Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 27, 2014
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
6
2 Mens Ltwt Varsity 2x
8
3 Womens Novice 8+
20
4 Mens Novice 8+
18
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
N. Strang/J. Thomasson/E. Weigt/S. BETTINGER/H. Smith/S. Carlson/E. Devoy/L. Sebreny/A. Nick (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
C. Evans/N. Vassallo/N. Melocchi/J. O'Toole/W. Horsell/J. Chubin/D. Carroll/C. Madruga/S. Matour (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/J. Moore/M. Jones/M. Delia/S. Haggerty/O. galvin/B. Math/J. Healy/C. Keane (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
Z. Ruggiero/A. Fisher/L. Mersky/A. Sperandio/C. Fagan/J. Buttaro/A. Coty/B. Masclans/L. Mackey (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
A. Trainer/M. Koerner/K. Aspesi/J. Estacio/C. McCooe/Q. Cachon/M. Clark/H. McHenry/J. Nibauer (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
B. Jones/T. Larosa/D. Schultz/J. Kolb/T. Bolte/O. Williams/T. Begley/N. Iliadis/C. Clifford (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Ruehle/M. Gorloff/T. Best/C. Loeber, Jr./A. Hedge/A. Badenhausen/d. rago/M. Zwarycz/P. Oram (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Judd/C. Horvath/K. Bosse/H. Kuhlmann/N. Girardi/S. Dhir/c. streitwieser/C. Suter/M. Kelley (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
R. Bacik/S. Delaney/m. mangravito/C. Ardente/M. DeHaas/K. Arandela/T. Iacona/D. Iacona/J. Tilley (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. sullivan/K. Timmermans/J. Reilly/C. Vorbach/C. Dowicz/z. owen/A. Fleischer/H. Harwood/L. Millette (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
K. Wilson/C. Gleason/G. McGuoirk/D. Ludwig/J. Johnson/M. harte/D. Kartha/D. Smith/M. Salomon (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
R. Kearney/L. Hughes/E. Osmulski/G. Nixon/M. Shaw/T. Montalbano/N. Tucker/G. Hallisey/B. Bruno (Cox)
 
    Row New York - Manhattan (A)
O. Chemtob/R. Pantaleon/E. Perez/R. Bingham/J. Imbert/J. Franco/N. Santo/J. Escolastico/L. Fuchs (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
B. Ayres/A. Dolido/H. Foley/J. Roubin/F. Kigawa/A. Veluchamy/H. Reed/K. Pando/C. Campbell (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Paesano/W. Days/S. Calvert/B. Wren/M. Jones/M. Rofolsky/D. Flogaus/J. Moore/J. Binder (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
E. Penha/S. Hall/A. Hollingsworth/C. Lazaroni/B. Chrystal/K. Beazer/J. Schultzberg/J. McMenimon/P. Kusick (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
J. Miller/A. Magistrelli/G. Barakat/B. Kearns/J. Horn/M. Miller/R. Mediratta/M. Galski/D. Helfman (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
P. Marchesi/H. Parker/L. Bartie/C. Morrison/C. Loeber/M. Sporer/C. Brady/A. Hedge/M. Kim (Cox)
 
5 Womens Ltwt Varsity 4+
11
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Whitaker/A. Mandelblatt/K. Thomas/P. Cassidy/N. Harrison (Cox)
 
    Baldwin School Crew (A)
L. Noteware/E. O'Brien/E. Grubman/R. Sutor/S. Wanglee (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Fedor/R. Hudhud/J. Bainum/E. stinson/S. Herman (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Fenzel/C. Revsine/I. Walston/A. King/J. Korn (Cox)
 
    Harriton High School (A)
M. Grossman/Z. Rivkind/F. de Jong/D. Sternberg/L. Stein (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Rand/Z. Moore/A. Frusone/J. Grimm/S. Clark (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Abbott/S. Conlin/E. Murphy/B. Phillips/R. Kostak (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Hewton/E. Schuessler/K. Slicer/G. Buoni/E. Earnest (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Kalinowski/G. Economou/J. Wicks/R. Staats/J. Nicholson (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
K. Nevarez/G. Garcia/M. Dannang/K. Rendon/A. Ramdeholl (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (B)
T. Welsh/L. McDaniel/J. Joseph/S. Khosla/m. kahn (Cox)
 
6 Mens Ltwt Varsity 4+
9
7 Womens Varsity 1x
4
8 Mens Varsity 1x
6
9 Womens Novice 4+
16
    Capital Rowing Club (A)
S. Wong/R. Armstrong/S. Mackenzie/S. Mehring/M. Pomroy (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
I. Morrison/K. Castro/M. Sanford/J. Cianci/S. Chupek (Cox)
 
    Harriton High School (A)
F. Maruca/A. Daley-Gibson/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
M. Beckman/E. Gaddy/E. Murphy/S. Wilson-Leslie/M. Stellato (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
S. McKenney/S. Varrell/C. Wilson/A. Eichhorn/G. Ehrline (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Abbott/T. Wadsworth/S. Conlin/E. Murphy/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
G. Hamilton/L. RUSSELL/K. Lofink/M. Mucha/J. Crosby (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. Camp/A. Vergara/I. McLaughlin/V. Markow/S. Shulman (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
R. Urbanovich/K. Pannella/J. Delamerced/J. Tilley/M. Daly (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Upton/C. Santry/K. Halstead/L. Vorbach/D. Curry (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
P. Ash/C. kapps-gibson/A. Porretta/L. Genera/A. Terry (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
O. taylor/Z. Brown/J. Haynes/c. munoz/D. Doyle (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Burgess/M. Koelsch/M. Sinclair/E. Patragnoni/E. Goldstein (Cox)
 
    Unionville High School (A)
K. Drohan/M. Drohan/S. Mahgoub/K. Callahan/M. Hailey (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
T. Beardell/K. Stewart/G. DiMarco/M. Heitz/A. Picciotti (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
A. Zhao/J. Garruto/N. Rotkovitz/E. Barbell/S. kim (Cox)
 
10 Mens Novice 4+
22
    Doane Academy (A)
B. Stiles/B. Mathews/A. Haines/E. Koch/L. Phillips (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
C. Ireland/L. Raboy/R. Rice/A. Leone/C. Griffith (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Moore/M. Ptucha/A. Calder/M. Jones/B. CRUZ (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
V. Wiseley/S. Bradbury/W. Mann/N. Lewis/S. Cumbo (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
Z. Ruggiero/A. Fisher/L. Mersky/A. Sperandio/J. Richards (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Hoehn/G. Pelletier/Y. Rurange/P. Flanagan/G. Berke (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
C. Rudnick/L. Elwood/Z. Sibson/H. McHenry/A. Gaudio (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Goettle/T. Wagner/J. Lebak/C. Parsons/S. Pica (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Ruehle/M. Donnelly/S. Mund/C. Loeber, Jr./O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Judd/K. Bosse/B. Suchta/C. Horvath/M. Kelley (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
v. Ayala/J. Mellana/J. Mellana/r. galli/V. Ramesh (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
R. Bacik/C. Ardente/m. mangravito/K. Arandela/A. Tilley (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Brown/G. Millette/J. Tunguz/z. owen/J. DEVORE (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
E. Egyed/A. Muchnok/D. Fassler/M. Katich/P. Scanga (Cox)
 
    Ranney School (A)
G. Barthelmes/J. Mullally/J. Ferenc/A. Sarhan/D. Biswal (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Sergi/E. Minnix/A. Laberee/J. Raab/S. kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
W. Curtis/G. Corry/S. Phelan/F. Schuemann/D. Espino (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. Klabunde/C. Wardius/Z. Micklin/T. Worth/L. Hawkins (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
B. Pearson/A. Szerszen/M. Szerszen/J. McNally/N. Itchon (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
S. Haggerty/D. Bucciero/J. Schultzberg/B. Math/C. Keane (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
H. Hobson/B. Hufnagel/V. Ramesh/c. oconnell/n. spiro (Cox)
 
    Ranney School (B)
K. Maher/A. Goldberger/N. Ross/M. Farren/N. Nadler (Cox)
 
11 Womens Varsity 4+
17
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Williams/C. Haas/H. Swanson/M. Manyin/T. Fagan (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
N. Tang/K. Aemisegger/H. Mills/P. Frank/S. Williams (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Stasi/M. knecht/H. Schlitt/K. Wilkinson/L. Kommedal (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Balciunaite/S. Fuchs/R. Meyers/K. O'Neill/L. Baumholtz (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
K. Peng/L. Ochroch/G. McMullen/C. Boutselis/J. Rothman (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
E. Burns/M. Regan/S. Brodie/K. Malta/S. Farrell (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Endres/L. Costello/S. Marki/I. St. Onge/E. Oram (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Slicer/R. Clark/M. Cunningham/E. Sanzone/E. Earnest (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. Safko/M. Wimpfheimer/M. Artia/C. Lawlor/C. McCool (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
M. Fernandez/J. Baluyot/S. PANSO/E. Scerbo/L. Sciscione (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
N. Reynolds/G. Fife/K. Bezhani/H. Boroff/A. Ecker (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Reynolds/M. Bess/K. Kearney/K. Hill/N. Turkalo (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
K. Arango/J. Ene/E. Xhaferi/B. Pickering/D. Piedra (Cox)
 
    The Shipley School (A)
L. Semerjian/A. Semerjian/A. Neilson/E. Scornavacchi/A. Iqbal (Cox)
 
    Unionville High School (A)
A. Wertz/J. Beauchamp/T. Tayoun/C. Savant/L. Hedgepeth (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
K. Romano/C. Bush/A. Nordlof/h. sdao/E. St. John Sutton (Cox)
 
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
12
14 Mens Varsity 2x
15
15 Womens Novice 4x
10
16 Mens Novice 4x
10
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
9
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
j. groninger/M. Baldiswieler/J. Davis/J. Smothers/S. Heller/P. Leung/A. Thomas/L. Ulbricht/K. McNally (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
P. McGuinn/S. Arechabala/G. Marchino/E. PASCUCCI/L. Mason/C. Recchilungo/P. McGinnis/J. Harrison/M. Brecker (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
T. Lyver/J. Gonzalez/L. Morrissy/T. Marth/D. LaFata/S. Mustafaraj/A. Tagliavia/j. dougherty/B. Queenan (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
W. Gross/S. Ramasamy/J. Henry/D. O'Sullivan/E. Gill/J. Camoratto/Q. Smith/C. Linn/C. Groody (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Horst/A. Hedge/M. Zwarycz/M. Graham/T. Orlofski/J. Beckerman/z. bedrosian/D. Rago/J. Conlin (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
T. Berkowitz/N. Rickolt/J. Rogers/J. Jacobs/A. Geiersbach/A. Huang/L. Forsthoefel/B. Cobb/T. von Oehsen (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
M. Mohnack/M. oakley/Z. Seither/S. Dickson/Z. LaBarth/K. Hughes/E. Jones/J. Hammerstedt/B. Reeves (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
C. Kuczynski/Z. Power/M. Giardiello/A. Dellechiaie/B. Tuhy/H. Forsythe/J. Fearon/D. Bovich/R. Lillis (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
M. Viola/J. Williams/r. grogan/D. Ojeda/J. ROBUSTELLI/J. Murnane/M. Barquet/R. Petti/A. Condor (Cox)
 
19 Womens Ltwt Varsity 8+
3
20 Mens Ltwt Varsity 8+
5
    Fordham Preparatory School (A)
N. Manzi/R. Lynch-Samant/B. Heubel/P. Iori/C. Laskay/M. Garcia/A. Cooke/J. Gonzalez/P. Treacy (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
W. Schwartz/P. Ramasamy/D. Kaye/L. Pereira/G. Cline/J. Yallof/S. Zielinski/A. Gutierrez/M. Nece (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Kaufmann/C. Gallo/D. Conlin/S. Albregts/N. Gockel/C. Brady/B. Fitzgerald/J. Davis/M. Roos (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
L. Dilg/T. Puhalski/H. Wilbraham/C. Gamboa/J. McCall/J. Olson/N. Schalek/T. McBride/C. Cohn (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
D. Berutti/J. Schiavo/A. Giraldo/G. Carpenter/E. Gilbert/J. McKivergan/M. Scarpa/B. Lyons/B. Halligan (Cox)
 
21 Womens Varsity 4x
6
22 Mens Varsity 4x
8
23 Womens Novice 2x
5
24 Mens Novice 2x
8
25 Womens JV 1x
6
26 Mens JV 1x
12
27 Womens JV 4+
21
    Absegami High School (A)
L. Sawyer/K. Sidibe/N. Markert/B. Peabody/M. Murphy (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Brown/L. Bentley/C. Baldwin/I. Cianfarra (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
A. Albrecht/L. Bradbury/M. LaBelle/M. Grande/e. lambert (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Nunes/B. Owen/S. Caplan/S. Felgoise/A. Savani (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
V. Fisher/M. D'Anella-Mercanti/E. Butler Basner/K. Donohue/E. Tranfalia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
R. Meyers/L. Castelbaum/S. Amadio/J. Glazer/L. Seward (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Holo/C. Engelmann/E. Kramer/L. Cross/S. Maltby (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
J. Trevisan/T. Wadsworth/R. Felsen-Parsons/E. Wolkenstein/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/M. Beane/K. Barry/G. Argo (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
F. Reynosa/A. Allison/G. Lentini/B. McGeown/L. Modica (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
K. Rocher/D. Deley/C. Falcone/M. Scullion/C. McGee (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Cranley/O. Smith/M. Burlington/M. Singh/F. Lionetti (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone/C. Gackowski/B. Henry (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
C. Rosario/S. Farrell/E. Parsons/B. Davila/A. Ramdeholl (Cox)
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. McCormack/A. Smilow/A. Day/E. Crandall/S. Baird (Cox)
 
    The Shipley School (A)
Z. Helmers/G. Acchione/A. Leavy/K. Moore/A. Danoff (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. CASTANEDA/E. Wright/S. Rose/N. Itchon/V. Wu (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
K. Hines/H. Decker/A. Whitaker/B. O'Neill/K. McNally (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
I. Baldinger/r. oram/K. Abbott/E. Abbott/R. Kostak (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (B)
V. Patrignani/C. Oberst/A. Altman/T. Boczar/N. Ong (Cox)
 
    Row New York - Queens (B)
H. Paliya/N. Acosta/A. Siminiouk/N. Doyle/M. Cardoso (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
 
    Doane Academy (A)
C. Flamm/J. Cho/H. Flamm/C. Hall/S. Marchesani (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
A. Hassan/j. nguyen/J. Ngo/G. Gbidi/E. Allis (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
V. Kirchhoff/C. Lentz/M. Cumbo/A. Andrew/S. Newmier (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. DeLuca/C. Howe-Smith/A. Mandviwalla/J. Frankenthaler/A. Sparrow (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Akerblom/T. Fogt/J. Fagan/T. Nichols/N. Smith (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
R. Soodak/A. van den Brink/A. Fabry/Y. Fei/C. Darabundit (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
J. Scott/J. Thompson/G. Monos/A. Granieri/S. Wilson-Leslie (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
P. Ippolito/J. Bedard/J. Davis/G. Gemici/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
J. Goorland/N. CASTORIA/B. Suchta/M. Fulton/M. Beane (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Martensson/K. Andersen/J. Kaelin/S. Klink/V. Ramesh (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
B. Valentin/O. Benitez/G. Caputo/E. Saquing/j. stamateris (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
M. Coholich/S. Fowkes/M. Khalifa/E. Geissler/J. Clive (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Rivera/P. Park/J. Williams/W. Held/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
M. Longo/K. Lenahan/I. Vernon/P. Criscitiello/M. Hughes (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
L. Young/T. Boisvert/M. Tepper/S. Michel/S. kim (Cox)
 
    The Shipley School (A)
s. brandt/D. Grubman/H. Callahan/A. Eroglu/M. Keiser (Cox)
 
    Unionville High School (A)
S. Tenlen/W. Sellers/E. Klabunde/T. Thorley/O. Robb (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Chui/J. Giannini/P. Hillmann/S. Fleming/J. Kuria (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
J. Beckerman/z. bedrosian/T. Orlofski/N. Gockel/W. Reilly (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (B)
B. Cromer/B. Cromer/C. Schwartz/L. Dresmich/C. Cromer (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
D. Jacobs/C. Buce/C. Carosella/A. Ewing/L. O'Malley (Cox)
 
29 Womens JV 2x
9
30 Mens JV 2x
7
31 Womens JV 8+
18
32 Mens JV 8+
17
33 Womens JV 4x
13
34 Mens JV 4x
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change