Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 27, 2014
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
6
    Conestoga Crew Club (A)
K. Groves/S. Bodek
 
    Haddon Township High School (A)
A. Sperlunto/N. Boonin
 
    Holy Spirit High School (A)
K. Maguire/K. Poley
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Tasker/C. McGrath
 
    Upper Merion High School (A)
A. Nolan/S. Dookie
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Kitman/J. Wecht
 
2 Mens Ltwt Varsity 2x
8
3 Womens Novice 8+
20
4 Mens Novice 8+
18
5 Womens Ltwt Varsity 4+
11
6 Mens Ltwt Varsity 4+
9
7 Womens Varsity 1x
4
    Conestoga Crew Club (A)
S. Thomas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Gackowski
 
    Rutherford High School (A)
G. Seehaus
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. King
 
8 Mens Varsity 1x
6
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Prately
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Backstrom
 
    Newport Rowing Club (A)
M. glaude
 
    Orange County Rowing Association (A)
m. Scholl
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Boyle
 
    Orange County Rowing Association (B)
N. Arner
 
9 Womens Novice 4+
16
10 Mens Novice 4+
22
11 Womens Varsity 4+
17
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
12
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
K. Mannion/M. Biancaniello
 
    Baldwin School Crew (A)
A. Lemmon/E. Pressman
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Devlin/A. Ruggirello
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Horvat/J. Zettlemoyer
 
    Haddon Township High School (A)
M. Remetz/M. Catrambone
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/N. Vacas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Soper/R. Pierce
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
E. McClafferty/M. Soto Reyes
 
    Conestoga Crew Club (B)
R. Simonetti/S. Thomas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/S. Pritzker
 
14 Mens Varsity 2x
15
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Amberger/L. Flowers
 
    Conestoga Crew Club (A)
T. Simpson/A. Lanahan
 
    Friends Select School (A)
E. Orts/J. Jamison
 
    Haddon Township High School (A)
K. Schneider/T. Kao
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
G. Lane/R. Beckman
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Alvarino/J. Trunley
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
G. Bauerfeld/B. Helms
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
C. D'Angelo/J. Mayes
 
    Pine-Richland Crew (A)
B. Cromer/B. Cromer
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Jaynes/M. Fradianni
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
D. Krute/N. Battaglia
 
    The Shipley School (A)
Z. Brida/H. Goodhart
 
    Baltimore Rowing Club (B)
B. Steedman/J. Rodman
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
M. Auerbach/M. Hopkins
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
S. McNulty-Kowal/D. Boyle
 
15 Womens Novice 4x
10
    Baldwin School Crew (A)
S. Chen/R. Alidjani/E. Wasson/M. Bindra
 
    Conestoga Crew Club (A)
L. Alcorn/L. Brown/K. Hudson/S. Stephans
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Kurtz/S. Evans/E. Rapp/L. Naber
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth/O. Egbert/O. Herbstritt/K. Wittje
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
m. bose/n. lakhani/c. mcgovern/F. Fradianni
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
G. Sciarrotta/E. Lutz/M. Karoly/S. Djerassi
 
    The Shipley School (A)
S. Pilkington/J. Shannon/I. Micolucci/R. Clopine
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
C. Droogan/P. Katz/K. Hancock/C. Martone
 
    Baldwin School Crew (B)
C. Kiser/J. Greytok/O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Miller/G. Torsella/R. Dhillon-Richardson/G. Tasman
 
16 Mens Novice 4x
10
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Rodman/M. Morra/K. Whalen/I. Whalen
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Amsterdam/M. Gregory/G. Hamilton/M. Balch
 
    Haddon Township High School (A)
E. Tingley/D. McGarry/L. Brown/P. Duffy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Blake/J. Gedney/n. spiro/K. McDonough
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
j. rociunas-englert/K. Christopherson/M. Graham/J. Wiggins
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Sergi/E. Minnix/J. Raab/S. Michel
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
C. Rivera/A. Balogun/E. Senkewicz/S. Springer
 
    The Shipley School (A)
R. Xu/N. Hannon/S. Blum-Woodland/V. Tingley
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Thomas/A. Damjanovic/D. Hopkins/J. Harris
 
    Haddon Township High School (B)
P. Revier/M. Camacho/N. Camacho/L. Haney
 
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
9
19 Womens Ltwt Varsity 8+
3
20 Mens Ltwt Varsity 8+
5
21 Womens Varsity 4x
6
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
K. Mannion/M. Biancaniello/M. Bethel/M. Bonner
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Graf/C. Gosnear/E. Ryle/M. Hudson
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Tobin/E. Miller/E. Unsinn/B. Portmann
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone/S. Pritzker
 
    Navesink River Rowing (B)
E. Rempel/J. Osgoodby/v. pierce/K. Wawrzynski
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
J. Nelson/C. Gray/K. Wiebicke/M. Boyle
 
22 Mens Varsity 4x
8
    Conestoga Crew Club (A)
N. Carlson/N. Leibowitz/J. Novak/S. Pepin
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
E. Schoenberg/A. Straus/C. Seggev/S. Carr
 
    Haddon Township High School (A)
J. Egbert/R. Springer/D. Woods/N. Haney
 
    Navesink River Rowing (A)
E. Bovino/T. Gaffey/T. Johnston/A. Treubert
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Conover/D. Ely/W. Pacella/J. McDermott
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol/A. Donlan/D. Kelly/T. Jenss
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
N. Battaglia/D. Krute/J. Selesky/C. Ambrico
 
    The Shipley School (A)
C. Taylor/D. Ramsey/H. Rusk/C. Shamlian
 
23 Womens Novice 2x
5
    Conestoga Crew Club (A)
G. Dowson/L. Phelan
 
    Friends Select School (A)
E. Augustine/L. Miles
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Jennings/S. Akellian
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
m. bose/F. Fradianni
 
    The Shipley School (A)
T. Watson-Harris/K. McCauley
 
24 Mens Novice 2x
8
    Baltimore Rowing Club (A)
R. Peacock/c. lee
 
    Conestoga Crew Club (A)
J. Corr/J. Neubig
 
    Friends Select School (A)
J. Mason/H. Horst-Martz
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
O. Altimany/D. Wentz
 
    Haddon Township High School (A)
C. Marsh/M. Kressel
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
t. lattanzio/A. Fowler
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
C. Rivera/E. Senkewicz
 
    The Shipley School (A)
D. Jordan/v. salamon
 
25 Womens JV 1x
6
26 Mens JV 1x
12
    Baltimore Rowing Club (A)
T. Maher
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Caplan
 
    Friends Select School (A)
A. Williams
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
N. Moeller
 
    Haddon Township High School (A)
J. Weber
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Mandviwalla
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Feldsott
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Saks
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Cunningham
 
    Pine-Richland Crew (A)
B. Hopkins
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Baim
 
27 Womens JV 4+
21
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
9
    Baldwin School Crew (A)
N. Schork/S. Douglas
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Connell/A. Zibinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
i. lillis/G. Feirson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Randall/A. Mackler
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin/S. Akellian
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Injeian/V. Czarnik
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. Burckhardt/K. Kochenour
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Holt/J. Yorko
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
Z. Friedberg/H. Perry-Zeik
 
30 Mens JV 2x
7
31 Womens JV 8+
18
32 Mens JV 8+
17
33 Womens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
M. Beirne/C. Robins/E. Hompe/A. Sarkisian
 
    Friends Select School (A)
M. zarate-ramirez/S. Kozin/H. Achiepo/A. Braun
 
    Haddon Township High School (A)
S. Filosa/B. Colwell/R. Brown/R. Glavan
 
    Holy Spirit High School (A)
B. Coble/N. Sullivan/O. Torres/J. Riordan
 
    Navesink River Rowing (A)
S. Obusek/C. Meissner/S. Harmer/B. Mason
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Lee/S. Pendrill/J. Bausano/v. huchro
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Tasker/C. McGrath/S. YANITELLI/C. Gray
 
    Row New York - Queens (A)
K. Nevarez/K. Rendon/G. Garcia/M. Dannang
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
H. Hambrose/C. Love-Mitchell/E. Zuckerman/C. McElwee
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Guenther/J. Linn/B. Friedman/H. Baugh
 
    Navesink River Rowing (B)
G. Wardell/m. goddard/K. Lemoine/T. Algayer
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Kitman/H. Perry-Zeik/Z. Friedberg/J. Wecht
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Schwartz/M. Bell/A. Sharma/C. Plotkin
 
34 Mens JV 4x
11
    Conestoga Crew Club (A)
A. Coney/C. Monster/A. Backstrom/M. Monster
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Kelly/N. Hughes/L. Golan/J. Gallagher
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Eglow/R. Tavoso/K. Jensen/J. Chu
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
v. Ayala/D. Crameri/M. Rauccio/R. Solecki
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Selius/O. Swanson/D. Owen/M. Pazelsky
 
    Pine-Richland Crew (A)
A. Engel/B. Loskoch/A. Buss/B. Harris
 
    RFH Rowing (A)
B. Edwards/S. Camarata/D. Shebell/B. Cooper
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Michaels/C. Francabandera/T. Carroll/R. SULLIVAN
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
D. Krute/N. Leal/C. Ambrico/N. Battaglia
 
    Conestoga Crew Club (B)
M. Malarkey/R. Hollinger/M. Kling/H. Zisling
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
A. Tantawi/N. Moynagh/K. Woolley/D. Markowitz
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change