50th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 18, 2014
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
51
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
48
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
36
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    Minneapolis Rowing Club
L. Randazzo
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Cipollone
 
    Cambridge Boat Club
E. Kennelly
 
    Delta Deas Rowing Club
T. Gambrel
 
    Vesper Boat Club
E. Normoyle
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
    Burnaby Lake Rowing Club
L. McCulloch/
 
    Washington Rowing School
T. Walters
 
    Unaffiliated (USA)
E. Hohmann
 
    Baltimore Rowing Club
E. Erbelding
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nash
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Narragansett Boat Club
R. Gross
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti/
 
    Narragansett Boat Club
K. Wharton
 
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
C. Lubarsky
 
    New Haven Rowing Club
J. Brown
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Tarrant
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
M. Barkwell/
 
    Union Boat Club
P. Chang
 
    Unaffiliated (USA)
M. Susienka
 
    South End Rowing Club
D. Davis
 
    Calm Waters Rowing
c. hollings
 
    Cambridge Boat Club
k. kirk
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Krahulec
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Huber
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
6 10:06 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
55
7 10:27 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
8 10:46 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
54
9 11:07 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
55
10 11:34 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
43
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bannister/J. Bowen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/S. Bub
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit/J. Stock
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Composite: Marin, Greenwich Crew
R. Slocum/R. Lyon
 
    Cambridge Boat Club
M. Gefter/B. Erkelens
 
    Club España
J. Caraballo/J. Lopez
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    Fairmount Rowing Association
P. Simone/T. McLaughlan/
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport
M. Malone/J. Sanders
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/M. Findeis
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Unaffiliated (USA)
S. Meuser/F. Loucks
 
    Belmont Hill School
P. Kermond/S. Whitney
 
    Union Boat Club
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen/C. Gross
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Union Boat Club
C. Wemyss/S. Glick/
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association
M. Kostrzewski/R. Fries
 
    Unaffiliated (USA)
m. fagan/k. mcgrath
 
    Unaffiliated (USA)
T. Perry/J. Cheesebro
 
    Fairmount Rowing Association
D. Robinson/C. Crawford
 
    Navesink River Rowing
J. Crilly/c. blessing
 
    Composite: Cambridge, BHRA
T. Van Dusen/D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
r. williams/T. Dexel
 
    Narragansett Boat Club
C. Bardt/M. Berkson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen/M. Van Der Heide
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope/D. Wassall
 
    Cambridge Boat Club
E. Smith/P. de la Porte
 
    Melbourne University Boat Club
G. Rees/I. Luxford
 
    Burnstown Rowing Club
M. Robson/B. Stevens
 
    Composite: Baltimore, Washington Rowing School
c. Arnold/M. Chin
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/K. Courtney
 
    Composite: New York AC, Unaff. (USA)
D. Brisson/J. Brisson
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Faber/J. Kershaw
 
    Riverside Boat Club
J. Hanley/W. Melcher
 
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
33
    Cambridge Boat Club
C. Sands-Bohrer/L. Muri/
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
C. Reynolds/T. Glover
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Don Rowing, Ridley Graduate
N. Storrs/L. Dundas
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Community Rowing, Inc.
D. Grinnell/R. Hasenfeld
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Wilson/P. Glover
 
    Avalon Rowing Club
N. Crome/C. Miller
 
    Unaffiliated (USA)
V. Gilder/A. Martin
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
A. Sisung/L. Alphonse
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dorna/L. Meyer
 
    Greenwich Crew
D. Herman/S. Yung/
 
    Community Rowing, Inc.
C. Smithy/L. Salmonsen
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Union Boat Club
V. Holliday/T. Sylvester
 
    Nereid Boat Club, Inc.
G. Becz/S. Helou
 
    Cambridge Boat Club
J. Barker/M. Farrell
 
    Composite: Merrimac, Unaff. (USA)
G. LaFreniere/M. Beckett
 
    Greenwich Crew
L. Moffitt/A. Roosendahl
 
    West Lake Sculling Club
L. Moriarty/K. Ballway
 
    Cambridge Boat Club
L. Adams/M. Conron
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
H. Kerner/C. Coffman
 
    Composite: Cambridge, Narragansett
S. Klein/A. Abbot
 
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/D. Orlando
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Bantam, Riverside
M. Brundage/L. Graves
 
    Mosman Rowing Club
M. Small/A. Taylor
 
    Cambridge Boat Club
B. Harling/L. Pierce
 
    Composite: Maple Bay, St. Michaels
R. Rutledge/D. Morris
 
    Colorado Rowing
J. Quilling/C. Graubard
 
12 12:08 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    College Boat Club
G. Myhr
 
    Lake Washington Rowing Club
E. Jacobs
 
    Western Reserve Rowing Association
W. Braun
 
    Cambridge Boat Club
D. DeBonis
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Delta Deas Rowing Club
S. Lawson
 
    Salisbury Boat Club
W. Porteous
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Don Rowing Club
J. O'Brien
 
    White Rock Boathouse, Inc.
T. Carr
 
    Maine Rowing Association
M. Skacel
 
    Riverside Boat Club
J. Alex
 
    Ratzeburger Ruderclub
C. Schanze
 
    Cambridge Boat Club
A. Aikens
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Shiplake College
H. Mackworth-Praed
 
    Union Boat Club
N. Petiet
 
    Don Rowing Club
I. Ensminger
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
C. Sanchez
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Union Boat Club
G. Corbellini
 
    Greenwich Crew
S. Im
 
    Argonaut Rowing Club
P. Macaulay
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
M. Brackman
 
    Portland Community Rowing Association
N. Flint
 
    University of Virginia Rowing Association
S. Gorman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Cannistraro
 
13 12:21 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
24
14 12:38 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
56
15 12:59 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
42
16 1:18 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
17 1:38 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
61
18 2:07 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:23 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
34
20 2:39 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
28
    Marin Rowing Association (A)
R. Wagner/R. Salma/K. Clemmer/A. Dunne/B. Levy (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/J. Marcon/D. McEachern/H. Hunsberger (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
S. Gorvy/C. Le Neve Foster/A. Landon-Green/R. Smith/L. Bayne (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
P. Colvin/A. Roberts/S. Nara/J. Conlu/K. Ruppar (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
A. Cherwenka/J. Scannell/M. Carmichael/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
N. Gokemeijer/B. Levendowski/A. Peers/R. Schleck/S. Hurley (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
K. Shalabi/B. Stewart/A. Rubbo/K. Murphy/G. Schoch (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/T. Needham/J. Hughes/M. Strom (Cox)/
 
    East Bay Rowing Club (A)
K. Croley/M. Hammarstedt/G. Gazda/C. Groves/G. Gozinsky (Cox)/
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/A. Rabus/K. Kriese/C. Barkey/R. Freedman (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/b. walk/C. Shepherd/R. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    Old Collegians Boat Club (A)
P. Vliet/C. Callaghan/M. murphy/J. Allen/D. Spoor (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/E. Krengel/T. Hornick/J. Arvidsson/B. Blake (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Keim/C. Sweeney/D. Croghan/M. Heslep/R. Rubin (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
J. Keeler/N. Cram/C. Thomas/J. Beasley/O. Amarasingham (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
R. Leet/E. Brand/P. Ramsey/M. Hess/J. Klein (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
D. Sill/J. Hay/R. Beaver/R. Ward/E. Radford (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
A. Kallfelz/T. Kennett/P. Edwards/J. Goddard/A. Cardi (Cox)
 
    Central Connecticut Rowing (A)
J. Rugh/J. Sheil/E. Truntz/F. jackson/J. Curneal (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/N. Davies/C. Jungbluth/J. Goodman/L. Schumer (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
T. Leslie/J. Wolfe/M. Heyn/K. Fujii/S. Mickelberry (Cox)/
 
    Row New York (A)
M. Kohlhaas/S. Billinge/R. Jones/C. Fithian/C. Hicks (Cox)
 
    Fenerbahçe Spor Kulübü (A)
A. Sen/L. Avat/T. Kadioglu/I. Akgul/I. Harding (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/K. Hoffman/A. Lim/P. Farrell/S. Cardillo (Cox)
 
    West Australian Rowing Club (A)
B. Hutton/P. Klemm/P. Panizza/D. Salisbury/M. Victora (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Gray/S. Cooper/A. Haight/B. Smith/J. Byrd (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Nelson/M. Rishel/B. Garrett/S. Valenti/M. Sherry (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/T. Geffs/P. Pugliese/P. Bogin/L. Gilet (Cox)/
 
21 2:51 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
27
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Tudor/V. Leinfelder/C. Purcell/K. Liffmann/A. Reilly (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
K. McKown/T. Miller/T. Wahl/L. Player/Y. Mito (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Rafter/S. Foster/K. Lyons/B. Deely/T. Fraites (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Frederick/K. Samsel/Z. Brookes/S. Fischer/J. Whiting (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
A. Ettel/S. Traver/M. Ferguson/K. Pratt/S. Ortiz-Jones (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Y. Marts/E. McKenna/G. Sage/S. Walker/K. Potts (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. Rodriguez/K. DeLuca/M. Slabbert/E. Brown (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Miller/J. Greenstein/E. Tremblay/A. Kunau/L. Schlichting (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
L. Blanchard/C. Augst/S. Schnaitter/L. Condro/E. Tichy (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/l. rubini/J. Rubini/B. Simonen/M. Mehta (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/K. Judd/M. Nemshak/R. Schultz-Purves/K. Peretick (Cox)/
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/J. Hines/E. Lawrence/K. Flickinger/A. Nathan (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
N. Cronkhite/M. Bezmalinovic/T. King/A. Kelly/R. Reynon (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
B. Beretich/C. Lal/T. Stocker/S. Dagher/M. Bernardo (Cox)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
E. Shanower/M. Lombardi/S. Beamer/C. Edmonston/A. Goel (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Barry/E. East/L. Erickson/J. Reeve/J. Petrelli (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (B)
M. St. Cyr/D. Zulick/A. Mehr/K. Acciari/S. O'Connor (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Fondriest/L. Mellon/S. Jacoby/C. Block/M. Stratmoen (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Dvorak/M. Neuman/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club (A)
J. Bellantoni/I. Brown/T. Taylor/A. Greeley/M. Setchko-Reimmer (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Oliver/M. Stoutenburg/C. Morrison/K. Newman/D. Lloyd (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
N. Biery/L. De Leuw/M. Coffren-Barton/D. Crisler/K. Durm (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
A. Carson/L. Haney/K. Fischer/C. Southall/H. Couture (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer/M. Robinson/D. Lafferty/S. Radia/F. Thrash (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ball/J. Malloy/S. Rowan/S. Rooney/D. Howat (Cox)/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Bernier/T. Wright Mauer/S. Herman/M. King/L. Smith (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
M. Repa/K. Moore/M. Savino/V. Shepherd/K. de Klerk (Cox)
 
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
23
23 3:21 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
19
24 3:34 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
30
    Willem III Rowing Club
M. Versluis/M. Klem
 
    Composite: Horten RK, Czech Republic
O. Synek/O. Tufte
 
    Ruderverein Staw
B. Sieber/P. Sieber
 
    Cambridge Boat Club
A. Meyer/J. Konieczny
 
    Croatia Rowing Federation
V. Sinkovic/M. Sinkovic
 
    Roei-en Zeilvereniging de Amstel
T. Muda/V. Muda
 
    Danske Studenters Roklub
M. Rasmussen/S. Jensen
 
    Western University (UWO)
D. Harris/N. Harris
 
    New York Athletic Club
R. Ujazdowski/E. Limpitlaw
 
    The Catholic University of America
T. Campbell/R. Gillis
 
    Real Club Mediterraneo de Malaga
A. Huertas-Corcelles/S. Perez Moreno
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Unaffiliated (USA)
A. Randall/A. Verdegaal
 
    Seattle Rowing Center
A. Nichols/E. Skopin
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
S. Genise/Z. Petronic/
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah/C. Reich
 
    Columbia University
F. Aasaaren/O. Ingram
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/B. McEwan
 
    Potomac Boat Club
W. Cowles/S. Stitt
 
    Vassar College
C. Fisher/M. Marran
 
    Unaffiliated (USA)
F. Berkhout/J. Dietz
 
    Don Rowing Club
L. Thomas/D. Lebl/
 
    Community Rowing, Inc.
L. Wilhelm/D. Ringham
 
    Greenwich Crew
C. Adams/R. Montague
 
    Hofstra University Crew
S. Hartman/W. Trotter
 
    Potomac Boat Club
G. Ansolabehere/C. Massey
 
    Union Boat Club
C. Storm/B. Mannino/
 
    Bay Area Rowing Club of Houston
D. Alviar/T. Poole
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
P. Garberson/J. Hoepp
 
    Union Boat Club
H. Palmer/E. Hovey
 
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
25
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
28 4:30 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
28
29 4:39 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
21
DCPC2x 4:50 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
39
    Castle Semple Rowing Club (A)
A. Holmes/M. Holmes
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Marks/M. Marks
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
c. Ippolito/N. Ippolito/
 
    Composite: Riverfront Recapture, CRI (A)
S. Pape/B. Pape
 
    Cambridge Boat Club (B)
Z. Sudduth/S. Remmler
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kieffer/H. Kieffer/
 
    Cambridge Boat Club (E)
R. Murphy/R. murphy
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
b. brooks/a. brooks
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/K. Phillips
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Campbell, Sr/C. Campbell/
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Connecticut Boat Club (A)
P. Sweitzer/J. Sweitzer
 
    Riverside Boat Club (B)
N. Osborn/L. Osborn
 
    Greenwich Crew (A)
C. Bass/K. Erickson
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
A. Morss/S. Morss
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/I. Yeager
 
    Unaffiliated (USA) (C)
R. Mills/w. mills
 
    Marin Rowing Association (A)
P. Bennett/P. Bennett
 
    Union Boat Club (A)
R. Wettach/R. Wettach
 
    Space Coast Crew (A)
J. Baney/R. Baney
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. crawford/B. Crawford
 
    Peterborough Rowing Club (A)
C. Maltman/C. Maltman/
 
    Composite: Sydney University, Leichhardt (A)
J. Medway/R. Medway
 
    Molesey Boat Club (A)
J. Searle/J. Searle
 
    Cambridge Boat Club (C)
M. Pierce/J. Pierce
 
    Friends of WPI Rowing (A)
N. Guida/P. Guida
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Salyards/M. Salyards
 
    Composite: Lake Washington, Cambridge (A)
J. Peschel/D. Peschel
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. Lippold/D. Lippold
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. Breen/A. Breen
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Saltonstall/A. Saltonstall
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Anderson/B. Anderson
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. McGill/J. McGill
 
    Riverside Boat Club (B)
T. Sternberg/J. Sternberg
 
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Perry/S. Perry
 
    Composite: Cambridge, Winsor (F)
J. Hintlian/K. Hintlian
 
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Chavez/A. Chavez
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
DCMX2x 5:10 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. Retelny/F. Viacava
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Geyh/H. Hutton
 
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Collins/M. Collins
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Zezza/c. zezza
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
G. DeAngelis/C. Collins
 
    Revolution Rowing (A)
L. Pickens/J. Pickens
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
t. Opferman/M. Willmott
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Dennis/J. Rivero
 
    Bermuda Rowing Association (A)
L. Hedstrom/M. Swain
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Pierce/J. Randle
 
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Suzzarini/D. DeWinter
 
    Upper Merion Boat Club (A)
C. Goodnow/M. May
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
S. Legler/M. Brown
 
    Composite: WARC, Fremantle (A)
J. Dick/P. Klemm
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
H. Green/S. Platt
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Wood/C. Wood
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Jordan/C. Nicklas/
 
    Occoquan Boat Club (A)
R. Quinn/T. Riddle
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. Anderson/W. Lutat
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
S. Steinberg/D. Kersten
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Helou/D. Wolf
 
    Occoquan Boat Club (B)
S. Wangsgard/P. Hoyle
 
    Composite: Three Rivers, De Maas (A)
F. Verhulst/E. Szigethy
 
    Willamette Rowing Club (A)
N. Mynhier/D. Wilmes
 
    Wyandotte Boat Club (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
E. Pfeiffer/M. Weiler
 
    Austin Rowing Club (B)
J. Hamilton/T. Hamilton/
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
 
    River City Women's Rowing Club (A)
S. Sheridan/P. Hastie
 
    Unaffiliated (USA) (C)
H. Wyss/J. Archibald
 
    Upper Merion Boat Club (A)
M. Zisling/S. Aller
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Small/N. Lee
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
G. Joseph/A. Sullivan
 
    Composite: Undine, Unaff. (USA) (B)
K. Palmer/D. Lincoln
 
Sunday, October 19, 2014
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
5
31 8:08 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
6
32a 8:27 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
35
32b 8:27 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
21
33b 8:50 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 9:13 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 9:45 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
    Lucky Charms (A)
A. Boucher/M. Zezza/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (53)
    Long Beach Rowing Association (A)
W. O'Brien/H. Frykman/m. perrot/S. Kline
0.0 (50)
    Composite: Palo Alto, S.A.C., Mile High (A)
G. Malacrida/J. Snyder/S. Hooten/J. Pendleton
0.0 (58)
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/K. Johnson/H. Lazaridis/C. Truman
0.0 (46)
    College Club Seattle (A)
J. Irwin/D. Parker/M. Bertocchini/S. Poliachik
0.0 (48)
    Composite: Upper Valley Rowing, Orleans (B)
R. Carroll/R. Gross/A. Bracken/E. Dade
0.0 (52)
    Composite: Narragansett, East Bay (B)
K. Wharton/A. Mittelberger/A. Mudge/K. Rand
0.0 (39)
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer/M. Robinson/k. tumarinson/F. Thrash
0.0 (34)
    Beaver Creek Sculling (A)
L. Pitts/F. Lauritano/L. Cason/E. Barnett
0.0 (26)
    Cambridge Boat Club (D)
A. Thies/J. Sacheck/M. Scannell/B. Grant
0.0 (43)
    Long Beach Rowing Association (B)
J. Gresham/A. Arriola/P. Chen/M. Gough
0.0 (34)
    Greenwich Crew (B)
M. Himes/N. Johnson/S. Yung/D. Herman
0.0 (52)
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/K. Wilson/N. Lee/R. Berman
0.0 (47)
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Riverside (A)
M. Conway/L. Osborn/S. Minc/F. Tuite
0.0 (45)
    Greenwich Crew (A)
M. Rodriguez/K. DeLuca/M. Slabbert/K. Erickson/
0.0 (46)
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker/L. Guida/K. Duffy
0.0 (54)
    Composite: Dolphin, South End, Unaff. (USA) (A)
D. Davis/K. Amdur/R. Perry/C. Feeney
0.0 (50)
    Composite: Jacksonville, Gainesville Area Rowing, Treasure Coast (A)
J. Figueroa/S. Falkner/S. Legler/M. Weiler
0.0 (35)
    Alexandria Community Rowing Masters (D)
D. Casey/M. Berry/S. Roy/B. Mead/
0.0 (66)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Barker/M. Farrell/H. Fremont/S. Karcz
0.0 (54)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Liffmann/L. Kammert/A. Mikkola/E. Brennan
0.0 (52)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
c. hollings/C. Fuchs/p. johnston/K. Elfstrom
0.0 (51)
    Smith Pioneer Rowing (A)
K. Seston/A. Coppock/K. Latta-Landefeld/K. Klinger
0.0 (35)
    Composite: Union, Baltimore (A)
P. Merkle/E. Erbelding/H. Hutton/S. Donahue
0.0 (58)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
S. van der Meulen/B. Lyons/C. McAliley/D. Matthews
0.0 (51)
    Greenwich Crew (B)
M. Arone/S. Anderson/M. Albrektsen/D. Williams/
0.0 (45)
    Composite: Rivanna, Rowing Club Port-Marly (A)
H. Kerner/A. Ponsonnet/A. Cann/C. Coffman
0.0 (58)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/L. Gillespie/L. Leatherwood/C. Boghosian/
0.0 (50)
    Composite: Cambridge, Old Glory (C)
C. Collins/b. Stefan/A. Shaw Thornton/E. Minzner
0.0 (47)
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Cobb/L. Lewis/G. Hopen/s. viegas
0.0 (57)
35 10:08 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:37 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
22
37 10:46 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
24
38 11:02 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
42
39 11:17 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
33
    Cambridge Boat Club (A)
H. Knight/G. Guttormsen
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Renly/M. Kelly
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan/A. Salazar
 
    Skyline Crew (A)
M. Hampton/S. Klein
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/c. sharis/
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Phaneuf/J. McInerney
 
    Ratzeburger Ruderclub (A)
A. Schanze/A. Schanze
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Kukiela/H. Smith
 
    Ridley College (A)
A. Van Roon/C. Cameron
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Delleman/G. Gray
 
    Cooper Training Center (A)
J. Soper/R. Pierce
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Hazen/K. Finnerty
 
    Dallas Rowing Club (A)
A. Cantu/A. Bandarpalle
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Kelley/E. Rigney
 
    Port Rowing (A)
M. Alstodt/j. sims
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
V. Schaefer/L. Murawski
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
C. Diaz/E. WALBY/
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Zettlemoyer/N. Tang
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Nelson/L. Tasker
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Kallfelz/B. Kennedy/
 
    Atomic Rowing (A)
K. Cady/S. Rogers
 
    Emma Willard School (A)
S. Weilbaker/F. Casey
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
L. Mattle/M. Kosanke
 
    Alexandria Community Rowing (A)
E. Solms/P. Solms
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Catalano/T. Alix
 
    Tabor Academy (A)
I. Rodgers/K. Price/
 
    Ottawa Rowing Club (A)
L. Munro/H. Watt
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Kulesz/L. Bell
 
    Greenwich Crew (A)
A. Lehman/V. Rojo
 
    RowAmerica Rye (A)
F. Aronson/C. Cornacchia
 
    Fort Collins Rowing Association (A)
A. Bormann/S. Sutton
 
    Berkeley Preparatory School (A)
J. Weber/H. Messer
 
    Egg Harbor Township High School (A)
A. Bossi/J. Hendricks
 
40 11:32 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
25
41 11:41 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 11:54 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Holy Names Academy (A)
M. Blue/K. Gillingham/L. English/M. Del Pozzi/L. Ely (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Van Der Weide/K. Hetico/E. Pietz/M. Knipp/I. Vargas (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Murphy/A. Smith/O. Richards/E. Price/M. Laniewski (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Feldman/K. Boyle/K. Marchak/M. Felix/E. Cruz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/S. Roe/M. Orzeske/L. Stewart (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Harned/B. Murphy/C. Plunkett/M. Macey/L. Pillari (Cox)
 
    The Winsor School (A)
I. Bastian/E. Roe/G. De Vito/B. Lichauco/H. Fischman (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Massihpour/S. Milby/C. Dragonetti/H. Kruger/L. Liu (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Manyin/H. Decker/M. Dawson/K. Thomas/K. McNally (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
A. Erickson/M. Plekes/V. Kacsits/S. Doletzky (Cox)/
 
    Newton Country Day School (A)
K. Saraceno/C. Diggins/D. Mazzio-Manson/C. Durbin/L. Durbin (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Carlander/P. Ayres/S. Coleman/M. Rao/A. Odell (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
M. Palazzo/M. Kehoe/B. Hermann/L. Squitieri/A. Wilpon (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
C. Grundig/C. Langston/M. Sun/C. Audsley/Z. Bhargava (Cox)/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Nugent/G. Ott/A. Goldsher/R. Foote/K. Erdos (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Binney/C. Greenlaw/W. Trodden/L. Checkovich/D. Kahan (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
G. Michael/E. Marshall/B. Geyer/J. Voltmann/G. Workman (Cox)/
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
A. Bawoll/R. cunningham/E. Lopez/A. KORABIK/C. Hurley (Cox)
 
    Squamscott River Club (A)
Z. Sudduth/A. Stucke/J. Olivier/L. Sexton/A. Baxter (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
R. Bohbot/L. Hedstrom/A. Harris/E. Morrison/E. Osman (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
C. Porter/S. Lamb/B. Winby/G. Cordsen/A. Lee (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
I. Ruby-Hill/L. O'Donohue/M. Wijbenga/E. O'Donohue/P. McVittie (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Goudswaard/T. Stevenson/E. Stewart/A. Maloney/K. Harris (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
S. Ames/E. Yuen/E. Elizabeth Clapp/E. Paton/A. Gu (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
B. Marchegiani/A. Grujin/T. Dilan/a. maciag/C. Berlin (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
K. Smith/C. Keating/C. Cotter/E. Oak/C. Conrad (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
E. Batten/M. Beney/S. Franchi/G. Cogan/E. DiGiovanni (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Cann/H. Fisher/C. Wren/C. McNeill/S. Elliott (Cox)/
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
C. McCarren/K. Lo Re/C. Holmvik/Q. spellmeyer/A. Kronheim (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Clark/G. Castro/N. Vacas/A. Ornato/J. Fagan (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
C. Garth/K. Abbott/H. Siegrist/F. Parker-Hale/L. Castelein (Cox)
 
    TBC Racing (A)
H. Heasley/J. Gorka/K. Newman/K. Clark/J. Hughes (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
S. Barry/C. Remley/R. Lorge/A. Wheeler/R. Brooks (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
R. Camplin/J. Leheta/E. Taylor/S. Fuller/K. Keith (Cox)
 
    Saint Joseph Academy (A)
K. Jamieson/S. Johanek/m. miller/J. Herrel/M. Schoenherr (Cox)
 
    Peddie School (A)
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
K. Porter/C. Biesecker/M. Crenca/A. Cardoni/E. Bassin (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
S. Herman/D. Moffat/J. Coleman/A. Francis/J. Liao (Cox)/
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
I. VAN ECK/E. Riano-Mojica/L. Miller/E. Tichenor/M. Bonvicini (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. RYDEVIK/M. Markowitz/A. Reice/P. Long/S. Perez (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
E. DiIanni-Miller/C. Stetson Dibble/F. Scola/G. Johnson/A. Jeffers (Cox)/
 
    Noble & Greenough School (A)
E. Trull/A. Lelon/M. Rueppel/A. Smith/N. Ferzoco (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Rintell/A. Herscovici/H. Lowenstein/Z. Preminger/C. Newsom (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
K. Stoev/C. Shortz/e. nugent/C. Fjermedal/N. Ioele (Cox)
 
    Mystic Valley Regional Charter School (A)
F. Farhane/E. Kelly/E. Willis/N. Nguyen/J. Lieu (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Hansen/K. Lustig/R. Mumau/C. Keve/K. Stough (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Cohen/C. Miller/H. Lucas/O. Cappellina/M. Bove (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Iannotti/A. Hutchings/R. Balcom/H. Fitts/A. Madeiros (Cox)/
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
R. Hinrichs/E. Matzdorf/L. Heimlich/J. Rock/C. O'Connell (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
M. Mattheson/L. Campbell/T. Wilson/K. Barrett/J. Hynes (Cox)/
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
A. Calianos/K. GLENNON/E. Conway/S. Mitrokostas/G. Cox (Cox)/
 
    City Island Rowing (A)
E. Sawyer/M. Stiefvater/M. D'Urso/J. Reist/L. DeVore (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
K. Donahue/E. O'Brien/R. Oppedisano/Y. Basuseto/K. Doherty (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
E. Norris/A. Tarquinio/A. McGinn/M. Holtkamp/C. Lawrence (Cox)/
 
    Baylor School (A)
M. Rodgers/A. Moore/M. Pierce/E. Lopez-Durel/E. Buckley (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
P. Foti/A. Wicklund/M. Tebolt/C. Johnson/O. May (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Glenn/C. Fernandes/R. Wayne/C. Indudhara/M. Ottilie (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
C. Aral/B. Evans/K. Wiedenhoft/A. Blanz/M. Ruocco (Cox)
 
    Skyline Crew (A)
A. Raschke/N. Lakin/K. Burns/E. Hatch/V. miller (Cox)
 
    Middletown High School (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
L. Costello/I. St. Onge/O. Rogus/B. Phillips/R. Kostak (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
R. Mulry/O. Zorn/M. Crowley/M. Coppinger/K. Yeager (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
 
    Medford High School (A)
S. Diettrich/R. Longia/M. Cullinane/S. Rosenstein/C. Pereira (Cox)
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
J. Giannotta/M. Katsapis/N. Green/O. Martin/J. Woudenberg (Cox)/
 
    Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A)
C. Savage/A. Savage/E. Sheetz/V. Brooks/A. Wesolowski (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
P. Cohen/C. Warmath/G. Crump/J. Murray/A. Fong (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
S. Johnson/M. Oliwa/H. Froio/S. Ford/A. Pratt (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Pritzker/P. Vignone/c. mcgovern/M. Bose/M. Rothbaum (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Ohrn/C. Trottier/M. Block/B. Moynihan/M. Quint (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
M. Strangia/E. Andonie/A. Landi/K. Dvorscak/S. Christopher (Cox)/
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
M. Conway/E. Conway/R. Deck/C. Pawliski/J. Jernas (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. Wolanski/V. Ishola/S. Hibbard/A. Asfoura/J. Wigren (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Corwen/J. Engel/P. Cronin/A. Grammatica/K. O'Byrne (Cox)
 
    Row New York - Queens (A)
G. Francis/S. Farrell/E. Parsons/A. Siminiouk/M. Cardoso (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Fagan/M. McDonald/K. Quirk/E. Quirk/A. Marcasciano (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
M. moody/K. Power/A. Hansen/J. Frazier/S. Radifera (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
S. Underwood/D. Grenier/J. Lee/E. Devin/T. Bauer (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
P. Sun/E. Mccarthy/O. Manfredi/K. Bickford/K. Patel (Cox)/
 
    CRI- Row Boston (A)
N. Abdi/B. Fehily/H. Chung/I. Maximo/A. Baraka (Cox)
 
    Oakland Catholic Rowing (A)
S. Clair/S. Meder/M. Marroquin/J. McFall/G. Smoker (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
K. Kalcic/A. Bauer/J. Cornett/O. Woodford-Berry/J. Clark (Cox)/
 
    Mainland Regional High School (A)
K. Mullin/J. Rosado/S. Petrova/P. Bacharach/R. Kelley (Cox)
 
DCM4x 12:31 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
    Cambridge Boat Club (B)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (50)
    Wide Load Cambridge Narraganset Rowing Association (A)
R. Cone/D. Johnson/M. Smith/D. Gorriaran
0.0 (50)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/W. Purdy/M. Totta
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Young/M. Hindery/N. Bruegmann/M. Hindery
0.0 (48)
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
0.0 (56)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (D)
C. Andrews/R. Murphy/T. Pounds/P. Rioux
0.0 (56)
    Team Attager (A)
N. Kurmakov/R. Lesnau/C. Hamlin/C. Pieper
0.0 (62)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (58)
    Redwood Scullers/PACJC (A)
B. Phillips/J. Wachtel/r. vale/H. Vale
0.0 (49)
    Composite: CRI, Salisbury BC (B)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (58)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Parker/G. Hack/H. Thompson/C. McCawley
0.0 (61)
    Community Rowing, Inc. (C)
P. Sobieszczyk/J. Quirk/J. Langermann/J. Senner
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Terry/B. Braun/J. Bracewell/R. Baker
0.0 (68)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/a. richards/A. Taaffe/B. Taaffe
0.0 (21)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. McCarron/K. Reelick/A. Pendrill/A. Hubble/
0.0 (31)
    Cambridge Boat Club (C)
J. Geshwiler/A. Kirk/T. DeWitt/K. Galie
0.0 (50)
    Cloanthus RC (A)
J. Stolar/M. Niemczyk/S. Baldwin/M. Butsch/
0.0 (34)
    Composite: Shrewsbury, St. Joe's Prep (B)
A. Matthews/R. Relovsky/T. Carter/C. Duckworth
0.0 (17)
    Sagamore Rowing Association (A)
H. Hertlein/J. Kelly/G. Staurowsky/R. Eberle
0.0 (26)
    Composite: Cambridge, GMS Rowing, Crefeld (A)
M. Verlin/c. zezza/W. Busch/H. Hamilton
0.0 (72)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
H. Lane Fox/H. Thomas/P. George/E. Robinson-Boulton
0.0 (16)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape/M. Murdock/A. Eckart/I. Hazelton
0.0 (41)
    Composite: Potomac, Pioneer Valley Riverfront Club, Quinsigamond (A)
M. Collins/N. Wanner/J. Moss/S. Gantz
0.0 (46)
    Delta Deas Rowing Club (A)
T. McCormick/S. Lawson/A. Reid/R. Hoare
0.0 (37)
    Austin Rowing Club (A)
D. Simmer/D. Niswonger/B. Bradford/T. Hamilton
0.0 (45)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/D. Stevenson/A. Milia/J. Hadley
0.0 (50)
    Greenwich Crew (B)
R. Montague/T. Geffs/M. Lonski/P. Oudheusden
0.0 (51)
    Harvard Alumni 1978 (A)
G. Stuart/D. Boghossian/T. Howes/T. Smith
0.0 (58)
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Chavez/A. Alidgem/E. Dikes/R. Koby
0.0 (54)
    Narragansett Boat Club (B)
C. Wise/B. Sandstede/P. Evans/C. Bardt
0.0 (56)
    University of Virginia Rowing Association (A)
E. Myers/P. Knight/D. Mudd/S. Schmitt
0.0 (60)
    Pettipaug YC Rowing (A)
R. Haberl/j. laundon/P. Flory/B. Eldridge
0.0 (65)
    Union Boat Club (A)
M. O'Connor/H. Sears/J. Warburg/N. O'Connor
0.0 (66)
    Mt. Baker Crew (A)
P. Defliese/D. Ostergaard/T. Moore/J. Rosenfeld
0.0 (64)
    United States Rowing Association (A)
D. Herbert/P. Horvat/T. Feaster/S. Hall
0.0 (57)
43 12:48 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Oakland Strokes, Inc. (A)
L. Clute/M. Johnson/M. Suppiger/E. McManus/M. Cvitanovic/A. Tarczynski/J. Lundstrom/M. Prendergast/M. Ross (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/J. Ciocca/M. Anderson/M. Knight/M. Lange/E. Tubb/A. Lange/A. Malzahn (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
C. Noble/M. Bonkowski/S. Commesso/C. Nordrum/L. Noah/E. Long/E. Ballard/I. Ott/R. Ahn (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Esse/A. Sabovic/L. Boley/A. Morrison/K. Ratcliffe/W. ten Cate/N. Wardell/M. Manley/A. Bralver (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
H. Todoroff/A. Pitchford/M. Brown/K. Molinari/E. Culp/G. Munoz/A. Munoz/A. Feraco/S. Ennis (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Barnard/C. Roy/S. Overall/K. Gleason/B. Sudol/A. Soto-Wright/N. Soto-Wright/J. O'Donnell/H. Frankel (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/C. Pazderski/H. Sammons/M. Gregory/G. Mastrianni/H. Howe/A. ALBRIGHT/M. Grant/T. EATON (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Zizza/C. Babbott-Ward/M. Shaver/S. Young/E. Iannace/E. Lichter/S. Maietta/A. Barry/C. McNamara (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Squitieri/C. Clifford/J. Cornacchia/N. Puente/K. Kynast/A. Lycouris/K. Caione/A. Bernhardt/K. Boliakis (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
R. White/A. Natale/K. Hickey/K. Fischer/l. shehab/B. Shehab/C. Cleary/H. Bork/K. Edmondson (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
S. Eble/O. Tice-Carroll/D. Mischler/M. Lauinger/A. Hunt/M. Carlton/J. Hunt/C. KNOX/S. Ghantous (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
K. Schretter/C. Schmeissing/G. Gagliardi/L. Johnson/G. Joyce/H. Conaghan/M. Denham/I. Daellenbach/T. La Schiazza (Cox)/
 
    Green Lake Crew (A)
H. Burns/L. Compeau/J. Wren/K. Kjeldtoft/A. Hagstrom/M. Medalia/A. Likin/K. Biese/I. Klein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/V. Sideleva Marcel/E. Gilson/I. Myers/V. Logsdail/B. Bryant/M. Lesser/J. Davis/P. Goossens (Cox)
 
    TBC Racing (A)
m. mcewan/S. Porter/M. Dail/I. Bogart/L. Richards/R. Katz/S. Boyer/E. Clifford/K. Green (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Yap/Z. Chakos/T. Warnick/D. Felix/B. Caffey/R. Tang/K. O'Donnell/M. Bennett/A. Stockstad (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Roberds/M. Garberg/K. Tiersma/H. Shepherd/J. Faulkner/P. James/F. Hausmann/E. Dolan/S. Martin (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Johanni/K. Trudeau/A. Mellor/I. McRae/M. Donadio/O. Balcerzak/J. Adams/J. Popson/Y. Zerkel (Cox)/
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
S. Blasetti/N. Merian/S. McGirr/J. Hoffman/O. Kelley/M. Finney/Z. Oomen-Lochtefeld/M. Townsend/A. Durkin (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Maurer/E. Schrieber/E. romano/K. Devlieger/M. Lamb/M. McDermott/s. horn/K. Farrell/M. Collington (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
J. Willis/K. McClary/A. Bender/K. Wilbur/M. Justiniano/M. Cleary/M. Bradley/M. Nakahata/B. Teferra (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Lee/J. Bausano/L. Schnepp/A. Di Salvo/J. Rivera/b. lillis/K. Kirchgaesser/C. Lillis/L. Millette (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Kilmer/H. Mesmer/O. Farrar/E. Ash/L. Williamson/A. clements/N. Plotkin/A. Lowe/L. Brodsky (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/E. SCHEDLER/A. Spencer/K. Diffley/A. Brunner/S. Widell/A. Wisotzkey/S. Broomfield/C. Johnson (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
o. kielt/A. Platt/N. Perry/I. Strickler/P. Swegles/G. Mallires/M. Packer/G. Gulyas/J. Gmeiner (Cox)/
 
    Crescent Boat Club (A)
K. Barton/E. Parker/A. Adams/K. Maurer/M. Gregitis/S. Jensen/B. Kayes/O. Anderson/M. Zeris (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Landy/M. Milway/S. Brown/H. Alitz/A. Wohler/A. McAuliffe/J. Radlo/C. Burns/M. Kaplan (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
P. Colee/M. Rutherford/M. Holzman-Klima/A. Delucchi/E. Delucchi/S. Pogson/N. Kelson/L. English/M. Kosiara (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Bichsel/S. Winbush/B. Raible/M. Hrynda/C. Marshalek/S. Carlson/J. Fabian/N. Stahl/J. Merriman (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
B. McMahon/J. Comerford/D. Kosman/J. DiPietro/B. McGillin/M. Fitzpatrick/E. Tenzinger/S. Hughes/L. Maiale (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Derksen/C. Pozzobon/K. Beattie/O. Bagshaw/J. Osborne/M. McLean/K. O'Connor/S. Jose/E. Scott (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
A. Evans/K. Grose/M. Mastrorilli/M. Agrimson/J. Reahl/M. Curry-Stevens/I. Holmes/E. Curtis/V. Fridge (Cox)/
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
T. Gibson/S. Matossian/I. Matossian/S. Kleinheksel/M. Shapiro/E. Reeves/O. Rubinfeld/O. Leoni/R. Lewis (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
J. Sinkus/R. Padula/A. Stoessel/S. Wisoff/G. O'Hara/G. Lambeth/S. Mrazik/H. Raymond/J. Armenia (Cox)/
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Hughes/A. Chardonnet/C. Ressler/K. Lally/o. chase/l. bracaglia/G. Logioia/Y. Gu/S. Kallick (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
K. Bower/K. Eddie/K. Batson/M. Mauboussin/A. Colarusso/T. Lust/C. Lincoln/E. von Jena/C. Nathanson (Cox)/
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
A. cardona/G. D'Aloia/S. Shugrue/K. Carroll/B. Morgan/A. Baumeister/M. Taaffe/L. Speranza/D. Eng (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
D. Eliason/N. Alleva/C. Biernacki/T. Bjelde/M. WENZKE/M. Connell/K. Cucinotta/K. Farquhar/J. Carita (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
K. Cosgrove/A. Pitzel/H. Liebenow/C. Denny/S. Morton/A. Filan/A. Herrera/P. Earhart/M. Parks (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
J. Boll/H. Pelegano/V. Champany/C. Bamberger/M. Bancroft/A. Connolly/S. Bogue/E. Dowd/K. Petrik (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Oka/K. Thiim/A. Dawley/P. Rasania/M. Hart/A. Cooper/K. Stecyk/M. Glade/E. Erdos (Cox)
 
    Farmington High School Crew (A)
S. Brooks/A. Burns/B. Doski/J. Li/E. Geissler/J. Poole/R. White/S. White/m. klingner (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Mapstone/S. Dowe/E. Connors/M. Coady/S. Gillman/O. Mosher/M. Tyner/m. Murtagh/A. Nussbaum (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
E. Scott/E. Shea/M. O'Brien/E. Mirsky/M. Travers/L. Maranto/M. Salah/R. Zadravec/H. Carter (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Tiffany/S. Hamilton/J. Keniston/S. Fenn/B. Kiejna/A. Jaeger/C. Jacob-Dolan/J. Blass/E. Cayer (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
S. Stone/T. Wright/L. Ketterson/A. Bloom/K. Hill/A. Holland/K. Hintlian/E. Ferrara/A. NOHRIA (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
B. Burgess/D. Dominguez/S. Carnazzo/F. Young/J. Larocque/B. Sollinger/J. Gaucher/T. Beane/J. Gauthier (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
C. Varga/J. Kugel/S. Kandell/A. Patel/K. Sullivan/M. Botsch/H. Ash/K. Miller/S. Holgado (Cox)
 
    The Grange School Rowing Club (A)
I. Webb/K. Blayney/R. Jolliffe/R. Colton/P. Howe/B. Ward/H. Owen/K. Frith/M. Walker (Cox)
 
    Mount St. Mary Academy (A)
A. Miller-Gonzalez/M. Frauenheim/M. Frauenheim/T. Rusch/S. Carroll/O. Cianchetti/H. Lawrence/M. Mankowski/E. Ngo (Cox)/
 
    Westford Community Rowing (A)
 
    Milton High School Crew (A)
K. Weidmann/O. Jensen/M. Donelan/G. Wamester/L. Hainline/A. Statham/H. Carroll/E. Heller/M. Boyce (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (B)
G. Hickey/G. Ward/H. Bosnian/H. Walsh/K. Welch/G. Mehigan/L. McCullough/L. Kourafas/C. Holland (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
F. Rymal/C. Dowd/C. O'Sullivan/G. Gordon/C. Shea/S. Connor/K. Finley/D. Caruso/M. Clay (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Geraghty/M. Gutknecht/E. Ashton/R. Conway/K. Feeney/E. DeSantis/A. Cleary/G. Geraghty/R. Petrosino (Cox)
 
    B-CC High School Crew Boosters (A)
E. de Toledo/K. Williams/J. Cardwell/P. Saltzman/A. Bouvier/S. Stevens/M. Blumenthal/T. Turnham/M. McConnell (Cox)
 
    Middletown High School (A)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
K. Blann/R. Spain/J. Thompson/J. Solberg/C. McDermott/E. Ventresca/A. Ulin/J. Hendriks/M. Gerber (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Folan/J. Lado/J. Bange/M. Saporito/C. Kogler/C. Hutzel/E. Martin/J. Costa/E. Christensen (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
L. Blonien/A. Moore/A. Maguire/C. Miller/C. Manganello/L. Pelfrey/S. Patton/O. Osbourn/L. Hansford (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Chenen/M. Passacantando/E. Barrett/J. Groth/L. Egeland/M. Pearson/E. Zhang/E. Shannon/L. Wittle (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
 
    Branksome Hall (A)
S. DeSousa/L. Ashtaryeh/A. Kent/M. Bolt/M. Heintzman/A. Walker-Stewart/K. Santos/C. Francescutti/S. Bandeen (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Greenwich Academy (A)
T. Stroud/G. Zhuangli/C. Santry/K. Kern/D. Wadsworth-Hutton/J. Watson/A. Whitmyer/J. Stevens/K. Infelice (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Lowitt/E. stinson/A. Hinton/C. Waters/M. Doak/S. Petrelli/S. Devine/C. O'Brien/M. Hoffman (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Eberth/B. Warshafsky/C. Moynihan/O. Monroe/G. Rex/M. Gibson/J. Hagerman/E. Dunham/Z. Silva-Landry (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (B)
A. Hong/Z. Ward/H. YOUNG/S. Reasbeck/M. Delage/J. Flohr/E. Cholakian/H. Heffern/L. Smith (Cox)
 
    Mainland Regional High School (A)
K. Jackson/N. Dib/B. Ridgway/C. O'Niell/K. Perugini/G. BAKER/J. Barnett/B. Wallace/S. Ghattas (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
M. Gibbons/M. Moon/R. Stewart-Maddox/A. Johnson/C. Hughes/E. Arthur/M. Nichols/H. Johannsson/O. Seely (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
G. Fox/R. Forer/K. Grotto/c. o'brien/s. pendrill/K. McGinley/S. Kurtz/T. Chermayeff/C. Powers (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
E. Lavoie/L. Duffy/H. Malone/J. Ryan/S. Anderson/J. Cotton/H. Dellas/M. Clark/C. Avard (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
M. Saunders/S. Randall/B. Rigg/L. Locke/J. Han/S. Schor/E. Reed/E. Collins/C. Glass (Cox)
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
M. Bass/s. bass/J. Carroll/A. Rusnak/E. Morin/A. Koerner/C. Williams/E. O'Brien/S. Phua (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Hodge/A. Wentworth/M. Wilson/A. Seymour/A. Cavatassi/L. Marr/I. Lafler/M. Kilmartin/m. morton (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Lynch/R. Enzian/K. Girard/K. Heffernan/M. McEachern/C. Turner/S. Lipe/K. Heffernan/A. Clevenger (Cox)/
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
C. Abate/L. Fluellen/A. Dovan/K. Buescher/K. Adams/G. Liou/M. Prokop/M. Burkland/F. Scumaci (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Kemmerer/I. Michelucci/S. Moore/G. Baker/K. Friel/C. Allen/K. Sun/E. Utley/A. Breslauer (Cox)/
 
    Row New York - Queens (A)
E. Knox/B. Frias/T. Bryant/N. Steiner/J. Saltonstall/I. Billinge/M. Gonzalez/B. Benninger/L. Michelson (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
H. Liddle/E. Rhine/C. Fishman/E. Debasitis/M. Rhine/D. Wallace/K. Setter/N. Mortazavi/d. Rosh (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
S. Callahan/S. Welch/A. DeFrancis/M. Sharma/V. Schwaller/M. White/M. Blanchard/c. price/S. Triana (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
E. McGreevey/R. Sandquist/D. Simms/A. Uzzo/G. Comerford/C. Hagan/K. CORDERO/V. Matsinger/E. Woodrow (Cox)
 
44 1:20 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
45 1:28 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 1:43 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
17
47 1:51 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
17
48 2:03 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
36
49 2:18 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
34
DCMX4x 2:33 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
34
50 2:52 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
44
51 3:08 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
30
52 3:22 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
22
53 3:31 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
13
54 3:44 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 3:51 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change