National Selection Regatta I

  • Apr 7, 2006 To Apr 9, 2006
  • sprint
  • Mercer Lake
  • Mercer County, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, April 7, 2006
1 Mens 1x
40
    Bantam Boat Club
T. Graves
 
    California Rowing Club
P. O'hea
 
    California Rowing Club
P. Sullivan
 
    Gentle Giant Rowing Club
K. Jurkowski
 
    GMS Rowing Center
T. Williamson
 
    Lake Union Crew
J. Burns
 
    Lake Washington Rowing Club
M. Crouthamel
 
    New York Athletic Club
G. McClure
 
    New York Athletic Club
P. Antonik
 
    New York Athletic Club
W. Piermarini
 
    New York Athletic Club
N. Peterson
 
    New York Athletic Club
E. EvansBrown
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Spencer
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Schmunk
 
    Pocock Elite Sculling Team
J. Greer
 
    Pocock Elite Sculling Team
C. Stoer
 
    Potomac Boat Club
J. Schroeder
 
    Potomac Boat Club
W. Greer
 
    Potomac Boat Club
M. Malone
 
    Potomac Boat Club
N. Hawk
 
    Potomac Boat Club
S. Gorman
 
    Riverside Boat Club
T. De Koekkoek
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital
T. Johnson
 
    Unaffiliated (USA)
T. Holovacs
 
    Unaffiliated (USA)
B. Martin-Doyle
 
    Unaffiliated (USA)
J. Werner
 
    Unaffiliated (USA)
B. McDonough
 
    Unaffiliated (USA)
T. Ayer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
T. Waddle
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
A. Preetam
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
F. Bergen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Mueller
 
    Union Boat Club
S. Tucker
 
    Union Boat Club
R. Cone
 
    University of Massachusetts Crew
J. Dietz ii
 
    University of Pennsylvania Lightweight Crew
P. Rufo
 
    USRowing Training Center - Princeton
M. Perry
 
    USRowing Training Center - Princeton
G. Winkler
 
    USRowing Training Center - Princeton
F. Cuddy
 
    Vesper Boat Club
A. Byrnes
 
2 Womens 1x
25
    GMS Rowing Center
A. Kendrick
 
    Newport Aquatic Center
C. Shaver
 
    Potomac Boat Club
R. Stiver
 
    Potomac Boat Club
S. Byrd
 
    Potomac Boat Club
J. Reck
 
    Potomac Boat Club
M. Matia
 
    Potomac Boat Club
B. Sickler
 
    Potomac Boat Club
E. Mygatt
 
    Potomac Boat Club
R. Dampeer
 
    Potomac Boat Club
L. Sargeant
 
    Potomac Boat Club
M. Shumway
 
    Riverside Boat Club
J. Wawrzonek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Kaido
 
    Unaffiliated (USA)
M. Guerette
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
B. Greene
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Kaplan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Sarbanis
 
    Union Boat Club
K. OBrien
 
    University of Massachusetts Crew
L. Boyle
 
    USRowing Training Center - Princeton
L. Pernell
 
    USRowing Training Center - Princeton
P. Johnson
 
    USRowing Training Center - Princeton
C. Starr
 
    USRowing Training Center - Princeton
S. Trowbridge
 
    USRowing Training Center - Princeton
A. Piotrowski
 
    Vesper Boat Club
A. Holmes
 
3 Mens Ltwt 1x
16
    Augusta Rowing Club, Inc.
T. Larson
 
    Bantam Boat Club
B. Tryon
 
    Fairmount Rowing Association
M. Henwood
 
    Malta Boat Club
S. Madden
 
    Penn A.C. Rowing Association
A. Liverman
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Price
 
    Penn A.C. Rowing Association
B. Larsen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
G. Kaplan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lowry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Lynch
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Dodson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Saylor
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Wisnewski
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Urevick-Ackelsb
 
    University of Rhode Island Rowing Club
S. Bradford
 
    Vesper Boat Club
A. Grzybowski
 
4 Womens Ltwt 1x
26
    Bachelors Barge Club
S. Twardowski
 
    Capital Rowing Club
L. Krawczyk
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
M. Rice
 
    New York Athletic Club
L. Schlenker
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Picone
 
    Pocock Rowing Center
A. Broughton
 
    Pocock Rowing Center
M. Trannel
 
    Pocock Rowing Center
A. Cole
 
    Riverside Boat Club
H. Moon
 
    Rose City Rowing Club
B. Nixon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Raila
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Ricci
 
    Unaffiliated (USA)
E. Burton
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Lindblad
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Grudziak
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Casey
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Smith
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Welsh
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Vesper Boat Club
H. Johnson
 
    Vesper Boat Club
J. Nichols
 
    Vesper Boat Club
R. Hykel
 
    Vesper Boat Club
J. Barker
 
    Vesper Boat Club
W. Campanella
 
    Vesper Boat Club
H. Moore
 
    Vesper Boat Club
K. Vitellaro
 
5 Mens 2-
15
    Penn A.C. Rowing Association
L. Agnini/N. Wilson
 
    Penn A.C. Rowing Association
S. Whelpley/T. Farwell
 
    Riverside Boat Club
I. Belakovskiy/M. Farry
 
    Riverside Boat Club
G. Ruckman/J. Nichols
 
    Riverside Boat Club
M. Baker/P. Morelli
 
    Riverside Boat Club
T. Stephens/N. Kuronen
 
    Riverside Boat Club
C. Booth/J. Goodman
 
    Unaffiliated (USA)
M. Voorhees/C. Callaghan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Boyd/T. Godfrey
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
P. Godfrey/S. Kasprzyk
 
    Union Boat Club
A. Tapley/A. Zosuls
 
    USRowing Training Center - Princeton
J. Inman/B. Newlin
 
    USRowing Training Center - Princeton
C. Liwski/M. Blomquist
 
    USRowing Training Center - Princeton
M. Schnobrich/P. O'Dunne
 
    Vesper Boat Club
A. Marcovy/J. Velez
 
6 Womens 2-
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change