50th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 18, 2014
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
51
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
48
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
36
6 10:06 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
55
7 10:27 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
8 10:46 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
54
9 11:07 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
55
    Marin Rowing Association (A)
M. Benson/T. Walhart/T. Brady/J. Brophy/M. Hartle (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/C. Egan/C. Sutter/F. Smith/S. Lamprey (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
J. Bingham/G. Goss/J. Dewar/T. McPherson/C. Blackmore (Cox)/
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
D. Roop/J. Brush/A. Fleet/C. Browning/A. Chacon (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
K. Sheehan/B. Calvert/L. Case/C. Ansberry/E. Full (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
B. Trafton/K. Dietz/P. Johnston/D. Birch/A. Bitter (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
C. Holland/M. Chambers/R. Thomas/C. Robinson/P. Shumate (Cox)
 
    Duluth Rowing Club (A)
G. Madson/B. Fuller-Kask/J. Peterson/P. Harvieux/B. Kask (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
L. Mundt/S. Martin/G. Wainwright/J. Breitman/J. Mckernan (Cox)/
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/M. Somogyi/M. Markarian/L. Hay-Gaudet/K. Burtnik (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/A. Maker/R. Bowie/K. Finnegan/S. OConnor (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
m. flavin/S. Radman/S. Dodge/S. Shepard/P. Claflin (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
N. Lockett/B. Morcom/M. Deering/K. Weisman/A. Bolender (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark/L. Suplick/N. Paquette/M. Talarico (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/B. Hack/D. Dodge/K. Elfstrom/E. Mueller (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Ippolito/L. Choate/J. Carmody/C. garcia/J. Howard (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Timpe/D. Lowe/S. Copeland/N. Brown/L. Lippi (Cox)/
 
    Northampton Community Rowing (A)
J. Caron/T. Brett/A. Fabos/C. Cardinal/E. Crain (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Kline/M. Dannemann/E. Stonehill/L. Case/M. Watson (Cox)/
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
M. Allen/E. Cassella/K. Rossi/T. Schmidt/D. Woods (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Conn/j. pederson/J. Schaefer/S. Sullivan/C. Bayse (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
I. Baker/G. Schueler/B. Brown/G. Calvin/E. Upton (Cox)/
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Dowd/P. Hoffnug/A. Faber/M. Shepatin/M. Maldari (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Meisner/N. Yannuzzi/N. Shearman/C. O'Toole/P. Higgins (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Burt/P. Merkle/K. Shackelford/L. Pipitone/L. Boucher (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Wright/C. Lund/B. Kronick/J. Schweitzer/E. Damio (Cox)
 
    Townsville & JCU (A)
L. Daly/J. Hart/M. Daly/J. Cook/E. Zimmer (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/B. Sirovich/M. Laskaris/C. Boghosian/C. Vieten (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
K. Goforth/M. Kleyn/N. Foster-Moss/D. Jackson/L. Huggenvik (Cox)/
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/d. albano/L. Pease/C. Paska/S. Moore (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
J. Schwab/J. Clifton/R. Lund/M. Hensley/C. Chiaramonte (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
D. Lambert-Lusinger/C. Prince/S. Greear/A. King/R. Clair (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
T. Manire/K. Clark/S. Terrien/F. DeSautelle/E. Brown (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
l. porter/C. McMahon/S. Moazed/J. Feeney/D. Boucher (Cox)
 
    Oakton Masters Rowing Club (A)
S. Dobry/K. Udler/W. Smith/B. Lee/H. Hildreth (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
K. Donnellan/P. Schnepp/A. Boudreau/F. Michaud/S. Daniels (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (A)
G. Malacrida/K. O'Hara/A. Cuthbertson/J. Snyder/A. Sarrett (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
S. Calderone/N. Schultz/J. Dabbs/S. Weinstein/K. Pisapati (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
N. Tang/J. Klenk/S. Eck/P. Moran/J. Raichek (Cox)
 
    Willem III Rowing Club (A)
M. Zeekant/E. Weersink/J. Compaan/I. Cserey/M. Vrubel (Cox)/
 
    River City Women's Rowing Club (A)
C. Baxter/A. Burke/L. Robinson/S. Sheridan/A. Cooper (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Peterson/M. South/e. yntema/d. brownstone/J. Bergquist (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
G. Hamilton/L. Cogswell/K. Bass/A. Mishler/J. Horbert (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)/
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. English/J. O'Leary/L. Dwyer/S. Markel/M. Mendiola (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
H. Tolson/K. Williams/M. WELCH/T. Patten/E. Simons (Cox)/
 
    Lea Rowing Club (A)
K. Reith/J. Baxter/H. Middleton/P. Pinkerton/M. Rusher (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
C. Lamphere/K. Martin/M. Davidson/J. Core/A. Cermak (Cox)/
 
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Allen/O. Ciolko/R. Stone/K. Evans/E. Savarese (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
V. Larson/L. Wasserman/K. Lund/J. Cooper/C. Hanlon (Cox)
 
    Commercial RC (A)
M. Martin/B. Hall/P. Cox/T. Forwood/J. Singer (Cox)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
J. Sloane/m. davis/G. Wasilewski/B. Mayhew/T. Tiffany (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. Bumstead/M. Haronian/L. Faulise/A. Lee/E. Freiman (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
T. Patterson/K. Cornman/S. Sales/s. Caffrey/K. Chavers (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
H. Pallas/B. Waltz/P. Zitron/E. Richards/R. Roberts (Cox)
 
10 11:34 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
43
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Unaffiliated (USA)
M. Bannister/J. Bowen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/S. Bub
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cincinnati Rowing Club
R. Miller/T. Dryer
 
    Cambridge Boat Club
L. Elswit/J. Stock
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise/J. Duke
 
    Composite: Marin, Greenwich Crew
R. Slocum/R. Lyon
 
    Cambridge Boat Club
M. Gefter/B. Erkelens
 
    Club España
J. Caraballo/J. Lopez
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    Fairmount Rowing Association
P. Simone/T. McLaughlan/
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport
M. Malone/J. Sanders
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/M. Findeis
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Unaffiliated (USA)
S. Meuser/F. Loucks
 
    Belmont Hill School
P. Kermond/S. Whitney
 
    Union Boat Club
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen/C. Gross
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Union Boat Club
C. Wemyss/S. Glick/
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association
M. Kostrzewski/R. Fries
 
    Unaffiliated (USA)
m. fagan/k. mcgrath
 
    Unaffiliated (USA)
T. Perry/J. Cheesebro
 
    Fairmount Rowing Association
D. Robinson/C. Crawford
 
    Navesink River Rowing
J. Crilly/c. blessing
 
    Composite: Cambridge, BHRA
T. Van Dusen/D. Ruane
 
    Unaffiliated (USA)
r. williams/T. Dexel
 
    Narragansett Boat Club
C. Bardt/M. Berkson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen/M. Van Der Heide
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope/D. Wassall
 
    Cambridge Boat Club
E. Smith/P. de la Porte
 
    Melbourne University Boat Club
G. Rees/I. Luxford
 
    Burnstown Rowing Club
M. Robson/B. Stevens
 
    Composite: Baltimore, Washington Rowing School
c. Arnold/M. Chin
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/K. Courtney
 
    Composite: New York AC, Unaff. (USA)
D. Brisson/J. Brisson
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Faber/J. Kershaw
 
    Riverside Boat Club
J. Hanley/W. Melcher
 
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
33
12 12:08 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
13 12:21 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
24
14 12:38 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
56
15 12:59 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
42
16 1:18 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
17 1:38 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
61
18 2:07 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:23 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
34
20 2:39 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
28
21 2:51 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
27
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
23
23 3:21 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
19
24 3:34 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
30
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
25
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
28 4:30 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
28
29 4:39 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
21
    California Rowing Club
K. Bertko
 
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    OKC Riversport
D. Karz
 
    Melbourne University Boat Club
K. Crow
 
    Seattle Rowing Center
L. Meyer
 
    California Rowing Club
K. Hedstrom/
 
    USRowing Training Center - Oklahoma
M. Sechser
 
    Craftsbury Sculling Center
E. Sonshine
 
    Vesper Boat Club
N. Ritchie
 
    Craftsbury Sculling Center
M. Fellows
 
    Vesper Boat Club
M. Jones
 
    Oklahoma City University
L. Mathews
 
    GMS Rowing Center
Z. Fleischmann
 
    University of Massachusetts Crew
M. Kopp/
 
    Riverside Boat Club
M. Hamrick
 
    Riverside Boat Club
L. Keane
 
    Riverside Boat Club
S. Olenich
 
    Burnaby Lake Rowing Club
J. Schuurman
 
    Vesper Boat Club
M. Maginnis
 
    Unaffiliated (USA)
R. Soja
 
    Vesper Boat Club
K. McFetridge
 
DCPC2x 4:50 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
39
DCMX2x 5:10 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
Sunday, October 19, 2014
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
5
31 8:08 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
6
32a 8:27 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
35
32b 8:27 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
21
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
A. Chow
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Cambridge Boat Club
P. Jones
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Brown
 
    Alexandria Community Rowing
K. Allen
 
    Riverside Boat Club
C. Crowley
 
    Riverside Boat Club
M. Carey/
 
    Maritime Rowing Club
M. Hurley
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Deja
 
    Vesper Boat Club
E. Maxwell
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
E. Ferguson
 
    Lake Washington Rowing Club
T. Batty
 
    Southern California Scullers Club
t. kendzierski
 
    Melbourne University Boat Club
O. Ward/
 
    Mosman Rowing Club
S. Hill
 
    Alexandria Community Rowing
B. Paret
 
    Unaffiliated (USA)
S. Block
 
    University of Massachusetts Crew
R. Boudreau/
 
    Don Rowing Club
K. Guest
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Christmas
 
    Carnegie Lake Rowing Association
L. McGough
 
33b 8:50 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 9:13 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 9:45 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:08 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:37 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
22
37 10:46 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
24
38 11:02 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
42
39 11:17 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
33
40 11:32 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
25
41 11:41 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 11:54 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 12:31 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
43 12:48 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:20 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
45 1:28 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 1:43 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
17
47 1:51 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
17
48 2:03 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
36
49 2:18 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
34
DCMX4x 2:33 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
34
50 2:52 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
44
51 3:08 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
30
52 3:22 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
22
53 3:31 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
13
54 3:44 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 3:51 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
12
    Minerva Rowing Club (A)
L. Worner/I. Paulis/N. van Hoogenhuijze/M. Susanne van/M. Head/M. Kraaijkamp/M. Frenken/J. Paassen/J. de Vries (Cox)
 
    Radcliffe Crew (A)
E. MacEachern/G. McNeill/E. Pate/A. Bielawski/C. Harmange/A. Backer/R. Malka/O. Henry/G. Giugliano (Cox)/
 
    University of Wisconsin (A)
J. Kish/G. Purman/C. Rosoff/L. Tiramani/G. Miron/H. Randle/J. Glueck/M. Whiteside/B. Murphy (Cox)
 
    Boston University Women's Crew (A)
C. Peterson/M. Karr-Warner/S. Keller/N. Love/M. Ippolito/L. Shanor/E. Rask/S. Saunders/A. Triola (Cox)/
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
P. Veeraraghavan/S. Sarnik/C. Gorick/A. Rollock/E. Branch/K. Sessa/E. DeSoto/M. Lauer/J. Hong (Cox)
 
    Radcliffe Crew (B)
T. Garden/E. Mackie/E. Walk/G. Shaw/R. Emberling/J. Schlichting/N. Beebe-Wang/N. Henderson/L. Chang (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (B)
S. Belanger/M. Stephens/K. Doolittle/C. Liu/A. Zele/R. Osmundsen/S. Brisson/Z. Steier/M. Jay (Cox)
 
    Stanford University Lightweight Women (A)
J. Huddle/c. Cavallo/M. Crist/B. Yuro/H. Levy/I. Foster/S. Hirshorn/B. Hunter/S. Cours (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Hafner/J. Buck/M. Foster/R. Pettis/E. Collins/J. Zieff/J. Jeannet/L. Reynard/M. Floyd (Cox)/
 
    Tufts University Crew (A)
E. Conroy/E. Eickhoff/A. Mann/L. Aravena/E. Wells/C. Markoff/M. Gusentine/M. Morley/A. Perelman (Cox)
 
    Villanova-Wildcat Rowing Association (A)
L. Woodhull/C. Keating/K. Bertrand/S. Grueterich/M. Mroz/B. Mroz/A. Mugford/C. McCaughey/M. Cavanaugh (Cox)
 
    Melbourne University Boat Club (A)
I. McKenzie/L. Kerin/A. McNamara/A. Arch/E. Madigan/M. McGauran/K. Paterson/P. Allen/T. Webster (Cox)/
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change