Midwest Junior Rowing Championship

  • May 17, 2014 To May 18, 2014
  • sprint

  • Bethel, OH (USA)
  • Hosted By Cincinnati Junior Rowing Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 17, 2014
Note Teams must register for MJRA Membership
prior to submitting entries. See 'News' section.
Note Events listed below are finals
Note Check Heat Sheet/Draw section for tentative schedule
1 Girls 1st Varsity 8+
16
2 Boys 1st Varsity 8+
14
3 Boys 2nd Varsity 8+
5
4 Girls 2nd Varsity 8+
10
5 Girls 3rd Varsity 8+
5
6 Girls 2nd Varsity 4x
4
7 Girls Varsity 4x
11
8 Boys Novice 4x
2
9 Girls 1st Novice 8+
13
10 Girls Ltwt Varsity 4+
12
11 Girls Novice 4x
4
12 Boys Varsity 1x
19
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
E. Engelke
 
    Clermont Crew (A)
B. Weissman
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Gibbons
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
B. Kallmyer
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
M. bendickson
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
A. Nemeth
 
    Minnesota Boat Club (A)
D. Holod
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
T. Scheitel
 
    Steel City Rowing Club (A)
W. Fox III
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
T. Wittenberg
 
    Westerville Rowing Club (A)
t. savoie
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Tinsman
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (B)
k. menon
 
    Minnesota Boat Club (B)
N. Rose
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (B)
C. Slater
 
    Steel City Rowing Club (B)
H. Wise
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
C. Boling
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (C)
c. stewart
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (C)
P. Cullinane
 
13 Girls Ltwt 1st Varsity 2x
10
14 Boys 1st Novice 4+
14
15 Boys 2nd Novice 4+
16
16 Girls 3rd Varsity 4+
16
17 Girls Varsity 1x
18
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
H. Gottschalk
 
    Clermont Crew (A)
B. Boso
 
    Dublin Crew (A)
R. Serafy
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
B. Suttner
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
G. Beck
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
C. Drexler
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Bowman
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Murcek
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Rasmussen
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (B)
C. Macrae
 
    Long Lake Rowing Crew (B)
O. Zoner
 
    Steel City Rowing Club (B)
N. Sebastian
 
    Unaffiliated (USA) (B)
E. Stinebaugh
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (C)
I. hudson
 
    Long Lake Rowing Crew (C)
C. Anderson
 
    Unaffiliated (USA) (C)
J. Shroyer
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (D)
H. Jacobs
 
18 Boys 2nd Varsity 2x
10
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
c. stewart/b. paff
 
    Dayton Boat Club (A)
A. Hensley/J. Dannemiller/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
E. Towe/L. Vanderburgh
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
B. Smith-Rush/N. Ereno
 
    Southgate Anderson High School (A)
A. Leka/J. Orman
 
    Steel City Rowing Club (A)
B. Chetlin/N. Lampl/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Schwirtz/M. Doyle
 
    Dayton Boat Club (B)
B. Singleton/N. Peyton/
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (B)
A. Newcomb/Z. Roecker
 
    Dayton Boat Club (C)
J. Bonner/S. Armentrout/
 
19 Boys Ltwt Varsity 8+
6
20 Girls 1st Novice 4+
18
21 Boys 1st Varsity 2x
12
22 Girls Ltwt Varsity 8+
5
23 Girls 2nd Novice 8+
16
24 Boys 1st Novice 8+
13
25 Boys Varsity 2-
8
26 Girls 1st Varsity 2x
14
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
I. hudson/C. Macrae
 
    Clermont Crew (A)
A. Collins/E. Anno/
 
    Detroit Boat Club (A)
I. Strickler/n. perry/
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Shea/N. Merucci/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Hamilton/K. Willis
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
 
    Minnesota Boat Club (A)
C. Moss/M. Leick
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
A. Walker/C. Foley/
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Scheid/K. Ashwood/
 
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Stinebaugh/A. Rasmussen/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/c. sharis
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
E. Koenig/J. Beavon
 
    Steel City Rowing Club (B)
E. Woodwell/E. Fetting/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
E. Delleman/C. Heiderscheit
 
27 Girls 2nd Varsity 2x
8
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
L. Keller/H. Jacobs
 
    Clermont Crew (A)
K. Pansing/T. Singleton/
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Holohan/A. Den Braber/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Klingberg/J. Hagedorn
 
    Minnesota Boat Club (A)
B. Haake/M. Killian/
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Minter/A. Thai/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
L. Hoover/G. Schermer
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
L. Long/S. Clemans
 
28 Boys 2nd Novice 8+
6
29 Boys 3rd Varsity 4+
10
30 Girls Varsity 2-
11
31 Boys Ltwt 1st Varsity 2x
9
32 Girls 2nd Novice 4+
18
33 Boys Ltwt Varsity 4+
13
34 Boys 3rd Varsity 8+
6
35 Girls 2nd Varsity 4+
15
36 Girls 1st Varsity 4+
18
37 Boys 2nd Varsity 4+
11
38 Boys 1st Varsity 4+
18
39 Boys Varsity 4x
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change