USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 16, 2014
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 16th & Thursday, July 17th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 18th & Saturday, July 19th
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
6
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
B. Fowler/M. Mosier/L. Pitts/E. Barnett
 
    Composite: Boston Sculling, Charles River Scullers (A)
J. Luft/J. Parker/C. Walsh/A. Parker
 
    Lookout Rowing Club (A)
S. Duff/R. Brimer/B. Wood/A. Colberg
 
    New York Athletic Club (A)
S. Sweney/M. Sosa/J. Hannink/J. Lajoie
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Donnell/A. Stoessel/S. Brounstein/B. Pansini
 
    Southern California Scullers Club (A)
A. Coultrup/K. Mckibbin/C. Chartier/K. Power
 
3 Womens Junior B 1x
29
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
4
5 Mens Junior A 4x
22
6 Womens Junior A 8+
23
7 Mens Senior 1x
12
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
9
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
11
    California Rowing Club (A)
J. Huddle/K. Christel
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Harborside Rowing (A)
T. Schmansky/K. Hanley
 
    Lookout Rowing Club (A)
M. Fox/R. Hutchison
 
    Composite: Penn AC, Atlanta (A)
M. Mosier/E. Barnett
 
    Port Rowing (A)
A. Meyer/C. Hall
 
    Sagamore Rowing Association (A)
K. Corsini/B. Evans
 
    Southern California Scullers Club (A)
A. Coultrup/R. McCormick
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Sager/E. Opperman
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
K. Propst/A. Ross
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Klick/K. Westervelt
 
11 Mens Junior A 4+
31
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
14
14 Womens Senior 2x
6
15 Mens Intermediate 2x
15
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
18 Womens Senior Ltwt 4+
5
19 Mens Junior B 2x
37
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
26
22 Womens Intermediate 1x
22
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
14
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
17
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
62
30 Womens Junior A 2-
26
31 Mens Senior 4x
3
32 Womens Senior 4-
4
33 Mens Senior 4-
8
34 Mens Junior A 2-
30
35 Womens Junior A 1x
48
36 Mens Senior Ltwt 4x
2
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
6
Sunday, July 20
38 Womens Senior 8+
4
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
4
40 Mens Junior A 8+
20
41 Womens Junior A 4x
27
42 Mens Senior 2-
17
43 Womens Senior 1x
8
44 Mens Intermediate 4x
10
45 Womens Intermediate 8+
14
46 Mens Junior B 1x
41
47 Mens Intermediate 4+
26
48 Womens Intermediate 2x
18
49 Mens Senior Ltwt 4+
5
50 Womens Senior Ltwt 2x
3
51 Mens Junior B 4+
15
52 Womens Junior B 2x
26
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
F. Azfar/A. Bauer
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
A. Kelly/M. Landuyt
 
    Lookout Rowing Club (A)
A. Swanson/D. Hall
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
H. Kaplan/L. Frati
 
    New York Athletic Club (A)
T. Michelson/M. Litt
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Hausmann/T. Beach
 
    Sagamore Rowing Association (A)
W. Saffran/C. Ryan
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. Diego/B. Henderson
 
    Texas Rowing Center (A)
M. de Coatpont/J. Nelson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Cipolla/J. Haines
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Ward/J. Rogers
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
L. Furst/B. Perry
 
    Vesper Boat Club (C)
M. Abrams/M. Terwiesch
 
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
6
55 Mens Junior A 2x
44
56 Womens Junior A 4+
37
57 Mens Senior 2x
6
    Composite: Georgia Tech, Lookout (A)
J. Johnston/I. McDaniel
 
    Composite: Jacksonville, Maritime Rowing Club (A)
G. Mink/K. Coyle
 
    New York Athletic Club (A)
M. Clougher/R. Ujazdowski
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Judah/C. Reich
 
    Vesper Boat Club (A)
B. DelBarba/J. Kirkegaard
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Krupnick/M. Foley/
 
58 Womens Senior 4+
12
    Badger Development Camp (A)
G. Cooper/D. Steinberg/M. Grover/M. Schmid/K. Condon (Cox)
 
    Lookout Rowing Club (A)
B. Wood/M. Bell/S. Duff/A. Colberg/A. Graham (Cox)/
 
    Composite: Minnesota, Dev Camp - Minnesota (A)
L. Hodnett/S. Scarbro/E. Johansen/J. Flakne/B. Eyck (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. Gackowski/J. Hannink/M. Sosa/E. Frieden/L. Soriente (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Buckley/C. O'Donnell/V. McGee/L. Kantak/N. Stark (Cox)
 
    TBC Racing (A)
J. May/B. Arrington/L. Martini/A. Wunderli/J. Kim (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Deal/M. Forster/M. Purcell/M. Culberson/K. Franks (Cox)
 
    Badger Development Camp (B)
M. Denham/K. Muench/C. Scott/A. French/T. Zembsch (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
M. Koch/M. Sundbo/B. Boileau/A. Greene/E. Fealko (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Meyer/S. Blick/M. Barr/C. Lewis/A. Iqbal (Cox)
 
    TBC Racing (B)
M. Hanlon/M. Hamilton/C. Gellatly/R. Considine/C. Lau (Cox)
 
    Badger Development Camp (C)
A. Knutson/S. Carr/M. Wanamaker/E. Ohvall/B. Dev (Cox)
 
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
15
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
14
61 Mens Senior 8+
11
62 Womens Senior 4x
0
63 Mens Intermediate 1x
21
64 Womens Intermediate 2-
31
65 Mens Senior Ltwt 1x
6
66 Womens Senior Ltwt 2-
0
67 Mens Junior B 4x
12
68 Womens Junior B 8+
9
69 Mens Senior Ltwt 8+
2
70 Womens Open 1x - Dash
12
71 Mens Open 1x - Dash
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change