Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 27, 2014
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
6
2 Mens Ltwt Varsity 2x
8
3 Womens Novice 8+
20
4 Mens Novice 8+
18
5 Womens Ltwt Varsity 4+
11
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Whitaker/A. Mandelblatt/K. Thomas/P. Cassidy/N. Harrison (Cox)
 
    Baldwin School Crew (A)
L. Noteware/E. O'Brien/E. Grubman/R. Sutor/S. Wanglee (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
K. Fedor/R. Hudhud/J. Bainum/E. stinson/S. Herman (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Fenzel/C. Revsine/I. Walston/A. King/J. Korn (Cox)
 
    Harriton High School (A)
M. Grossman/Z. Rivkind/F. de Jong/D. Sternberg/L. Stein (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Rand/Z. Moore/A. Frusone/J. Grimm/S. Clark (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Abbott/S. Conlin/E. Murphy/B. Phillips/R. Kostak (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Hewton/E. Schuessler/K. Slicer/G. Buoni/E. Earnest (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Kalinowski/G. Economou/J. Wicks/R. Staats/J. Nicholson (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
K. Nevarez/G. Garcia/M. Dannang/K. Rendon/A. Ramdeholl (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (B)
T. Welsh/L. McDaniel/J. Joseph/S. Khosla/m. kahn (Cox)
 
6 Mens Ltwt Varsity 4+
9
7 Womens Varsity 1x
4
8 Mens Varsity 1x
6
9 Womens Novice 4+
16
10 Mens Novice 4+
22
11 Womens Varsity 4+
17
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
12
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
K. Mannion/M. Biancaniello
 
    Baldwin School Crew (A)
A. Lemmon/E. Pressman
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Devlin/A. Ruggirello
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Horvat/J. Zettlemoyer
 
    Haddon Township High School (A)
M. Remetz/M. Catrambone
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/N. Vacas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Soper/R. Pierce
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
E. McClafferty/M. Soto Reyes
 
    Conestoga Crew Club (B)
R. Simonetti/S. Thomas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/S. Pritzker
 
14 Mens Varsity 2x
15
15 Womens Novice 4x
10
    Baldwin School Crew (A)
S. Chen/R. Alidjani/E. Wasson/M. Bindra
 
    Conestoga Crew Club (A)
L. Alcorn/L. Brown/K. Hudson/S. Stephans
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Kurtz/S. Evans/E. Rapp/L. Naber
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth/O. Egbert/O. Herbstritt/K. Wittje
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
m. bose/n. lakhani/c. mcgovern/F. Fradianni
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
G. Sciarrotta/E. Lutz/M. Karoly/S. Djerassi
 
    The Shipley School (A)
S. Pilkington/J. Shannon/I. Micolucci/R. Clopine
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
C. Droogan/P. Katz/K. Hancock/C. Martone
 
    Baldwin School Crew (B)
C. Kiser/J. Greytok/O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Miller/G. Torsella/R. Dhillon-Richardson/G. Tasman
 
16 Mens Novice 4x
10
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
9
19 Womens Ltwt Varsity 8+
3
20 Mens Ltwt Varsity 8+
5
21 Womens Varsity 4x
6
22 Mens Varsity 4x
8
23 Womens Novice 2x
5
24 Mens Novice 2x
8
25 Womens JV 1x
6
26 Mens JV 1x
12
27 Womens JV 4+
21
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
9
    Baldwin School Crew (A)
N. Schork/S. Douglas
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Connell/A. Zibinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
i. lillis/G. Feirson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Randall/A. Mackler
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin/S. Akellian
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Injeian/V. Czarnik
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. Burckhardt/K. Kochenour
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Holt/J. Yorko
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
Z. Friedberg/H. Perry-Zeik
 
30 Mens JV 2x
7
31 Womens JV 8+
18
32 Mens JV 8+
17
33 Womens JV 4x
13
34 Mens JV 4x
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change