Head of the Fish

  • Oct 26, 2013 To Oct 27, 2013
  • head
  • Saratoga Springs, NY (USA)
  • Hosted By Saratoga Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 26, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
1 Mens Adaptive 1x
2
2 8:00 AM Mens Masters 1x (27-39)
6
3 8:03 AM Mens Masters 1x (40-49)
12
    Aqueduct Rowing Club (A)
C. Wolfe
35.3 (48)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide
18.0 (42)
    Clarkson University Crew Club (A)
B. Jukic
32.0 (47)
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. Therrien
32.0 (47)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
F. Moortgat
25.9 (45)
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson/
35.3 (48)
    Narragansett Boat Club (A)
D. Potter
38.7 (49)
    Nelson Rowing (A)
J. Nelson
25.9 (45)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Festin
28.9 (46)
    St. Catharines Rowing Club (A)
W. Verbraeken
23.1 (44)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Piotrowski
18.0 (42)
    Leander Boat Club (B)
R. Sowery/
15.7 (41)
4 8:08 AM Mens Masters 1x (50-59)
20
    Argonaut Rowing Club (A)
W. Donegan
72.0 (57)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
R. Oberle
62.7 (55)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
C. King
54.1 (53)
    Black Fly Scullers (A)
T. Paul
58.3 (54)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight
81.9 (59)
    Friends of WPI Rowing (A)
P. Guida
50.0 (52)
    GMS Rowing Center (A)
S. Collins
81.9 (59)
    Leander Boat Club (A)
M. Demczuk/
58.3 (54)
    Maine Rowing Association (A)
M. Totta
62.7 (55)
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (A)
L. Tait
72.0 (57)
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gray
0.0 (0)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham
42.3 (50)
    Ottawa Rowing Club (A)
K. Gilmore
58.3 (54)
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler
50.0 (52)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
t. brower
72.0 (57)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe
50.0 (52)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (B)
D. Hall
46.1 (51)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
T. Willsallen
76.9 (58)
    Leander Boat Club (B)
H. Gumulak/
72.0 (57)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
D. Powers
81.9 (59)
5 8:04 AM Mens Masters Light 1x (165lbs max)
18
6 Womens Adaptive 1x
2
7 8:18 AM Womens Masters 1x (27-39)
6
8 8:21 AM Womens Masters 1x (40-49)
10
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
B. Fisher
20.5 (43)
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/
23.1 (44)
    Narragansett Boat Club (A)
J. Martin
35.3 (48)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Lewis
23.1 (44)
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Morris
38.7 (49)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom
35.3 (48)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Towne
38.7 (49)
    Unaffiliated (USA) (A)
V. Rogers
35.3 (48)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Friend
28.9 (46)
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Hathaway
25.9 (45)
9 8:24 AM Womens Masters 1x (50-59)
7
10 8:29 AM Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max)
10
11 8:33 AM Mens Veteran 1x
27
12 8:37 AM Womens Veteran 1x
11
13 8:42 AM Mens Collegiate 1x
14
14 8:47 AM Womens Collegiate 1x
14
15 8:53 AM Mens Collegiate 2x
4
16 8:56 AM Womens Collegiate 2x
19
17 9:00 AM Mens Open 2-
8
18 9:02 AM Womens Open 2-
5
19 9:05 AM Mens Collegiate Light 4+ (165lbs max)
9
20 9:10 AM Womens Collegiate Light 4+ (135lbs max)
3
21 9:14 AM Womens Open 4+
5
22 9:16 AM Womens Open Novice 4+
3
23 9:19 AM Womens Open Light 4+ (135lbs max)
3
24 9:24 AM Mens Open 4+
6
25 9:28 AM Mens Open Novice 4+
7
26 9:30 AM Mens Open Light 4+ (165lbs max)
2
27 9:32 AM Mens Masters Novice 4+
0
28 9:33 AM Womens Masters Novice 4+
3
29 9:38 AM Mens Masters 8+
9
30 9:41 AM Womens Masters 8+
19
31 9:52 AM Mens Collegiate Novice 8+
38
32 10:05 AM Womens Collegiate 8+
20
33 10:12 AM Womens Collegiate JV 8+
10
34 10:18 AM Mens Collegiate 4+
34
35 10:27 AM Womens Collegiate Novice 4+
12
36 Mens Adaptive 2x
0
37 Womens Adaptive 2x
2
38 Mixed Adaptive 2x
2
break 10:33 AM BREAK
39 11:30 AM Mens Open 1x
10
40 11:38 AM Mens Open Light 1x (165lbs)
12
41 11:43 AM Mens Open Novice 1x
5
42 11:49 AM Womens Open 1x
9
43 11:52 AM Womens Open Light 1x (135lbs)
10
44 11:55 AM Womens Open Novice 1x
4
45 11:58 AM Mens Rec 1x
12
46 11:59 AM Womens Rec 1x
7
47 12:04 PM Mens Alden 1x
1
48 12:05 PM Womens Alden 1x
0
49 12:11 PM Mens Open 2x
10
50 12:14 PM Mens Open Light 2x (165lbs max)
3
51 12:18 PM Womens Open 2x
9
52 12:21 PM Womens Open Light 2x (135lbs max)
14
    Colgate University Rowing (A)
 
    Dawson College (A)
A. Fay/L. Goforth
 
    Ithaca College Crew (A)
R. Brogle/C. Dykstra/
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
B. St-Louis/A. Marineau
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/R. Dick/
 
    Montreal Rowing Club (Universite de Montreal) (A)
C. Labine/E. Pelletier-Goulet
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Tufts University Crew (A)
M. Hilton/A. Hagman/
 
    Dawson College (B)
V. Thompson/K. Stern
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
S. Ohrn/M. Block
 
    South Niagara Rowing Club (B)
 
    Tufts University Crew (B)
M. Morley/B. Mele/
 
    South Niagara Rowing Club (C)
 
    Tufts University Crew (C)
S. Shield/L. Aravena/
 
53 12:27 PM Mens Open 4x
2
54 12:29 PM Mens Collegiate 4x
1
55 12:32 PM Womens Open 4x
7
56 12:35 PM Womens Collegiate 4x
9
57 12:39 PM Mens Masters 2x
19
    Composite: Berkshire Sculling, Unaff. (USA) (A)
T. Lutazi/C. King
39.8 (51)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
D. Roche/R. Oberle
46.7 (53)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight/T. Willsallen
66.4 (58)
    CHARGERS Rowing Club (A)
P. Dudzick/S. Haines
110.6 (67)
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon/E. Therrien
30.5 (48)
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Polcari/F. Maldari
50.4 (54)
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
F. Moortgat/J. Robitaille
6.9 (37)
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson/R. Sowery/
20.0 (44)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
W. Buhler/M. Griffin
110.6 (67)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/C. Bardt
75.3 (60)
    Northampton Community Rowing (A)
G. Fields/d. wick
70.8 (59)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
D. Kennedy/J. Masters
20.0 (44)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
H. Thompson/W. Plage
94.6 (64)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
110.6 (67)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
M. Hofmann/A. Molteni
75.3 (60)
    Narragansett Boat Club (B)
J. Ryan/D. Rand
58.1 (56)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
G. Hack/C. McCawley
46.7 (53)
    Unaffiliated (USA) (B)
D. Wormuth/B. Wormuth
1.7 (32)
    Narragansett Boat Club (C)
E. Watne/J. Cotter
46.7 (53)
58 12:46 PM Mens Masters Light 2x
3
59 12:49 PM Womens Masters 2x
22
60 12:55 PM Womens Masters Light 2x
9
61 1:15 PM Mens Masters 4+
16
62 1:20 PM Womens Masters 4+
19
break 1:32 PM BREAK
63 2:30 PM Mens Collegiate 8+
25
64 2:37 PM Mens Collegiate JV 8+
13
65 2:41 PM Womens Collegiate Ltwt 8+
0
66 2:42 PM Womens Collegiate Novice 8+
31
67 2:45 PM Mens Masters 4x
10
68 2:47 PM Womens Masters 4x
19
69 2:54 PM Womens Collegiate 4+
31
70 3:04 PM Mens Collegiate Novice 4+
16
71 3:17 PM Mens Open Novice 8+
5
72 3:20 PM Womens Open Novice 8+
0
73 3:27 PM Mens Open 8+
7
74 3:31 PM Mens Open JV 8+
5
75 3:32 PM Mens Open Light 8+ (165lbs max)
3
76 3:33 PM Mens Collegiate Ltwt 8+
1
77 3:35 PM Womens Open 8+
8
78 3:38 PM Womens Open JV 8+
1
79 3:39 PM Womens Open Light 8+ (135lbs max)
4
146 3:39 PM Girls Jr Middle School 4x
3
80 3:40 PM Mens Juniors 1x Jr A
33
81 3:41 PM Mens Juniors 1x Jr B
44
82 3:41 PM Mens Junior Frosh/Novice 1x
29
83 3:42 PM Mixed 4x
4
84 3:46 PM Mixed 2x
13
85 3:47 PM Mixed Collegiate 8+
5
86 3:51 PM Mixed Masters 4x
13
145 4:35 PM Boys Jr Middle School 4x
4
87 4:40 PM Womens Juniors 1x Jr A
30
88 4:45 PM Womens Juniors 1x Jr B
24
89 4:50 PM Womens Junior Frosh/Novice 1x
14
90 4:30 PM Mixed Masters 2x
20
    Berry Hill Boat Club (A)
L. Gesinger/V. Reynolds
54.2 (55)
    Cambridge Composite (A)
P. Hambrick/B. Eldridge
54.2 (55)
    Composite: Hudson River, Mid Hudson RA (A)
L. Alphonse/W. Buhler
70.8 (59)
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson/K. Henry/
25.0 (46)
    Composite: Maine Rowing Association, Amoskeag (A)
C. Curran/M. Totta
50.4 (54)
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed/F. Krupp
89.6 (63)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Wise/J. Richards
99.8 (65)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Christie/J. Lewis
43.2 (52)
    Ottawa Rowing Club (A)
K. Gilmore/A. Moen
17.7 (43)
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Leung/L. Morris
30.5 (48)
    Pettipaug YC Rowing (A)
K. Elfstrom/j. laundon
75.3 (60)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Miller/M. Miller
140.0 (72)
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/M. Burnham
54.2 (55)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
F. Tamasi/S. Puente
33.5 (49)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Beuren/E. Dade
70.8 (59)
    Club d'aviron de Boucherville (B)
V. St-Sauveur/E. Therrien
13.6 (41)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
M. Donovan/L. Farrell
89.6 (63)
    Pelham Community Rowing Association (B)
A. Reist/D. Reist
25.0 (46)
    Pettipaug YC Rowing (B)
C. Widgery/P. Flory
89.6 (63)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (C)
D. Kennedy/K. Tolcser
30.5 (48)
91 4:56 PM Mixed Masters 8+
11
92 5:00 PM Mixed 8+
10
Sunday, October 27, 2013
6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
93 Boys Jr Adaptive 1x
2
94 Girls Jr Adaptive 1x
1
95 8:00 AM Womens Junior Modified 4x/+ (8th grade and younger)
13
96 8:10 AM Mens Juniors 2-
13
97 8:15 AM Womens Juniors 2-
8
98 8:25 AM Mens Junior Modified 4x/+
17
99 8:35 AM Mens Juniors Light 8+ (155lbs max)
20
100 8:40 AM Mens Junior Frosh 8+
7
101 8:45 AM Mens Junior Novice 8+
36
102 9:10 AM Womens Juniors 8+
36
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
D. Anderson/V. Steier/P. Foti/M. Johnson/K. Cunningham/K. Ciancio/S. ENG/M. Nastasi/A. Bakke (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
 
    Brockville Rowing Club (A)
S. Babbitt/A. King/L. McCabe/C. Cameron/T. Loughrey/J. Puranda/D. Howley/L. MacGregor/E. Rannells-Warren (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Buffalo Seminary (A)
A. Glick/S. Barry/M. Olsen/S. Young/B. Shiroki/P. Usiak/C. Sowa/M. Conboy/P. Gannon (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Central Crew Club (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Moffat/S. Herman/M. Starczewski/C. Withers/J. Coleman/M. Elliott/C. Hart/S. Sidd/K. Sheremeta (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Gilbert/S. Stone/Z. Dinneen/s. overall/S. Bohrer/L. Barnard/C. Roy/S. Muse/H. Martel (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
Y. Ensminger/E. Brash/C. Gionet/C. Ward/N. Kozak/H. Yin/M. Foster/A. Low/S. Watt (Cox)
 
    Elmwood School (A)
S. Caragianis/S. Ackert/L. Morrison/S. Morrison/J. Moledina/O. Casarramona/J. Beaulé/N. Jansen-Poulin/L. James-Beswick (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Gabel/C. Roncinske/M. Anderson/L. Fluellen/M. Schnupp/A. Dovan/A. Lesniewski/G. Abate/O. Kime (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
K. Reilly/A. DeCosta-Klipa/a. heindl/e. broadbent/C. Dunn/H. Grace/G. Cummings/S. Chalsma/E. Lafond (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
A. Cooper/O. Norman/V. Champany/C. Burnham/P. Brunner/C. Bamberger/R. Santarsiero/M. Salvio/K. Petrik (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/A. Slabbert/S. Reswow/A. Lycouris/K. Kerrick/B. Bryant/I. Meskers/J. Whitehill/P. Goossens (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
H. Vissers/K. Palilionis/S. Linton/H. McDonald/S. McDermott/L. Jackson/G. L'Abbe/S. Drover/A. Cain (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
K. Gargarello/A. Henderson/R. Doric/L. Gadsdon/C. Gammal/M. Collins/J. Murray/K. Amesbury/R. Allen (Cox)/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Kelly/T. Jaworski/A. Sapiro/b. fleet/M. Bove/H. Lucas/C. Miller/A. Cohen/A. Finch (Cox)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
M. Bax-Campbell/S. Beneteau/M. Leparskas/S. Vantfoort/E. Scheel/K. Fischer/E. Finigan/S. Zambon/M. Coelho (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/M. Diskiin/A. Postiglione/C. MURPHY/S. Schiefele/V. Radman/J. Alonso/K. Kenlon/h. press (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/E. Medici/A. Lanser/C. Curran/H. Breton/K. Hedger/H. Rugh/L. Carignan (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
C. Struzzi/S. Wisoff/E. Steele/T. Jones/R. Padula/G. Lambeth/S. Acquario/H. Conklin/C. Stier (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Conway/A. Cleary/M. Gutknecht/E. Ashton/S. Weilbaker/C. Wierschem/E. DeSantis/E. Brown/R. Petrosino (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
D. Dubouchet-Olsheski/G. Cross/G. Henderson/M. Winter/H. Watt/K. Godin/A. Byrne/M. Mackay/C. Barrill (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Pozzobon/K. O'Connor/A. Derksen/M. McLean/M. Malong/K. Covre/S. White/D. Lutz/K. Harris (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
L. Poulton/S. Underwood/E. Dolan/M. Chrupcala/L. Harkin/K. Lowis/M. McGuirl/E. Devin/T. Bauer (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
E. Conroy/E. Phaneuf/H. Knight/S. Young/H. Osborn/C. Keller/A. Zizza/C. Babbott-Ward/M. Sheffres (Cox)
 
103 9:20 AM Womens Juniors 2V 8+
22
104 9:25 AM Womens Juniors 3V 8+
12
105 9:30 AM Womens Junior 4V 8+
7
106 10:05 AM Womens Juniors Frosh/Novice 4x
19
107 10:15 AM Mens Juniors 2x
43
    Bancroft Crew (A)
A. Michelson/B. Manning
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Dawson College (A)
F. Trepanier/A. L'Ecuyer
 
    Don Rowing Club (A)
B. Kozak/J. Topo
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Leander Boat Club (A)
J. Hagemans/C. Playfair/
 
    Lenox Memorial Crew (A)
J. Cole-Kink/J. Haskell
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Burgess/N. Sandler
 
    Mohawk Homeschool Rowing Association (A)
E. French/P. Lawry
 
    Narragansett Boat Club (A)
L. Kelly/H. Snow/
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Langalis/B. Lange
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
T. Strand/P. Malinovsky
 
    Orange County Rowing Association (A)
M. Scholl/N. Arner
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Kelling/P. Salvatore
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Coverdill/J. FrenchRobitaille
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
S. Berliner/I. Prentice
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Iafrate/R. Vassallo
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Stauffer/N. Colvin
 
    Bancroft Crew (B)
T. Vangos/C. Lo
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (B)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Don Rowing Club (B)
J. Butt/A. Butt
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
 
    Leander Boat Club (B)
h. amesbury/L. Gadsdon/
 
    Narragansett Boat Club (B)
T. Basso/T. Satterthwaite/
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Vasquez/Z. Koffsky
 
    Ottawa Rowing Club (B)
W. Kuijper Dickson/L. Blois
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (C)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (C)
 
    Don Rowing Club (C)
M. Pamenter/J. Knecht
 
    Narragansett Boat Club (C)
J. Luby/P. McKendall
 
    New Canaan High School Crew (C)
R. Hurlock/D. Orner
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
 
    New Canaan High School Crew (D)
J. Vogt/G. Daniel
 
108 10:20 AM Mens Juniors Light 2x (155lbs max)
23
109 10:23 AM Mens Junior Frosh/Novice 2x
17
110 10:30 AM Mens Juniors 4+
50
    Berkshire School (A)
W. MacClarence/R. Faigenbaum/P. Escobar/D. O'Connor/S. Rusoff (Cox)
 
    Brewster Academy Crew (A)
S. Bouzane/C. Carlson/N. arias/R. Suriol/A. Samuelson (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Canisius High School (A)
 
    Canterbury School (A)
C. Murray/E. Pooler/W. Jones/C. Owsley/T. Esposito (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Central Crew Club (A)
J. Evans/J. Farley/J. GINGRAS/c. robichaud/J. Hanson (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
G. Scimeme/N. Bento/W. Mirabella/J. weggeland/T. Karabaich (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Carr/M. Hausladen/S. Busco/P. Meyers/M. Anastas (Cox)/
 
    Chase Collegiate School (A)
D. Knies/A. Harrison/M. Pelosi/D. O'Neill/R. Reinhardt (Cox)/
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
J. Trivilino/R. Kersch/J. Sepanski/T. Mojo/c. Brogan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
B. Denoncourt/M. Reidy/C. Seymour/A. Iqbal/S. Hilton (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Dunne/Q. McLoughlin/b. manca/T. Byrne/c. mcdermott (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
A. Pilon/J. Casson/r. cadman/M. Dungey/B. LeBlanc (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Armstrong/A. Armstrong-Robertson/L. Akitt/M. Cameron/K. De New (Cox)/
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
M. Brady/D. Stone/J. Zinn/J. Poll/L. McDermott (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Marianopolis Rowing Team (A)
A. Wertheimer/Z. Chackowicz/Z. Sayed/N. Petkau/J. Adalin (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Gaffney/S. Magguilli/S. Connolly/L. Aman/J. Aman (Cox)
 
    Middlesex School (A)
S. Christenfeld/J. Bergeron/B. Kuschner/M. Gardner/C. Cox (Cox)
 
    Middletown High School (A)
A. Gilliland/M. Breton/M. Molski/M. Schoffstall/I. Gecer (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
Q. Hayward/G. Marsan/N. Reynoso/T. Anderson/C. Nelson (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
S. Huber/J. Desmond/M. Greenwood/I. Son/E. Wise (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/M. Stippa/L. Kite/M. Bevilacqua/C. Connally (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Richartz/L. Corrigan/J. Swanski/P. Hallwood/S. Deveau (Cox)/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Smoor/W. Kirsten/H. Hourani/C. Verni
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Vincent/R. Malcowski/A. Powell/B. Mccabe/A. Meade (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
S. Bunce/A. Abruzzino/M. Cambria/C. Sackel/A. Gaulin (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
C. Kuczynski/J. Fearon/A. petrick/A. Dellechiaie/P. Walshe (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
D. Gibbs/R. Sager/J. Slavtcheff/C. Madaus/S. Martorana (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Vermont Academy (A)
G. Atkins/J. Stolper/M. Gendron/M. Caron/M. Carras (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Amiji/E. Hughes/B. Daniel/B. Garfinkel/C. Sumathi (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
N. Ormsby/A. Ormsby/A. Corvino/M. Lin/A. Tobin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Lenox Memorial Crew (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
 
111 10:40 AM Mens Jr 2JV 4+
36
112 10:45 AM Mens Juniors Light 4+ (155lbs max)
21
113 10:50 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4+
44
114 10:55 AM Womens Junior Modified 4x+ (7th grade and younger)
2
115 Boys Jr Adaptive 2x
3
116 Girls Jr Adaptive 2x
1
117 Mixed Jr Adaptive 2x
0
break 11:00 AM BREAK
118 11:55 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4x
23
119 12:00 PM Womens Juniors Light 8+ (135lbs max)
11
120 12:03 PM Womens Junior Frosh 8+
11
121 12:09 PM Womens Junior Novice 8+
35
122 12:15 PM Womens Varsity 4x
17
123 12:18 PM Womens Junior JV 4x
18
124 12:27 PM Mens Juniors 8+
45
125 12:39 PM Mens Juniors 2V 8+
31
126 12:47 PM Mens Juniors 3V 8+
15
127 12:52 PM Mens Junior 4V 8+
15
128 1:10 PM Womens Juniors 2x
32
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Roy/E. Howard
 
    Dawson College (A)
A. Brais/E. Durham
 
    Don Rowing Club (A)
K. Bales/E. Horrocks
 
    Elmwood School (A)
S. Caragianis/S. Ackert
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Eberth/D. Glinos
 
    Friends of Concord Crew (A)
H. Lundgren/K. Reilly
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Boreri/D. Bleiler
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/A. Slabbert
 
    Holyoke Rows (A)
B. H-Leary/E. Tully
 
    Kingston Rowing Club (A)
K. Palilionis/S. Linton
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Dubois/C. Émond
 
    Leander Boat Club (A)
H. Hutchinson/D. Badi/
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Mohawk Homeschool Rowing Association (A)
R. Smith/M. Jones
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Ryan/L. Rand
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Campbell/C. Campbell
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Vorih/M. Felkey/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Banic/L. Munro
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Collins-Anderson/E. Smith
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Fagan/C. McDonald
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
E. Dunham/R. Simpson
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
J. Kimble/K. Kolar
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. KELLY
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (C)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
M. Neeb/C. Brady
 
    Essex Rowing Club, Inc. (C)
I. Tehan/A. Kim
 
129 1:12 PM Womens Juniors Light 2x (135lbs max)
21
130 1:20 PM Womens Juniors 4+
47
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Bancroft Crew (A)
H. Sinrich/M. Goodrow/A. Shen/L. Teng/E. Keates (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Buffalo Seminary (A)
M. Olsen/S. Barry/A. Glick/M. Conboy/P. Gannon (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
E. Shaginaw/L. Holt/G. Vero/E. Clark/S. Kerber (Cox)
 
    Canterbury School (A)
A. Montague/C. Stolfi/A. Bouchard/N. Jodan/R. Skarzenski (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    Central Crew Club (A)
 
    Chase Collegiate School (A)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
K. Tuveson/M. Brechter/D. Haegeland/F. Trotter/O. McGeough (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Z. Dinneen/S. Stone/L. Barnard/s. overall/B. Yudelman (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
C. Ward/C. Gionet/M. Foster/E. Brash/A. Harris (Cox)
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Elmwood School (A)
J. Beaulé/O. Casarramona/J. Moledina/N. Jansen-Poulin/L. James-Beswick (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Gabel/S. Ewing/S. Lipari/G. Abate/O. Kime (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. heindl/A. DeCosta-Klipa/K. Reilly/S. Chalsma/E. Lafond (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/S. Reswow/K. Kerrick/A. Lycouris/P. Goossens (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
C. Johnson/K. McAuley/J. Goodnow/W. Pistone/M. Citarell (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
S. Drover/H. McDonald/S. McDermott/m. horne/A. Cain (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
C. Gammal/R. Doric/M. Collins/K. Gargarello/R. Allen (Cox)/
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Kelly/b. fleet/A. Sapiro/T. Jaworski/A. Finch (Cox)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
K. Fischer/E. Scheel/E. Finigan/S. Zambon/M. Coelho (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Manhasset High School (A)
M. Gillis/C. MURPHY/A. Postiglione/M. Diskiin/A. Cramer (Cox)
 
    Marianopolis Rowing Team (A)
G. Girouard/K. Beaveridge/C. Thuilleaux/J. Motulsky/S. Walsh (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Sandler/M. Penny/G. O'Shaughnessy/M. Wilson Piccirillo/K. Reese (Cox)
 
    Middletown High School (A)
H. Rugh/M. O'Reilly/E. Medici/A. Lanser/L. Carignan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Marki/L. Costello/M. Endres/O. Rogus/E. Oram (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Hamann/A. Hutchings/R. Balcom/H. Fitts/T. Bauer (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Sharma/S. Welch/A. DeFrancis/c. price/S. Triana (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
T. Solomon-Auger/J. Dallier/H. Nocka/H. Short/O. Cleary (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
A. Cleary/R. Conway/E. Ashton/M. Gutknecht/R. Petrosino (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Congdon/P. Riegle/H. Clements/M. Boyle/H. DeBruyn (Cox)/
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Roy/T. Hoang/T. Clinton/V. Nguyen/H. Dang (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
R. Van Der Werken/A. Rider/R. McNamara/A. Sinclair/B. Hasel (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Goudswaard/O. Hughes/C. Giesbrecht/H. Tiels/E. Trabucco (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Cabelus/Z. Jopling/B. Woloshyn/M. Nasta/M. Wohl (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. Shaver/e. santangelo/W. Trodden/e. lichter/L. Johnson (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
G. Smith/A. Polk/S. Rapaport/S. Benages/l. moyes (Cox)
 
131 1:30 PM Womens Jr 2JV 4+
33
132 1:39 PM Womens Juniors Light 4+ (135lbs max)
16
133 1:46 PM Womens Juniors Frosh/Novice 4+
36
134 2:01 PM Womens Junior Frosh/Novice 2x
22
135 2:39 PM Mens Varsity 4x
24
    Brockville Rowing Club (A)
W. Mayotte/B. Gordon/P. Hodges/B. Noyes
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
A. Dowthwaite/H. Dowthwaite/K. Kuno/Z. Limmiatis/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
B. Kozak/A. Butt/J. Butt/J. Topo
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Snyder/C. Donadio/D. Arrato/C. Gregoire
 
    Leander Boat Club (A)
C. Armstrong/A. Armstrong-Robertson/L. Akitt/M. Cameron/
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Marianopolis Rowing Team (A)
E. Pelletier-Gagne/A. Lowther/L. Buckett/B. Jipa
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Langalis/Z. Koffsky/B. Lange/D. Orner
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Koste/K. VandenBerg/G. Schmidt/R. Duffy
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Wright/C. Buchanan/A. Kedick/M. Sturges
 
    Orange County Rowing Association (A)
T. Miller/L. Sendelbach/K. Hetman/M. Brackett
 
    Ottawa Rowing Club (A)
W. Kuijper Dickson/W. Wu/Z. McLellan/J. Donnelly
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Trow/P. Cornman/M. Cornman/J. Shirocky
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
S. Berliner/i. burns/B. Ward/I. Prentice
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Iafrate/R. Vassallo/J. Gonzalez/S. Roche
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
B. Euiler/T. Smart/D. Whittier/M. Johansen
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
S. MOTWANI/Z. Heese/J. Smoor/C. Verni
 
136 2:45 PM Mens Junior JV 4x
15
137 2:50 PM Mens Junior Modified 2x
3
138 2:55 PM Womens Junior Modified 2x
6
139 Mixed Juniors 4x
10
140 Mixed Juniors 2x
13
141 Mixed Juniors 8+
29
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
C. Ward/C. Gionet/N. Kozak/H. Yin/C. Peters/D. Gilmore/B. Dumbleton/B. Chisholm/A. Harris (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Great River Rowing (A)
G. McKeon/T. Werner/H. O'Rourke/B. Forbes/t. needleman/J. Musto/S. Ronan/m. hegley/e. behanna (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
H. Vissers/K. Palilionis/A. Pilon/J. Casson/S. Linton/S. McDermott/L. Strong/M. Dungey/A. Cain (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
L. Gadsdon/h. amesbury/L. Gadsdon/K. Amesbury/A. Henderson/J. Murray/C. Playfair/J. Hagemans/K. De New (Cox)/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Curtis/J. Morris/O. Cappellina/B. Colangelo/R. Mcalpine/L. Noah/E. Dalke/D. Stone/J. Zinn (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Endres/L. Costello/J. Murray/M. Zwarycz/D. Conlin/S. Mund/J. Bedard/S. Marki/W. Reilly (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/M. Stippa/L. Kite/M. Bevilacqua/R. Conway/E. Ashton/M. Gutknecht/A. Cleary/J. Feirstein (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
S. Mahoney/P. D'Alessio/M. Drobiak/M. Felkey/K. Vorih/B. Green/S. Thomas/C. Mazzella/K. He (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    SGS Rowing Association (A)
 
    SoNo Rowing (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Vincent/R. Malcowski/A. Powell/B. Mccabe/O. Hughes/H. Tiels/C. Giesbrecht/S. Goudswaard/M. Stevenson (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
L. Hunt/K. Fischer/J. Stauffer/N. Colvin/S. Rickenbach/C. Madaus/J. Cabelus/Z. Jopling/L. Herman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
S. Anderson/A. Shein/M. Peterson/J. Hemingway/R. Bell/D. Ferrini/K. Stokes/L. Smith/H. Doucette (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (B)
 
    Don Rowing Club (B)
T. Lahti/A. Ciardullo/L. Sweet/M. Parish/J. Goff/E. Nella/W. Sati/R. Allore/S. Watt (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
 
    Kingston Rowing Club (B)
W. Stoyles/S. Miller/M. Whitmore/L. Trickey/C. Holland/N. McEachern/C. Barber/E. Green/W. Moran-MacDonald (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
N. hahn/J. Newton/J. Durham/c. cushing/T. Rumm/A. Bright/S. Grubb/E. Dallas/I. Welles (Cox)/
 
    Westford Community Rowing (B)
P. Cajolet/J. Berardis/K. Morris/N. Moran/A. Corvino/M. Davis/N. Midura/K. Lawson/M. Ryan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (C)
 
    Don Rowing Club (C)
R. Watson/C. Duncan/R. Makuch/K. Bernat-Riddle/J. Snowsill/C. Fleming/M. Vazquez Romo/C. Pavlidis/S. Watt (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (C)
 
142 Mixed Child 2x
2
143 Male Parent/Child 2x
7
144 Female Parent/Child 2x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change