Midwest Scholastic Rowing Championship
- May 10, 2014 To May 11, 2014
- sprint
- Dillon Lake
- Nashport, OH (USA)
- Hosted By: Dillon Lake LOC, Midwest Scholastic Rowing Association
- USRowing Registered (Self-Insured regatta)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 10, 2014 | |||||
1 | Womens HS Varsity 2- | 10 |
|||
2 | Womens HS Novice 8+ | 17 |
|||
3 | Mens HS Novice 8+ | 25 |
|||
4 | Womens HS Varsity 1x | 8 |
|||
5 | Mens HS Ltwt 2x | 14 |
|||
6 | Mens HS Junior 2x | 17 |
|||
7 | Mens Varsity 2x | 12 |
|||
8 | Womens HS Ltwt 4+ | 14 |
|||
9 | Womens HS Varsity 4+ | 28 |
|||
10 | Mens HS Ltwt 4+ | 20 |
|||
11 | Mens HS Varsity 4+ | 21 |
|||
12 | Womens HS Freshman 8+ | 11 |
|||
Culver Academies (A) |
S. Westman/K. Hussey/M. Wilkerson/B. Spear/H. Fisher/A. Stathakis/M. Wright/S. Salerni/E. Doherty (Cox)/
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
G. D'Aloia/M. O'Connor/S. Lazar/S. Hollander/M. Taaffe/O. Paxson/G. Berg/M. Doyle/M. McDonnell (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
K. Phillips/M. Cottingham/L. Johnson/A. Peterson/K. Burau/N. Bukovac/E. Lipinski/L. Eshuis/E. Rane (Cox)/
|
|
|||
Northville Rowing Club (A) |
M. Sankaran/B. Holub/A. Laybourn/N. Soss/S. Dattilo/Z. KING/I. Wood/S. Sokhal/A. Rudberg (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
G. Buerk/A. Mishler/D. Corson/A. Ruse/S. Goblirsch/L. Close/E. Thomas/E. Basista/A. Fernandes (Cox)/
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
|
||||
Parkersburg South HS Crew (A) |
K. Caldwell/B. Linger/J. Moore/B. Buchanan/B. Carpenter/l. spade/e. weekley/A. Yates/C. Wilson (Cox)/
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
F. Soto/B. Fitzsimmons/N. Kiernan/K. Beavis/V. Vega/C. Tadin/A. Coyne/G. Patton/M. Baio (Cox)/
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
M. Sullivan/m. miller/E. Barni/E. Essi/A. Crawmer/M. Millar/m. corrigan/S. Leonard/E. Gassman (Cox)/
|
|
|||
Theodore Roosevelt High School (A) |
A. Lawyer/L. Dmitruchina/G. Kwilas/M. Lionberger/M. Perovich/M. Tims/K. Schram/E. Sutka/E. Bernaiche (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
A. Atkinson/E. Simila/F. Gunn/D. Bollinger/C. Wenzke/E. Ammons/E. Reed/M. Hitesman/L. Cooper (Cox)/
|
|
|||
13 | Mens HS Freshman 8+ | 13 |
|||
14 | Womens HS Junior 4x | 6 |
|||
15 | Womens HS Varsity 4x | 3 |
|||
16 | Womens HS Junior 8+ | 17 |
|||
17 | Mens HS Junior 8+ | 26 |
|||
18 | Mens HS Varsity 1x | 15 |
|||
19 | Mens HS Varsity 2- | 14 |
|||
20 | Womens HS Ltwt Novice 4+ | 12 |
|||
21 | Womens HS Novice 4+ | 25 |
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
M. Hunter/J. Porter/M. Williams/M. Dillon/A. Mengel (Cox)
|
|
|||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
|
||||
Crestwood High School Rowing (A) |
M. Russell/R. Baydoun/M. Ayche/H. Monolidis/Y. Haidar (Cox)
|
|
|||
Culver Academies (A) |
K. Concannon/K. Hussey/C. Aliev/D. Gadzinski/K. Willis (Cox)
|
|
|||
Forest Hills Central High School (A) |
K. LaBeau/I. Sutter/S. Wu/E. Kooi/E. Dixon (Cox)/
|
|
|||
Forest Hills Eastern Crew (A) |
A. Buck/R. Harvey/M. Trowe/M. Obney/L. VanValkenburg (Cox)/
|
|
|||
Gibraltar Carlson High School (A) |
C. McLeroy/M. Dotson/M. Biddle/M. Jakovac/K. Arp (Cox)
|
|
|||
Grosse Ile Rowing Club - Grosse Ile H.S. (A) |
S. Hemsworth/M. Sandel/K. Kelems/A. Lafayette/S. Rein (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
S. Matossian/Y. Steinhaeusser/A. Gunal/J. Mandell/A. Saam (Cox)
|
|
|||
Louisville Collegiate High School (A) |
L. Gentry/K. Hillebrand/L. Smith/C. Atlas/A. Levitch (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
E. Mollman/H. Starshak/J. Montaquila/H. Nesci/E. Grande (Cox)
|
|
|||
Northville Rowing Club (A) |
J. Cole/B. Holub/A. Laybourn/M. Sankaran/S. Dattilo (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
A. Deku/A. Hinkle/M. Basista/A. Dillon/A. Fernandes (Cox)/
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
L. Watkins/M. Hess/A. Ayoob/K. Locante/L. DuPlessis (Cox)
|
|
|||
Parkersburg High School (A) |
A. Storhaug/C. Salmons/A. Knight/V. Schreckengost/A. Kelley (Cox)/
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew (A) |
K. Caldwell/B. Linger/J. Moore/M. Parsons/C. Wilson (Cox)/
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
C. Novar/E. Ridge/C. Borgers/A. Schmidt/J. Hudgins (Cox)
|
|
|||
Riverview Community High School (A) |
H. Brown/J. Rigotti/M. Chirillo/A. Guxholli/N. Belles (Cox)/
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
A. Bosworth/H. Oostdyk-Howard/S. Hintz/K. Brinkmeier/T. Osborne (Cox)/
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
F. Soto/B. Fitzsimmons/N. Kiernan/C. Tadin/M. Baio (Cox)/
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
M. Sullivan/m. miller/E. Barni/E. Essi/M. George (Cox)/
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
s. mullens/K. Burzynski/E. Kanjuparamban/E. Ahl/A. Brown (Cox)
|
|
|||
Theodore Roosevelt High School (A) |
M. Perovich/M. Reyes/E. Carlson/G. Kwilas/D. Neal (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
A. Atkinson/E. Simila/F. Gunn/D. Bollinger/L. Cooper (Cox)/
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
S. Turan/L. Heinz/E. Field/A. Schellstede/J. Tomich (Cox)
|
|
|||
22 | Mens HS Ltwt Novice 4+ | 15 |
|||
23 | Mens HS Novice 4+ | 28 |
|||
24 | Womens HS Ltwt 2x | 4 |
|||
25 | Womens HS Junior 2x | 7 |
|||
26 | Womens HS Varsity 2x | 13 |
|||
27 | Mens HS Junior 4x | 6 |
|||
28 | Mens HS Varsity 4x | 8 |
|||
29 | Womens HS Junior 4+ | 23 |
|||
30 | Mens HS Junior 4+ | 28 |
|||
31 | Womens HS Ltwt 8+ | 5 |
|||
32 | Mens HS Ltwt 8+ | 7 |
|||
33 | Womens HS 3rd 8+ | 4 |
|||
New Trier High School Rowing (A) |
G. Olson/A. Meltzer/C. Figueredo/M. Mandell/C. Taylor/G. Cucco/N. Denby/H. Skinner/H. Elsman (Cox)/
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
L. Watkins/M. Dalton/L. Kondrich/M. Drexler/A. Ayoob/M. Hess/M. Parry/I. Salvi/G. Smoker (Cox)
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
T. Kelly/A. Brady/K. Brinker/A. Crawmer/A. Brunori/T. Reardon/S. Frohnapple/C. Tirpak/B. Hegeman (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
D. Khamis/M. Rose/C. Keefer/S. Himelstein/C. Burcham/N. Fountain/C. Brewer/E. Downey/J. Redmond (Cox)/
|
|
|||
34 | Mens HS 3rd 8+ | 10 |
|||
35 | Womens HS 2nd 8+ | 9 |
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
A. Albring/M. Behrman/E. Snyder/R. Deck/L. Wilder/M. Marks/C. Burkett/B. Darcangelo/J. Smith (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
|
||||
New Trier High School Rowing (A) |
S. Song/G. Olson/C. Baisley/I. Wilson/H. Skinner/C. Taylor/N. Denby/H. Gould/H. Elsman (Cox)/
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
K. Dawson/T. Dempsey/H. Hirst/E. Basista/L. Kondrich/M. Chesnos/C. Wojcik/I. Salvi/A. Saunders (Cox)/
|
|
|||
Parkersburg High School (A) |
A. Storhaug/T. Flowers/A. Knight/C. Salmons/R. Yocum/B. Jarvis/S. Sisson/V. Schreckengost/A. Hackett (Cox)/
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
H. Mahoney/E. Peterson/C. Hesseltine/S. Xie/A. Smotrich-Barr/D. Montagno/R. Pinsky/L. McNeil/C. Riegger (Cox)
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
A. Bawoll/R. cunningham/J. Latham/A. KORABIK/E. Lopez/E. Mora-Fitzgerald/K. Beavis/H. O'Connor/L. Whalen (Cox)/
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
H. Simmerly/C. Rouse/B. Koehl/R. Gentile/A. Pallotta/G. Reinhold/K. O'Donnell/A. Grove/S. Koussa (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
G. Saalman/T. Kegley/A. Mellor/H. Haxton/O. Balcerzak/H. Khamis/E. Song/E. Cooper/R. Chohan (Cox)/
|
|
|||
36 | Mens HS 2nd 8+ | 11 |
|||
37 | Womens HS Varsity 8+ | 17 |
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
A. McConnell/A. Behrman/J. Phillips/e. conway/M. Conway/C. Pawliski/M. Bahr/m. koeniger/K. Soltis (Cox)
|
|
|||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
P. Batey/T. O'Brien/B. Schwartz/C. Erwin/A. Brannam/S. Ahmed/A. Shahzad/A. Roychowdhury/A. Elkus (Cox)/
|
|
|||
Culver Academies (A) |
K. Trefren/E. Miller/K. Concannon/D. Gadzinski/P. Frank/K. Salerni/C. Aliev/A. Emoff/K. Willis (Cox)/
|
|
|||
Forest Hills Central High School (A) |
Z. Niswonger/E. Bradford/A. Valdez/H. hall-petry/A. FISCHER/C. Kuiper/L. Dykehouse/E. Bradt/K. Cloud (Cox)/
|
|
|||
Forest Hills Eastern Crew (A) |
H. Trout/C. Krcmarik/M. Woody/R. Harvey/A. Buck/M. Obney/M. Trowe/M. Ranabothu/S. VandenBerge (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
|
||||
Harmar Rowing Club/Marietta High School Crew (A) |
M. Broughton/M. Brill/B. Piatt/C. Rauch/A. Snipes/K. Kitchen/A. Ferguson/B. Hupp/T. Thieman (Cox)/
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
Y. Steinhaeusser/E. Johnson/S. Kleinheksel/I. Matossian/E. Kellenberg Callewaert/S. Matossian/I. VAN ECK/S. Binion/R. Lewis (Cox)/
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
A. Braunrot/C. McShea/J. Gossard/K. Lashmet/G. Gagliardi/H. Conaghan/M. Denham/C. Going/G. D'Amico (Cox)/
|
|
|||
Oakland Catholic Rowing (A) |
S. Meder/T. Trost/C. Moody/J. Fellowes/M. Marroquin/A. Gruver/J. McFall/S. Clair/M. Koter (Cox)/
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
A. Croley/S. Fall/J. Mouat/L. Pesheck/E. Newman/D. Lehavy/M. Perrett/S. Carrillo/C. Racelis (Cox)
|
|
|||
Riverview Community High School (A) |
A. Hindley/E. Pisarzewski/K. Mientkiewicz/Z. Hoyt/K. Turner/B. Gaynier/M. Chirillo/A. Geshel/D. DesHarnais (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
|
||||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
M. Mroz/B. Mroz/K. Luchette/A. Zwick/F. Enger/B. Taylor III/M. Travnik/A. Lyons/A. San Diego (Cox)/
|
|
|||
Saint Joseph Academy (A) |
K. Jamieson/B. Kahl/S. Johanek/A. Rieman/H. Smith/S. Scott/A. Santora/J. Herrel/M. Schoenherr (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
B. Schodorf/H. Johnston/G. Johanni/K. Roberts/M. Donadio/K. Trudeau/J. Adams/J. Popson/A. Cameron (Cox)/
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
L. Pollock/S. Kretschmar/S. Turan/I. Huey/G. Burton/L. Heinz/A. Zadrozny/A. Elias/S. Patel (Cox)/
|
|
|||
38 | Mens HS Varsity 8+ | 17 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change