USRowing Youth National Championship
- Jun 13, 2014 To Jun 15, 2014
- sprint
- Lake Natoma
- Rancho Cordova, CA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 13, 2014 | |||||
1 | Womens Youth 1x presented by Folsom Tourism Bureau | 14 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 18 |
|||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 21 |
|||
4 | Womens Youth 2x | 20 |
|||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 20 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 17 |
|||
8 | Mens Youth 2- | 14 |
|||
9 | Womens Youth 4x | 20 |
|||
10 | Mens Youth 4x | 20 |
|||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 16 |
|||
12 | Womens Youth 4+ | 26 |
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 21 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 21 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 23 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 21 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
A. Friedman/J. O'Brien/O. Malik/K. Wang/B. Mooney/T. Corning/E. Dobrushkin/T. Brown/S. Magill-Dohan (Cox)
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
M. Sanchez/N. Keenan/A. Keenan/A. Fernandez/B. Gilbert III/J. Menendez/D. UGAS/N. Fernandez/M. Zaldivar-Giuffredi (Cox)/
|
|
|||
Brookline High School (A) |
B. Groustra/R. Steele/T. Kim/S. Klebanov/J. Mitnick/S. Barrett/N. Lindeman/G. Roudebush/Y. Karaminas (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
P. Bohen/W. Mangan/C. Garrison/D. Sabuda/A. Collins/A. Gulati/M. Flejtuch/C. Luksch/B. Zabel (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
j. Axbey/B. Axbey/K. McKee-Proctor/T. Kahl/P. Swetz/R. Connon/N. Tumpowsky/G. Sangiolo/E. Siegenberg (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Nemeh/D. Goitz/R. Mattingly/A. Kelly/S. Koszyk/M. Dimond/S. Nemeh/M. Landuyt/R. Robson (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
H. DeLuca/N. Jaeger/J. Barnett/P. Olthoff/J. Ratliffe/T. Samuelsen/J. Thiers/J. Ratliffe/A. Klein (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
C. Khoury/N. Labarba/M. Howard/B. Bozzani/C. Johnson/S. Melvin/B. Wattier/J. Ruhl/S. Poe (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
M. Levinson/R. Clyde/R. Overfield/C. Giannini/G. Findlay/J. Ash/B. Mollison/D. McCrae/C. Wray (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
B. Fitzgerald/N. Gockel/B. Ruehle/C. Loeber/C. Brady/G. Gemici/P. Ippolito/J. Davis/M. Roos (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
A. Silva-Holland/A. Harding/N. Mogil/M. Chanen/P. Haid/J. Campbell/R. Yoon/O. Haddouch/H. Lewis (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
J. Sliker/B. Johnson/J. Dole/J. Studer/D. Ross/M. Clemence/D. Pardini/T. Hanley/E. Ruiz (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
OKC Riversport (A) |
J. Arlan/D. Basile/G. Di Filippo/T. Dang/C. Goyer/H. Park/S. Alder/N. Ruggeri/M. Gutierrez (Cox)
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
C. Caravello/N. Randazzo/K. Rodgers/B. George/T. Harris/T. Baron/N. Olgee/M. Romero/L. Rak (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
R. Doolittle/P. Mancarella/T. Bauma/F. Dix/J. Parker/N. Bonsib/J. Jobling/K. Wiant/M. Hookway (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
C. Nelson/A. Corff/C. Fisher/C. Forde/A. DeMartine/T. Jamrozik/C. Heffernan/M. Kraus/E. Navin (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
C. Delaney/A. Norder/E. Homeister/S. Spivey/C. Dean/j. Schofield/T. Waiss/W. Michel/C. Thacker (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. Hochman/K. Ratner/R. Caulfield/J. Troelstra/H. Malec/J. Banbury/J. Snedaker/Z. Byer/J. Hulina (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
S. Gennaro/L. Green/J. McCullough/K. Madden/J. Edelman/R. Lunney/j. cassidy/A. Halas/M. Newman (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
J. Duncan/W. Newton/N. Freeman/h. wallace/H. Critchfield-Jain/J. Levy/A. Powell/W. Perry/F. Zihlmann (Cox)
|
|
|||
17 | Womens Youth 8+ presented by Rancho Cordova Travel and Tourism | 21 |
|||
18 | Mens Youth 8+ presented by Rancho Cordova Travel and Tourism | 22 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change