City Championships
- May 18, 2014
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- USRowing Registered (Self-Insured regatta)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 18, 2014 | |||||
1 | Girls Gig/Novice 1x | 3 |
|||
2 | Boys Gig/Novice 1x | 9 |
|||
3 | Girls Freshman/Novice 2x | 7 |
|||
4 | Boys Freshman/Novice 2x | 10 |
|||
5 | Girls Novice 4+ | 6 |
|||
6 | Boys Novice 4+ | 16 |
|||
7 | Girls Freshman 4+ | 6 |
|||
8 | Boys Freshman 4+ | 9 |
|||
9 | Girls Novice 8+ | 17 |
|||
10 | Boys Novice 8+ | 17 |
|||
11 | Girls Novice 4x | 9 |
|||
12 | Boys Novice 4x | 6 |
|||
13 | Girls Freshman 4x | 6 |
|||
14 | Boys Freshman 4x | 10 |
|||
15 | Girls Freshman 8+ | 11 |
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
M. WENZKE/M. Stella3/A. Maier/P. DiCiurcio/C. Whittaker/S. McGady/V. Guevara/A. McKennon/K. Cucinotta (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
E. Kommedal/M. Ippolito/H. Cooper/C. Castorino/K. Hohweiler/A. Bentley/A. Palavage/E. Campo/L. Mackey (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
S. Di Ianni/k. McCully/E. Shober/S. Boyle/A. Lopez/A. Kelly/K. Wittland/C. Miller/G. Messina (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
M. Beckman/E. Murphy/S. Kane/K. Durante/A. Pollock/E. Gaddy/A. Trautmann/S. Wilson-Leslie/J. Rothstein (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
J. Barnett/N. Dib/B. Ridgway/C. O'Niell/G. BAKER/B. Wallace/J. Miraglia/M. EDDY/S. Ghattas (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
M. Lamb/O. Anderson/C. Schrieber/S. Capuzzi/A. Dugan/E. Parker/A. Nunno/K. Eddowes/D. Sciulli (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
G. Aase-Remedios/C. Meyer/M. Stepansky/L. Kuhn/G. Barnett/J. Traylor/C. Behbin-Guirand/E. Bergmann/A. Greenbaum (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
A. DiAngelis/C. Salomon-Lowden/G. Witasick/E. Estlow/j. hansen/R. Daddi/j. selgrande/a. lawn/N. Nunan (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
K. Dolan/O. Robinson/A. Duffy/G. Sullivan/B. Beverly/L. Brodsky/L. LoGioia/T. Kilby/J. Lunger (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
I. Poznanski/B. Bank/O. Marker Pittock/N. Davis/E. Latella/I. Arduini/R. Holick/E. Segal/C. Cardinale (Cox)
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
M. RAPAPORT/E. Lehman/K. Porterfield/C. Hong/A. Floris/G. Hefferon/S. Gilman/M. Phillips/E. Gilman (Cox)
|
|
|||
16 | Boys Freshman 8+ | 11 |
|||
17 | Girls JV 1x | 6 |
|||
18 | Boys JV 1x | 10 |
|||
19 | Girls JV 2x | 11 |
|||
20 | Boys JV 2x | 15 |
|||
21 | Girls JV 4+ | 24 |
|||
22 | Boys JV 4+ | 27 |
|||
23 | Girls JV 4x | 12 |
|||
24 | Boys JV 4x | 12 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 15 |
|||
Absegami High School (A) |
T. Moeller/m. donohoe/C. West/J. Petrosh/M. Hollie/A. Sanchez/N. Gruber/A. Gagliola/T. Etters (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
E. Rubino/K. Pagar/G. Mcguckin/S. Webster/S. Dickson/J. Iannelli/E. Rubino/M. Kinghorn/M. Holl (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
A. Goliaszewski/L. O'Neill/L. Cole/S. Krass/E. Sweeney/B. Halligan/A. Stiebris/R. Reynolds/L. Marcus (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
K. Cummings/D. Morris/E. Griffith/S. Szypula/A. Dorsey/E. MANGEL/S. Mirsch/M. Cortez/K. Pashley (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Sparrow/C. Casper/K. Loue/M. Tucker/I. Huber/K. Marshall/S. Caruso/G. Bowman/A. Falvey (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
B. Stone/E. Welsh/T. Slattery/S. Stoll/K. Reganato/R. Highberger/S. Miller/J. Dalzell/N. Mayer (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
B. Zelig/J. Ivins/K. Jackson/A. Dearborn/H. Wray/K. Perugini/S. Dougherty/E. Edwards/E. Podolnick (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
K. Derewicz/M. Dolan/C. Nunno/A. Duckworth/C. West/C. Perlick/B. Taylor/D. Schwarz/M. Gilligan (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
E. Levendosky/C. Kelly/D. Van Winden/J. Walpole/C. Day/K. Freedman/A. Connors/T. Nedzi/S. Corriere (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
D. Marotta/f. richmond/J. Noll/J. Taylor/J. Oliver/G. Parratto/A. Myers/M. McGinn/L. Guseman (Cox)
|
|
|||
Owen J Roberts Rowing Club (A) |
C. Hills/S. Aguirre/K. Sayers/L. Healy/M. Tucker/M. Amy/E. Chew/E. Diehl/G. Monteleone (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
|
||||
The Episcopal Academy - PA (A) |
H. potter/L. Zecca/m. lindblad/A. Eringis/C. Jacoby/S. Ciardi/J. Bai/R. Dugery/C. Bell (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
S. CASTANEDA/N. Itchon/A. Bucha/E. Wright/S. Rose/K. Yatsko/L. Fabia/R. Willgruber/V. Wu (Cox)
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
C. Karanikolas/O. Lavin/S. Bicks/B. DONNELLAN/C. Brover/B. Burke/L. Klatsky/E. Dwyer/C. COSTER (Cox)
|
|
|||
26 | Boys JV 8+ | 17 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 10 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 11 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 7 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
|
||||
Egg Harbor Township High School (A) |
B. Gaskill/K. Williams/A. Deebold/D. McCormick/A. Battaglini (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Rand/J. Grimm/A. Frusone/B. Zweben/S. Clark (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
G. Mazza/H. Fox/J. Leodori/t. wilson/M. Garvey (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
N. Alvarado-Silverman/E. Schnittman/G. Harvey/R. Rosenberg/H. Meisler (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
E. Bergman/J. Kemenosh/M. Szabo/f. devine/r. matousch (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
S. Jaskot/A. Berlinger/V. Patel/C. Looby/G. Geary (Cox)
|
|
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 12 |
|||
31 | Girls Ltwt 4x | 4 |
|||
32 | Boys Ltwt 4x | 3 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 3 |
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
S. Murphy/C. Bolletino/C. Webb/J. Honigfeld/D. Coates/N. Zucca/V. Fanelle/K. Montegna/M. Kane (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
L. Slattery/D. Peck/O. Valiante/C. Bradley/K. McDevitt/C. McGettigan/M. Oleksiak/C. Malia/B. Chiari (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
K. Barton/K. Maurer/M. Gregitis/S. Jensen/B. Kayes/N. Campbell/D. Harvey/E. Eddowes/M. Zeris (Cox)
|
|
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 6 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
Absegami High School (A) |
K. Bakley/M. Razukas/h. marr/E. Sproule/e. whitehurst/T. Murphy/K. Meyer/E. McGowan/T. Hensley (Cox)
|
|
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
C. Jones/A. Harmon/M. Ginsberg/P. Andreola/K. RAWLINGS/J. Rister/G. Niskanen/N. Owuor/M. Tomassetti (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
J. Taimanglo/H. Huff/T. Burns/A. Gragg/M. Gragg/M. Bassford/D. Naoum/S. Mogano/T. Hendri (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
C. Glavin/M. McDermott/E. romano/E. Messina/M. Leone/M. Maloney/N. Stefan/K. Lynch/N. Marchese (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
K. Bezhani/M. Hurwitz/N. Reynolds/G. Fife/K. Romano/C. Bush/H. Sdao/H. Boroff/E. St. John Sutton (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
|
||||
36 | Boys 2nd 8+ | 4 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 12 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 8 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 8 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 13 |
|||
41 | Girls Varsity 2- | 0 |
|||
42 | Boys Varsity 2- | 3 |
|||
43 | Girls Varsity 4+ | 22 |
|||
44 | Boys Varsity 4+ | 22 |
|||
45 | Girls Varsity 4x | 6 |
|||
46 | Boys Varsity 4x | 6 |
|||
47 | Girls Varsity 8+ | 9 |
|||
Absegami High School (A) |
S. Greenwood/M. Dorsett/B. Riccelli/A. Pedersen/S. Irvin/A. Schafer/K. Roman/S. Rubillo/A. Rice (Cox)
|
|
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
K. Finley/C. Dowd/F. Rymal/c. alameno/G. Gordon/S. Connor/C. O'Sullivan/D. Caruso/V. Verrekia (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
L. Stinson/J. Walters/E. Rafter/L. Feriozzi/B. Brugger/O. Kolodziejska/A. Person/J. Craig/L. Storr (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
E. Schulze/L. Sullivan/K. Edmiston/A. Duke/J. Edler/M. Hidalgo/G. Choi/K. Crane/C. Ros (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
C. McCully/T. Puhalski/K. Magee/C. Wojciechowicz/A. Reale/D. Larotonda/M. Smith/L. Thomas/O. Labrum (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
s. horn/S. Klippel/K. Devlieger/E. Schrieber/S. Maurer/K. Farrell/A. Adams/E. Parker/M. Collington (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
D. Neri/L. Wan/L. Blaine/J. Campbell/T. Hazlett/B. Kistler/C. Aldridge/b. tarr/O. Rumbas (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
O. Marcial/E. St John Sutton/D. Nemati/S. nelson/M. Gibson/A. Hawkins/M. Anthony/H. Pearlman/A. Duong (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
|
||||
48 | Boys Varsity 8+ | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change