Head of the Mississippi
- Oct 6, 2013
- head
- Mississippi River between Ford Dam and St. Anthony Falls
- Minneapolis, MN (USA)
- Hosted By: Minneapolis Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 6, 2013 | |||||
1 | 9:00 AM | Mens Masters 1x | 13 |
||
2 | 9:15 AM | Mens Open 4+ | 11 |
||
Augustana College (A) |
J. Bagnuolo/S. Blais/N. Nk/K. Sumerfield/N. Swanberg (Cox)
|
|
|||
Macalester College Crew (A) |
L. DiZio/T. Wrosch/J. Waxman/A. Morzenti/L. Isaac-Herzog (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Alumni (A) |
B. Feldman/C. Billington/T. Mendiola/S. Prusak/V. Hamer (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (A) |
J. Hergert/H. Zupke/L. Yehlen/A. Sattler/B. Pischke (Cox)/
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (A) |
J. O'Niel/M. Koehler/A. Ernst/E. Sathe/L. Schlichting (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (B) |
G. Kubis/C. Shirley/J. Karlen/J. Smith/A. Iverson (Cox)/
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (B) |
C. Stack/B. Threeseat/M. Coleman/C. Malloy/K. Renstrom (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (C) |
K. Hellerstedt/D. Bakke/R. Wise/M. Micatka/T. Marzofka (Cox)/
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (D) |
A. Gutknecht/N. Dickovich/P. Lorenz/B. Puffer/N. Loiben (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (E) |
T. Cunningham/K. Miller/N. Tretow/Z. Fox/L. Weirauch (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (F) |
A. Groeschel/E. Day/A. Krause/T. Cahill/W. Sandholm (Cox)
|
|
|||
3 | 9:15 AM | Womens Freshman Collegiate 8+ | 4 |
||
4 | 9:30 AM | Womens Novice (Open & Junior) 8+ | 7 |
||
5 | 9:45 AM | Womens Open 1x | 7 |
||
6 | 9:45 AM | Womens Masters 1x | 9 |
||
7 | 9:45 AM | Womens Junior 1x | 10 |
||
8 | 10:00 AM | Mens Jr 4+ | 5 |
||
9 | 10:15 AM | Mens Novice (Open & Junior) 8+ | 6 |
||
Long Lake Rowing Crew (A) |
T. Morrison/B. Morriison/B. Marshal/P. Alworth/G. Esau/J. Heflin/G. Siegert/N. Rossi/S. Hurley (Cox)
|
|
|||
St. Olaf Rowing Club (A) |
P. SUBRAMANIAN/E. Brown/M. Gorr/R. Sabota/A. Bigelow/E. Spencer/S. Behling/C. Dietz/C. Cummins (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
W. Mixon/K. Lussky/W. Koehler/D. Velner/A. Johnson/H. Vosbeek/B. Train/I. Champion/J. Abraham (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (A) |
T. Renda/P. Meikle/M. McGee/C. Willman/A. Tjomsland/A. Biedrzycki/B. Wagoner/E. Weinaug/B. Mattson (Cox)
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (A) |
C. McGlennen/R. Lein/J. Behnken/C. Helland/J. Dees/S. Luetmer/T. Rowan-Martin/J. Konopaski/M. Al-Muaikil (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (B) |
B. Dornfeld/L. Hessburg/C. Feagler/L. Bellows/M. French/D. Hansen/J. Oullette-Howitz/C. Duong/C. Zobott (Cox)
|
|
|||
10 | 10:30 AM | Mens Open 2x | 1 |
||
11 | 10:30 AM | Mens Masters 2x | 7 |
||
12 | 11:00 AM | Womens Collegiate 4+ | 7 |
||
13 | 11:00 AM | Womens Open 4+ | 3 |
||
14 | 11:15 AM | Mens Junior 2x | 11 |
||
15 | 11:15 AM | Womens Masters 2x | 10 |
||
16 | 11:30 AM | Mens Masters 4+ | 3 |
||
17 | 11:45 AM | Womens Junior 8+ | 5 |
||
break | Lunch | ||||
18 | 1:30 PM | Mens Junior 8+ | 3 |
||
19 | 1:45 PM | Mixed Open 2x | 8 |
||
20 | 1:45 PM | Mixed Masters 2x | 9 |
||
21 | 1:45 PM | Womens Junior 2x | 10 |
||
22 | 2:00 PM | Womens Collegiate Freshman 4+ | 0 |
||
23 | 2:00 PM | Womens Novice (Open & Junior) 4+ | 8 |
||
24 | 2:30 PM | Mixed Masters 8+ | 3 |
||
25 | 2:45 PM | Womens Open 2x | 5 |
||
26 | 3:00 PM | Mens Open 1x | 2 |
||
27 | 3:00 PM | Mens Junior 1x | 12 |
||
28 | 3:15 PM | Mens Novice (Open & Junior) 4+ | 10 |
||
Augustana College (A) |
z. row 1/z. ROw 2/N. Row/J. Row/J. Bagnuolo (Cox)
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
B. Marshal/P. Alworth/M. Cook/J. Winston/S. Hurley (Cox)
|
|
|||
St. Olaf Rowing Club (A) |
B. Pelegano/D. Johnson/E. Johnson/N. Hartwig/N. Serres (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
D. Velner/A. Johnson/W. Koehler/I. Champion/J. Abraham (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (A) |
C. Hanson/P. Johnson/J. Scholl/W. Haltom/M. Schmidt (Cox)
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (A) |
J. Behnken/R. Lein/T. Rowan-Martin/A. Hamel/S. Luetmer (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
K. Lussky/W. Mixon/L. Dreslien/W. Crockett/B. Train (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (B) |
T. Renda/A. Biedrzycki/M. McGee/E. Weinaug/B. Mattson (Cox)
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (B) |
C. McGlennen/J. Konopaski/M. Al-Muaikil/J. Dees/C. Helland (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
K. Smith/L. Anderson/C. Calhoun/D. Bassett/H. Vosbeek (Cox)
|
|
|||
29 | 3:30 PM | Womens Open 2- | 2 |
||
30 | 3:30 PM | Womens Masters 2- | 2 |
||
31 | 3:45 PM | Womens Junior 4+ | 8 |
||
32 | 4:00 PM | Mens Open 8+ | 5 |
||
Augustana College (A) |
J. Bagnuolo/S. Blais/K. Sumerfield/z. row 1/N. Row/z. ROw 2/J. Row/d. row/M. Christiansen (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (A) |
J. Karlen/J. Smith/J. Hergert/C. Shirley/L. Yehlen/H. Zupke/G. Kubis/A. Sattler/B. Pischke (Cox)
|
|
|||
University of St. Thomas Crew Club (A) |
J. O'Niel/M. Koehler/A. Ernst/E. Sathe/C. Stack/B. Threeseat/M. Coleman/B. Bauer/L. Schlichting (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (B) |
K. Hellerstedt/D. Bakke/A. Gutknecht/N. Dickovich/P. Lorenz/B. Puffer/R. Wise/M. Micatka/T. Marzofka (Cox)
|
|
|||
University of Minnesota Men's Crew (C) |
A. Groeschel/Z. Fox/T. Cunningham/E. Day/A. Krause/K. Miller/N. Tretow/T. Cahill/L. Weirauch (Cox)
|
|
|||
33 | 4:15 PM | Mens Open 2- | 0 |
||
34 | 4:15 PM | Mens Masters 2- | 3 |
||
35 | 4:30 PM | Womens Masters 4+ | 7 |
||
36 | 4:45 PM | Womens Collegiate 8+ | 4 |
||
37 | 4:45 PM | Womens Open 8+ | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change