Texas Rowing Championships
- Apr 26, 2014 To Apr 27, 2014
- sprint
- Lady Bird Lake
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 26, 2014 | |||||
101 | WJrJV4x | Womens Jr JV 4x | 12 |
||
102 | WJrN2x | Womens Jr. Novice 2x | 20 |
||
Austin Rowing Club (A) |
E. Buescher/C. Van Essen
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
M. Eversgerd/A. Orr
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Clardy/E. Jaggers
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
A. Touchstone/K. Fraser
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
G. Butero/A. Shellum
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
W. Keith/C. Braun
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
K. Keough/T. Cohen
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Popolo/D. Thompson
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
B. Hodge/L. Haerle
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
B. Seifert/T. Nickerson
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
H. Williams/E. Royal
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
M. Ayres/H. Hansen
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
E. Martin/P. Villegas
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
M. Niezgoda/N. Norman
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
D. Diaz/N. Cravey
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
R. Wieland/K. Pranno
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
M. Wood/M. Wood
|
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
S. Choat/K. Reinis
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
J. Kutnick/A. Ybarra
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (D) |
E. Korn/S. Fazel
|
|
|||
103 | MJrJV4x | Mens Jr JV 4x | 11 |
||
Austin Rowing Club (A) |
C. Lee-Wen/P. Yun/B. Ragan/B. Patterson
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Hamid-Khani/J. Knowles/N. Gies/F. Berry
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
D. Taylor/T. Rohrich/A. Gatherer/A. James
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Lynaugh/M. de Coatpont/S. Jagtap/P. Notzon
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
E. Tomlanovich/A. Bazley/J. Clifford/T. Johnston
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
A. Sanchez/E. Moe/A. Scouller/J. Delgado
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (B) |
M. Tirmenstein/B. Ladd/D. McClain/J. Ng
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
P. Dunham/C. Milam/J. Allison/R. Rice
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (C) |
M. Woodberry/T. Mattingly/A. Maurstad/N. Koecher
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
T. Crotts/K. Hastings/J. Stover/D. Shannon Aguirre
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (D) |
M. Burton/J. Curreri/H. Goldberg/W. Su
|
|
|||
104 | MJrN2x | Mens Jr Novice 2x | 21 |
||
105 | WJrV4x | Womens Jr Varsity 4x | 11 |
||
Austin Rowing Club (A) |
k. playfair/L. Allan/B. Bartholomew/L. Azuela
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Sands/A. Cantu/D. Hutcheson/C. Naidu
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
E. Jenevein/E. Patrick/A. Chang/C. Brennan
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
T. Pool/L. De Loache/T. Toudouze/C. Turner
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Riddle/A. Pineda/A. Diener/E. Kylander/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Denis/K. Brewer/P. Ayres/C. Carlander
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
M. Ratakonda/F. Henderson/A. Rodriguez/E. Winson
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Daude/C. Bradee/K. King/L. Karam
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
B. Ruffing/A. Pelic/A. Rosario/C. Frumin
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Coleman/M. Kurka/M. Rao/K. Conti-McKerrihan
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
M. Caldwell/E. Jones/D. Martinez/A. Irwin
|
|
|||
106 | WJrJV2x | Womens Jr JV 2x | 19 |
||
107 | MJrV4x | Mens Jr Varsity 4x | 9 |
||
Austin Rowing Club (A) |
J. Grace/M. Castoro/D. Reinis/M. Grafton
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
S. Ervin/K. Armbrust/B. Moner/R. Farrow
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
V. Sands/B. Tilden/D. Fox/M. Salyards
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
L. Herrick/J. Stener/C. Boisfontaine/M. McCrory
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
B. Eastwick/C. Jones/J. Puzz/A. Gomez
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
A. McKenna/N. Brodsky/C. Baxley/L. Hudspeth
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
B. Pellowski/T. Trono/B. Hill/K. Conti-McKerrihan
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. McKinney/R. Bolt/W. Pelic/C. Williams
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
P. Portillo/H. Whitzel/A. Newman/T. Patterson
|
|
|||
108 | MJrJV2x | Mens Jr JV 2x | 15 |
||
Austin Rowing Club (A) |
P. Yun/J. Delgado
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
J. Ursini/M. Robinson
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Hamid-Khani/J. Knowles
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
N. Eastwick/J. Castro
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
D. Taylor/M. Woodberry
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Stover/D. Shannon Aguirre
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
E. Tomlanovich/A. Bazley
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
E. Moe/A. Scouller
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
K. Chanin/S. Chebrolu
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (B) |
A. Gatherer/A. James
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
C. Milam/P. Dunham
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
J. Clifford/T. Johnston
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (C) |
L. Smith/N. Gies
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (C) |
T. Mattingly/A. Maurstad
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
T. Crotts/I. Feldman
|
|
|||
109 | MMLt1x | Mens Masters Ltwt 1x | 5 |
||
110 | WMa8+ | Womens Masters 8+ | 4 |
||
111 | WJrV2x | Womens Jr Varsity 2x | 16 |
||
112 | WJrN4x | Womens Jr Novice 4x | 15 |
||
113 | WMLt1x | Womens Masters Ltwt 1x | 6 |
||
114 | MJrV2x | Mens Jr Varsity 2x | 14 |
||
Austin Rowing Club (A) |
J. Davilla/B. Peck
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
S. Ervin/R. Farrow
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
V. Sands/D. Fox
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Stener/A. Eggers
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
J. Puzz/C. Jones
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
H. Burger/C. Kennedy/
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
L. Hudspeth/C. Baxley
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Conti-McKerrihan/B. Hill
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
H. Whitzel/T. Patterson
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
B. Tilden/M. Salyards
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
L. Herrick/M. McCrory
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (B) |
A. McKenna/N. Brodsky
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
C. Williams/R. Bolt
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (C) |
C. McKinney/W. Pelic
|
|
|||
115 | MMa8+ | Mens Masters 8+ | 3 |
||
116 | MJrN4x | Mens Jr Novice 4x | 17 |
||
117 | WJr1x | Womens Jr 1x | 20 |
||
Austin Rowing Club (A) |
L. Azuela
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
M. Frattaroli
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Sands
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
E. Patrick
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
C. Turner
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Pacheco
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
R. Barker
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Riddle
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Brewer
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
F. Henderson
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
L. Karam
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
S. Criswell
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
A. Bandarpalle
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
E. Jenevein
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
L. De Loache
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (B) |
M. Hruska
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Amstutz
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
A. Gibson
|
|
|||
Founders Rowing Club (C) |
T. Pool
|
|
|||
Founders Rowing Club (D) |
T. Toudouze
|
|
|||
118 | WJrLt2x | Womens Jr Ltwt 2x | 17 |
||
Austin Rowing Club (A) |
G. Foulkrod/B. Perry
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
D. Hutcheson/C. Naidu
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
E. Jenevein/C. Brennan
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
K. DeSantis/H. Williams
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Miller/A. Brown
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Diener/E. Kylander
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
A. Denis/C. Carlander
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Michel/E. Winson
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
P. Alexander/B. Stuart
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
R. Cravey/A. David
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
A. Jones/N. Joseph
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
E. Jaggers/A. Chang
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
M. Rao/K. Conti-McKerrihan
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
W. Cohen/S. Schmitz
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
Z. Nadir/N. Herleman
|
|
|||
Dallas Rowing Club (C) |
S. Goetz/N. Malik
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
L. Whitsell/L. Newton
|
|
|||
119 | MJr1x | Mens Jr 1x | 18 |
||
Austin Rowing Club (A) |
B. Patterson
|
|
|||
Cambridge Crew (A) |
S. Ervin
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Brockie
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Stener
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
J. Puzz
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
H. Burger
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Conti-McKerrihan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
T. Curington
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
B. Ragan
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
S. Chebrolu
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
A. Gomez
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
C. Milam
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
A. Sanchez
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (C) |
A. Eggers
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (C) |
C. Jones
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
T. Crotts
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (D) |
B. Eastwick
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
K. Hastings
|
|
|||
120 | MxMN8+ | Mixed Masters Novice 8+ | 3 |
||
121 | MJrLt2x | Mens Jr Ltwt 2x | 11 |
||
Sunday, April 27, 2014 | |||||
201 | WMa2- | Womens Masters 2- | 2 |
||
202 | MxMN4x | Mixed Masters Novice 4x | 4 |
||
203 | MMa4+ | Mens Masters 4+ | 7 |
||
204 | MMa1x | Mens Masters 1x | 17 |
||
205 | MJr8+ | Mens Jr 8+ | 2 |
||
206 | WJr2- | Womens Jr 2- | 9 |
||
207 | Ad2x | Adaptive 2x | 1 |
||
208 | MJrN4+ | Mens Jr Novice 4+ | 5 |
||
209 | WMa4x | Womens Masters 4x | 17 |
||
210 | WJrN8+ | Womens Jr Novice 8+ | 6 |
||
211 | MMa2- | Mens Masters 2- | 6 |
||
212 | MJrLt4+ | Mens Jr Ltwt 4+ | 2 |
||
213 | WMRec1x | Womens Masters Rec 1x | 7 |
||
214 | Ad4x | Adaptive 4x | 0 |
||
215 | MMa4x | Mens Masters 4x | 9 |
||
216 | MJr2- | Mens Jr 2- | 7 |
||
217 | WJtLt4+ | Womens Jr Ltwt 4+ | 4 |
||
218 | MJrN8+ | Mens Jr Novice 8+ | 4 |
||
219 | MxMa4x | Mixed Masters 4x | 13 |
||
220 | WMa1x | Womens Masters 1x | 7 |
||
221 | WJrN4+ | Womens Jr Novice 4+ | 6 |
||
222 | Ad1x | Adaptive 1x | 3 |
||
223 | MxMa8+ | Mixed Masters 8+ | 1 |
||
224 | MMa2x | Mens Masters 2x | 19 |
||
225 | WJr4+ | Womens Jr 4+ | 8 |
||
226 | MMaN1x | Mens Masters Novice 1x | 9 |
||
227 | MJrLt8+ | Mens Jr Ltwt 8+ | 1 |
||
228 | WMa2x | Womens Masters 2x | 15 |
||
229 | MJr4+ | Mens Jr 4+ | 6 |
||
230 | WMaN1x | Womens Masters Novice 1x | 5 |
||
231 | WJrLt8+ | Womens Jr Ltwt 8+ | 2 |
||
232 | MxMa2x | Mixed Masters 2x | 16 |
||
233 | WMa4+ | Womens Masters 4+ | 3 |
||
234 | MMRec1x | Mens Masters Rec 1x | 8 |
||
235 | WJr8+ | Womens Jr 8+ | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change