50th Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 18, 2014
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
51
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
48
3 8:53 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
59
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
57
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
36
6 10:06 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
55
7 10:27 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
39
8 10:46 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
54
9 11:07 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
55
10 11:34 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
43
11 11:51 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
33
12 12:08 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
37
13 12:21 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
24
14 12:38 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
56
15 12:59 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
42
16 1:18 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
17 1:38 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
61
18 2:07 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
47
19 2:23 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
34
20 2:39 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
28
    Marin Rowing Association (A)
R. Wagner/R. Salma/K. Clemmer/A. Dunne/B. Levy (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
T. Ayer/C. De Souza/J. Marcon/D. McEachern/H. Hunsberger (Cox)
 
    Crabtree Boat Club - Cambridge Alumni (A)
S. Gorvy/C. Le Neve Foster/A. Landon-Green/R. Smith/L. Bayne (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
P. Colvin/A. Roberts/S. Nara/J. Conlu/K. Ruppar (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
A. Cherwenka/J. Scannell/M. Carmichael/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
N. Gokemeijer/B. Levendowski/A. Peers/R. Schleck/S. Hurley (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
K. Shalabi/B. Stewart/A. Rubbo/K. Murphy/G. Schoch (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
S. Batchelor/D. Silveira/T. Needham/J. Hughes/M. Strom (Cox)/
 
    East Bay Rowing Club (A)
K. Croley/M. Hammarstedt/G. Gazda/C. Groves/G. Gozinsky (Cox)/
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Lehman/A. Rabus/K. Kriese/C. Barkey/R. Freedman (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/b. walk/C. Shepherd/R. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    Old Collegians Boat Club (A)
P. Vliet/C. Callaghan/M. murphy/J. Allen/D. Spoor (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/E. Krengel/T. Hornick/J. Arvidsson/B. Blake (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
J. Keim/C. Sweeney/D. Croghan/M. Heslep/R. Rubin (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
J. Keeler/N. Cram/C. Thomas/J. Beasley/O. Amarasingham (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
R. Leet/E. Brand/P. Ramsey/M. Hess/J. Klein (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
D. Sill/J. Hay/R. Beaver/R. Ward/E. Radford (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
A. Kallfelz/T. Kennett/P. Edwards/J. Goddard/A. Cardi (Cox)
 
    Central Connecticut Rowing (A)
J. Rugh/J. Sheil/E. Truntz/F. jackson/J. Curneal (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Price/N. Davies/C. Jungbluth/J. Goodman/L. Schumer (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
T. Leslie/J. Wolfe/M. Heyn/K. Fujii/S. Mickelberry (Cox)/
 
    Row New York (A)
M. Kohlhaas/S. Billinge/R. Jones/C. Fithian/C. Hicks (Cox)
 
    Fenerbahçe Spor Kulübü (A)
A. Sen/L. Avat/T. Kadioglu/I. Akgul/I. Harding (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hudanich/K. Hoffman/A. Lim/P. Farrell/S. Cardillo (Cox)
 
    West Australian Rowing Club (A)
B. Hutton/P. Klemm/P. Panizza/D. Salisbury/M. Victora (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
S. Gray/S. Cooper/A. Haight/B. Smith/J. Byrd (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Nelson/M. Rishel/B. Garrett/S. Valenti/M. Sherry (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/T. Geffs/P. Pugliese/P. Bogin/L. Gilet (Cox)/
 
21 2:51 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
27
22 3:09 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
23
23 3:21 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
19
24 3:34 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
30
25 3:46 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
25
26 4:00 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
44
27 4:14 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
28 4:30 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
28
29 4:39 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
21
DCPC2x 4:50 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
39
DCMX2x 5:10 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
41
Sunday, October 19, 2014
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
5
31 8:08 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
6
32a 8:27 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
35
32b 8:27 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 8:50 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
21
33b 8:50 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
25
34 9:13 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4x 9:45 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
30
35 10:08 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:37 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
22
37 10:46 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
24
38 11:02 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
42
39 11:17 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
33
40 11:32 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
25
41 11:41 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 11:54 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4x 12:31 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
36
43 12:48 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:20 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
16
45 1:28 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 1:43 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
17
47 1:51 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
17
48 2:03 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
36
49 2:18 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
34
DCMX4x 2:33 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
34
50 2:52 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
44
51 3:08 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
30
52 3:22 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
22
53 3:31 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
13
54 3:44 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 3:51 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change