Heart of Texas
- Hosted By: Austin Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 1, 2014 | |||||
101 | Mens Jr JV 2x | 20 |
|||
102 | Womens Jr Varsity 4x | 12 |
|||
103 | Mens Open 8+ | 6 |
|||
104 | Womens Masters 1x | 9 |
|||
105 | Mens Jr Varsity 2x | 20 |
|||
106 | Womens Jr JV 4x | 17 |
|||
107 | Womens Novice 8+ | 7 |
|||
108 | Womens Masters Ltwt 1x | 4 |
|||
109 | Mens Masters 2x | 20 |
|||
110 | Womens Jr Novice 4x | 20 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
C. Van Essen/E. Buescher/T. Nickerson/B. Seifert
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
E. Jones/M. Eversgerd/A. Orr/S. Troy
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
E. Royal/K. Fraser/A. Touchstone/H. Williams
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
D. Garrett/R. McMeekin/W. Pendley-Griffin/E. Brenner
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Pineda/A. Garrison/S. Nolasco/M. Lloyd/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
D. Devlyn/G. Acosta Lane/H. Jordan/M. Goulet
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
K. Keough/T. Cohen/A. Spencer/J. Nesbitt
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
Z. Latham/E. Arthur/A. Johnson/R. Stewart-Maddox
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Popolo/E. Martin/D. Thompson/P. Villegas
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
L. Carlson/M. Niezgoda/D. Martinez/N. Norman
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
D. Jones/A. Holm/S. Choat/N. Cravey
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
Z. McMillan/A. Fall/E. Turner/S. Smallwood
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Hollis/G. Potter/C. Castillo/I. Harb
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
E. Carneheim/Y. Yang/E. Kishore/A. Jia
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
M. Wood/M. Wood/E. Korn/Z. Nadir
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
B. Hodge/K. Abughazaleh/A. Louis/L. Haerle
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
K. Reinis/D. Diaz/J. Singhal/A. Morris
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
M. Ayres/M. Rapozo/E. Lynch/G. Davis
|
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
K. Schwartzhoff/A. Reed/A. Cuthbertson/L. Johnson
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
I. Tomlinson/C. Braun/M. Lynch/L. O'Donnell
|
|
|||
111 | Mens Novice 4+ | 13 |
|||
112 | Mens Jr Novice 1x | 18 |
|||
113 | Womens Jr Varsity 2x | 21 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
k. playfair/L. Azuela
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Sands/C. Naidu
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
E. Jenevein/E. Patrick
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
C. Turner/T. Pool
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Hruska/M. Pacheco
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Ondak/V. Victoria
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
A. Smith/L. Musial
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
C. Riddle/E. Kylander/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Brewer/S. Neaves
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
M. Ratakonda/A. Rodriguez
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
M. Moon/N. Baumann
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Daude/K. King
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
J. Stumpf/C. Frumin
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
L. Allan/B. Bartholomew
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
A. Cantu/A. Bandarpalle
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
T. Toudouze/L. De Loache
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
A. Lange/M. Lange
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
A. Pineda/N. Wesselingh/
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
C. Atik/C. Hughes
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
C. Bradee/L. Karam
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
B. Ruffing/N. Nelson
|
|
|||
114 | Mens Jr JV 4x | 16 |
|||
115 | Womens Open 8+ | 7 |
|||
116 | Mens Masters Ltwt 1x | 6 |
|||
117 | Womens Masters 2x | 18 |
|||
118 | Mens Jr Varsity 4x | 17 |
|||
119 | Womens Novice 4+ | 14 |
|||
120 | Mens Masters 1x | 19 |
|||
121 | Womens Jr JV 2x | 21 |
|||
122 | Mens Novice 8+ | 6 |
|||
123 | Mens Jr Novice 4x | 15 |
|||
124 | Mens Jr 4+ | 13 |
|||
125 | Womens Jr Novice 1x | 21 |
|||
Austin Rowing Club |
C. Van Essen
|
|
|||
Austin Rowing Club |
E. Buescher
|
|
|||
Austin Rowing Club |
N. Cravey
|
|
|||
Bay Area Rowing Club of Houston |
V. Jacobson
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
M. Eversgerd
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
E. Jaggers
|
|
|||
Founders Rowing Club |
T. Toudouze
|
|
|||
Founders Rowing Club |
K. Fraser
|
|
|||
Founders Rowing Club |
A. Touchstone
|
|
|||
Founders Rowing Club |
T. Pool
|
|
|||
OKC Riversport |
K. Keegan
|
|
|||
OKC Riversport |
R. McMeekin
|
|
|||
OKC Riversport |
E. Brenner
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
C. Hall/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
A. Garrison/
|
|
|||
Texas Rowing Center |
J. Kutnick
|
|
|||
Texas Rowing Center |
A. Davis
|
|
|||
Texas Rowing Center |
A. Williams
|
|
|||
Texas Rowing Center |
H. Hansen
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
P. Villegas
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
Z. Nadir
|
|
|||
126 | Mens Open 2- | 4 |
|||
127 | Mens Masters 2- The Hugh Perry Memorial 2- | 6 |
|||
128 | Womens Jr 4+ | 11 |
|||
129 | Mixed Masters 4x | 17 |
|||
130 | Mixed Novice 8+ | 6 |
|||
131 | Womens Open 2- | 7 |
|||
132 | Womens Masters 2- | 3 |
|||
133 | Men/Women Adaptive 1x | 2 |
|||
134 | Mixed Adaptive 4x | 1 |
|||
135 | Womens Adaptive 2x | 0 |
|||
Sunday, March 2, 2014 | |||||
201 | Womens Jr Novice 2x | 20 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
B. Seifert/T. Nickerson
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
S. Troy/A. Orr
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Clardy/E. Jaggers
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
T. Toudouze/K. Fraser
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
D. Garrett/E. Brenner
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Goulet/D. Devlyn
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
R. Stewart-Maddox/A. Johnson
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Popolo/D. Thompson
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
S. Choat/K. Reinis
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
H. Williams/E. Royal
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
W. Pendley-Griffin/R. McMeekin
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
G. Acosta Lane/I. Harb
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
Z. Latham/E. Arthur
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
E. Martin/P. Villegas
|
|
|||
Austin Rowing Club (C) |
D. Jones/A. Holm
|
|
|||
OKC Riversport (C) |
B. Otto/S. Smallwood
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
H. Hansen/S. South
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
F. Leonard/M. Wood
|
|
|||
Austin Rowing Club (D) |
D. Diaz/J. Singhal
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
A. Williams/L. Schulmeyer
|
|
|||
202 | Mens Jr 8+ | 9 |
|||
203 | Mens Open 4x | 3 |
|||
204 | Womens Open 1x | 3 |
|||
205 | Mens Jr Novice 2x | 20 |
|||
206 | Womens Jr 8+ | 9 |
|||
207 | Mens Jr Ltwt 4+ | 13 |
|||
208 | Mens Ltwt 1x | 5 |
|||
209 | Mixed Masters 2x | 19 |
|||
210 | Womens Jr Novice 8+ | 9 |
|||
211 | Womens Open 4x | 3 |
|||
212 | Mens Jr Rec 1x | 7 |
|||
213 | Womens Jr Ltwt 2x | 18 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
G. Foulkrod/B. Perry
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
C. Naidu/D. Hutcheson
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
A. Chang/C. Brennan
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
K. DeSantis/H. Williams
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
X. Yousey/V. Victoria
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Miller/A. Brown
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
A. Diener/M. Lloyd/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Caldwell/K. Eimer
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Michel/E. Winson
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
V. Nichols/H. Johannsson
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
B. Stuart/P. Alexander
|
|
|||
Austin Rowing Club (B) |
R. Cravey/A. David
|
|
|||
Dallas Rowing Club (B) |
A. Jones/N. Joseph
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
A. Sewell/A. West
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
R. Hazbun/P. LeBlanc
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
B. Kelly/S. Luck
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
L. Siiteri/C. Frey
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
M. Dagher/L. Grigoryeva
|
|
|||
214 | Mens Masters 8+ | 4 |
|||
215 | Mens Jr Novice 4+ | 12 |
|||
216 | Womens Jr 1x | 19 |
|||
Austin Rowing Club |
S. Criswell
|
|
|||
Austin Rowing Club |
L. Azuela
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
A. Sands
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
E. Patrick
|
|
|||
Founders Rowing Club |
C. Turner
|
|
|||
Founders Rowing Club |
L. De Loache
|
|
|||
Founders Rowing Club |
T. Toudouze
|
|
|||
Founders Rowing Club |
T. Pool
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club |
M. Hruska
|
|
|||
OKC Riversport |
C. McMeekin
|
|
|||
OKC Riversport |
K. Erickson
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
A. Smith
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
M. Whitney
|
|
|||
Texas Rowing Center |
M. Kurka
|
|
|||
Texas Rowing Center |
E. Demmer
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
N. Baumann
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
K. King
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
L. Karam
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
C. Bradee
|
|
|||
217 | Mens Open 2x | 13 |
|||
218 | Mens Jr Ltwt 8+ | 6 |
|||
219 | Womens Open 4+ | 5 |
|||
220 | Womens Ltwt 1x | 2 |
|||
221 | Womens Open 2x | 7 |
|||
222 | Womens Jr Ltwt 8+ | 2 |
|||
223 | Mens Masters 4x | 14 |
|||
224 | Mens Jr 1x | 21 |
|||
225 | Mens Jr Ltwt 2x | 18 |
|||
226 | Womens Masters 8+ | 3 |
|||
227 | Womens Jr Novice 4+ | 10 |
|||
228 | Womens Jr Rec 1x | 10 |
|||
229 | Womens Jr Ltwt 1x | 18 |
|||
Austin Rowing Club |
B. Perry
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
E. Jenevein
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
C. Brennan
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
A. Chang
|
|
|||
Founders Rowing Club |
K. DeSantis
|
|
|||
Founders Rowing Club |
A. Touchstone
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club |
M. Pacheco
|
|
|||
OKC Riversport |
V. Victoria
|
|
|||
OKC Riversport |
A. West
|
|
|||
OKC Riversport |
M. Epps
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
A. Brown
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
R. Barker
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
M. Miller
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
S. Nolasco/
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
A. Diener/
|
|
|||
Texas Rowing Center |
C. Frey
|
|
|||
Texas Rowing Center |
C. Carlander
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
P. Alexander
|
|
|||
230 | Womens Jr 2- | 13 |
|||
231 | Mens Open 4+ | 10 |
|||
232 | Mens Jr Novice 8+ | 7 |
|||
233 | Womens Masters 4x | 17 |
|||
234 | Mens Open 1x | 18 |
|||
235 | Mens Jr 2- | 9 |
|||
236 | Womens Jr Ltwt 4+ | 5 |
|||
237 | Mixed Masters 8+ | 6 |
|||
238 | Mens Jr Ltwt 1x | 19 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change