Sarasota Invitational
- Feb 22, 2014 To Feb 23, 2014
- sprint
- Nathan Benderson Lake
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, February 22, 2014 | |||||
1 | 8:00 AM | Mixed HS 4+ | 14 |
||
2 | 8:30 AM | Girls HS 1x | 29 |
||
3 | 8:40 AM | Boys HS 4x | 23 |
||
4 | 9:10 AM | Girls Novice 4+ | 20 |
||
5 | 9:30 AM | Boys Novice 4+ | 17 |
||
6 | 9:50 AM | Girls HS Freshman 8+ | 6 |
||
7 | 10:00 AM | Boys HS Freshman 8+ | 11 |
||
8 | 10:10 AM | Girls HS 2x | 23 |
||
9 | 10:20 AM | Boys HS 2x | 31 |
||
10 | 10:30 AM | Girls HS Ltwt 8+ | 5 |
||
11 | 10:40 AM | Boys HS Ltwt 8+ | 8 |
||
12 | 10:50 AM | Girls HS Freshman 4+ | 12 |
||
13 | 11:00 AM | Boys HS Freshman 4+ | 14 |
||
14 | 11:10 AM | Girls HS 4x | 19 |
||
15 | 11:20 AM | Boys HS 1x | 34 |
||
16 | 11:30 AM | Mixed HS 8+ | 7 |
||
17 | 11:40 AM | Womens HS 2- | 10 |
||
18 | 11:50 AM | Mens HS 2- | 12 |
||
break | *** LUNCH BREAK *** | ||||
0 | **DIAMOND VAULT CHAMPION OF THE LAKE PRESENTATION** | ||||
19 | 1:15 PM | Boys/Girls/Mixed Middle School Exhibition 8+ | 16 |
||
Belen Jesuit Prep School (A) |
l. zumpano/A. Pacios/S. Hernandez/d. giacosa/J. Rodriguez/I. Cabrera/H. Prindle/D. Garcia/K. Bjorkman (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Burke/A. Worthington/A. Norder/A. Dluzneski/A. Mochrie/A. Enyart/A. Tate/A. Armengol/A. NARCISCO (Cox)
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
A. Stewart/V. Mochnacky/W. Spikes/M. Schultz/S. White/C. Wozniak/E. Perrin/S. Stewart/N. Kanumuri (Cox)
|
|
|||
St. Johns Country Day School (A) |
J. Shimko III/R. FOUNTAIN/M. Grubor/S. Mackenzie/E. Patel/W. SMITH/J. Wulbern/P. LINDHOLM/A. paul (Cox)
|
|
|||
USRowing Training Center - Sarasota (A) |
b. bb/c. cc/d. dd/e. ee/f. ff/g. gg/h. hh/i. ii/a. aa (Cox)
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (B) |
E. Martin/L. Blanco/E. Rojas/A. Dones/W. San Pedro/J. Zulueta/a. Pardo/S. Gonzalez Irigoyen/C. Rodriguez (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
A. Dluzneski/A. Feraco/A. abdel-qader/A. Dupuis/l. chapell/C. Forbes/L. senseman/L. mitchell/A. Matthews (Cox)
|
|
|||
Sarasota Scullers (B) |
A. Bouck/C. Casagrande/T. Cochran/M. Duplissey/D. Eberle/T. Fezza/A. Ginsberg-Klemmt/H. Harris/C. Akoghlanian (Cox)
|
|
|||
USRowing Training Center - Sarasota (B) |
k. kk/l. ll/m. mm/n. nn/o. oo/p. pp/q. qq/r. rr/j. jj (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (C) |
B. Jackson/A. Jordan/C. Norder/A. vittorio/e. schineller/G. Narcisco/C. Warren/B. Canty/C. Berlin (Cox)
|
|
|||
Sarasota Scullers (C) |
L. Houser/M. Parisi/J. Kondapalli/N. Kondos/W. Lu/A. Martin/S. Mingus/M. Parisi/J. Hinman (Cox)
|
|
|||
USRowing Training Center - Sarasota (C) |
t. tt/u. uu/v. vv/w. ww/x. xx/y. yy/z. zz/a. aaa/s. ss (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (D) |
A. KOnecny/A. Leblanc/A. Dezsi/A. Senseman/D. Giannopulos/M. Overbeck/T. Strauss/C. Astore/C. Thacker (Cox)
|
|
|||
Sarasota Scullers (D) |
S. Strickland/H. Carlo/C. Ghose/M. Cepuchowski/B. Chajkowski/A. Grujin/A. Enyart/B. Fezza/A. Aray (Cox)
|
|
|||
USRowing Training Center - Sarasota (D) |
c. ccc/d. ddd/e. eee/f. fff/g. ggg/h. hhh/i. iii/j. jjj/b. bbb (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (E) |
l. costigan/j. Foltz/m. dewolf/m. rosander/m. taaffe/s. vdsv/S. Sims/t. whitten/k. scarlett (Cox)
|
|
|||
20 | 1:30 PM | Mixed HS 4x | 7 |
||
21 | 1:40 PM | Girls HS Novice 8+ | 8 |
||
22 | 1:50 PM | Boys HS Novice 8+ | 15 |
||
23 | 2:00 PM | Girls HS JV 4+ | 11 |
||
24 | 2:10 PM | Boys HS JV 4+ | 17 |
||
25 | 2:20 PM | Girls HS Varsity 4+ | 21 |
||
26 | 2:30 PM | Boys HS Varsity 4+ | 23 |
||
27 | 2:40 PM | Girls HS Ltwt 4+ | 12 |
||
28 | 2:50 PM | Boys HS Ltwt 4+ | 16 |
||
29 | 3:00 PM | Girls 3V 8+ | 2 |
||
30 | 3:10 PM | Boys 3V 8+ | 7 |
||
31 | 3:20 PM | Girls HS JV 8+ | 4 |
||
32 | 3:30 PM | Boys HS JV 8+ | 5 |
||
33 | 3:40 PM | Girls HS Varsity 8+ | 8 |
||
34 | 3:50 PM | Boys HS Varsity 8+ | 7 |
||
0 | 4:00 PM | **DIAMOND VAULT CHAMPION OF THE LAKE PRESENTATION** | |||
Sunday, February 23, 2014 | |||||
35 | 9:00 AM | Womens Masters Novice 1x | 5 |
||
36 | 9:10 AM | Mens Masters Novice 1x | 3 |
||
37 | 9:20 AM | Womens Masters 1x | 15 |
||
38 | 9:40 AM | Mens Masters 1x | 32 |
||
39 | 10:20 AM | Mixed Masters 4+ | 12 |
||
40 | 10:30 AM | Womens Masters Novice 4+ | 1 |
||
41 | 10:40 AM | Mens Masters Novice 4+ | 0 |
||
42 | 10:50 AM | Womens Masters 2- | 1 |
||
43 | 11:00 AM | Mens Masters 2- | 2 |
||
44 | 11:10 AM | Womens Masters 2x | 11 |
||
45 | 11:30 AM | Mens Masters 2x | 16 |
||
46 | 11:50 AM | Mens Masters 4+ | 11 |
||
47 | 12:00 PM | Womens Masters 8+ | 8 |
||
48 | 12:20 PM | Mixed Masters 2x | 14 |
||
49 | 12:30 PM | Mixed Masters Novice 8+ | 3 |
||
break | Adaptive Rower Exhibition | ||||
50 | 12:40 PM | Adaptive Singles | 2 |
||
break | *** LUNCH BREAK *** | ||||
51 | 1:10 PM | Adaptive Doubles | 3 |
||
52 | 1:30 PM | Womens Masters 4x | 8 |
||
53 | 1:50 PM | Mens Masters 4x | 8 |
||
54 | 2:10 PM | Womens Masters 4+ | 7 |
||
55 | 2:30 PM | Mens Masters 8+ | 5 |
||
56 | 3:10 PM | Mixed Masters 4x | 6 |
||
57 | 3:30 PM | Mixed Masters 8+ | 8 |
||
58 | 3:40 PM | Mens Parent/Child 2x | 2 |
||
59 | 3:50 PM | Womens Parent/Child 2x | 0 |
||
60 | 4:00 PM | Mixed Parent/Child 2x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change