USRowing Northeast Junior District Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 17, 2014
1 Womens Youth 1x
15
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
M. Hart
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
J. Mcilvane
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Zeamer
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Sullivan
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Krichko
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Kallfelz/
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Vascotto
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Howe
 
    The Derryfield School Crew (A)
R. Salmons/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Kahn
 
    GMS Rowing Center (B)
O. Clark
 
    Narragansett Boat Club (B)
B. Kennedy
 
    Sagamore Rowing Association (B)
A. Blanz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
E. Zadravec
 
2 Mens Youth 1x
16
3 Womens Youth Ltwt 2x
9
4 Womens Youth 2x
18
    Boston Latin School Crew (A)
M. Touma/C. Russell
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Goldsher/M. Ginouves
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
N. Randall/O. Maaghul
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Redmon/B. Melanson
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
O. Zelvis/c. O'Rourke
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Eberth/C. Bleiler
 
    GMS Rowing Center (A)
O. Clark/A. Lehman
 
    Greenwich Crew (A)
M. Curtis/A. Slabbert
 
    Narragansett Boat Club (A)
L. Rand/G. Ryan
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Campbell/C. Campbell
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/N. Vacas/
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Warwick-Clark/K. Wiedenhoft
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Savoca/L. Canaan
 
    Community Rowing, Inc. (B)
K. Gleason/H. Alitz
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
L. Bettencourt/D. Glinos
 
    GMS Rowing Center (B)
D. Habjan/G. Bundy
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Artia/M. Wimpfheimer/
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Colvin/S. Toscano
 
5 Mens Youth Ltwt 2x
15
6 Mens Youth 2x
14
7 Womens Youth 2-
9
8 Mens Youth 2-
11
9 Womens Youth Novice 4+
21
10 Mens Youth Novice 4+
14
11 Womens Youth 2nd 4x
8
12 Mens Youth 2nd 4x
7
13 Womens Youth 4x
9
14 Mens Youth 4x
9
15 Womens Youth Ltwt 8+
7
16 Womens Youth 2nd 4+
15
17 Mens Youth 2nd 4+
14
18 Womens Youth 4+
18
    Boston Latin School Crew (A)
A. Rocchio/J. Pan/M. Hayes/R. Ferrina/E. DeMailly (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Thiim/G. Ott/P. Rasania/E. Stoffel/E. Erdos (Cox)
 
    Brookline High School (A)
M. Bialek/t. charles-moon/M. Oster/E. Stotts-Lee/o. jean (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
O. Maaghul/E. DiIanni-Miller/N. Randall/F. Scola/A. Jeffers (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
K. GLENNON/E. Conway/A. Calianos/G. Cox/J. Stergis (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
J. Bairam/H. Malone/M. Clark/L. Duffy/H. Couture (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Smith/G. Guttormsen/C. McDonald/S. Benages/B. Yudelman (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Ferrante/I. Fitter/K. de Haas/M. Galloway/K. Boliakis (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
M. Van Ummersen/O. Zelvis/c. O'Rourke/E. Hartford/C. Murphy (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
K. Reilly/S. Chalsma/K. Healy/H. Grace/E. Lafond (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/A. Lycouris/S. Reswow/S. Brecher/E. Brown (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
B. Burgess/E. Morrill/J. Gaucher/T. Beane/J. Gauthier (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Sharma/S. Welch/A. DeFrancis/c. price/S. Triana (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/M. Wimpfheimer/N. Vacas/L. Safko/C. McCool (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
A. Cleary/R. Conway/E. Ashton/M. Gutknecht/R. Petrosino (Cox)
 
    Port Rowing (A)
H. Rosen/E. Waskover/M. Omeltchenko/K. Byrne/J. Vennitti (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Harned/N. Clark/S. Kurtz/M. Macey/L. Pillari (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
K. Stokes/L. Smith/L. Keele/A. Shein/H. Doucette (Cox)
 
19 Mens Youth Ltwt 4+
8
20 Mens Youth 4+
19
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Friedman/R. Pratt/H. Rosner/K. Wang/J. Kirchner (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Higgins/C. Watt/K. Hayes/L. Mackin/A. Plucinsky (Cox)
 
    Brookline High School (A)
R. Richards/M. Patsouris/J. Arnstein/I. Laryionenka/T. Nygren (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
A. Legere/N. Harvey/B. Schultze/J. Coleman/s. boulard (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Cohen/a. heye/A. Sterne/J. Gleason/I. Pizzi (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
B. McCarthy/K. Auer/C. Jamieson/B. Curran/K. Boyle (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
E. Ames/M. Faurot/W. Guglietti/J. Regan/M. Durkin (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Chen/B. Denoncourt/M. Reidy/C. Seymour/N. Benoit (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Sands/B. Manca/E. Logsdail/A. Hoffmeister/J. Jay (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
t. brinson/S. Gavriel/A. Harvey/S. Pugh/A. Hutcheon (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
S. Dwyer/D. McAuslin/J. Petrides/C. Tanguay/M. Jordan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Helms/K. Conover/A. Sedlack/G. Mgaloblishvili/J. Fagan (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tessolecki/L. Kite/M. Stippa/m. bevilacqua/C. Connally (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. DiGiovanni/C. Tantillo/E. Adsetts/J. Kagan/A. Herron (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Shea/W. Parsons/K. McCauley/J. Flege/J. Dumeer (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Steffen/O. Bub/W. Schorr/N. Amato/G. Offermann (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
R. Bell/J. Hemingway/M. Peterson/A. Ormsby/A. Tobin (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
S. Luden/Z. Rothenberg/A. Shulman/J. Browne/W. McManus (Cox)/
 
21 Womens Youth Ltwt 4+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Tiffany/S. Hamilton/S. Osborn/E. Ferrante/E. Cayer (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
A. Ruano/M. Hayes/N. Neita/R. Ferrina/S. Yeung (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Dawley/S. Sarnik/C. Oka/M. Glade/A. Sundheimer (Cox)
 
    Brookline High School (A)
H. Lowenstein/E. Hazen/N. Redgrave/Z. Preminger/C. Newsom (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Stetson Dibble/G. Johnson/A. Lenihan/E. Chan/K. O'Loughlin (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
S. Zuniga/S. Mitrokostas/O. Swenson/H. Silliman/G. Cox (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
G. Cummings/M. Bannister/M. Connor/J. Ladd/I. Koch (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
S. Ronan/J. Musto/E. Yao/S. Spisak/A. Ketchian (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/S. Brounstein/E. Forstbauer/L. Schulman/S. Perez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Wierschem/A. Keefe/E. Brown/A. Sinclair/M. Robinson (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Davis/M. Alstodt/A. Meyer/j. sims/L. Katz (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Schmansky/b. evans/V. Cirelli/S. Doyle/M. Ruocco (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Moley/R. Forer/G. Fox/N. Wardell/C. Powers (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
22 Womens Youth 3rd Novice 8+
5
23 Mens Youth 3rd Novice 8+
3
24 Womens Youth 3rd 8+
5
25 Mens Youth 3rd 8+
11
26 Womens Youth 2nd 8+
10
27 Mens Youth 2nd 8+
10
28 Womens Youth 2nd Novice 8+
12
29 Mens Youth 2nd Novice 8+
4
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
W. Thompson/T. Perez/J. McWhite/Z. Shamah/J. Walsh/M. Densen/E. Xing/J. Klem/J. Canning (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Streeter/T. Daly/C. Mahoney/B. Walsh/Z. Meszoely/J. Roll/B. Feeney/D. o'toole/E. Waltman (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
t. FRATER/T. Ridgeway/E. Boyer/C. Li/M. McRae/J. Albanese/T. Massam/C. Ruf/S. Gallant (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
W. Binney/N. Pomianek/T. PRAEGER/J. Buchman/H. JONES/D. In/T. Almog/M. Livingston/H. Rice (Cox)
 
30 Womens Youth Novice 8+
18
31 Mens Youth Novice 8+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
K. Hamparian/C. Healey/N. Leland/T. Chen/S. Abi-Hassan/A. Rodriguez/J. Wenzel/P. Cleary/J. Green (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Reitler/A. Datta/B. Fay/J. Gardiner/M. borghesani/S. Rosher/A. Huang/J. Hollenberg/T. Neschke (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
W. Young/D. Sobieszek/B. JOYCE/J. Hajjar/N. Hartnick/D. Flynn/H. Toolmin/J. Hansen/E. Dwyer (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
N. Wilbur/J. Sullivan/M. Faurot/J. Beitle/A. Banks/T. Barney/D. Gibbs/A. Portugali/E. Abbott (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
C. Tilston/A. Tran/A. Nelson/J. guinee/J. Hawthorne/P. Rex/J. VELEZ/S. Connolly/M. Quint (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Romano/S. Drew/B. Lang/J. McGlynn/A. Steenbergen/A. Maney/K. Wu/c. hurley/I. Hurley (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Edmundson/J. Smith/O. Foote/P. Smith/T. Chapman/W. Arndt/W. Boaknin/T. Webb/J. Catalano (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
G. Shindel/J. Wittenstein/C. Drippe/E. Touhy/D. Pantzos/T. Dauser/M. Shindel/G. Ceci/S. Singh (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Ukropina/Z. Johnston/r. galli/J. Mellana/J. Gedney/B. Hufnagel/c. oconnell/K. McDonough/H. Hobson (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
Y. Philipson/M. Nachman/A. Lyman/R. TAWIL/E. Kennelly/J. Clateman/H. Savignano/M. Kessaris/M. Lavin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Gillett/N. Fisher/B. Thomas/F. Nehrig/B. Martin/S. McCarthy/T. Costello/M. McCauley/M. d'lubac (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Hom/N. Berger/S. Banbury/J. Seem/M. Krizsan/S. Holzhauer/J. Ehli/E. Beg/A. Pasa (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Brisky/A. Dennis/R. Armstrong/I. Struhl/B. Harris/B. Icke/G. Brown/C. Brown/M. Nguyen (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Baker/N. Swanson/P. Fox/D. Rick/A. Nikopoulos/J. McCauley/A. Hartnett/M. Pugatch/S. Ferrini (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Rabinovich/k. egger/D. Paydarfar/n. mezzanotte/A. Slack-Watkins/K. Warming/C. Breuer/D. Tatke/J. Kunes (Cox)
 
32 Mens Youth Ltwt 8+
5
33 Womens Youth 8+
14
34 Mens Youth 8+
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change