USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 16, 2014
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 16th & Thursday, July 17th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 18th & Saturday, July 19th
1 Mens Intermediate 8+
18
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/D. Deuel/W. Taylor IV/J. Barnett/J. Perreault/R. Bolt/C. McKinney/C. Williams/K. Dudzinsky (Cox)
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
S. Nemeh/J. Scott/C. Preston/G. Lutz/B. Ross/M. Dimond/N. Dimond/A. Kalmar/K. Nemeh (Cox)
 
    Harborside Rowing (A)
W. Harrington/R. Rosin/J. Seibert/M. Andriotis/h. bergman/G. Accurso/P. McLoughlin/N. O'Malley/N. Cleri (Cox)
 
    Mendota Development Camp (A)
D. Alizadeh/J. Lueken/S. Maeder/G. Perrett/H. Holroyd/L. Wise/J. Benthein/R. Wallace/E. Flaherty (Cox)
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Ryan/H. Prosser/J. Zagroba/J. Carroll/K. Barnes/S. Thomas/C. Auersperg/V. Celaj/C. Kasden (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
B. Striano/D. Scully/T. Maytom/R. Searcy/C. Fisher/W. Cartwright/B. STAHL/C. Goan/B. Augeri (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/w. geffs/C. Staunton/G. Steffen/F. Bindenberger/J. Richetelli/L. Hazan/N. Merget/A. Pasa (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
K. Kaminski/P. McKean/J. Broihier/Y. Curry/A. Redd/W. Brown/J. Maritz/W. Spencer/G. Bringham (Cox)
 
    TBC Racing (A)
S. Hoskins/K. Hobbs/E. Holmvik/M. Weitekamp/B. Caldwell/T. Dodge/C. Garcia/N. Hodge/B. Comey (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Levinson/C. Tzekov/C. Ryan/J. COFFEY/D. Hutzley/S. McKenzie/T. Kennedy/K. Akar/J. Amorosana (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
W. Holtz/M. Komanecky/A. Letorney/M. Freundlich/G. Demoulas/J. Kirkegaard/S. Markham/S. Pyzik/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Harborside Rowing (B)
J. O'Sullivan/C. Higgins/A. Cameron/P. Kelly/S. Aral/L. Varley/C. Andriotis/O. Von Bulow/W. Mulhall (Cox)
 
    Mendota Development Camp (B)
J. Kaiser/Z. Bandes/j. spencer/J. Goodman/M. Nitka/S. Berg/K. Smith/A. Idarraga/M. Callahan (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
D. Sipzner/T. Felix/C. Heath/R. Root/J. Gagliano/B. Taylor/B. McCabe/D. Bower/B. Parker (Cox)
 
    TBC Racing (B)
E. Hippler/B. Macke/J. Mangino/G. Knisely/J. Bialas/S. Zaldivar/C. Thomas/J. Martini/C. Lau (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
J. Pare/M. Haag/T. Johnston/J. DellaPasqua/N. Parks/C. Tedeschi/R. Rolfes/M. Larvie/T. Lawson (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (C)
K. Leimeister/M. McCann/D. Guilfoyle/J. KONIECZNY/P. Quinton/A. Coverdill/K. Costello/S. Kaplan/B. Levy (Cox)
 
2 Womens Intermediate 4x
6
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
B. Fowler/M. Mosier/L. Pitts/E. Barnett
 
    Composite: Boston Sculling, Charles River Scullers (A)
J. Luft/J. Parker/C. Walsh/A. Parker
 
    Lookout Rowing Club (A)
S. Duff/R. Brimer/B. Wood/A. Colberg
 
    New York Athletic Club (A)
S. Sweney/M. Sosa/J. Hannink/J. Lajoie
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Donnell/A. Stoessel/S. Brounstein/B. Pansini
 
    Southern California Scullers Club (A)
A. Coultrup/K. Mckibbin/C. Chartier/K. Power
 
3 Womens Junior B 1x
29
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
4
    New York Athletic Club (A)
M. Senf/T. Michelson/D. Madden/M. Litt
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. Diego/W. Young/G. Coultrup/B. Henderson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
m. ryan/C. Brown/J. Haines/J. Cipolla
 
    Vesper Boat Club (A)
O. Imsdahl/S. Ward/J. Rogers/M. Marks
 
5 Mens Junior A 4x
22
6 Womens Junior A 8+
23
7 Mens Senior 1x
12
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
p. wrenn
 
    New York Athletic Club (A)
K. Kandelaki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Judah
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Ledvina
 
    Sarasota Crew (A)
A. Konecny
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Latham
 
    Vesper Boat Club (A)
B. DelBarba
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
G. Mink
 
    Southern California Scullers Club (B)
J. Bledsoe
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Orzolek
 
    Southern California Scullers Club (C)
B. Williams
 
    Malta Boat Club (L)
J. Black
 
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
9
    Detroit Boat Club Crew (A)
C. Nemeh/A. Kelly/R. Mattingly/M. Landuyt/K. Nemeh (Cox)
 
    Harborside Rowing (A)
h. bergman/G. Accurso/L. McLoughlin/N. O'Malley/N. Cleri (Cox)
 
    Mendota Development Camp (A)
T. hasle/K. James/J. Weber/C. Vredenbregt/M. Callahan (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
E. Johnson/B. Ptucha/C. Kelling/P. McSharar/R. Topp (Cox)/
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Graff/K. Kajima/D. Perez/E. Drapac/G. Shashidhar (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Small/W. Barnes/M. DiSpigno/Y. Philipson/A. Herron (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
C. Ryan/D. Reddy/J. Knox/W. Saffran/A. Cirelli (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Hochman/Z. Byer/J. Snedaker/H. Malec/A. Pasa (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
B. Beckerman/P. Ogonek/S. Ward/W. Roman/R. Lubker (Cox)
 
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
11
11 Mens Junior A 4+
31
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
14
    Mendota Development Camp (A)
P. Muto/M. Knippen/M. Sobotka/P. Ginouves/B. Roen (Cox)
 
    Composite: Merrimac, Essex Rowing (A)
M. Poreba/R. Connell/J. Dwyer/M. Kapp/S. Ivey (Cox)
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Ryan/H. Prosser/C. Auersperg/N. Lado/B. Saks (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
T. Stuart/R. Root/L. Stenard/B. McCabe/A. Kudatsky (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
J. Parma/J. Zier/N. Cunningham/E. Carlson/K. Shoop (Cox)
 
    TBC Racing (A)
E. Holmvik/K. Hobbs/T. Dodge/C. Garcia/B. Comey (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
K. Kelly/C. Smith/M. Brown/R. Mallgrave/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Mendota Development Camp (B)
H. Holroyd/J. Letten/J. Benthein/A. Idarraga/L. Sidoti (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (B)
E. Hargreaves/K. O'Sullivan/C. Gardner/S. Helms/L. Roberds (Cox)
 
    TBC Racing (B)
S. Hoskins/M. Weitekamp/B. Macke/N. Hodge/C. Lau (Cox)
 
    Mendota Development Camp (C)
W. Bleifuss/V. Bertram/W. Horvat/S. Berg/M. Callahan (Cox)
 
    TBC Racing (C)
B. Caldwell/J. Mangino/G. Knisely/E. Hippler/J. Kim (Cox)
 
    Mendota Development Camp (D)
B. Webster/J. Goodman/D. McClain/A. Horvath/E. Flaherty (Cox)
 
14 Womens Senior 2x
6
    Boston Sculling (A)
C. Walsh/J. Luft
 
    Harborside Rowing (A)
T. Schmansky/K. Hanley
 
    New York Athletic Club (A)
J. Lajoie/M. Carmody
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Blick/M. Kuntz
 
    Composite: Princeton, Jacksonville (A)
M. McNulty/F. Richardson
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Larsen-Strecker/K. McFetridge
 
15 Mens Intermediate 2x
15
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
c. swinford/D. Akselrod
 
    Composite: Jacksonville, Sarasota Crew (A)
A. Konecny/K. Coyle
 
    New York Athletic Club (A)
S. Marsico/M. Clougher
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Watts/S. Furey
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Stechuk/A. Zulauf
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/F. Bindenberger
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Latham/E. Blood
 
    TBC Racing (A)
C. Garcia/T. Dodge
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/J. Nelson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Cipolla/J. Quaid
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
k. gage/N. Leonard
 
    Potomac Boat Club (B)
A. McNamara/C. May
 
    Southern California Scullers Club (B)
J. Bledsoe/B. Williams
 
    Texas Rowing Center (B)
R. Hooper/C. Casscells-Hamby
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Krupnick/M. Foley
 
16 Womens Intermediate 4+
17
    Dayton Boat Club (A)
R. Yaklic/S. Peffley/G. Bruggeman/M. Switzer/C. O'Loughlin (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
B. Boileau/S. Scarbro/E. Johansen/J. Flakne/B. Eyck (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. Gackowski/J. Hannink/M. Sosa/E. Frieden/L. Soriente (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
G. Lesch/C. Giraldo/E. Enk/C. Lavery/A. Iqbal (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Kurtz/M. Manley/N. Wardell/K. Grotto/A. Bralver (Cox)
 
    TBC Racing (A)
L. Martini/M. Hamilton/R. Considine/M. Hanlon/J. Kim (Cox)
 
    Tennessee Development Camp (A)
k. wallace/L. Krawczyk/M. Minnock/S. McAuliffe/E. Allen (Cox)
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
M. Klintare/R. Atkinson/A. Zehfuss/B. Raible/M. Mariani (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Sisco/C. Pretto/D. Wartell/A. Stonikas/K. Franks (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
M. Koch/M. Sundbo/E. Stock/E. Mochenhaupt/E. Fealko (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
A. Buckley/C. O'Donnell/M. Kuntz/G. Oliveira/C. Bird (Cox)
 
    TBC Racing (B)
M. Dail/H. Irwin/L. Richards/H. Yoest/R. Yohannes (Cox)
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
M. Saunders/K. Kerrick/C. Luz/A. Stucke/T. La Schiazza (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
S. Meyer/S. Blick/M. Barr/C. Lewis/N. Stark (Cox)
 
    TBC Racing (C)
E. Brewer/J. Gorka/K. Clark/K. Porter/E. Nguyen (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
V. McGee/L. Kantak/K. Weber/S. Paige/M. Kist (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (E)
H. Sdao/E. Herr/M. Gibson/A. Miles/C. Quintana (Cox)
 
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski/M. Litt
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Hausmann/T. Beach
 
    Southern California Scullers Club (A)
B. Henderson/W. Young
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
m. ryan/C. Brown
 
    Southern California Scullers Club (B)
D. Diego/G. Coultrup
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
J. Cipolla/J. Haines
 
18 Womens Senior Ltwt 4+
5
19 Mens Junior B 2x
37
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
26
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hughes/K. Harshe
 
    Mendota Development Camp (A)
J. Lueken/D. Alizadeh
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Marsico/V. Celaj
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Merget/F. Bindenberger
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
J. Parma/J. Zier
 
    TBC Racing (A)
E. Holmvik/K. Hobbs
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Hooper/C. Casscells-Hamby
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Levinson/K. Akar
 
    Mendota Development Camp (B)
S. Maeder/R. Wallace
 
    Minnesota Men's Development Camp (B)
 
    Seattle Area Rowing Association (B)
N. Cunningham/E. Carlson
 
    TBC Racing (B)
M. Weitekamp/S. Hoskins
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
C. Ryan/S. McKenzie
 
    Mendota Development Camp (C)
J. Benthein/S. Berg
 
    Seattle Area Rowing Association (C)
C. Gardner/K. O'Sullivan
 
    TBC Racing (C)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (C)
D. Hutzley/J. COFFEY
 
    Mendota Development Camp (D)
W. Bleifuss/L. Wise
 
    Seattle Area Rowing Association (D)
E. Hargreaves/S. Helms
 
    TBC Racing (D)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (D)
T. Kennedy/C. Tzekov
 
    Mendota Development Camp (E)
D. McClain/N. Baummer
 
    Mendota Development Camp (F)
J. French/M. Dooley
 
    Mendota Development Camp (G)
K. Smith/J. Dobson
 
    Mendota Development Camp (H)
J. Kaiser/A. Horvath
 
22 Womens Intermediate 1x
22
    Boston Sculling (A)
C. Walsh
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Huber
 
    Charles River Scullers (A)
A. Parker
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. McNulty
 
    Minnesota Boat Club (A)
L. Hodnett
 
    New York Athletic Club (A)
J. Lajoie
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Haines
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Gurman
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Mckibbin
 
    Tennessee Development Camp (A)
K. King
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Smith
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Shilling
 
    Boston Sculling (B)
J. Parker
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
E. Fealko
 
    Sarasota Crew (B)
B. Klavin
 
    Southern California Scullers Club (B)
C. Chartier
 
    Tennessee Development Camp (B)
R. Whitaker
 
    Sarasota Crew (C)
o. epstein
 
    Tennessee Development Camp (C)
A. Toth
 
    Tennessee Development Camp (D)
B. Boland
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
D. Miller/M. Taylor
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/J. Karney/
 
    Mendota Development Camp (A)
T. hasle/C. Vredenbregt
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
C. Wawrzonek/C. Kelling
 
    Mendota Development Camp (B)
K. James/M. Spankowski
 
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
14
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
17
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
62
30 Womens Junior A 2-
26
31 Mens Senior 4x
3
    Composite: Jacksonville, Maritime Rowing Club, Sarasota Crew (A)
K. Coyle/A. Konecny/G. Mink/R. Hails
 
    New York Athletic Club (A)
K. Kandelaki/S. Marsico/M. Clougher/R. Ujazdowski
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. Diego/W. Young/E. Blood/B. Henderson
 
32 Womens Senior 4-
4
    New York Athletic Club (A)
A. Gackowski/J. Hannink/M. Sosa/E. Frieden
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
V. McGee/L. Kantak/K. Weber/S. Paige
 
    TBC Racing (A)
L. Martini/B. Arrington/M. Hanlon/M. Hamilton
 
    Vesper Boat Club (A)
m. Boudreau/S. Bruce/E. Burr/K. Cloud
 
33 Mens Senior 4-
8
    Mendota Development Camp (A)
J. Lueken/P. Muto/P. Ginouves/M. Sobotka
 
    Composite: Merrimac, Essex Rowing (A)
M. Poreba/R. Connell/M. Kapp/J. Dwyer
 
    New York Athletic Club (A)
N. Dunn/L. Morin/C. Cacace/C. Coughlin
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
B. Striano/R. Searcy/W. Cartwright/T. Maytom
 
    Mendota Development Camp (B)
D. Alizadeh/G. Perrett/S. Maeder/A. Idarraga
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
C. Anderson/D. Scully/C. Fisher/T. Robbins
 
    Seattle Area Rowing Association (B)
J. Parma/J. Zier/N. Cunningham/E. Carlson
 
    Mendota Development Camp (C)
W. Bleifuss/L. Wise/W. Vear/Z. Bandes
 
34 Mens Junior A 2-
30
35 Womens Junior A 1x
48
36 Mens Senior Ltwt 4x
2
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski/T. Michelson/D. Madden/D. Walton
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
m. ryan/C. Brown/J. Haines/J. Cipolla
 
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
6
    Detroit Boat Club Crew (A)
C. Nemeh/M. Dimond/R. Mattingly/A. Kelly/B. Ross/L. Conlan/S. Nemeh/M. Landuyt/R. Robson (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Senf/R. Harding/E. Johnson/B. Ptucha/C. Wawrzonek/V. Carey/C. Kelling/M. Litt/R. Topp (Cox)
 
    Composite: Sagamore RA, Port Rowing (A)
C. Ryan/J. Knox/D. Reddy/W. Saffran/W. Barnes/M. DiSpigno/A. Small/Y. Philipson/A. Herron (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Hochman/H. Malec/N. Amato/R. Caulfield/A. Lee/Z. Byer/J. Snedaker/N. Burhance/A. Pasa (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
O. Imsdahl/W. Roman/J. Rogers/a. rower/P. Ogonek/s. rower/D. Danko/B. Beckerman/R. Lubker (Cox)
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
P. McNeal/O. Kennelly/E. Geller/R. Sillo/J. Shields/J. Reed/E. Litvak/M. Litvak/C. Hall-Tipping (Cox)
 
Sunday, July 20
38 Womens Senior 8+
4
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
4
40 Mens Junior A 8+
20
41 Womens Junior A 4x
27
42 Mens Senior 2-
17
43 Womens Senior 1x
8
    New York Athletic Club (A)
M. Carmody
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Unaffiliated (USA) (A)
F. Richardson
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Euiler
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Larsen-Strecker
 
    Vesper Boat Club (C)
K. McFetridge
 
44 Mens Intermediate 4x
10
45 Womens Intermediate 8+
14
46 Mens Junior B 1x
41
47 Mens Intermediate 4+
26
    Harborside Rowing (A)
A. Cameron/C. Higgins/J. O'Sullivan/P. Kelly/W. Mulhall (Cox)
 
    Mendota Development Camp (A)
G. Perrett/J. Lueken/W. Vear/R. Wallace/E. Flaherty (Cox)
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Ryan/H. Prosser/J. Zagroba/J. Carroll/L. Soriente (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Sipzner/T. Felix/D. Bower/C. Goan/B. Parker (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/N. Merget/F. Bindenberger/R. Bertasi/L. Pillari (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
C. Gardner/S. Helms/E. Hargreaves/K. O'Sullivan/K. Shoop (Cox)
 
    TBC Racing (A)
E. Holmvik/K. Hobbs/T. Dodge/C. Garcia/B. Comey (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nelson/C. Casscells-Hamby/S. Borchelt/R. Hooper/S. McClure (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Levinson/C. Tzekov/C. Ryan/J. COFFEY/J. Amorosana (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
W. Holtz/M. Komanecky/S. Pyzik/A. Letorney/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Harborside Rowing (B)
W. Harrington/R. Rosin/J. Seibert/M. Andriotis/N. Cleri (Cox)
 
    Mendota Development Camp (B)
K. Smith/Z. Bandes/j. spencer/A. Idarraga/L. Sidoti (Cox)
 
    Minnesota Men's Development Camp (B)
 
    New York Athletic Club (B)
N. Dunn/C. Coughlin/T. Phifer/R. Cornacchia/R. Topp (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
C. Heath/B. Taylor/G. Horman/B. STAHL/C. Bird (Cox)
 
    TBC Racing (B)
S. Hoskins/M. Weitekamp/B. Macke/N. Hodge/C. Lau (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
D. Hutzley/S. McKenzie/T. Kennedy/K. Akar/T. Lawson (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
G. Demoulas/C. Smith/R. Mallgrave/R. Jones/R. Lubker (Cox)
 
    Mendota Development Camp (C)
M. Nitka/J. Goodman/J. Kaiser/J. Dobson/M. Callahan (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
J. Gagliano/C. Bruno/B. McCabe/R. Root/A. Kudatsky (Cox)
 
    TBC Racing (C)
E. Hippler/S. Zaldivar/G. Knisely/J. Mangino/J. Kim (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (C)
J. Pare/M. Haag/T. Johnston/J. DellaPasqua/B. Levy (Cox)
 
    Mendota Development Camp (D)
N. Baummer/A. Horvath/J. French/M. Dooley/B. Roen (Cox)
 
    TBC Racing (D)
J. Bialas/J. Martini/C. Thomas/W. Grayson/A. La Vina (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (D)
N. Parks/C. Tedeschi/R. Rolfes/M. Larvie/T. Valicenti (Cox)
 
48 Womens Intermediate 2x
18
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
L. Pitts/E. Barnett
 
    Boston Sculling (A)
J. Luft/J. Parker
 
    Charles River Scullers (A)
 
    Dayton Boat Club (A)
S. Peffley/L. Schmitt
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
C. Multari/C. Multari
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. McNulty/M. Coyle
 
    New York Athletic Club (A)
A. Gackowski/J. Hannink
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Meyer/C. Lewis
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Mckibbin/C. Chartier
 
    TBC Racing (A)
A. Schoen/D. Fisher
 
    Tennessee Development Camp (A)
S. McAuliffe/M. Minnock
 
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Meister/D. Phelan-Patton
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Bruce/m. Boudreau
 
    Charles River Scullers (B)
E. Batten/B. Lichauco
 
    New York Athletic Club (B)
S. Sweney/J. Lajoie
 
    Tennessee Development Camp (B)
K. King/A. Toth
 
    Tennessee Development Camp (C)
M. Cosgrove/L. Keating
 
49 Mens Senior Ltwt 4+
5
    Harborside Rowing (A)
h. bergman/G. Accurso/L. McLoughlin/N. O'Malley/N. Cleri (Cox)
 
    Mendota Development Camp (A)
T. hasle/K. James/C. Vredenbregt/M. Spankowski/E. Flaherty (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
C. Wawrzonek/D. Madden/E. Johnson/B. Ptucha/B. Saks (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Ward/P. Ogonek/O. Imsdahl/M. Marks/R. Lubker (Cox)
 
    New York Athletic Club (B)
P. McSharar/R. Harding/A. Younis/V. Carey/R. Topp (Cox)
 
50 Womens Senior Ltwt 2x
3
51 Mens Junior B 4+
15
52 Womens Junior B 2x
26
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
F. Azfar/A. Bauer
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
A. Kelly/M. Landuyt
 
    Lookout Rowing Club (A)
A. Swanson/D. Hall
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
H. Kaplan/L. Frati
 
    New York Athletic Club (A)
T. Michelson/M. Litt
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Hausmann/T. Beach
 
    Sagamore Rowing Association (A)
W. Saffran/C. Ryan
 
    Southern California Scullers Club (A)
D. Diego/B. Henderson
 
    Texas Rowing Center (A)
M. de Coatpont/J. Nelson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Cipolla/J. Haines
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Ward/J. Rogers
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
L. Furst/B. Perry
 
    Vesper Boat Club (C)
M. Abrams/M. Terwiesch
 
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
6
55 Mens Junior A 2x
44
56 Womens Junior A 4+
37
57 Mens Senior 2x
6
    Composite: Georgia Tech, Lookout (A)
J. Johnston/I. McDaniel
 
    Composite: Jacksonville, Maritime Rowing Club (A)
G. Mink/K. Coyle
 
    New York Athletic Club (A)
M. Clougher/R. Ujazdowski
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Judah/C. Reich
 
    Vesper Boat Club (A)
B. DelBarba/J. Kirkegaard
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Krupnick/M. Foley/
 
58 Womens Senior 4+
12
    Badger Development Camp (A)
G. Cooper/D. Steinberg/M. Grover/M. Schmid/K. Condon (Cox)
 
    Lookout Rowing Club (A)
B. Wood/M. Bell/S. Duff/A. Colberg/A. Graham (Cox)/
 
    Composite: Minnesota, Dev Camp - Minnesota (A)
L. Hodnett/S. Scarbro/E. Johansen/J. Flakne/B. Eyck (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. Gackowski/J. Hannink/M. Sosa/E. Frieden/L. Soriente (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Buckley/C. O'Donnell/V. McGee/L. Kantak/N. Stark (Cox)
 
    TBC Racing (A)
J. May/B. Arrington/L. Martini/A. Wunderli/J. Kim (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Deal/M. Forster/M. Purcell/M. Culberson/K. Franks (Cox)
 
    Badger Development Camp (B)
M. Denham/K. Muench/C. Scott/A. French/T. Zembsch (Cox)
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
M. Koch/M. Sundbo/B. Boileau/A. Greene/E. Fealko (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Meyer/S. Blick/M. Barr/C. Lewis/A. Iqbal (Cox)
 
    TBC Racing (B)
M. Hanlon/M. Hamilton/C. Gellatly/R. Considine/C. Lau (Cox)
 
    Badger Development Camp (C)
A. Knutson/S. Carr/M. Wanamaker/E. Ohvall/B. Dev (Cox)
 
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
15
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hughes/K. Harshe
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
B. Ross/M. Dimond
 
    Harborside Rowing (A)
G. Accurso/h. bergman
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
D. Miller/M. Taylor
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/J. Karney/
 
    Mendota Development Camp (A)
C. Vredenbregt/J. Weber
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Snedaker/Z. Byer
 
    TBC Racing (A)
F. Albayaty/N. Parks
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nelson/M. de Coatpont
 
    Detroit Boat Club Crew (B)
C. Nemeh/R. Mattingly
 
    Harborside Rowing (B)
N. O'Malley/P. McLoughlin
 
    Mendota Development Camp (B)
T. hasle/K. James
 
    New York Athletic Club (B)
C. Kelling/C. Wawrzonek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
D. Hochman/H. Malec
 
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
14
61 Mens Senior 8+
11
    Mendota Development Camp (A)
P. Muto/J. Lueken/D. Alizadeh/M. Knippen/H. Holroyd/G. Perrett/S. Maeder/P. Ginouves/B. Roen (Cox)
 
    Minnesota Men's Development Camp (A)
 
    New York Athletic Club (A)
S. Ryan/H. Prosser/J. Zagroba/J. Carroll/K. Barnes/N. Lado/C. Auersperg/V. Celaj/C. Kasden (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
B. Striano/D. Scully/T. Maytom/R. Searcy/C. Fisher/W. Cartwright/C. Anderson/T. Robbins/B. Augeri (Cox)
 
    TBC Racing (A)
S. Hoskins/K. Hobbs/E. Holmvik/M. Weitekamp/B. Caldwell/T. Dodge/C. Garcia/N. Hodge/B. Comey (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (A)
M. Levinson/C. Tzekov/C. Ryan/J. COFFEY/D. Hutzley/S. McKenzie/T. Kennedy/K. Akar/J. Amorosana (Cox)
 
    Mendota Development Camp (B)
W. Bleifuss/L. Wise/M. Sobotka/V. Bertram/J. Benthein/Z. Bandes/W. Horvat/R. Wallace/L. Sidoti (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
T. Stuart/L. Stenard/T. Beach/S. Hausmann/C. Bruno/B. Taylor/G. Horman/J. Gagliano/C. Bird (Cox)
 
    TBC Racing (B)
E. Hippler/B. Macke/J. Mangino/G. Knisely/J. Bialas/S. Zaldivar/C. Thomas/W. Grayson/C. Lau (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (B)
J. Pare/M. Haag/T. Johnston/J. DellaPasqua/N. Parks/C. Tedeschi/R. Rolfes/M. Larvie/T. Lawson (Cox)
 
    USR Junior Men High Performance Camp (C)
K. Leimeister/M. McCann/D. Guilfoyle/J. KONIECZNY/P. Quinton/A. Coverdill/K. Costello/S. Kaplan/B. Levy (Cox)
 
62 Womens Senior 4x
0
63 Mens Intermediate 1x
21
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
c. swinford
 
    College of Charleston Crew Club (A)
L. Rein
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Poreba
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
p. wrenn
 
    New York Athletic Club (A)
M. Clougher
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Reich
 
    ROCCS, Rowing Organization Of Citrus County Students (A)
S. Markiewicz
 
    Sarasota Crew (A)
J. Wilberding
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Latham
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
M. Malarkey/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Redzanic
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Olson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Vesper Boat Club (A)
K. Kelly
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
N. Leonard
 
    Sarasota Crew (B)
A. Konecny
 
    Southern California Scullers Club (B)
E. Blood
 
    Texas Rowing Center (B)
C. Casscells-Hamby
 
    Southern California Scullers Club (C)
J. Bledsoe
 
    Southern California Scullers Club (D)
B. Williams
 
64 Womens Intermediate 2-
31
65 Mens Senior Ltwt 1x
6
66 Womens Senior Ltwt 2-
0
67 Mens Junior B 4x
12
68 Womens Junior B 8+
9
69 Mens Senior Ltwt 8+
2
    New York Athletic Club (A)
M. Senf/D. Madden/E. Johnson/B. Ptucha/C. Wawrzonek/T. Michelson/C. Kelling/M. Litt/B. Saks (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Ward/P. Ogonek/O. Imsdahl/W. Roman/D. Danko/J. Rogers/M. Marks/B. Beckerman/R. Lubker (Cox)
 
70 Womens Open 1x - Dash
12
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Pickup
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Huber
 
    Charles River Scullers (A)
A. Parker
 
    New York Athletic Club (A)
M. Carmody
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Haines
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Smith
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis
 
    Charles River Scullers (B)
G. Williams
 
    Unaffiliated (USA) (B)
F. Richardson
 
71 Mens Open 1x - Dash
9
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Leitner-Wise/
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Rouse
 
    Atomic Rowing (A)
C. Franklin
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Warming
 
    New York Athletic Club (A)
N. Dawe
 
    Sarasota Crew (A)
A. Konecny
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. Blood
 
    Westerville Rowing Club (A)
t. savoie
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
p. wrenn
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change