USRowing Northeast Junior District Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 17, 2014
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
16
3 Womens Youth Ltwt 2x
9
4 Womens Youth 2x
18
5 Mens Youth Ltwt 2x
15
6 Mens Youth 2x
14
7 Womens Youth 2-
9
8 Mens Youth 2-
11
9 Womens Youth Novice 4+
21
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
O. Richard/I. Hannigan/G. Pepe/E. Lavin/J. Stergis (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Spencer/B. Orcutt/O. Lopez-Maldonado/A. Wohler/A. Willert (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
E. von Jena/L. Davis/M. Kehoe/M. Palazzo/A. Wilpon (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
L. McMillan/J. Fortin/N. Cooke/C. Connelly/E. Abbott (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. eills/M. Reilly/S. Johnson/S. Doughty/M. Smith (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/L. Knapp/M. Parente/O. Rosenburg/E. Yao (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Gillman/A. Szarek/M. Spencer/G. Saum/L. Bicknell (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
G. Goodyear/M. Hamet/M. van Meel/L. NAVARRETE/L. Nobunaga (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
K. Blanchard/E. Pitcher/M. Blanchard/C. Brown/C. Musicant (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
I. McLaughlin/A. Vergara/L. Camp/V. Markow/S. Shulman (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
C. Hall/E. Tamkin/K. Melkonian/A. Van Cott/G. Golden (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Tomb/E. O'Hara/A. Uthgenannt/A. Alvarez/L. Forand (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. McGinley/C. Notarfrancesco/M. Jukic/E. Macdonald/A. Jain (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. George/L. Haidar/A. Ge/I. Faller/D. Lempereur (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Wood/S. Hudson/A. Ryan/K. Wilson/K. Brown (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Flowers/A. Matthes/A. McAuliffe/M. Czeisler/A. Miller (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (B)
T. Arnold/O. Luther/C. Visnic/A. Kirven/I. Johnston (Cox)
 
    Great River Rowing (B)
T. Needleman/A. Ribbens/N. Selmon/M. McGuire/A. Ketchian (Cox)/
 
    Greenwich Crew (B)
S. Fabio/K. Kerrick/C. Miller/H. woodbury/M. Smith (Cox)
 
    Port Rowing (B)
J. Thoet/M. Reiter/J. Ritholz/H. Jackman/O. Fogarty (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
A. Vasireddy/E. Bodkin/A. Shea/R. Higgins/M. Bolko (Cox)
 
10 Mens Youth Novice 4+
14
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
M. Ricker/C. MUELLER/D. Baxter/R. Chevalier/O. Richard (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Nunan/C. Terpstra/J. Piccirilli/H. Thomas/J. Silverman (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
J. Beitle/A. Banks/T. Barney/E. Ames/E. Gasperoni (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
D. Dockham/H. Cini/j. reid/d. loosigian/T. Byrne (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
B. Forbes/S. Micinilio/B. DeNicola/H. O'rourke/E. Yao (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Romano/W. Rothwell/S. Drew/R. sinha/A. Steenbergen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Edmundson/J. Smith/O. Foote/P. Smith/J. Catalano (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
J. Liptak/G. Anderson-Keener/N. Malone/L. Haas/T. Nils King (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Ukropina/J. Mellana/D. Crameri/B. Hufnagel/Z. Johnston (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
Y. Philipson/a. lyman/M. Nachman/R. TAWIL/M. Lavin (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Baker III/J. Marino/R. Carlyle/P. Johnson/S. Ferrini (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Hansen/A. Slack-Watkins/W. Southwick/N. Schwartz/E. Waltman (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
T. Chapman/W. Arndt/W. Boaknin/T. Webb/S. Gallant (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
H. Hobson/J. Gedney/n. spiro/r. galli/K. McDonough (Cox)/
 
11 Womens Youth 2nd 4x
8
12 Mens Youth 2nd 4x
7
13 Womens Youth 4x
9
14 Mens Youth 4x
9
    Brookline High School (A)
A. Dempsey/A. Preminger/N. Budnik/J. Chow
 
    CRI- Row Boston (A)
C. Poff-Webster/K. Belmont/T. Hird-Devlin/J. Schellenberg
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Donadio/D. Arrato/T. Vouranza/M. Huggins
 
    Great River Rowing (A)
j. leonard/H. O'rourke/S. Micinilio/G. McKeon/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Golan/J. Tyner/S. beaumont/W. Maldonado
 
    Narragansett Boat Club (A)
I. Mocarski/J. Dow/J. Luby/A. Hayda
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Salvatore/A. Langalis/D. Orner/B. Lange
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. McDonough/T. Stauffer/G. Bauerfeld/K. Petreski/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Holzhauer/P. overton/M. Smallwood/J. Andrews
 
15 Womens Youth Ltwt 8+
7
16 Womens Youth 2nd 4+
15
17 Mens Youth 2nd 4+
14
18 Womens Youth 4+
18
19 Mens Youth Ltwt 4+
8
20 Mens Youth 4+
19
21 Womens Youth Ltwt 4+
15
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Tiffany/S. Hamilton/S. Osborn/E. Ferrante/E. Cayer (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
A. Ruano/M. Hayes/N. Neita/R. Ferrina/S. Yeung (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Dawley/S. Sarnik/C. Oka/M. Glade/A. Sundheimer (Cox)
 
    Brookline High School (A)
H. Lowenstein/E. Hazen/N. Redgrave/Z. Preminger/C. Newsom (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Stetson Dibble/G. Johnson/A. Lenihan/E. Chan/K. O'Loughlin (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
S. Zuniga/S. Mitrokostas/O. Swenson/H. Silliman/G. Cox (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
G. Cummings/M. Bannister/M. Connor/J. Ladd/I. Koch (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
S. Ronan/J. Musto/E. Yao/S. Spisak/A. Ketchian (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/S. Brounstein/E. Forstbauer/L. Schulman/S. Perez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Wierschem/A. Keefe/E. Brown/A. Sinclair/M. Robinson (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Davis/M. Alstodt/A. Meyer/j. sims/L. Katz (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Schmansky/b. evans/V. Cirelli/S. Doyle/M. Ruocco (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Moley/R. Forer/G. Fox/N. Wardell/C. Powers (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
22 Womens Youth 3rd Novice 8+
5
23 Mens Youth 3rd Novice 8+
3
24 Womens Youth 3rd 8+
5
25 Mens Youth 3rd 8+
11
26 Womens Youth 2nd 8+
10
27 Mens Youth 2nd 8+
10
28 Womens Youth 2nd Novice 8+
12
29 Mens Youth 2nd Novice 8+
4
30 Womens Youth Novice 8+
18
    Arlington Belmont Crew (A)
E. Rothenberg/E. Deese/O. Bonardi/M. Bazakas-Chamberlain/A. Banijamali/E. Gharibian/N. Haas-Loomis/A. Jaeger/C. McVay (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
H. Yoo/O. McLaughlin/I. Aikens/M. Toomey/C. Murphy-Putnam/G. Germany/A. Lipson/F. Choi/P. Caruso (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Spencer/B. Orcutt/O. Lopez-Maldonado/A. Wohler/R. Flowers/A. Matthes/A. McAuliffe/M. Czeisler/A. Willert (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
E. von Jena/M. Palazzo/M. Kehoe/L. Davis/H. Watson/O. Luther/T. Lust/T. Arnold/A. Wilpon (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
G. Tower/C. Dunne/R. norton/C. Gallagher/G. Baraky/L. Campbell/K. Reynolds/S. McArdle/O. Koulopoulos (Cox)
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
L. McMillan/J. Fortin/N. Cooke/C. Connelly/E. Kuckes/L. Daugherty/L. Wright/O. Solanot/I. Portugali (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
E. Carey/L. McCormick/C. Moynihan/B. Weinberg/B. Warshafsky/Q. marchetti/I. Quaglietta/B. Moynihan/Z. Silva-Landry (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
a. eills/S. Doughty/H. Grace/A. Millette/S. Johnson/K. Richards/A. Sampo/j. carter/M. Smith (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire/M. Parente/L. Knapp/S. Ronan/O. Rosenburg/T. Needleman/N. Selmon/E. Yao (Cox)/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Gillman/A. Szarek/E. Calnan/H. Durbeck/M. Farrell/A. fields/B. Gale/A. Kimball/L. Bicknell (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Long/A. Reice/A. Lee/C. Smith/V. Logsdail/M. Markowitz/C. Melvin/M. Mcmillan/L. Gilet (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/R. Mushkin/S. Naughton/K. Dyrvik/H. Gelnaw/A. Smicka/L. Weingarten/M. Avallone/c. nelson (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. Camp/V. Markow/B. Kelly/J. Cooper/G. Luppino/E. Au-Yeung/L. Conway/S. Tarling/S. Shulman (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Mcclure/M. Smith/N. Chadwick/M. McColgan/S. Delaney/A. Sicko/R. Stevens/L. Dempsey/A. Herzig (Cox)
 
    Port Rowing (A)
C. Hall/E. Tamkin/K. Melkonian/J. Ritholz/J. Thoet/R. mccallin/A. Van Cott/H. Jackman/G. Golden (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. McGee/G. McGinley/C. Notarfrancesco/A. Hancock/E. Macdonald/K. Deagro/C. Notarfrancesco/M. Jukic/A. Jain (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Wood/A. Ryan/S. Hudson/K. Wilson/C. Garcia/E. Wood/D. LaBare/J. Pazienza/M. Bolko (Cox)
 
31 Mens Youth Novice 8+
15
32 Mens Youth Ltwt 8+
5
33 Womens Youth 8+
14
34 Mens Youth 8+
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change