Roosevelt Rowing Regatta
- Feb 15, 2014
- sprint
- Seddon Channel
- Tampa, FL (USA)
- Hosted By: The Stewards Foundation, Inc.
- USRowing Registered (Self-Insured regatta)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, February 15, 2014 | |||||
7:00 AM | Coaches' Coxswains Meeting | ||||
1 | 8:00 AM | Mens Jr 1x | 5 |
||
2 | 8:07 AM | Womens Jr 1x | 7 |
||
Seminole County Area Rowing |
A. Ware
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. |
E. Watts
|
|
|||
Berkeley Preparatory School (A) |
|
||||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
M. Hill
|
|
|||
Tampa Catholic High School Crew (A) |
S. Muller
|
|
|||
Berkeley Preparatory School (B) |
|
||||
Rowing Organization Of Citrus County Students (B) |
E. Hall
|
|
|||
3 | 8:14 AM | Mens Jr JV 8+ | 1 |
||
4 | 8:20 AM | Womens Jr JV 8+ | 0 |
||
5 | 8:30 AM | Mens Jr 3rd 8+ | 0 |
||
6 | 8:37 AM | Womens Jr 3rd 8+ | 0 |
||
7 | 8:45 AM | Mens Jr Novice 1x | 8 |
||
8 | 8:55 AM | Womens Jr Novice 1x | 3 |
||
9:02 AM | Mens Jr Varsity 8 Heats | ||||
9:15 AM | Womens Jr Varsity 8 Heats | ||||
9 | 9:28 AM | Mens Jr Novice/Freshman 4+ | 5 |
||
10 | 9:35 AM | Womens Jr Novice/Freshman 4+ | 4 |
||
9:42 AM | Mens Jr Varsity 4+ Heats | ||||
9:50 AM | Womens Jr Varsity 4+ Heats | ||||
11 | 10:00 AM | Mens Adpt 1x | 0 |
||
12 | 10:08 AM | Womens Adpt 1x | 0 |
||
13 | 10:15 AM | Mens Masters 1x | 0 |
||
14 | 10:22 AM | Womens Masters 1x | 0 |
||
15 | 10:30 AM | Mens Senior Masters 1x | 1 |
||
16 | 10:37 AM | Mens Veteran Masters 1x | 3 |
||
17 | 10:44 AM | Womens Senior/ Veteran Masters 1x | 2 |
||
18 | 10:50 AM | Mens Masters 8+ | 0 |
||
19 | 10:57 AM | Womens Masters 8+ | 0 |
||
20 | 11:04 AM | Mens Jr JV 4+ | 4 |
||
21 | 11:18 AM | Womens Jr JV 4+ | 3 |
||
22 | 11:32 AM | Mens Open Novice 8+ | 0 |
||
23 | 11:40 AM | Womens Open Novice 8+ | 0 |
||
24 | 11:47 AM | Mens Jr 4x | 2 |
||
25 | 11:54 AM | Womens Jr 4x | 4 |
||
26 | 12:00 PM | Mens Jr Novice/Freshman 8+ | 0 |
||
27 | 12:07 PM | Womens Jr Novice/Freshman 8+ | 0 |
||
28 | 12:14 PM | Mens Jr Varsity 8+ | 3 |
||
29 | 12:21 PM | Womens Jr Varsity 8+ | 2 |
||
30 | 12:28 PM | Mens Jr Ltwt 4+ | 2 |
||
31 | 12:35 PM | Womens Jr Ltwt 4+ | 3 |
||
32 | 12:42 PM | Mens Open 4+ | 0 |
||
33 | 12:55 PM | Womens Open 4+ | 0 |
||
33 | 1:02 PM | Women's National Team Exhibition | 1 |
||
1:10 PM | Lunch Break | ||||
34 | 1:55 PM | Mens Masters 2x | 1 |
||
35 | 2:02 PM | Womens Masters 2x | 0 |
||
36 | 2:09 PM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
37 | 2:16 PM | Womens Masters 4+ | 1 |
||
38 | 2:23 PM | Mixed Adaptive 2x | 0 |
||
39 | 2:30 PM | Mixed Masters 2x | 2 |
||
40 | 2:37 PM | Mens Jr Varsity 4+ | 8 |
||
Berkeley Preparatory School (A) |
|
||||
Cape Coral Rowing Club (A) |
T. Herrick/A. Herrick/S. LeBlanc/L. Baechi/J. Elrubaie (Cox)/
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
A. Lynch/W. Ball/C. Gardner/D. Mitchell/S. Lemos (Cox)
|
|
|||
Seminole County Area Rowing (A) |
G. Gallup/Z. Shelmadine/S. Ihns/S. Sotoodeh/B. Zerivitz (Cox)
|
|
|||
Tampa Catholic High School Crew (A) |
C. Martinez/M. Simeon/H. Gotsch/D. Sassor/J. Shearer (Cox)
|
|
|||
Tampa Preparatory School (A) |
L. Smith/m. leonardo/J. Kelby/J. Kravitz/R. Quintana-Hernandez (Cox)
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
D. Wiegman/V. Alexander/G. Gomez/M. Rodriguez/E. Parmley (Cox)/
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (B) |
M. Lyon/A. Lofton/Y. Denisov/M. Grotjahn/C. Zakaria (Cox)
|
|
|||
41 | 2:42 PM | Womens Jr Varsity 4+ | 7 |
||
Berkeley Preparatory School (A) |
|
||||
Cape Coral Rowing Club (A) |
K. Webb/P. Williamson/M. Waddle/S. Russell/R. housler (Cox)/
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
M. Brown/K. Stafford/M. Dutton/E. Hall/S. Lemos (Cox)
|
|
|||
Seminole County Area Rowing (A) |
T. West/B. Mazol/F. Cicchetti/A. Ware/K. Sullivan (Cox)
|
|
|||
Tampa Catholic High School Crew (A) |
S. Muller/T. Quintas/D. Lankford/U. Walker/A. McCaskey (Cox)
|
|
|||
Tampa Preparatory School (A) |
J. Okogbaa/M. Rey/A. Lindo/W. Yu/E. Cristal (Cox)
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
E. Watts/C. Schleifer/S. Henderson/S. Brumfield/M. Double (Cox)/
|
|
|||
42 | 2:49 PM | Mens Open 8+ | 0 |
||
43 | 2:56 PM | Womens Open 8+ | 0 |
||
44 | 3:03 PM | Boys Middle School 8+ | 0 |
||
45 | 3:10 PM | Girls Middle School 8+ | 2 |
||
46 | 3:17 PM | Mens Masters 4x | 0 |
||
47 | 3:24 PM | Womens Masters 4x | 0 |
||
48 | 3:31 PM | Mens Jr 2x | 5 |
||
49 | 3:38 PM | Womens Jr 2x | 5 |
||
50 | 3:44 PM | Mens Open Novice 4+ | 0 |
||
51 | 3:50 PM | Womens Open Novice 4+ | 0 |
||
52 | 3:56 PM | Mixed Masters 8+ | 0 |
||
53 | 4:03 PM | Mixed Masters 4x | 0 |
||
54 | 4:16 PM | Mixed Middle School 8+ | 3 |
||
55 | 4:10 PM | Mixed Masters 4+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change