50th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 18, 2014
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
51
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
48
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
36
6 10:06 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
55
7 10:27 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
8 10:46 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
54
9 11:07 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
55
10 11:34 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
43
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
33
12 12:08 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    College Boat Club
G. Myhr
 
    Lake Washington Rowing Club
E. Jacobs
 
    Western Reserve Rowing Association
W. Braun
 
    Cambridge Boat Club
D. DeBonis
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Delta Deas Rowing Club
S. Lawson
 
    Salisbury Boat Club
W. Porteous
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Don Rowing Club
J. O'Brien
 
    White Rock Boathouse, Inc.
T. Carr
 
    Maine Rowing Association
M. Skacel
 
    Riverside Boat Club
J. Alex
 
    Ratzeburger Ruderclub
C. Schanze
 
    Cambridge Boat Club
A. Aikens
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Shiplake College
H. Mackworth-Praed
 
    Union Boat Club
N. Petiet
 
    Don Rowing Club
I. Ensminger
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
C. Sanchez
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Union Boat Club
G. Corbellini
 
    Greenwich Crew
S. Im
 
    Argonaut Rowing Club
P. Macaulay
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
M. Brackman
 
    Portland Community Rowing Association
N. Flint
 
    University of Virginia Rowing Association
S. Gorman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Cannistraro
 
13 12:21 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
24
14 12:38 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
56
15 12:59 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
42
16 1:18 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
17 1:38 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
61
18 2:07 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:23 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
34
20 2:39 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
28
21 2:51 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
27
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
23
23 3:21 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
19
24 3:34 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
30
    Willem III Rowing Club
M. Versluis/M. Klem
 
    Composite: Horten RK, Czech Republic
O. Synek/O. Tufte
 
    Ruderverein Staw
B. Sieber/P. Sieber
 
    Cambridge Boat Club
A. Meyer/J. Konieczny
 
    Croatia Rowing Federation
V. Sinkovic/M. Sinkovic
 
    Roei-en Zeilvereniging de Amstel
T. Muda/V. Muda
 
    Danske Studenters Roklub
M. Rasmussen/S. Jensen
 
    Western University (UWO)
D. Harris/N. Harris
 
    New York Athletic Club
R. Ujazdowski/E. Limpitlaw
 
    The Catholic University of America
T. Campbell/R. Gillis
 
    Real Club Mediterraneo de Malaga
A. Huertas-Corcelles/S. Perez Moreno
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Unaffiliated (USA)
A. Randall/A. Verdegaal
 
    Seattle Rowing Center
A. Nichols/E. Skopin
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
S. Genise/Z. Petronic/
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah/C. Reich
 
    Columbia University
F. Aasaaren/O. Ingram
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/B. McEwan
 
    Potomac Boat Club
W. Cowles/S. Stitt
 
    Vassar College
C. Fisher/M. Marran
 
    Unaffiliated (USA)
F. Berkhout/J. Dietz
 
    Don Rowing Club
L. Thomas/D. Lebl/
 
    Community Rowing, Inc.
L. Wilhelm/D. Ringham
 
    Greenwich Crew
C. Adams/R. Montague
 
    Hofstra University Crew
S. Hartman/W. Trotter
 
    Potomac Boat Club
G. Ansolabehere/C. Massey
 
    Union Boat Club
C. Storm/B. Mannino/
 
    Bay Area Rowing Club of Houston
D. Alviar/T. Poole
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
P. Garberson/J. Hoepp
 
    Union Boat Club
H. Palmer/E. Hovey
 
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
25
    Riverside Boat Club
M. Page/S. Schwegman
 
    R.V. Oude Tonge
E. Hogerwerf/I. Janssen
 
    VST Proteus-Eretes
M. Lobnig/C. Achterberg
 
    Composite: Skoll, Triton
D. van der Pauw/M. Verburgh
 
    Composite: VK Slavia Praha, RTW Bydgostia
D. Vistartaite/M. Knapkova
 
    Composite: Old Collegians, NTC
S. Puspure/C. Zeeman
 
    Syracuse University
A. Ludovici/C. Habjan
 
    Riverside Boat Club
E. England/M. McAuliffe/
 
    R.V. Orca Njord
N. Beukers/C. Belderbos
 
    Danske Studenters Roklub
J. Rasmussen/A. Thomsen
 
    Unaffiliated (USA)
T. Ritzel/S. Hendershot
 
    Hanlan Boat Club
K. Sauks/J. Halko
 
    Unaffiliated (USA)
K. McGillis/K. Bourque
 
    Dallas Rowing Club
E. McCombs/J. Imfeld
 
    Humboldt Bay Rowing Association
D. Ferguson/A. Morettini
 
    Composite: RV Breda, Aalesunds RK
K. Steenman/T. Gjoertz
 
    Unaffiliated (USA)
R. Bastoni/K. Coyle
 
    Raleigh Rowing Center
A. Zimmerman/C. Urbanczyk
 
    Unaffiliated (USA)
S. Sellers/a. seifert/
 
    Riverside Boat Club
L. Archer/T. Macon/
 
    All American Rowing Camp, LLC
N. Juul-Hindsgaul/T. Wilson
 
    Burnaby Lake Rowing Club
L. Hancock/R. Baxter/
 
    Composite: Craftsbury, Riverside
H. Daniell/E. Dreissigacker
 
    Rochester Institute of Technology
C. Coates/P. Hurd
 
    Riverside Boat Club
S. Axson/C. Zwiacher
 
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
28 4:30 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
28
    Horten Roklubb
k. Borch
 
    Fana Roklubb
N. Hoff
 
    West End Rowing Club
M. Drysdale
 
    A.S.R. Nereus
J. Klaassen
 
    Cambridge Boat Club
A. Campbell
 
    Victoria City Rowing Club
J. Bahain
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Craftsbury Sculling Center
B. Dann
 
    Western University (UWO)
A. Rabalski/
 
    Hanlan Boat Club
A. Soutter
 
    Case Western Reserve University Crew Team
P. DelBarba
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Biddle
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen/
 
    Craftsbury Sculling Center
S. Whelpley
 
    Kingston Rowing Club
N. Pratt
 
    Fredericton Rowing Club
A. Bliss
 
    St. Catharines Rowing Club
M. Malowany
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Frid
 
    California Rowing Club
H. Struzyna/
 
    Vesper Boat Club
J. Kirkegaard
 
    Potomac Boat Club
L. Futterman/
 
    Vesper Boat Club
N. Goode/
 
    Potomac Boat Club
J. Harper
 
    Benin Rowing Federation
P. Hinkati/
 
    Harvard University Boat Club
P. Lapage
 
    OKC Riversport
V. Lepeltier
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Winstead
 
29 4:39 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
21
    California Rowing Club
K. Bertko
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    OKC Riversport
D. Karz
 
    Melbourne University Boat Club
K. Crow
 
    Seattle Rowing Center
L. Meyer
 
    California Rowing Club
K. Hedstrom/
 
    USRowing Training Center - Oklahoma
M. Sechser
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sonshine
 
    Vesper Boat Club
N. Ritchie
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fellows
 
    Vesper Boat Club
M. Jones
 
    Oklahoma City University
L. Mathews
 
    GMS Rowing Center
Z. Fleischmann
 
    University of Massachusetts Crew
M. Kopp/
 
    Riverside Boat Club
M. Hamrick
 
    Riverside Boat Club
L. Keane
 
    Riverside Boat Club
S. Olenich
 
    Burnaby Lake Rowing Club
J. Schuurman
 
    Vesper Boat Club
M. Maginnis
 
    Unaffiliated (USA)
R. Soja
 
    Vesper Boat Club
K. McFetridge
 
DCPC2x 4:50 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
39
DCMX2x 5:10 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
Sunday, October 19, 2014
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
5
31 8:08 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
6
32a 8:27 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
35
32b 8:27 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
21
33b 8:50 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 9:13 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 9:45 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:08 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:37 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
22
37 10:46 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
24
38 11:02 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
42
39 11:17 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
33
40 11:32 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
25
    Craftsbury Sculling Center
H. McAdam
 
    Riverside Boat Club
J. Georgeson
 
    Malta Boat Club
C. Ethridge
 
    Ottawa Rowing Club
M. Fournier
 
    Craftsbury Sculling Center
P. Grisdela
 
    Queen's University
M. Christie
 
    Malta Boat Club
S. Madden
 
    Riverside Boat Club
A. Neils
 
    Malta Boat Club
D. Smith
 
    Ottawa Rowing Club
J. king
 
    Old Edwardians Boat Club
B. Turvey
 
    KUWAIT ROWING FEDERATION
M. Al-Suwaidan
 
    Potomac Boat Club
C. Klein
 
    Seattle Rowing Center
A. Twist/
 
    South Niagara Rowing Club
J. Giesbrecht
 
    Ottawa Rowing Club
A. Kunkel
 
    Unaffiliated (USA)
M. O'Leary
 
    Southern California Scullers Club
W. Young
 
    Hanlan Boat Club
S. Khanbeigi
 
    Vesper Boat Club
M. Marks
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
S. Boyer/
 
    Malta Boat Club
J. Black
 
    Malta Boat Club
J. Purman
 
    Riverside Boat Club
P. Schmidt
 
    Westminster School Boat Club
C. Kerr
 
41 11:41 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro/
 
    Riverside Boat Club
L. Ayers
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince
 
    Riverside Boat Club
A. Knight
 
    Unaffiliated (USA)
K. Hoff
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Vesper Boat Club
B. Crawford
 
    Unaffiliated (USA)
C. Vernazza
 
    Occoquan Boat Club
L. Habel
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Riverside Boat Club
E. Roberts
 
    Southern California Scullers Club
R. Stortvedt
 
    Ottawa Rowing Club
A. Currie
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
L. Hutchinson
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    Pocock Rowing Center
L. Krawczyk
 
    Unaffiliated (USA)
M. Whitehouse
 
    Amoskeag Rowing Club
S. Alwan
 
    San Diego Rowing Club
J. Hyne/
 
    Craftsbury Sculling Center
S. Keller
 
    Union Boat Club
S. Roche
 
    GMS Rowing Center
S. Giancola
 
42 11:54 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 12:31 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
43 12:48 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:20 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
45 1:28 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 1:43 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
17
47 1:51 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
17
48 2:03 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
36
    USRowing (A)
G. Ochal/C. Cole/S. Weil/G. James/M. Miller/A. Karwoski/M. Gennaro/R. Munn/Z. Vlahos (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
C. Risbey/J. Medway/J. Croxford/M. Meyer-Bosse/R. Jarvis/J. Johnston/A. Janes/R. Glover/J. Smith (Cox)
 
    French Rowing (A)
B. Lang/J. Despres/J. Macquet/g. Chardin/M. Androdias/C. Berrest/B. Brunet/S. Lente/B. Manceau (Cox)
 
    Taurus Boat Club (A)
J. Dunkley-Smith/O. Siegelaar/H. Bond/R. Schmidt/C. McCabe/H. Rummel/F. Fossi/J. Barsoe/J. Carlson (Cox)
 
    Craftsbury Sculling Center (A)
V. Sinkovic/M. Sinkovic/M. Drysdale/O. Tufte/O. Synek/R. Braas/J. Bahain/J. Graves/P. Wiersum (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
V. Muda/T. Muda/J. Konieczny/A. Meyer/K. Brun/B. Sieber/A. Strandli/P. Sieber/K. Apfelbaum (Cox)
 
    real circulo labradores sevilla (A)
A. Guzman/M. Garcia/J. Garcia/M. Sardelli/N. Guzman/I. Montes/J. Lara/P. Rojas/J. Castineira (Cox)
 
    USRowing (B)
J. Cornelius/S. Dommer/A. Hack/S. Kasprzyk/R. James/D. Eick/d. banks/I. Silveira/S. Ojserkis (Cox)
 
    Northeastern University (A)
 
    Brown University Men's Crew (A)
A. Weiss/A. Reavill/T. Meeks/W. Tennis/B. Reavill/W. Mills/P. Woolley/H. Leeming/J. Franckh (Cox)
 
    University of California-Berkeley (A)
J. Murphy/N. Van Sprang/A. Wright/N. Wegrzycki-Szymczyk/J. Vanderstoep/M. MacKovic/S. Tuck/M. Hellen/J. Venonsky (Cox)
 
    University of Washington (A)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
 
    California Rowing Club (A)
C. Reiser/C. Crowe/D. Johnson/K. Johnson/D. Raphael/S. Hall/P. Marcy/J. Horwath/M. McElhenney (Cox)/
 
    Princeton University (A)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
L. Aleksandravicius/M. Hamp/D. Cawdery/T. Tracey/C. Lent/E. Scully/P. Lutter/H. McDonald/B. Karpf (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
F. McQuillan-Tolan/P. Maginnis/O. Salonna/L. Miladinovic/M. Copp/A. Dillon/T. Weaver/M. Kapp/L. Harvey (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (B)
V. RAGOUSSIS/K. Edwards/J. Aftring/S. Haas/A. Marinkovski/K. Mabry/G. Dierks/J. Carter/C. Skehan (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
D. Alizadeh/J. Simon/H. Holroyd/Z. Bandes/P. St. Michael/M. Wagener/R. Wallace/J. Hennessy/L. Lombardi (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
C. Slater/J. Kelley/S. Hardy/W. Locke/P. Bates/S. Vedrinelle/L. Hanbury-Brown/A. Uruchurtu/J. Izhakoff (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (B)
A. Meade/M. Lowndes/L. Casey/J. Mallen/A. Rajesh/D. Lazris/M. Douglas/D. Delaney/N. McKenzie (Cox)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
M. Kinne/O. Ryan/N. Cunningham/T. Kiernan/S. Maeder/S. Furey/A. Kenealy/R. Newsome-White/G. Zales (Cox)
 
    Fenerbahçe Spor Kulübü (A)
S. Gursoy/O. Girisken/O. Kazakli/F. Rafail/T. Sahinoglu/E. Aslan/G. Guven/E. Deveci/S. Sumer (Cox)
 
    Berliner Ruder-Club (A)
M. Korge/W. Lange/K. Schulze/P. Leineweber/J. Schützeberg/A. Braun/F. De Oliveira/H. Kaltenborn/H. Cook (Cox)/
 
    Krns Oostende (A)
K. Dekeyser/H. De Reu/B. DuBois/B. Hoste/G. Debrock/M. Serlez/K. D'hont/A. DuBois/S. Rinozzi (Cox)/
 
    Nicolaus Copernicus University Team (A)
D. Jureczyk/R. Krymski/K. Leszczynski/M. Zietarski/R. Fuchs/S. Kuczkowski/L. Makowski/L. Pawlowski/D. Trojanowski (Cox)/
 
    Brown University Alumni (A)
S. Grogan/C. Keogh/V. Chupryna/B. Willis/Q. Richardson/G. Getsinger/C. Pollak/A. Mantegani/W. Quirk (Cox)
 
    Brock University (A)
D. de groot/M. Finley/L. Brodeur/M. Wortley/W. Bryden/P. Branch/Z. Lewis/B. D'Orazio/E. Cabaluna (Cox)/
 
    Cornell University (A)
J. Cooper/N. Ridenour/M. Colella/C. Hamilton/G. Davis/N. Benning/S. Markham/I. Boor/V. Prasad (Cox)
 
    Drexel University (A)
 
    Eyre Club (A)
N. Mahon/J. Redman/P. Armitage/N. Russell/A. Mercer/A. Bowling/S. Challen/W. Thompson/K. Evans (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Ryan/D. Curtis/J. Zagroba/C. Corwen/K. Kandelaki/D. Wilson/J. Brummer/V. Celaj/M. Twomey (Cox)
 
    Georgetown University (A)
M. Davidson/H. Pascal/P. Miller/R. Danziger/J. Carroll/C. Cacace/A. Ouweleen/N. Makkad/B. Biszko (Cox)/
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (B)
 
    College of the Holy Cross (A)
V. LaMonte/J. Bachmann/S. Poryanda/T. Watts/A. McNamara/T. Doherty/J. Burke/R. Tierney/J. Kearney (Cox)
 
49 2:18 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
34
DCMX4x 2:33 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
34
50 2:52 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
44
51 3:08 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
30
52 3:22 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
22
53 3:31 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
13
54 3:44 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 3:51 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change