelli/J. Brown/W. Taufield/A. Robertson (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
B. Fitzgerald/S. Mund/J. Bedard/J. Davis/W. Reilly (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (B)
A. Maxwell/C. Maloney/J. Ponterdolph/S. Gardner/B. Puhak (Cox)
 
112 10:45 AM Mens Juniors Light 4+ (155lbs max)
21
113 10:50 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4+
44
114 10:55 AM Womens Junior Modified 4x+ (7th grade and younger)
2
115 Boys Jr Adaptive 2x
3
116 Girls Jr Adaptive 2x
1
117 Mixed Jr Adaptive 2x
0
break 11:00 AM BREAK
118 11:55 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4x
23
119 12:00 PM Womens Juniors Light 8+ (135lbs max)
11
120 12:03 PM Womens Junior Frosh 8+
11
121 12:09 PM Womens Junior Novice 8+
35
122 12:15 PM Womens Varsity 4x
17
123 12:18 PM Womens Junior JV 4x
18
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc.
D. Haegeland/F. Trotter/M. Brechter/R. Schuchert
 
    Dawson College
J. St. Pierre/C. Kelly/P. de Jeu/C. Millar
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc.
 
    GMS Rowing Center
H. Delohery/S. Wilton/A. Howell/E. Kemp
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
C. Wierschem/E. DeSantis/S. Weilbaker/E. Brown
 
    Ottawa Rowing Club
G. Henderson/H. Watt/A. Byrne/M. Mackay
 
    Ottawa Rowing Club
M. McLaren/L. Munro/E. Scruton/M. Carpentier
 
    Pelham Community Rowing Association
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
K. Sesselman/C. Kumlander/F. Neary/s. passaretti-fina
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
R. su/A. Messier/A. Camilletti/O. Fragomeni
 
    Swan Creek Rowing Club
M. King/K. Fischer/L. Hunt/M. Bitzer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
d. feeney/M. Frazer/l. johnson/M. Neeb
 
    Elmwood School (A)
S. Bryson/E. Trudel/S. McGarry/E. Bangsboll
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Burns/A. Rosenfeld/N. Schwartz/A. Goetemann
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
 
124 12:27 PM Mens Juniors 8+
45
    Brockville Rowing Club (A)
P. Taylor/L. Howley/F. Blair/C. Currie/N. Everett/Q. Basiren/W. Mulcahy/O. Taylor/K. Ng (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Canisius High School (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
 
    Central Crew Club (A)
 
    Chaminade High School (A)
D. Berdel/P. Radman/W. Harrington/R. Rosin/W. Allan/B. Lynch/N. Bento/R. Peters/J. Donnelly (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/T. Mojo/S. Woods/A. friedlander/R. Kersch/D. Marino/J. Sepanski/A. Kurland/O. McGeough (Cox)
 
    Dawson College (A)
L. Boole/C. McCullough/F. Trepanier/O. Lavalee/A. L'Ecuyer/J. Ullman/M. Gauthier/J. Mitchell/R. Sivarajan (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
K. Collins/T. Kapp/L. Rex/L. Prioli/M. Bronson/J. Wallace/J. Guinee/B. Thibeau/C. Brinkerhoff (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
D. Halliday/N. Walsh/R. Brodsky/A. Wisotzke/M. Klahn/M. Cormier/C. Lindsay/P. Rizzolo/J. Kohn (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Chen/B. Denoncourt/J. Ossoff/B. Heifetz/C. Seymour/M. Reidy/A. Iqbal/J. Sky/N. Benoit (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
J. Lemmon/D. Twardy/M. Reinhardt/J. Robertson/M. Dumaine/I. Clemens/J. Somosky/D. Willsey/R. Paulekas (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Sands/Q. McLoughlin/L. Chambers/E. Logsdail/b. manca/T. Byrne/J. Doherty/J. SEAVEY/c. mcdermott (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
Z. Whiteley/E. Gekakis/A. Burkhardt/J. Brink/A. McGaw/M. Craven/A. Emmi/T. Roach/A. Volkman (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
A. Pilon/J. Casson/r. cadman/P. Brule/J. Engel/J. Miller/L. Strong/M. Dungey/B. LeBlanc (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
D. Stone/E. Dalke/L. McDermott/M. Brady/J. Zinn/J. Poll/C. Dawson/L. Kelly/A. Doty (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
D. Hassett/K. Seeger/S. Gearinger/J. O'Leary/M. Marang/A. Viteri/J. Matteson/E. Manfreda-Schulz/J. Mancini (Cox)
 
    Middletown High School (A)
M. Amleto/M. Breton/A. Gilliland/C. Dickes/C. Doherty/M. Schoffstall/M. Molski/S. Clark/I. Gecer (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Horst/A. Hedge/M. Zwarycz/M. Graham/T. Orlofski/J. Murray/S. Albregts/J. Beckerman/J. Conlin (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/R. Duffy/G. Schmidt/K. VandenBerg/S. Davenport/M. Rotondi/J. Oballe/N. Chaskin/M. Mizbani (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. NaJame/D. McAuslin/J. Simpson/E. Luschen-Miskovsky/C. Tanguay/L. McCarthy/K. Reid/A. Wozniak (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Desmond/M. Greenwood/M. Glass/S. Huber/J. Wilson/W. Haslett/I. Son/N. LeBlanc/E. Wise (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/M. Stippa/L. Kite/M. Bevilacqua/C. Buchanan/A. Kedick/M. Sturges/M. Wright/C. Connally (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
G. Connell/j. Hamilton/L. Blois/W. Kuijper Dickson/S. Plenderleith/W. Wu/C. Clarke/A. Bernst/H. Wyatt (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Kelling/D. Madden/P. Salvatore/W. Kirsten/H. Hourani/S. MOTWANI/P. Cornman/M. Cornman/M. Hughes (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Andrews/J. Figueroa/B. Moll/S. Roche/D. Stret/E. Pioli/M. Kabel/J. Sands/C. Pitre (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
C. Sackel/J. Ginnane/S. Bunce/A. Abruzzino/M. Cambria/M. Murphy/N. Fraass/T. Jackson/A. Gaulin (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
I. Ashton/R. Falk/M. Breed/J. Wicklum/J. Douglas/W. Lambert/T. Pittenger/M. Bretl/S. Martorana (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Vermont Academy (A)
G. Atkins/J. Stolper/M. Gendron/M. Caron/A. Therrien/G. Brown/J. Gottesdiener/J. Leyland/M. Carras (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Lorusso/D. Spellman/A. Blaesser/A. Knight/W. McCurdy/t. hieronymus/T. Drews/J. Seel/K. Spaulding (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
R. Bell/D. Ferrini/P. Cajolet/J. Hemingway/A. Corvino/R. Kyathappala/A. Desrochers/D. Quinn/H. Doucette (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
125 12:39 PM Mens Juniors 2V 8+
31
126 12:47 PM Mens Juniors 3V 8+
15
127 12:52 PM Mens Junior 4V 8+
15
128 1:10 PM Womens Juniors 2x
32
129 1:12 PM Womens Juniors Light 2x (135lbs max)
21
130 1:20 PM Womens Juniors 4+
47
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Bancroft Crew (A)
H. Sinrich/M. Goodrow/A. Shen/L. Teng/E. Keates (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Buffalo Seminary (A)
M. Olsen/S. Barry/A. Glick/M. Conboy/P. Gannon (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
E. Shaginaw/L. Holt/G. Vero/E. Clark/S. Kerber (Cox)
 
    Canterbury School (A)
A. Montague/C. Stolfi/A. Bouchard/N. Jodan/R. Skarzenski (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Central Crew Club (A)
 
    Chase Collegiate School (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
K. Tuveson/M. Brechter/D. Haegeland/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Z. Dinneen/S. Stone/L. Barnard/s. overall/B. Yudelman (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
C. Ward/C. Gionet/M. Foster/E. Brash/A. Harris (Cox)
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Elmwood School (A)
J. Beaulé/O. Casarramona/J. Moledina/N. Jansen-Poulin/L. James-Beswick (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Gabel/S. Ewing/S. Lipari/G. Abate/O. Kime (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. heindl/A. DeCosta-Klipa/K. Reilly/S. Chalsma/E. Lafond (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/S. Reswow/K. Kerrick/A. Lycouris/P. Goossens (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
C. Johnson/K. McAuley/J. Goodnow/W. Pistone/M. Citarell (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
S. Drover/H. McDonald/S. McDermott/m. horne/A. Cain (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Gammal/R. Doric/M. Collins/K. Gargarello/R. Allen (Cox)/
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Kelly/b. fleet/A. Sapiro/T. Jaworski/A. Finch (Cox)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
K. Fischer/E. Scheel/E. Finigan/S. Zambon/M. Coelho (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/C. MURPHY/A. Postiglione/M. Diskiin/A. Cramer (Cox)
 
    Marianopolis Rowing Team (A)
G. Girouard/K. Beaveridge/C. Thuilleaux/J. Motulsky/S. Walsh (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Sandler/M. Penny/G. O'Shaughnessy/M. Wilson Piccirillo/K. Reese (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/E. Medici/A. Lanser/L. Carignan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Marki/L. Costello/M. Endres/O. Rogus/E. Oram (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Hamann/A. Hutchings/R. Balcom/H. Fitts/T. Bauer (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Sharma/S. Welch/A. DeFrancis/c. price/S. Triana (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
T. Solomon-Auger/J. Dallier/H. Nocka/H. Short/O. Cleary (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
A. Cleary/R. Conway/E. Ashton/M. Gutknecht/R. Petrosino (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Congdon/P. Riegle/H. Clements/M. Boyle/H. DeBruyn (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Roy/T. Hoang/T. Clinton/V. Nguyen/H. Dang (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
R. Van Der Werken/A. Rider/R. McNamara/A. Sinclair/B. Hasel (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Goudswaard/O. Hughes/C. Giesbrecht/H. Tiels/E. Trabucco (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Cabelus/Z. Jopling/B. Woloshyn/M. Nasta/M. Wohl (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. Shaver/e. santangelo/W. Trodden/e. lichter/L. Johnson (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Smith/A. Polk/S. Rapaport/S. Benages/l. moyes (Cox)
 
131 1:30 PM Womens Jr 2JV 4+
33
132 1:39 PM Womens Juniors Light 4+ (135lbs max)
16
133 1:46 PM Womens Juniors Frosh/Novice 4+
36
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Branksome Hall (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Stoffel/M. French/A. Goldsher/M. Ginouves/L. Hayes (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
B. Gannon/J. Sloier/T. Clark/F. Siddiqui/P. Usiak (Cox)
 
    Canterbury School (A)
C. Keogh/M. Martino/C. Carrillo/O. Binzen/E. Martino (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
 
    Central Crew Club (A)
K. Hoag/J. Ryan/J. Vougias/M. Delaney/s. boulard (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
S. Murphy/R. Schuchert/J. D'Alleva/S. Kalinowska-Werter/c. Brogan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Elmwood School (A)
B. Trudel/A. Richter/C. Finak/E. Giustinaini/C. Beaule (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
K. Kehoe/A. Braun/C. Grant/B. Pieters/O. Ditko (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. eills/K. Richards/A. Singh/C. McCabe/S. Johnson (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
t. needleman/J. Musto/S. Ronan/m. hegley/M. Leonard (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
G. Goodyear/L. Nobunaga/M. Lopez-May/S. Salzer/P. Brook (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
M. Whitmore/E. Green/C. Barber/L. Trickey/A. Beers (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Curtis/J. Morris/O. Cappellina/B. Colangelo/M. Davila (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Abbott/T. Wadsworth/S. Conlin/E. Murphy/O. Matalon (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
N. Saunders/E. Pitcher/M. Blanchard/K. Blanchard/C. Musicant (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
V. Brock/C. Goclowski/M. Peltzer/I. Rountree/A. Kintisch (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
A. DiMatteo/H. Weasenforth/E. Dallas/S. Grubb/I. Welles (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
I. Lucente/V. Arpander/D. Bianco-Riley/M. Mobilia/C. Ponko (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
L. Schuman/K. Samkavitz/A. Parsons/E. Heffern/L. Herman (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
H. Wilder/S. O'Gara/J. Mathesen/K. Zwigard/J. Gallagher (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Elmwood School (B)
C. Bascombe/A. Vandenbelt/H. Rikhtegar/M. Dakdouki/S. Murray (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
A. Seyfried/C. McCauley/M. Prokop/M. Terzo/S. Welker (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
 
    Northampton Community Rowing (B)
M. Summers/H. Dearborn/D. Hamin/G. LECH/E. Anderson (Cox)
 
134 2:01 PM Womens Junior Frosh/Novice 2x
22
135 2:39 PM Mens Varsity 4x
24
136 2:45 PM Mens Junior JV 4x
15
137 2:50 PM Mens Junior Modified 2x
3
138 2:55 PM Womens Junior Modified 2x
6
139 Mixed Juniors 4x
10
140 Mixed Juniors 2x
13
    Club d'aviron de Boucherville (A)
J. Latraverse/M. Levesque
 
    Don Rowing Club (A)
A. Butt/E. Brash
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Hayda/C. Mouradian/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Swanski/M. Boyle/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
S. Plenderleith/L. Munro
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
D. Gibbs/M. Bitzer
 
    Club d'aviron de Boucherville (B)
C. Hardy-Cardinal/M. Levesque
 
    Don Rowing Club (B)
K. Vouilloz/J. Lee
 
    Narragansett Boat Club (B)
L. Kelly/G. Vestuti
 
    Ottawa Rowing Club (B)
M. Banic/L. Blois
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
M. King/R. Sager
 
141 Mixed Juniors 8+
29
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
C. Ward/C. Gionet/N. Kozak/H. Yin/C. Peters/D. Gilmore/B. Dumbleton/B. Chisholm/A. Harris (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Great River Rowing (A)
G. McKeon/T. Werner/H. O'Rourke/B. Forbes/t. needleman/J. Musto/S. Ronan/m. hegley/e. behanna (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
H. Vissers/K. Palilionis/A. Pilon/J. Casson/S. Linton/S. McDermott/L. Strong/M. Dungey/A. Cain (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
L. Gadsdon/h. amesbury/L. Gadsdon/K. Amesbury/A. Henderson/J. Murray/C. Playfair/J. Hagemans/K. De New (Cox)/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Curtis/J. Morris/O. Cappellina/B. Colangelo/R. Mcalpine/L. Noah/E. Dalke/D. Stone/J. Zinn (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Endres/L. Costello/J. Murray/M. Zwarycz/D. Conlin/S. Mund/J. Bedard/S. Marki/W. Reilly (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/M. Stippa/L. Kite/M. Bevilacqua/R. Conway/E. Ashton/M. Gutknecht/A. Cleary/J. Feirstein (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Mahoney/P. D'Alessio/M. Drobiak/M. Felkey/K. Vorih/B. Green/S. Thomas/C. Mazzella/K. He (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Vincent/R. Malcowski/A. Powell/B. Mccabe/O. Hughes/H. Tiels/C. Giesbrecht/S. Goudswaard/M. Stevenson (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
L. Hunt/K. Fischer/J. Stauffer/N. Colvin/S. Rickenbach/C. Madaus/J. Cabelus/Z. Jopling/L. Herman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
S. Anderson/A. Shein/M. Peterson/J. Hemingway/R. Bell/D. Ferrini/K. Stokes/L. Smith/H. Doucette (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
 
    Don Rowing Club (B)
T. Lahti/A. Ciardullo/L. Sweet/M. Parish/J. Goff/E. Nella/W. Sati/R. Allore/S. Watt (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
 
    Kingston Rowing Club (B)
W. Stoyles/S. Miller/M. Whitmore/L. Trickey/C. Holland/N. McEachern/C. Barber/E. Green/W. Moran-MacDonald (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
N. hahn/J. Newton/J. Durham/c. cushing/T. Rumm/A. Bright/S. Grubb/E. Dallas/I. Welles (Cox)/
 
    Westford Community Rowing (B)
P. Cajolet/J. Berardis/K. Morris/N. Moran/A. Corvino/M. Davis/N. Midura/K. Lawson/M. Ryan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (C)
 
    Don Rowing Club (C)
R. Watson/C. Duncan/R. Makuch/K. Bernat-Riddle/J. Snowsill/C. Fleming/M. Vazquez Romo/C. Pavlidis/S. Watt (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (C)
 
142 Mixed Child 2x
2
143 Male Parent/Child 2x
7
144 Female Parent/Child 2x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change