Mercer Lake/ISA Sculling Championships
- Apr 18, 2014 To Apr 19, 2014
- sprint
- Mercer County Park
- West Windsor, NJ (USA)
- Hosted By: Princeton National Rowing Association/Mercer
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, April 18, 2014 | |||||
1 | Womens Varsity Ltwt 2x | 8 |
|||
2 | Mens Varsity Ltwt 2x | 14 |
|||
3 | Womens Varsity 1x | 16 |
|||
4 | Mens Varsity 1x | 14 |
|||
5 | Womens Varsity 2x | 14 |
|||
6 | Mens Varsity 2x | 20 |
|||
7 | Womens 2nd Varsity 2x | 12 |
|||
8 | Mens 2nd Varsity 2x | 14 |
|||
Saturday, April 19, 2014 | |||||
9 | Womens Novice 8+ | 19 |
|||
10 | Mens Novice 8+ | 11 |
|||
11 | Womens 2nd Novice 8+ | 7 |
|||
12 | Mens 2nd Novice 8+ | 3 |
|||
13 | Womens Novice 4x | 9 |
|||
14 | Mens Novice 4x | 11 |
|||
15 | Womens Varsity 4+ | 20 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
A. Whitaker/A. Mandelblatt/s. kluckhuhn/P. Cassidy/T. Fagan (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
R. Cooley/S. Tierney/A. Rollock/E. Sexton/M. Tsai (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
M. Galloway/I. Fitter/K. Squitieri/K. de Haas/K. Boliakis (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
b. marcus/A. Lycouris/S. Reswow/K. Kerrick/P. Goossens (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
N. Vizthum/M. Gleason/M. Given/C. Vesper/C. Mclenna (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
D. Almeida/D. Waters/C. Luz/R. Goncalves/C. Amaral (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
N. Martini/D. White/V. Magnozzi/B. Fitzpatrick/A. Byrne (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Marki/I. St. Onge/M. Endres/L. Costello/E. Oram (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Ornato/M. Wimpfheimer/N. Vacas/M. Artia/C. McCool (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
M. Fernandez/J. Baluyot/S. PANSO/E. Scerbo/L. Sciscione (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
h. Williams/J. Campbell/L. Blaine/l. bylone/K. Terrels (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Vlahos/P. Waskover/S. Maroney/M. Omeltchenko/S. Rybecky (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
S. Kandell/M. Botsch/C. Keve/R. Mumau/K. Edmondson (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
F. Cain/A. Morrison/E. Harned/N. Clark/L. Pillari (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
V. Berzin/M. Gardner/A. Kazalski/A. Raynes/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
A. Wertz/C. Savant/J. Beauchamp/T. Tayoun/J. Collins (Cox)
|
|
|||
Vineland High School (A) |
A. Lincks/M. Fisher/R. Fay/A. Asselta/A. Mejia (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (B) |
J. Ferrante/J. Cornacchia/N. Puente/N. Yannopoulos/C. Lincoln (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
M. Higgins/a. torres/M. Davis/K. Byrne/N. Young (Cox)
|
|
|||
16 | Mens Varsity 4+ | 19 |
|||
17 | Womens Varsity 4x | 7 |
|||
18 | Mens Varsity 4x | 12 |
|||
19 | Womens Varsity 8+ | 12 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
M. Manyin/E. Williams/C. Haas/M. Dawson/H. Swanson/H. Decker/s. kluckhuhn/A. Mandelblatt/T. Fagan (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
H. Klein/G. Middleton/P. Cordero/Z. garvey/B. Sabin/D. DANTES-TAYCO/A. Parauda/J. Lowndes/G. Ewles (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
M. Galloway/K. de Haas/K. Squitieri/I. Fitter/P. Voigt/S. Konishesky/C. Clifford/J. Ferrante/K. Boliakis (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Slabbert/M. Curtis/b. marcus/A. Slabbert/S. Reswow/K. Kerrick/I. Meskers/A. Lycouris/P. Goossens (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
C. McCully/T. Puhalski/K. Magee/S. Stoll/A. Reale/C. Wojciechowicz/D. Larotonda/M. Smith/O. Labrum (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
T. Phy/M. Ross/M. Allen/A. Bennett/G. Johnson/V. Thies/T. Robinson/J. Lindsay/L. Prychka (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Vlahos/P. Waskover/S. Maroney/M. Higgins/H. Rosen/M. Omeltchenko/M. Alstodt/j. sims/J. Vennitti (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
H. Bork/R. White/R. Calabro/K. Fischer/M. Day/B. Shehab/A. Natale/B. Sclapari/n. rothstein (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
F. Cain/E. Harned/a. diamond/M. Macey/N. Clark/S. Kurtz/A. Morrison/G. Esse/A. Bralver (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
M. King/L. Hunt/E. Heffern/J. Cabelus/M. Bitzer/K. Samkavitz/L. Schuman/A. Parsons/L. Herman (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
G. Fram/S. Pieringer/A. Heckler/O. Gebhardt/A. Branman/C. Dragonetti/H. Kruger/D. Massihpour/C. Kim (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
K. Stewart/C. Orzel/C. Clark/C. Wren/S. Clark/M. Cann/R. Atkinson/A. Martinie/A. Gibney (Cox)
|
|
|||
20 | Mens Varsity 8+ | 14 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
j. groninger/J. Smothers/D. Bennett/C. Heckert/S. Heller/D. Malanoski/A. Thomas/P. Leung/K. McNally (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
Q. McLoughlin/M. Nash/E. Logsdail/B. Manca/C. Pyne/S. Hayes/J. McDonough/A. Hoffmeister/B. Furtado (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
P. Shober/B. Hanson/S. Brown/J. Marczyk/J. Fabel/H. Gargel/A. Theuret/K. Walls/A. McFadden (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
M. Graham/A. Horst/A. Hedge/M. Zwarycz/T. Orlofski/z. bedrosian/J. Beckerman/C. Gallo/J. Conlin (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
P. Barringer/M. Litvak/E. Litvak/E. Geller/O. Kennelly/G. Grand/T. Lee/P. Zamsky/c. nelson (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
J. Nale/K. Roller/J. Abbott-Schiff/Z. Hartman/M. Dragotto/T. Baldi/J. Lim/R. Tewell/G. Mancini (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
J. Kagan/J. Finkelstein/C. Tantillo/E. Adsetts/M. DiGiovanni/N. Ross/C. Finkbeiner/B. Schor/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Rye High School Crew (A) |
K. Mueller/B. Faries/G. Janart/J. Palmer/T. Clickner/D. Philip/A. Sutherland/M. French/N. Berger (Cox)
|
|
|||
Salisbury School (A) |
H. Wong/M. Rote/S. Clough/G. Luce/C. Ryan/N. Rambusch/T. Ogan/S. Ross/C. Bilcheck (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. O'Brien/L. Manning/C. Yates/J. Monahan/w. Geffs/A. Mirza/J. Craymer/C. Bub/C. Pellaton (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
J. Slavtcheff/C. Madaus/R. Sager/S. Brown/J. Darling/N. Colvin/M. Breed/M. Bretl/M. Wohl (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
H. Evans/K. Lewszyk/A. Blackwood/J. Pratt/C. Staunton/I. Thomas/B. Fish/w. gruber/T. Fish (Cox)
|
|
|||
21 | Womens 3rd Varsity 4+ | 7 |
|||
22 | Mens 3rd Varsity 4+ | 7 |
|||
23 | Womens 2nd Varsity 4+ | 20 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
P. Sunshine/P. DuFour/B. O'Neill/d. valcich/N. Harrison (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
G. Middleton/H. Klein/J. Lowndes/Z. garvey/G. Ewles (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
K. Squitieri/N. Puente/J. Cornacchia/C. Clifford/A. Fernandez (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
A. Svedin/E. Forstbauer/I. Meskers/S. Brecher/S. Perez (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
S. Galarza/A. Lettre/S. Melindra/H. Orellana/C. Dos Santos (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
M. Prince/K. Gillman/V. Korine/V. Magnozzi/S. Singh (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
E. Wolkenstein/T. Wadsworth/R. Felsen-Parsons/J. Trevisan/O. Reiter (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
K. Slicer/R. Clark/M. Cunningham/E. Sanzone/G. Argo (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
A. Allison/B. McGeown/F. Reynosa/J. Padilla/L. Modica (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
F. Kane/K. Williams/S. Storcella/M. Giardina/D. Cates (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
A. Meyer/A. Gregus/N. Peleda/m. smith/l. katz (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
L. McCormack/A. Smilow/A. Day/E. Crandall/S. Baird (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (B) |
P. Cordero/A. Parauda/B. Sabin/D. DANTES-TAYCO/Z. Karem (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (B) |
C. Plunkett/E. Rigney/H. Bower/J. Ruhe/A. Wilpon (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (B) |
E. Magee/G. Baptista/Y. Miranda/T. Gonzalez/A. Ventoso (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
D. White/N. DeMartini/S. Hansen/A. wall/j. bloomstein (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
A. Sabovic/M. Greer/S. Kurtz/W. ten Cate/A. Bralver (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
K. Grotto/K. Rubin/B. Murphy/M. Macey/C. Powers (Cox)
|
|
|||
24 | Mens 2nd Varsity 4+ | 18 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
R. Martin/M. Baldiswieler/C. Salinger/M. Scott/R. Berry (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
t. kahn/L. Ciancarelli/G. Rubio/D. Saylor/L. Drinkwater (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
P. Kennedy/G. Scimeme/D. Dubin/Q. Berry/J. Oderwald (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
M. Graham/S. Albregts/T. Orlofski/D. Conlin/E. Oram (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
C. Smith/R. Elliott/M. Suter/M. Stack/P. Smith (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
B. Helms/K. Conover/D. Ely/M. George/V. Ramesh (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
M. Basile/M. Aly/D. TULLIO/B. Valentin/N. Ugliarolo (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. DiSpigno/J. Finkelstein/M. Calderone/T. Gaidis/N. Polanco (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
South Jersey Rowing Club (A) |
C. Yang/C. Bonner/C. Eggstein/G. Waxman/A. Itaas (Cox)
|
|
|||
Vineland High School (A) |
J. Marcacci/E. Lira/E. Gonzalez/T. Romanchuk/N. Patel (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
A. Paesano/E. Hyzny/W. Beardell/S. Calvert/C. Hummel (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (B) |
J. Lamon II/E. Markus/S. Paul/W. Robinson/E. Walker (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (B) |
A. Calvi/K. Griffin/K. Orban/J. Jeraci/A. Baker (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
C. White/T. clement/D. Clement/D. Abreu/j. bloomstein (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
W. Pacella/J. McDermott/K. Andersen/T. Willis/P. Lyon (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (B) |
L. Young/J. Goldberg/E. Mirfin/A. Laberee/N. Sanchirico (Cox)
|
|
|||
25 | Womens Varsity Ltwt 4+ | 12 |
|||
26 | Mens Varsity Ltwt 4+ | 12 |
|||
27 | Womens 2nd Varsity 4x | 12 |
|||
28 | Mens 2nd Varsity 4x | 12 |
|||
29 | Womens 3rd Varsity 8+ | 7 |
|||
30 | Mens 3rd Varsity 8+ | 7 |
|||
31 | Womens 2nd Varsity 8+ | 12 |
|||
32 | Mens 2nd Varsity 8+ | 11 |
|||
33 | Womens Varsity Ltwt 8+ | 5 |
|||
34 | Mens Varsity Ltwt 8+ | 5 |
|||
35 | Mens Varsity Ltwt 4x | 7 |
|||
36 | Womens Varsity Ltwt 4x | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change