Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 27, 2014
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
6
2 Mens Ltwt Varsity 2x
8
3 Womens Novice 8+
20
4 Mens Novice 8+
18
5 Womens Ltwt Varsity 4+
11
6 Mens Ltwt Varsity 4+
9
7 Womens Varsity 1x
4
8 Mens Varsity 1x
6
9 Womens Novice 4+
16
10 Mens Novice 4+
22
11 Womens Varsity 4+
17
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
12
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
K. Mannion/M. Biancaniello
 
    Baldwin School Crew (A)
A. Lemmon/E. Pressman
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Devlin/A. Ruggirello
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Horvat/J. Zettlemoyer
 
    Haddon Township High School (A)
M. Remetz/M. Catrambone
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/N. Vacas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Soper/R. Pierce
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
E. McClafferty/M. Soto Reyes
 
    Conestoga Crew Club (B)
R. Simonetti/S. Thomas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/S. Pritzker
 
14 Mens Varsity 2x
15
15 Womens Novice 4x
10
    Baldwin School Crew (A)
S. Chen/R. Alidjani/E. Wasson/M. Bindra
 
    Conestoga Crew Club (A)
L. Alcorn/L. Brown/K. Hudson/S. Stephans
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Kurtz/S. Evans/E. Rapp/L. Naber
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth/O. Egbert/O. Herbstritt/K. Wittje
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
m. bose/n. lakhani/c. mcgovern/F. Fradianni
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
G. Sciarrotta/E. Lutz/M. Karoly/S. Djerassi
 
    The Shipley School (A)
S. Pilkington/J. Shannon/I. Micolucci/R. Clopine
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
C. Droogan/P. Katz/K. Hancock/C. Martone
 
    Baldwin School Crew (B)
C. Kiser/J. Greytok/O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Miller/G. Torsella/R. Dhillon-Richardson/G. Tasman
 
16 Mens Novice 4x
10
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
9
19 Womens Ltwt Varsity 8+
3
20 Mens Ltwt Varsity 8+
5
21 Womens Varsity 4x
6
22 Mens Varsity 4x
8
23 Womens Novice 2x
5
24 Mens Novice 2x
8
25 Womens JV 1x
6
26 Mens JV 1x
12
27 Womens JV 4+
21
    Absegami High School (A)
L. Sawyer/K. Sidibe/N. Markert/B. Peabody/M. Murphy (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Brown/L. Bentley/C. Baldwin/I. Cianfarra (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
A. Albrecht/L. Bradbury/M. LaBelle/M. Grande/e. lambert (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Nunes/B. Owen/S. Caplan/S. Felgoise/A. Savani (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
V. Fisher/M. D'Anella-Mercanti/E. Butler Basner/K. Donohue/E. Tranfalia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
R. Meyers/L. Castelbaum/S. Amadio/J. Glazer/L. Seward (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Holo/C. Engelmann/E. Kramer/L. Cross/S. Maltby (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
J. Trevisan/T. Wadsworth/R. Felsen-Parsons/E. Wolkenstein/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/M. Beane/K. Barry/G. Argo (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
F. Reynosa/A. Allison/G. Lentini/B. McGeown/L. Modica (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
K. Rocher/D. Deley/C. Falcone/M. Scullion/C. McGee (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Cranley/O. Smith/M. Burlington/M. Singh/F. Lionetti (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone/C. Gackowski/B. Henry (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
C. Rosario/S. Farrell/E. Parsons/B. Davila/A. Ramdeholl (Cox)
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. McCormack/A. Smilow/A. Day/E. Crandall/S. Baird (Cox)
 
    The Shipley School (A)
Z. Helmers/G. Acchione/A. Leavy/K. Moore/A. Danoff (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. CASTANEDA/E. Wright/S. Rose/N. Itchon/V. Wu (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
K. Hines/H. Decker/A. Whitaker/B. O'Neill/K. McNally (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
I. Baldinger/r. oram/K. Abbott/E. Abbott/R. Kostak (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (B)
V. Patrignani/C. Oberst/A. Altman/T. Boczar/N. Ong (Cox)
 
    Row New York - Queens (B)
H. Paliya/N. Acosta/A. Siminiouk/N. Doyle/M. Cardoso (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
9
    Baldwin School Crew (A)
N. Schork/S. Douglas
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Connell/A. Zibinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
i. lillis/G. Feirson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Randall/A. Mackler
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin/S. Akellian
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Injeian/V. Czarnik
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. Burckhardt/K. Kochenour
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Holt/J. Yorko
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
Z. Friedberg/H. Perry-Zeik
 
30 Mens JV 2x
7
31 Womens JV 8+
18
32 Mens JV 8+
17
33 Womens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
M. Beirne/C. Robins/E. Hompe/A. Sarkisian
 
    Friends Select School (A)
M. zarate-ramirez/S. Kozin/H. Achiepo/A. Braun
 
    Haddon Township High School (A)
S. Filosa/B. Colwell/R. Brown/R. Glavan
 
    Holy Spirit High School (A)
B. Coble/N. Sullivan/O. Torres/J. Riordan
 
    Navesink River Rowing (A)
S. Obusek/C. Meissner/S. Harmer/B. Mason
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Lee/S. Pendrill/J. Bausano/v. huchro
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Tasker/C. McGrath/S. YANITELLI/C. Gray
 
    Row New York - Queens (A)
K. Nevarez/K. Rendon/G. Garcia/M. Dannang
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
H. Hambrose/C. Love-Mitchell/E. Zuckerman/C. McElwee
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Guenther/J. Linn/B. Friedman/H. Baugh
 
    Navesink River Rowing (B)
G. Wardell/m. goddard/K. Lemoine/T. Algayer
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Kitman/H. Perry-Zeik/Z. Friedberg/J. Wecht
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Schwartz/M. Bell/A. Sharma/C. Plotkin
 
34 Mens JV 4x
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change