Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 27, 2014
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
6
2 Mens Ltwt Varsity 2x
8
    Baltimore Rowing Club (A)
G. Warnock/M. Couwenhoven
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Koike-Leinen/C. Bartlett
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Taggart/F. McElwee
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Koenigsberg/J. Blake
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
A. Smith/J. Garcia
 
    Pine-Richland Crew (A)
J. Wieder/R. Saunders
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Kelly/T. Jenss
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
R. McNichol/A. Donlan
 
3 Womens Novice 8+
20
4 Mens Novice 8+
18
5 Womens Ltwt Varsity 4+
11
6 Mens Ltwt Varsity 4+
9
7 Womens Varsity 1x
4
8 Mens Varsity 1x
6
9 Womens Novice 4+
16
10 Mens Novice 4+
22
11 Womens Varsity 4+
17
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Williams/C. Haas/H. Swanson/M. Manyin/T. Fagan (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
N. Tang/K. Aemisegger/H. Mills/P. Frank/S. Williams (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Stasi/M. knecht/H. Schlitt/K. Wilkinson/L. Kommedal (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Balciunaite/S. Fuchs/R. Meyers/K. O'Neill/L. Baumholtz (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
K. Peng/L. Ochroch/G. McMullen/C. Boutselis/J. Rothman (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
E. Burns/M. Regan/S. Brodie/K. Malta/S. Farrell (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Endres/L. Costello/S. Marki/I. St. Onge/E. Oram (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Slicer/R. Clark/M. Cunningham/E. Sanzone/E. Earnest (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. Safko/M. Wimpfheimer/M. Artia/C. Lawlor/C. McCool (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
M. Fernandez/J. Baluyot/S. PANSO/E. Scerbo/L. Sciscione (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
N. Reynolds/G. Fife/K. Bezhani/H. Boroff/A. Ecker (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Reynolds/M. Bess/K. Kearney/K. Hill/N. Turkalo (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
K. Arango/J. Ene/E. Xhaferi/B. Pickering/D. Piedra (Cox)
 
    The Shipley School (A)
L. Semerjian/A. Semerjian/A. Neilson/E. Scornavacchi/A. Iqbal (Cox)
 
    Unionville High School (A)
A. Wertz/J. Beauchamp/T. Tayoun/C. Savant/L. Hedgepeth (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
K. Romano/C. Bush/A. Nordlof/h. sdao/E. St. John Sutton (Cox)
 
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
12
    Academy of Notre Dame Rowing Club (A)
K. Mannion/M. Biancaniello
 
    Baldwin School Crew (A)
A. Lemmon/E. Pressman
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Devlin/A. Ruggirello
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Horvat/J. Zettlemoyer
 
    Haddon Township High School (A)
M. Remetz/M. Catrambone
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/N. Vacas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Soper/R. Pierce
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
E. McClafferty/M. Soto Reyes
 
    Conestoga Crew Club (B)
R. Simonetti/S. Thomas
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Ginsberg/S. Pritzker
 
14 Mens Varsity 2x
15
15 Womens Novice 4x
10
    Baldwin School Crew (A)
S. Chen/R. Alidjani/E. Wasson/M. Bindra
 
    Conestoga Crew Club (A)
L. Alcorn/L. Brown/K. Hudson/S. Stephans
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Kurtz/S. Evans/E. Rapp/L. Naber
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth/O. Egbert/O. Herbstritt/K. Wittje
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
m. bose/n. lakhani/c. mcgovern/F. Fradianni
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
G. Sciarrotta/E. Lutz/M. Karoly/S. Djerassi
 
    The Shipley School (A)
S. Pilkington/J. Shannon/I. Micolucci/R. Clopine
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
C. Droogan/P. Katz/K. Hancock/C. Martone
 
    Baldwin School Crew (B)
C. Kiser/J. Greytok/O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    Springside Chestnut Hill Academy (B)
A. Miller/G. Torsella/R. Dhillon-Richardson/G. Tasman
 
16 Mens Novice 4x
10
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
9
19 Womens Ltwt Varsity 8+
3
20 Mens Ltwt Varsity 8+
5
21 Womens Varsity 4x
6
22 Mens Varsity 4x
8
    Conestoga Crew Club (A)
N. Carlson/N. Leibowitz/J. Novak/S. Pepin
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
E. Schoenberg/A. Straus/C. Seggev/S. Carr
 
    Haddon Township High School (A)
J. Egbert/R. Springer/D. Woods/N. Haney
 
    Navesink River Rowing (A)
E. Bovino/T. Gaffey/T. Johnston/A. Treubert
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Conover/D. Ely/W. Pacella/J. McDermott
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol/A. Donlan/D. Kelly/T. Jenss
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
N. Battaglia/D. Krute/J. Selesky/C. Ambrico
 
    The Shipley School (A)
C. Taylor/D. Ramsey/H. Rusk/C. Shamlian
 
23 Womens Novice 2x
5
24 Mens Novice 2x
8
    Baltimore Rowing Club (A)
R. Peacock/c. lee
 
    Conestoga Crew Club (A)
J. Corr/J. Neubig
 
    Friends Select School (A)
J. Mason/H. Horst-Martz
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
O. Altimany/D. Wentz
 
    Haddon Township High School (A)
C. Marsh/M. Kressel
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
t. lattanzio/A. Fowler
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
C. Rivera/E. Senkewicz
 
    The Shipley School (A)
D. Jordan/v. salamon
 
25 Womens JV 1x
6
26 Mens JV 1x
12
    Baltimore Rowing Club (A)
T. Maher
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Caplan
 
    Friends Select School (A)
A. Williams
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
N. Moeller
 
    Haddon Township High School (A)
J. Weber
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Mandviwalla
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Feldsott
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Saks
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Cunningham
 
    Pine-Richland Crew (A)
B. Hopkins
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Baim
 
27 Womens JV 4+
21
    Absegami High School (A)
L. Sawyer/K. Sidibe/N. Markert/B. Peabody/M. Murphy (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Brown/L. Bentley/C. Baldwin/I. Cianfarra (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
A. Albrecht/L. Bradbury/M. LaBelle/M. Grande/e. lambert (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
K. Nunes/B. Owen/S. Caplan/S. Felgoise/A. Savani (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
V. Fisher/M. D'Anella-Mercanti/E. Butler Basner/K. Donohue/E. Tranfalia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
R. Meyers/L. Castelbaum/S. Amadio/J. Glazer/L. Seward (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Holo/C. Engelmann/E. Kramer/L. Cross/S. Maltby (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
J. Trevisan/T. Wadsworth/R. Felsen-Parsons/E. Wolkenstein/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/M. Beane/K. Barry/G. Argo (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
F. Reynosa/A. Allison/G. Lentini/B. McGeown/L. Modica (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
K. Rocher/D. Deley/C. Falcone/M. Scullion/C. McGee (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Cranley/O. Smith/M. Burlington/M. Singh/F. Lionetti (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky/P. Vignone/C. Gackowski/B. Henry (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
C. Rosario/S. Farrell/E. Parsons/B. Davila/A. Ramdeholl (Cox)
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. McCormack/A. Smilow/A. Day/E. Crandall/S. Baird (Cox)
 
    The Shipley School (A)
Z. Helmers/G. Acchione/A. Leavy/K. Moore/A. Danoff (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. CASTANEDA/E. Wright/S. Rose/N. Itchon/V. Wu (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
K. Hines/H. Decker/A. Whitaker/B. O'Neill/K. McNally (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
I. Baldinger/r. oram/K. Abbott/E. Abbott/R. Kostak (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (B)
V. Patrignani/C. Oberst/A. Altman/T. Boczar/N. Ong (Cox)
 
    Row New York - Queens (B)
H. Paliya/N. Acosta/A. Siminiouk/N. Doyle/M. Cardoso (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
9
    Baldwin School Crew (A)
N. Schork/S. Douglas
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Connell/A. Zibinski
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
i. lillis/G. Feirson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Randall/A. Mackler
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Slavin/S. Akellian
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Injeian/V. Czarnik
 
    Springside Chestnut Hill Academy (A)
L. Burckhardt/K. Kochenour
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Holt/J. Yorko
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
Z. Friedberg/H. Perry-Zeik
 
30 Mens JV 2x
7
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Williams/B. Stinson
 
    Friends Select School (A)
D. BURDEN/J. Zhang
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
Z. Burkhart/H. Pruitt
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Walker/B. Saks
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Cunningham/K. Andersen
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Woolley/R. SULLIVAN
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
J. Gallagher/C. Ambrico
 
31 Womens JV 8+
18
32 Mens JV 8+
17
33 Womens JV 4x
13
34 Mens JV 4x
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change