50th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 18, 2014
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
51
    St. Louis Rowing Club
C. Cook
 
    Cambridge Boat Club
R. Lee
 
    Marin Rowing Association
L. Carter
 
    Cambridge Boat Club
H. Hamilton
 
    Cambridge Boat Club
c. zezza
 
    Maine Rowing Association
G. Gratwick
 
    Pettipaug YC Rowing
j. laundon
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Unaffiliated (USA)
R. Heacox
 
    College Boat Club
R. Kendall
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
 
    Unaffiliated (USA)
A. Holcombe
 
    Upper Valley Rowing Foundation
T. Swayze
 
    New Haven Rowing Club
B. Walsh
 
    San Diego Rowing Club
S. Kemper
 
    Narragansett Boat Club
R. Green
 
    Riverside Boat Club
n. daniloff
 
    Union Boat Club
N. O'Connor
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol/
 
    Cambridge Boat Club
F. Porter
 
    Colorado Rowing
H. Wurster
 
    Carnegie Lake Rowing Association
P. Goodbody
 
    New York Athletic Club
J. McGowan
 
    Cambridge Boat Club
R. Ackerman
 
    Lake Leelanau Rowing Club
A. Lande
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
 
    Green Mountain Rowing Club
P. Donaghy
 
    New Haven Rowing Club
E. Shaw/
 
    Union Boat Club
D. Crosby
 
    Unaffiliated (USA)
R. Blakely
 
    Carolina Masters Crew Club
A. Gold
 
    Durham Boat Club
J. Dreher
 
    Unaffiliated (USA)
M. McGill
 
    Potomac Boat Club
L. Keith
 
    Riverside Boat Club
J. Peters
 
    Salisbury Boat Club
C. Crowley
 
    Brattleboro ROW-BOC
D. Gessner/
 
    Cambridge Boat Club
D. Healey
 
    New Bedford Rowing Center
D. MacMahon
 
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
 
    Argonaut Rowing Club
J. Lyttle
 
    Unaffiliated (USA)
H. Francis
 
    Union Boat Club
L. Dahmen
 
    Unaffiliated (GER)
L. Fogelberg
 
    Occoquan Boat Club
C. Spooner
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
H. Treffeisen
 
    New Haven Rowing Club
A. Blanchard
 
    Unaffiliated (USA)
B. Morris
 
    St. Catharines Rowing Club
J. Lovett
 
    Indianapolis Rowing Center
C. Schmid
 
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
48
    Pettipaug YC Rowing
C. Widgery
 
    Regensburger Ruderverein von 1898 e.V.
J. Gardner
 
    V-Sculls
M. Hegarty Colombo/
 
    Orleans Sweeps and Sculls
N. Osborne
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    Narragansett Boat Club
J. Richards
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carey
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Hogan
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
H. Cuyler
 
    Cambridge Boat Club
B. Stevens
 
    Potomac Boat Club
D. Perrone
 
    Cambridge Boat Club
P. Gelin
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent/
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse
 
    Colorado Rowing
M. Wurster
 
    Cambridge Boat Club
S. Johnson
 
    Friends of Brown Women's Crew
M. Hooper
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler
 
    Skidmore Community Rowing
J. Gillern
 
    Argonaut Rowing Club
M. Coffey
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Green
 
    Unaffiliated (USA)
L. Rindlaub
 
    Riverfront Recapture, Inc.
M. Hobart
 
    Cambridge Boat Club
j. campbell
 
    Lake Casitas Rowing Association
B. Colven
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Hastings
 
    Austin Rowing Club
N. Lee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Turner
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Gold
 
    Rowing Club Port Marly
j. thuez
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann
 
    Palo Alto Rowing Club
J. Pendleton
 
    GMS Rowing Center
L. Merk-Gould
 
    Cambridge Boat Club
B. SASHIN/
 
    Narragansett Boat Club
s. cutts
 
    Whistler Rowing Club
D. Ziff
 
    Pelham Community Rowing Association
L. Stirton-Aust/
 
    Union Boat Club
H. Oatis
 
    Sarasota Crew
S. Dierksen
 
    Alexandria Community Rowing
B. Mead
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dancy
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
C. Graybeal/
 
    San Diego Rowing Club
C. Kemper
 
    Lincoln Park Boat Club
J. Czerniawski
 
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Toronto Sculling Club
P. Monckton
 
    Ashland Rowing Club
R. Lombardi
 
    Upper Valley Rowing Foundation
M. Van Beuren
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz/
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Unaffiliated (USA)
J. Meyer
 
    V-Sculls
M. Tebay/
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
F. Verhulst
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Bort
 
    Delta Deas Rowing Club
M. Bates
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    612endurance Racing
S. Michals
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Pocock Rowing Center
H. Koerner
 
    Cambridge Boat Club
C. Fountain
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Maine Rowing Association
S. Miller
 
    Texas Rowing Center
R. Gilbane
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
W. Plage
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
M. Abelson
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc.
J. Sturges
 
    Lincoln Park Boat Club
T. Conway
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc.
B. Singer
 
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Barrett
 
    Unaffiliated (USA)
R. Payne
 
    Cambridge Boat Club
C. Wood/
 
    Connecticut Boat Club
J. Sweitzer
 
    Minneapolis Rowing Club
M. Hurley
 
    Capital Rowing Club
R. Hansen/
 
    Union Boat Club
C. Kane Jr
 
    Potomac Boat Club
C. Selden
 
    Community Rowing, Inc.
R. Ezzell
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
D. Greene
 
    Union Boat Club
J. Keating
 
    Connecticut Boat Club
S. Collins
 
    Mosman Rowing Club
J. Taylor
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Winnipesaukee Rowing Club
D. Stowe
 
    Unaffiliated (USA)
L. Colman
 
    St Georges Rowing Club
e. snyder
 
    Cornell University Alumni
D. Downey
 
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
 
    Unaffiliated (USA)
P. White
 
    West Side Rowing Club
R. Baker/
 
    Union Boat Club
D. Dill
 
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    Cambridge Boat Club
R. Foote
 
    Unaffiliated (NOR)
A. Lindstoel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Haney
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
j. shamir
 
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. MacGowan
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. Tunnicliffe
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
J. Manson
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Norwich Rowing Club
V. Audinis
 
    Potomac Boat Club
R. Lewis
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men
A. Card
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Carnegie Lake Rowing Association
A. Vafaee
 
    Riverside Boat Club
E. Ballo
 
    Long Beach Rowing Association
R. Perrot
 
    Baltimore Rowing Club
E. Geyh
 
    Bergen County Rowing Academy
C. Reinke
 
    Argonaut Rowing Club
G. Sommers
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
G. Fields
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
s. maloney
 
    Upper Valley Rowing Foundation
J. McIntyre
 
    Cambridge Boat Club
W. Crow
 
    Cape Cod Rowing, Inc.
S. McElheny
 
    Greater Lawrence Rowing
J. Polcari
 
    Bancroft Crew
D. Baker
 
    Riverside Boat Club
B. Bohrmann
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes
 
    Megunticook Rowing
M. Vannorsdall
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
L. Tait/
 
    The Milwaukee Rowing Club
A. Erickson
 
    Carolina Masters Crew Club
T. Bukowski
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Baugh/
 
    Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
J. Clarke
 
    Maine Rowing Association
J. Whiting
 
    Rocky Mountain Rowing Club
J. Dowd
 
    Capital Rowing Club
M. Malinick
 
    Unaffiliated (USA)
B. Eldridge
 
    Independence Rowing Club
S. Gauthier
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
F. Viacava
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Maritime Rowing Club
R. Potts/
 
    Unaffiliated (USA)
J. Divan
 
    Community Rowing, Inc.
S. Maire
 
    Nereid Boat Club, Inc.
D. Wolf
 
    Greater Lawrence Rowing
F. Maldari
 
    Molesey Boat Club
B. Raspin
 
    Occoquan Boat Club
T. Riddle
 
    Noank Rowing Club, Inc.
D. Hoxie
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Leander Club
J. Myers
 
    Lake Washington Rowing Club
D. Ellingston
 
    Independence Rowing Club
T. Hefferan
 
    St. Catharines Rowing Club
P. Jones
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Hopp
 
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
36
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Cambridge Boat Club
M. Zezza
 
    Minneapolis Rowing Club
L. Randazzo
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Cipollone
 
    Cambridge Boat Club
E. Kennelly
 
    Delta Deas Rowing Club
T. Gambrel
 
    Vesper Boat Club
E. Normoyle
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
    Burnaby Lake Rowing Club
L. McCulloch/
 
    Washington Rowing School
T. Walters
 
    Unaffiliated (USA)
E. Hohmann
 
    Baltimore Rowing Club
E. Erbelding
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nash
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Narragansett Boat Club
R. Gross
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti/
 
    Narragansett Boat Club
K. Wharton
 
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
C. Lubarsky
 
    New Haven Rowing Club
J. Brown
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
B. Tarrant
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
M. Barkwell/
 
    Union Boat Club
P. Chang
 
    Unaffiliated (USA)
M. Susienka
 
    South End Rowing Club
D. Davis
 
    Calm Waters Rowing
c. hollings
 
    Cambridge Boat Club
k. kirk
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Willmott
 
    Washington Rowing School
C. Cole
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Krahulec
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Huber
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
6 10:06 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
55
7 10:27 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
8 10:46 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
54
9 11:07 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
55
10 11:34 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
43
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bannister/J. Bowen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/S. Bub
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit/J. Stock
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Composite: Marin, Greenwich Crew
R. Slocum/R. Lyon
 
    Cambridge Boat Club
M. Gefter/B. Erkelens
 
    Club España
J. Caraballo/J. Lopez
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    Fairmount Rowing Association
P. Simone/T. McLaughlan/
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport
M. Malone/J. Sanders
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/M. Findeis
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Unaffiliated (USA)
S. Meuser/F. Loucks
 
    Belmont Hill School
P. Kermond/S. Whitney
 
    Union Boat Club
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen/C. Gross
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Union Boat Club
C. Wemyss/S. Glick/
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association
M. Kostrzewski/R. Fries
 
    Unaffiliated (USA)
m. fagan/k. mcgrath
 
    Unaffiliated (USA)
T. Perry/J. Cheesebro
 
    Fairmount Rowing Association
D. Robinson/C. Crawford
 
    Navesink River Rowing
J. Crilly/c. blessing
 
    Composite: Cambridge, BHRA
T. Van Dusen/D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
r. williams/T. Dexel
 
    Narragansett Boat Club
C. Bardt/M. Berkson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen/M. Van Der Heide
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope/D. Wassall
 
    Cambridge Boat Club
E. Smith/P. de la Porte
 
    Melbourne University Boat Club
G. Rees/I. Luxford
 
    Burnstown Rowing Club
M. Robson/B. Stevens
 
    Composite: Baltimore, Washington Rowing School
c. Arnold/M. Chin
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/K. Courtney
 
    Composite: New York AC, Unaff. (USA)
D. Brisson/J. Brisson
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Faber/J. Kershaw
 
    Riverside Boat Club
J. Hanley/W. Melcher
 
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
33
    Cambridge Boat Club
C. Sands-Bohrer/L. Muri/
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
C. Reynolds/T. Glover
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Don Rowing, Ridley Graduate
N. Storrs/L. Dundas
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Community Rowing, Inc.
D. Grinnell/R. Hasenfeld
 
    Swan Creek Rowing Club
J. Wilson/P. Glover
 
    Avalon Rowing Club
N. Crome/C. Miller
 
    Unaffiliated (USA)
V. Gilder/A. Martin
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
A. Sisung/L. Alphonse
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dorna/L. Meyer
 
    Greenwich Crew
D. Herman/S. Yung/
 
    Community Rowing, Inc.
C. Smithy/L. Salmonsen
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Union Boat Club
V. Holliday/T. Sylvester
 
    Nereid Boat Club, Inc.
G. Becz/S. Helou
 
    Cambridge Boat Club
J. Barker/M. Farrell
 
    Composite: Merrimac, Unaff. (USA)
G. LaFreniere/M. Beckett
 
    Greenwich Crew
L. Moffitt/A. Roosendahl
 
    West Lake Sculling Club
L. Moriarty/K. Ballway
 
    Cambridge Boat Club
L. Adams/M. Conron
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
H. Kerner/C. Coffman
 
    Composite: Cambridge, Narragansett
S. Klein/A. Abbot
 
    Pelham Community Rowing Association
I. Ghitelman/D. Orlando
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Bantam, Riverside
M. Brundage/L. Graves
 
    Mosman Rowing Club
M. Small/A. Taylor
 
    Cambridge Boat Club
B. Harling/L. Pierce
 
    Composite: Maple Bay, St. Michaels
R. Rutledge/D. Morris
 
    Colorado Rowing
J. Quilling/C. Graubard
 
12 12:08 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    College Boat Club
G. Myhr
 
    Lake Washington Rowing Club
E. Jacobs
 
    Western Reserve Rowing Association
W. Braun
 
    Cambridge Boat Club
D. DeBonis
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Delta Deas Rowing Club
S. Lawson
 
    Salisbury Boat Club
W. Porteous
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Don Rowing Club
J. O'Brien
 
    White Rock Boathouse, Inc.
T. Carr
 
    Maine Rowing Association
M. Skacel
 
    Riverside Boat Club
J. Alex
 
    Ratzeburger Ruderclub
C. Schanze
 
    Cambridge Boat Club
A. Aikens
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Shiplake College
H. Mackworth-Praed
 
    Union Boat Club
N. Petiet
 
    Don Rowing Club
I. Ensminger
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
C. Sanchez
 
    Three Rivers Rowing Association
J. Watt
 
    Friends of WPI Rowing
T. Stottlemyer
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Union Boat Club
G. Corbellini
 
    Greenwich Crew
S. Im
 
    Argonaut Rowing Club
P. Macaulay
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
M. Brackman
 
    Portland Community Rowing Association
N. Flint
 
    University of Virginia Rowing Association
S. Gorman
 
    Unaffiliated (USA)
P. Cannistraro
 
13 12:21 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
24
14 12:38 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
56
15 12:59 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
42
16 1:18 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
17 1:38 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
61
18 2:07 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:23 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
34
20 2:39 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
28
21 2:51 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
27
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
23
23 3:21 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
19
24 3:34 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
30
    Willem III Rowing Club
M. Versluis/M. Klem
 
    Composite: Horten RK, Czech Republic
O. Synek/O. Tufte
 
    Ruderverein Staw
B. Sieber/P. Sieber
 
    Cambridge Boat Club
A. Meyer/J. Konieczny
 
    Croatia Rowing Federation
V. Sinkovic/M. Sinkovic
 
    Roei-en Zeilvereniging de Amstel
T. Muda/V. Muda
 
    Danske Studenters Roklub
M. Rasmussen/S. Jensen
 
    Western University (UWO)
D. Harris/N. Harris
 
    New York Athletic Club
R. Ujazdowski/E. Limpitlaw
 
    The Catholic University of America
T. Campbell/R. Gillis
 
    Real Club Mediterraneo de Malaga
A. Huertas-Corcelles/S. Perez Moreno
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Graves/P. Graves
 
    Unaffiliated (USA)
A. Randall/A. Verdegaal
 
    Seattle Rowing Center
A. Nichols/E. Skopin
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S.
S. Genise/Z. Petronic/
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah/C. Reich
 
    Columbia University
F. Aasaaren/O. Ingram
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/B. McEwan
 
    Potomac Boat Club
W. Cowles/S. Stitt
 
    Vassar College
C. Fisher/M. Marran
 
    Unaffiliated (USA)
F. Berkhout/J. Dietz
 
    Don Rowing Club
L. Thomas/D. Lebl/
 
    Community Rowing, Inc.
L. Wilhelm/D. Ringham
 
    Greenwich Crew
C. Adams/R. Montague
 
    Hofstra University Crew
S. Hartman/W. Trotter
 
    Potomac Boat Club
G. Ansolabehere/C. Massey
 
    Union Boat Club
C. Storm/B. Mannino/
 
    Bay Area Rowing Club of Houston
D. Alviar/T. Poole
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
P. Garberson/J. Hoepp
 
    Union Boat Club
H. Palmer/E. Hovey
 
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
25
    Riverside Boat Club
M. Page/S. Schwegman
 
    R.V. Oude Tonge
E. Hogerwerf/I. Janssen
 
    VST Proteus-Eretes
M. Lobnig/C. Achterberg
 
    Composite: Skoll, Triton
D. van der Pauw/M. Verburgh
 
    Composite: VK Slavia Praha, RTW Bydgostia
D. Vistartaite/M. Knapkova
 
    Composite: Old Collegians, NTC
S. Puspure/C. Zeeman
 
    Syracuse University
A. Ludovici/C. Habjan
 
    Riverside Boat Club
E. England/M. McAuliffe/
 
    R.V. Orca Njord
N. Beukers/C. Belderbos
 
    Danske Studenters Roklub
J. Rasmussen/A. Thomsen
 
    Unaffiliated (USA)
T. Ritzel/S. Hendershot
 
    Hanlan Boat Club
K. Sauks/J. Halko
 
    Unaffiliated (USA)
K. McGillis/K. Bourque
 
    Dallas Rowing Club
E. McCombs/J. Imfeld
 
    Humboldt Bay Rowing Association
D. Ferguson/A. Morettini
 
    Composite: RV Breda, Aalesunds RK
K. Steenman/T. Gjoertz
 
    Unaffiliated (USA)
R. Bastoni/K. Coyle
 
    Raleigh Rowing Center
A. Zimmerman/C. Urbanczyk
 
    Unaffiliated (USA)
S. Sellers/a. seifert/
 
    Riverside Boat Club
L. Archer/T. Macon/
 
    All American Rowing Camp, LLC
N. Juul-Hindsgaul/T. Wilson
 
    Burnaby Lake Rowing Club
L. Hancock/R. Baxter/
 
    Composite: Craftsbury, Riverside
H. Daniell/E. Dreissigacker
 
    Rochester Institute of Technology
C. Coates/P. Hurd
 
    Riverside Boat Club
S. Axson/C. Zwiacher
 
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
28 4:30 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
28
29 4:39 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
21
    California Rowing Club
K. Bertko
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    OKC Riversport
D. Karz
 
    Melbourne University Boat Club
K. Crow
 
    Seattle Rowing Center
L. Meyer
 
    California Rowing Club
K. Hedstrom/
 
    USRowing Training Center - Oklahoma
M. Sechser
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sonshine
 
    Vesper Boat Club
N. Ritchie
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fellows
 
    Vesper Boat Club
M. Jones
 
    Oklahoma City University
L. Mathews
 
    GMS Rowing Center
Z. Fleischmann
 
    University of Massachusetts Crew
M. Kopp/
 
    Riverside Boat Club
M. Hamrick
 
    Riverside Boat Club
L. Keane
 
    Riverside Boat Club
S. Olenich
 
    Burnaby Lake Rowing Club
J. Schuurman
 
    Vesper Boat Club
M. Maginnis
 
    Unaffiliated (USA)
R. Soja
 
    Vesper Boat Club
K. McFetridge
 
DCPC2x 4:50 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
39
    Castle Semple Rowing Club (A)
A. Holmes/M. Holmes
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Marks/M. Marks
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
c. Ippolito/N. Ippolito/
 
    Composite: Riverfront Recapture, CRI (A)
S. Pape/B. Pape
 
    Cambridge Boat Club (B)
Z. Sudduth/S. Remmler
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Kieffer/H. Kieffer/
 
    Cambridge Boat Club (E)
R. Murphy/R. murphy
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
b. brooks/a. brooks
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/K. Phillips
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Campbell, Sr/C. Campbell/
 
    Bulldog Rowing Club (A)
A. Millar/J. Millar
 
    Maine Rowing Association (A)
L. LeBourdais/P. LeBourdais
 
    Connecticut Boat Club (A)
P. Sweitzer/J. Sweitzer
 
    Riverside Boat Club (B)
N. Osborn/L. Osborn
 
    Greenwich Crew (A)
C. Bass/K. Erickson
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
A. Morss/S. Morss
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/I. Yeager
 
    Unaffiliated (USA) (C)
R. Mills/w. mills
 
    Marin Rowing Association (A)
P. Bennett/P. Bennett
 
    Union Boat Club (A)
R. Wettach/R. Wettach
 
    Space Coast Crew (A)
J. Baney/R. Baney
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. crawford/B. Crawford
 
    Peterborough Rowing Club (A)
C. Maltman/C. Maltman/
 
    Composite: Sydney University, Leichhardt (A)
J. Medway/R. Medway
 
    Molesey Boat Club (A)
J. Searle/J. Searle
 
    Cambridge Boat Club (C)
M. Pierce/J. Pierce
 
    Friends of WPI Rowing (A)
N. Guida/P. Guida
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Salyards/M. Salyards
 
    Composite: Lake Washington, Cambridge (A)
J. Peschel/D. Peschel
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. Lippold/D. Lippold
 
    Unaffiliated (USA) (B)
P. Breen/A. Breen
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Saltonstall/A. Saltonstall
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Anderson/B. Anderson
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. McGill/J. McGill
 
    Riverside Boat Club (B)
T. Sternberg/J. Sternberg
 
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Perry/S. Perry
 
    Composite: Cambridge, Winsor (F)
J. Hintlian/K. Hintlian
 
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Chavez/A. Chavez
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Wolfe/C. Wolfe
 
DCMX2x 5:10 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. Retelny/F. Viacava
 
    Greenwich Crew (A)
M. McCormack/R. Slocum
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Geyh/H. Hutton
 
    Unaffiliated (USA) (B)
S. Collins/M. Collins
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Zezza/c. zezza
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
G. DeAngelis/C. Collins
 
    Revolution Rowing (A)
L. Pickens/J. Pickens
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Anderson/J. Anderson
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
t. Opferman/M. Willmott
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Dennis/J. Rivero
 
    Bermuda Rowing Association (A)
L. Hedstrom/M. Swain
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Pierce/J. Randle
 
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Suzzarini/D. DeWinter
 
    Upper Merion Boat Club (A)
C. Goodnow/M. May
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
S. Legler/M. Brown
 
    Composite: WARC, Fremantle (A)
J. Dick/P. Klemm
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
H. Green/S. Platt
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Wood/C. Wood
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Jordan/C. Nicklas/
 
    Occoquan Boat Club (A)
R. Quinn/T. Riddle
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. Anderson/W. Lutat
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
S. Steinberg/D. Kersten
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Helou/D. Wolf
 
    Occoquan Boat Club (B)
S. Wangsgard/P. Hoyle
 
    Composite: Three Rivers, De Maas (A)
F. Verhulst/E. Szigethy
 
    Willamette Rowing Club (A)
N. Mynhier/D. Wilmes
 
    Wyandotte Boat Club (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
E. Pfeiffer/M. Weiler
 
    Austin Rowing Club (B)
J. Hamilton/T. Hamilton/
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
 
    River City Women's Rowing Club (A)
S. Sheridan/P. Hastie
 
    Unaffiliated (USA) (C)
H. Wyss/J. Archibald
 
    Upper Merion Boat Club (A)
M. Zisling/S. Aller
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Small/N. Lee
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
G. Joseph/A. Sullivan
 
    Composite: Undine, Unaff. (USA) (B)
K. Palmer/D. Lincoln
 
Sunday, October 19, 2014
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
5
31 8:08 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
6
32a 8:27 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
35
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Narragansett Boat Club
E. Esposito/
 
    Community Rowing, Inc.
A. HOFFMAN
 
    California Rowing Club
B. Cooper/
 
    Ottawa Rowing Club
J. Weissbock
 
    University of Massachusetts Alumni
Z. DePace
 
    Ecorse Rowing Club
P. Tsebro
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Twickenham Rowing Club
J. Wooller
 
    Potomac Boat Club
A. Krauss
 
    Riverside Boat Club
E. Bailey
 
    Narragansett Boat Club
B. Basso
 
    Maritime Rowing Club
N. Kelly
 
    Unaffiliated (USA)
P. Belmonte
 
    Unaffiliated (USA)
N. Bruegmann
 
    Unaffiliated (USA)
P. Preiss
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Haines
 
    Narragansett Boat Club
D. Mercante
 
    Vancouver Rowing Club
M. Cummings
 
    Riverside Boat Club
M. Fowler
 
    Unaffiliated (USA)
A. Carley
 
    Unaffiliated (USA)
T. Savoie
 
    Texas Rowing Center
S. Borchelt
 
    Riverside Boat Club
D. Kettler
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc.
R. Worth
 
    Don Rowing Club
A. Oldham/
 
    Ridley Graduate Boat Club
D. Scobie
 
    University of Connecticut
M. Kessenich
 
    Burnaby Lake Rowing Club
V. Timinsky
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V.
C. Burk
 
    Malta Boat Club
A. Madden
 
    Unaffiliated (USA)
C. Farrell
 
    Argonauten Ruderclub Meppen
S. Tieben/
 
    Union Boat Club
A. Zosuls
 
    Willamette Rowing Club
D. Wilmes/
 
32b 8:27 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
21
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Cambridge Boat Club
P. Jones
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Brown
 
    Alexandria Community Rowing
K. Allen
 
    Riverside Boat Club
C. Crowley
 
    Riverside Boat Club
M. Carey/
 
    Maritime Rowing Club
M. Hurley
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Deja
 
    Vesper Boat Club
E. Maxwell
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
E. Ferguson
 
    Lake Washington Rowing Club
T. Batty
 
    Southern California Scullers Club
t. kendzierski
 
    Melbourne University Boat Club
O. Ward/
 
    Mosman Rowing Club
S. Hill
 
    Alexandria Community Rowing
B. Paret
 
    Unaffiliated (USA)
S. Block
 
    University of Massachusetts Crew
R. Boudreau/
 
    Don Rowing Club
K. Guest
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Christmas
 
    Carnegie Lake Rowing Association
L. McGough
 
33b 8:50 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
25
    New Canaan High School Crew
C. Campbell
 
    Sagamore Rowing Association
J. Vascotto
 
    Narragansett Boat Club
E. Kallfelz
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr
C. Garvey
 
    Zvulun Tel-Aviv
I. Vorvoreanu/
 
    Texas Rowing Center
C. Childs
 
    Unaffiliated (USA)
M. Smith
 
    The Grange School Rowing Club
K. Owen
 
    Long Lake Rowing Crew
C. Anderson
 
    Don Rowing Club
A. Low
 
    Orleans Sweeps and Sculls
J. Mcilvane/
 
    RowAmerica Rye
K. Kerrick
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team
C. Macrae
 
    Leander Boat Club
J. Murray
 
    Long Island Rowing Club, Inc.
M. Prince
 
    Charleston City Rowing Club
J. Meredith
 
    Narragansett Boat Club
G. Vestuti/
 
    RowAmerica Rye
A. Slabbert
 
    Pioneer Rowing Club - MA
M. Emanuelli/
 
    RowAmerica Rye
M. Slabbert
 
    Cambridge Boat Club
A. Zeamer
 
    Long Lake Rowing Crew
M. Winston
 
    Long Lake Rowing Crew
E. Stinebaugh
 
    Stowe Sculling Club
D. Fusco-House
 
    Don Rowing Club
Y. Ensminger
 
34 9:13 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 9:45 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
    Lucky Charms (A)
A. Boucher/M. Zezza/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (53)
    Long Beach Rowing Association (A)
W. O'Brien/H. Frykman/m. perrot/S. Kline
0.0 (50)
    Composite: Palo Alto, S.A.C., Mile High (A)
G. Malacrida/J. Snyder/S. Hooten/J. Pendleton
0.0 (58)
    Cambridge Boat Club (A)
R. Turri Vise/K. Johnson/H. Lazaridis/C. Truman
0.0 (46)
    College Club Seattle (A)
J. Irwin/D. Parker/M. Bertocchini/S. Poliachik
0.0 (48)
    Composite: Upper Valley Rowing, Orleans (B)
R. Carroll/R. Gross/A. Bracken/E. Dade
0.0 (52)
    Composite: Narragansett, East Bay (B)
K. Wharton/A. Mittelberger/A. Mudge/K. Rand
0.0 (39)
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer/M. Robinson/k. tumarinson/F. Thrash
0.0 (34)
    Beaver Creek Sculling (A)
L. Pitts/F. Lauritano/L. Cason/E. Barnett
0.0 (26)
    Cambridge Boat Club (D)
A. Thies/J. Sacheck/M. Scannell/B. Grant
0.0 (43)
    Long Beach Rowing Association (B)
J. Gresham/A. Arriola/P. Chen/M. Gough
0.0 (34)
    Greenwich Crew (B)
M. Himes/N. Johnson/S. Yung/D. Herman
0.0 (52)
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
H. Boisseau/K. Wilson/N. Lee/R. Berman
0.0 (47)
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Riverside (A)
M. Conway/L. Osborn/S. Minc/F. Tuite
0.0 (45)
    Greenwich Crew (A)
M. Rodriguez/K. DeLuca/M. Slabbert/K. Erickson/
0.0 (46)
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker/L. Guida/K. Duffy
0.0 (54)
    Composite: Dolphin, South End, Unaff. (USA) (A)
D. Davis/K. Amdur/R. Perry/C. Feeney
0.0 (50)
    Composite: Jacksonville, Gainesville Area Rowing, Treasure Coast (A)
J. Figueroa/S. Falkner/S. Legler/M. Weiler
0.0 (35)
    Alexandria Community Rowing Masters (D)
D. Casey/M. Berry/S. Roy/B. Mead/
0.0 (66)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Barker/M. Farrell/H. Fremont/S. Karcz
0.0 (54)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Liffmann/L. Kammert/A. Mikkola/E. Brennan
0.0 (52)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
c. hollings/C. Fuchs/p. johnston/K. Elfstrom
0.0 (51)
    Smith Pioneer Rowing (A)
K. Seston/A. Coppock/K. Latta-Landefeld/K. Klinger
0.0 (35)
    Composite: Union, Baltimore (A)
P. Merkle/E. Erbelding/H. Hutton/S. Donahue
0.0 (58)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
S. van der Meulen/B. Lyons/C. McAliley/D. Matthews
0.0 (51)
    Greenwich Crew (B)
M. Arone/S. Anderson/M. Albrektsen/D. Williams/
0.0 (45)
    Composite: Rivanna, Rowing Club Port-Marly (A)
H. Kerner/A. Ponsonnet/A. Cann/C. Coffman
0.0 (58)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/L. Gillespie/L. Leatherwood/C. Boghosian/
0.0 (50)
    Composite: Cambridge, Old Glory (C)
C. Collins/b. Stefan/A. Shaw Thornton/E. Minzner
0.0 (47)
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Cobb/L. Lewis/G. Hopen/s. viegas
0.0 (57)
35 10:08 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:37 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
22
37 10:46 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
24
    Vesper Boat Club
S. Kaplan/
 
    Riverside Boat Club
A. Sneff
 
    Roeivereniging De Laak
M. Manios
 
    Riverside Boat Club
S. White
 
    Riverside Boat Club
B. McConarty
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Friends of WPI Rowing
J. McAlear
 
    Alexandria Community Rowing
L. Criado/
 
    North Star Rowing Club
K. MacDonald
 
    Riverside Boat Club
M. O'Neill/
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
M. Brokaw
 
    Pocock Rowing Center
E. Rowe
 
    Riverside Boat Club
L. Keister
 
    Mosman Rowing Club
C. Louwen
 
    Community Rowing, Inc.
K. Kulig
 
    Unaffiliated (USA)
K. McIntyre
 
    Fremantle Rowing Club
J. Dick
 
    Lincoln Park Boat Club
E. Shuttleworth
 
    Riverside Boat Club
J. Sacchetti
 
    Riverside Boat Club
A. Bailey
 
    Peterborough Rowing Club
R. Lloyd
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
J. Scheffer
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Blake
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
J. Horst
 
38 11:02 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
42
39 11:17 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
33
40 11:32 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
25
    Craftsbury Sculling Center
H. McAdam
 
    Riverside Boat Club
J. Georgeson
 
    Malta Boat Club
C. Ethridge
 
    Ottawa Rowing Club
M. Fournier
 
    Craftsbury Sculling Center
P. Grisdela
 
    Queen's University
M. Christie
 
    Malta Boat Club
S. Madden
 
    Riverside Boat Club
A. Neils
 
    Malta Boat Club
D. Smith
 
    Ottawa Rowing Club
J. king
 
    Old Edwardians Boat Club
B. Turvey
 
    KUWAIT ROWING FEDERATION
M. Al-Suwaidan
 
    Potomac Boat Club
C. Klein
 
    Seattle Rowing Center
A. Twist/
 
    South Niagara Rowing Club
J. Giesbrecht
 
    Ottawa Rowing Club
A. Kunkel
 
    Unaffiliated (USA)
M. O'Leary
 
    Southern California Scullers Club
W. Young
 
    Hanlan Boat Club
S. Khanbeigi
 
    Vesper Boat Club
M. Marks
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
S. Boyer/
 
    Malta Boat Club
J. Black
 
    Malta Boat Club
J. Purman
 
    Riverside Boat Club
P. Schmidt
 
    Westminster School Boat Club
C. Kerr
 
41 11:41 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro/
 
    Riverside Boat Club
L. Ayers
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince
 
    Riverside Boat Club
A. Knight
 
    Unaffiliated (USA)
K. Hoff
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Vesper Boat Club
B. Crawford
 
    Unaffiliated (USA)
C. Vernazza
 
    Occoquan Boat Club
L. Habel
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Riverside Boat Club
E. Roberts
 
    Southern California Scullers Club
R. Stortvedt
 
    Ottawa Rowing Club
A. Currie
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
L. Hutchinson
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    Pocock Rowing Center
L. Krawczyk
 
    Unaffiliated (USA)
M. Whitehouse
 
    Amoskeag Rowing Club
S. Alwan
 
    San Diego Rowing Club
J. Hyne/
 
    Craftsbury Sculling Center
S. Keller
 
    Union Boat Club
S. Roche
 
    GMS Rowing Center
S. Giancola
 
42 11:54 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 12:31 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
    Cambridge Boat Club (B)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (50)
    Wide Load Cambridge Narraganset Rowing Association (A)
R. Cone/D. Johnson/M. Smith/D. Gorriaran
0.0 (50)
    OA Centers for Orthopaedics (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/W. Purdy/M. Totta
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Young/M. Hindery/N. Bruegmann/M. Hindery
0.0 (48)
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
0.0 (56)
    Greenwich Crew (A)
G. Henry/T. Wike/R. Rodriguez/D. Durkovic
0.0 (47)
    Cambridge Boat Club (D)
C. Andrews/R. Murphy/T. Pounds/P. Rioux
0.0 (56)
    Team Attager (A)
N. Kurmakov/R. Lesnau/C. Hamlin/C. Pieper
0.0 (62)
    Belmont Hill School (A)
D. Schley/T. Fulham/J. White/M. Findeis
0.0 (58)
    Redwood Scullers/PACJC (A)
B. Phillips/J. Wachtel/r. vale/H. Vale
0.0 (49)
    Composite: CRI, Salisbury BC (B)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (58)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Parker/G. Hack/H. Thompson/C. McCawley
0.0 (61)
    Community Rowing, Inc. (C)
P. Sobieszczyk/J. Quirk/J. Langermann/J. Senner
0.0 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Terry/B. Braun/J. Bracewell/R. Baker
0.0 (68)
    Unaffiliated (USA) (A)
T. Taaffe/a. richards/A. Taaffe/B. Taaffe
0.0 (21)
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. McCarron/K. Reelick/A. Pendrill/A. Hubble/
0.0 (31)
    Cambridge Boat Club (C)
J. Geshwiler/A. Kirk/T. DeWitt/K. Galie
0.0 (50)
    Cloanthus RC (A)
J. Stolar/M. Niemczyk/S. Baldwin/M. Butsch/
0.0 (34)
    Composite: Shrewsbury, St. Joe's Prep (B)
A. Matthews/R. Relovsky/T. Carter/C. Duckworth
0.0 (17)
    Sagamore Rowing Association (A)
H. Hertlein/J. Kelly/G. Staurowsky/R. Eberle
0.0 (26)
    Composite: Cambridge, GMS Rowing, Crefeld (A)
M. Verlin/c. zezza/W. Busch/H. Hamilton
0.0 (72)
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
H. Lane Fox/H. Thomas/P. George/E. Robinson-Boulton
0.0 (16)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Pape/M. Murdock/A. Eckart/I. Hazelton
0.0 (41)
    Composite: Potomac, Pioneer Valley Riverfront Club, Quinsigamond (A)
M. Collins/N. Wanner/J. Moss/S. Gantz
0.0 (46)
    Delta Deas Rowing Club (A)
T. McCormick/S. Lawson/A. Reid/R. Hoare
0.0 (37)
    Austin Rowing Club (A)
D. Simmer/D. Niswonger/B. Bradford/T. Hamilton
0.0 (45)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/D. Stevenson/A. Milia/J. Hadley
0.0 (50)
    Greenwich Crew (B)
R. Montague/T. Geffs/M. Lonski/P. Oudheusden
0.0 (51)
    Harvard Alumni 1978 (A)
G. Stuart/D. Boghossian/T. Howes/T. Smith
0.0 (58)
    Hollywood Rowing Club (A)
A. Chavez/A. Alidgem/E. Dikes/R. Koby
0.0 (54)
    Narragansett Boat Club (B)
C. Wise/B. Sandstede/P. Evans/C. Bardt
0.0 (56)
    University of Virginia Rowing Association (A)
E. Myers/P. Knight/D. Mudd/S. Schmitt
0.0 (60)
    Pettipaug YC Rowing (A)
R. Haberl/j. laundon/P. Flory/B. Eldridge
0.0 (65)
    Union Boat Club (A)
M. O'Connor/H. Sears/J. Warburg/N. O'Connor
0.0 (66)
    Mt. Baker Crew (A)
P. Defliese/D. Ostergaard/T. Moore/J. Rosenfeld
0.0 (64)
    United States Rowing Association (A)
D. Herbert/P. Horvat/T. Feaster/S. Hall
0.0 (57)
43 12:48 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:20 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
    Riverside Boat Club
K. McDonnell/R. White
 
    Don Rowing Club
S. Dmytrasz/T. Lancaster
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/M. Miller
 
    Composite: Narragansett, Malta
F. Duling/J. Brock
 
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club
J. Linhoff/E. Lev
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Baldry/D. Rhodes
 
    Copenhagen Rowing Club
J. Nielsen/B. Vestergaard
 
    Cambridge Boat Club
J. Peschel/M. Duby
 
    Fairmount Rowing Association
L. Conner/G. Stefan
 
    612endurance Racing
P. Johnson/J. dundon
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
S. Gemperli/S. Crockett
 
    Dolphin Club
J. Abrams/T. Loughlin
 
    Los Gatos Rowing Club
J. Morrell/B. Tryon
 
    Unaffiliated (USA)
G. Klingsporn/G. Klingsporn
 
    Club España
H. Tendilla/F. Perez Vas
 
    Beat Cancer Boat Club
S. Killen/G. Florio
 
45 1:28 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
    Composite: Ann Arbor RC, Unaff. (USA)
K. Salchow MacArthur/L. Schlenker
 
    North Shore
T. Williams/R. Caroe/
 
    Lake Union Crew
M. Pearlstein/L. Mittendorf
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting/A. Molenaar
 
    Composite: Capital, Occoquan
R. Hollins/C. Dinion
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Occoquan Boat Club
G. Koloszyc/K. Gonyea
 
    Norwalk River Rowing Association
L. Foale/J. Brocki/
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/M. Watkins
 
    Hanlan Boat Club
J. Dickie/J. Herrle
 
    Composite: Carnegie Lake, Unaff. (USA)
L. Fischetti/M. Trannel
 
    Long Lake Rowing Crew
A. Johnson/P. Frank
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
J. Montanaro/J. Goldblatt
 
    Minneapolis Rowing Club
L. Crandall/K. Lamppa
 
    Dolphin Club
R. Perry/K. Amdur
 
46 1:43 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
17
47 1:51 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
17
48 2:03 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
36
49 2:18 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
34
DCMX4x 2:33 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
34
    Beat Cancer Boat Club (A)
M. Nielsen/M. Sivigny/M. OLeary/B. Tryon
0.0 (37)
    Union Boat Club (A)
J. Devine/J. Besser/m. knox-zaloom/A. Zosuls
0.0 (43)
    Composite: Riverside, Union (A)
A. Taggart/L. Harwood/K. Woodacre/B. Mannino/
0.0 (33)
    Willamette Rowing Club (A)
J. Withycombe/C. Hunt/B. Kronick/B. Byrd
0.0 (51)
    Unaffiliated (USA)
B. Mulvey/S. Schwegman/K. Broderick/C. Dyke
0.0 (28)
    Cambridge Boat Club (C)
J. Snook/A. Balogh/A. Sanders-Fleming/P. Rioux
0.0 (57)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Oneil/B. Harney/N. Bourassa/S. Imsdahl
0.0 (22)
    Seattle Rowing Center (A)
H. Struzyna/N. Ritchie/C. Groom/L. Meyer
0.0 (29)
    Composite: Penn AC, Maple Bay, St. Michaels (A)
M. Fountain/D. Morris/R. Rutledge/P. Desjardins
0.0 (61)
    Cambridge Boat Club (B)
N. Streeter/G. Barnes/B. Mooney/P. Hoffman/
0.0 (54)
    Narragansett Boat Club (A)
W. Prichett/A. Fleet/J. Brush/A. Washburn
0.0 (59)
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/E. Erbelding/H. Hutton/R. Singewald
0.0 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Ratcliffe/D. Dickison/K. DeBiasi/S. Schmidt
0.0 (46)
    Composite: Potomac, Sarasota County (A)
E. Steive-Caldwell/K. Wiegandt/E. Caudron/J. Sanchez
0.0 (42)
    Composite: Long Beach, Long Beach Junior Crew (A)
P. Adkins/D. Felix/J. Felix/M. Felix
0.0 (36)
    Composite: Cambridge, Belmont Hill (A)
J. O'Donnell/J. Odegard/R. Warming/A. Zeamer
0.0 (17)
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/c. sharis/w. sharis/P. Sharis
0.0 (22)
    Boston College High School (A)
0.0 (0)
    Composite: Riverside, Gentle Giant (A)
V. Farr/S. Whitney/R. Whelan/N. Walker
0.0 (36)
    Composite: RegattaCentral, Regatta Master (A)
S. lopez/L. Jensen/T. Stocker/S. Jensen
0.0 (52)
    Dallas Rowing Club (A)
D. Fox/A. Cantu/B. Tilden/A. Bandarpalle
0.0 (17)
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Harriman/B. Whitehead/S. Faber/F. Tuite
0.0 (53)
    Akamai (A)
A. Blasiak/Z. Salwasser/M. Stevens/J. Bers
0.0 (38)
    ImmunoGen's Pull For The Cure (A)
k. pierce/S. Hicks/S. Taktak/J. Lambert
0.0 (47)
    Composite: Bantam, Riverside, Cincinnati RC (A)
R. Miller/L. Graves/M. Brundage/T. Dryer
0.0 (58)
    New York Athletic Club (A)
D. Brisson/J. Hannafin/C. Brisson/J. brisson
0.0 (49)
    Composite: Brisbane & GPS, Townsville JCU (E)
P. Baxter/A. Wallace/L. Daly/M. Daly
0.0 (54)
    V-Sculls (A)
M. Tebay/S. Williams/M. Hegarty Colombo/B. Douglas
0.0 (55)
    Upper Merion Boat Club (A)
M. Zisling/S. Aller/C. Goodnow/M. May
0.0 (50)
    Composite: Commercial, Brisbane & GPS, Townsville JCU (E)
I. Holzberger/R. Krippner/S. Harper/J. Cook
0.0 (56)
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
E. Brand/C. Lubarsky/L. Horn/J. Montero
0.0 (54)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Morin/W. Thomson/E. Mackisack Morin/C. Przytula
0.0 (52)
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/H. Powell/R. Wettach/P. Hirtle
0.0 (51)
    Los Gatos Rowing Club (B)
J. Morrell/b. Weems/J. Sambrailo/M. Lamb
0.0 (45)
50 2:52 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
44
51 3:08 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
30
52 3:22 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
22
53 3:31 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
13
54 3:44 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 3:51 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change