USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 16, 2014
Events listed on Friday & Sunday are FINALS.
Heats for FRIDAY'S FINALS will take place on:
Wednesday, July 16th & Thursday, July 17th
Heats for SUNDAY'S FINALS will take place on:
Friday, July 18th & Saturday, July 19th
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
6
3 Womens Junior B 1x
29
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
4
5 Mens Junior A 4x
22
    Atomic Rowing (A)
B. Curtin/C. Franklin/C. Rookard/G. Vacaliuc
 
    Cambridge Boat Club (A)
 
    Cooper Training Center (A)
M. Tepper/D. Kaye/Q. Smith/S. Ramasamy
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Rose/J. Wiegand/M. Grant/Q. Behles
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Toch/G. Steigler/G. Crittenden-Toth/F. Vasquez
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Meiller/W. Randolph/S. Stechuk/A. Zulauf
 
    Sarasota Crew (A)
O. Temraz/A. Reger/S. Spivey/j. Schofield
 
    Composite: Saratoga, Niskayuna (A)
M. Scholl/R. Gasparini/K. Koste/N. Arner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Balderston/G. Holzhauer/M. Addessi/B. Waller
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
A. Stahl/J. Yankey/A. Wright/H. Smith
 
    Steel City Rowing Club (A)
H. Wise/K. Turksonmez/B. Akers/A. James
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
M. Malarkey/J. Hentschel/C. Kambach/E. Isenbergh/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. yaron/M. glaude/M. Abrams/C. Taylor
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Sarasota Crew, Dayton (A)
D. Orner/A. Langalis/G. Sebald/C. DeWolf
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
j. english/M. Trahan/E. Engelke/a. romanick
 
    Cambridge Boat Club (B)
H. Bernstain/C. Patton/R. Warming/J. Mazzio-Manson
 
    Potomac Boat Club (B)
M. Roberts/B. Healy/C. Boehm/H. Hervey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
W. Van Buren/A. Lee/M. Smallwood/N. Burhance
 
    Vesper Boat Club (B)
W. Gordon/D. Ramsey/R. Beckman/M. Terwiesch
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
M. Doyle/J. Schwirtz/C. Boling/J. Schwirtz
 
6 Womens Junior A 8+
23
7 Mens Senior 1x
12
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
p. wrenn
 
    New York Athletic Club (A)
K. Kandelaki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Judah
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Ledvina
 
    Sarasota Crew (A)
A. Konecny
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Latham
 
    Vesper Boat Club (A)
B. DelBarba
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
G. Mink
 
    Southern California Scullers Club (B)
J. Bledsoe
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Orzolek
 
    Southern California Scullers Club (C)
B. Williams
 
    Malta Boat Club (L)
J. Black
 
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
9
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
11
11 Mens Junior A 4+
31
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
14
14 Womens Senior 2x
6
15 Mens Intermediate 2x
15
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
c. swinford/D. Akselrod
 
    Composite: Jacksonville, Sarasota Crew (A)
A. Konecny/K. Coyle
 
    New York Athletic Club (A)
S. Marsico/M. Clougher
 
    Potomac Boat Club (A)
S. Watts/S. Furey
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Stechuk/A. Zulauf
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Bub/F. Bindenberger
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Latham/E. Blood
 
    TBC Racing (A)
C. Garcia/T. Dodge
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/J. Nelson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Cipolla/J. Quaid
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
k. gage/N. Leonard
 
    Potomac Boat Club (B)
A. McNamara/C. May
 
    Southern California Scullers Club (B)
J. Bledsoe/B. Williams
 
    Texas Rowing Center (B)
R. Hooper/C. Casscells-Hamby
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. Krupnick/M. Foley
 
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
6
18 Womens Senior Ltwt 4+
5
19 Mens Junior B 2x
37
    Atomic Rowing (A)
C. Franklin/G. Vacaliuc
 
    Cooper Training Center (A)
E. tingley/J. Raab
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Kalmar/L. Conlan
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
L. Basile/B. Thibeau
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. McDonough/K. Petreski/
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
L. Smith/J. Leeds
 
    Port Rowing (A)
Y. Philipson/S. McIntyre
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Healy/H. Hervey
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. Margolis/F. Dipert
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Sepanski/A. Dolido
 
    Sarasota Crew (A)
W. Michel/C. Dean
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (A)
C. Cianfarani/G. Scimeme
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Amato/R. Caulfield
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Ke/A. Buck
 
    Texas Rowing Center (A)
M. de Coatpont/M. Genovesi
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
C. Kambach/E. Isenbergh/
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
A. Bridwell/P. Bogdanov
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Lane/R. Ferencz
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
a. romanick/C. Boling
 
    Cooper Training Center (B)
h. lagatta/c. sergi
 
    Potomac Boat Club (B)
R. Roop/S. McLeod
 
    Resilient Rowing Club (B)
J. Meeker/M. McDonald
 
    Sagamore Rowing Association (B)
B. Annunziato/L. Boccia
 
    Sarasota Crew (B)
J. Lipford/A. Kost
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Innes/D. Korsun
 
    Steel City Rowing Club (B)
D. Zaretsky/N. Dickey
 
    Texas Rowing Center (B)
G. Hendrix/z. vallow
 
    Westerville Rowing Club (B)
E. Wessels/C. McGuffin-Noll
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
J. Schwirtz/Z. Burton
 
    Cooper Training Center (C)
k. ketchell/d. mitnick
 
    Resilient Rowing Club (C)
G. Colmenarez/W. Randolph
 
    Sagamore Rowing Association (C)
M. Antonucci/R. Romano
 
    Sarasota Crew (C)
B. Jackson/O. Temraz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Agnew/J. Friedman
 
    Sagamore Rowing Association (D)
m. evans/p. Anzalone
 
    Sarasota Crew (D)
C. Graue/l. costigan
 
    Sarasota Crew (E)
t. whitten/H. Schofield
 
20 Womens Junior B 4+
18
21 Mens Intermediate 2-
26
22 Womens Intermediate 1x
22
    Boston Sculling (A)
C. Walsh
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Huber
 
    Charles River Scullers (A)
A. Parker
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. McNulty
 
    Minnesota Boat Club (A)
L. Hodnett
 
    New York Athletic Club (A)
J. Lajoie
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Haines
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Gurman
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Mckibbin
 
    Tennessee Development Camp (A)
K. King
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Smith
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Shilling
 
    Boston Sculling (B)
J. Parker
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
E. Fealko
 
    Sarasota Crew (B)
B. Klavin
 
    Southern California Scullers Club (B)
C. Chartier
 
    Tennessee Development Camp (B)
R. Whitaker
 
    Sarasota Crew (C)
o. epstein
 
    Tennessee Development Camp (C)
A. Toth
 
    Tennessee Development Camp (D)
B. Boland
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
6
24 Womens Senior Ltwt 1x
7
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
14
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
17
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Rouse
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Bauer
 
    Binghamton Rowing (A)
D. Hartwick
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
D. Vines
 
    Haverford College Crew (A)
W. Leeser
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
M. Pentaleri
 
    North Orlando Rowing (A)
N. Hoffmann-Grant
 
    Potomac Boat Club (A)
K. McGowan
 
    Southern California Scullers Club (A)
W. Young
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nelson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Srinivas
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
B. Madara
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Marks
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
D. Dyakov
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
F. Azfar
 
    Southern California Scullers Club (B)
G. Coultrup
 
    Unaffiliated (USA) (G)
D. Olson
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
62
30 Womens Junior A 2-
26
31 Mens Senior 4x
3
32 Womens Senior 4-
4
33 Mens Senior 4-
8
34 Mens Junior A 2-
30
35 Womens Junior A 1x
48
36 Mens Senior Ltwt 4x
2
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
6
Sunday, July 20
38 Womens Senior 8+
4
39 Womens Intermediate Ltwt 4x
4
40 Mens Junior A 8+
20
41 Womens Junior A 4x
27
42 Mens Senior 2-
17
43 Womens Senior 1x
8
    New York Athletic Club (A)
M. Carmody
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Unaffiliated (USA) (A)
F. Richardson
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Euiler
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Larsen-Strecker
 
    Vesper Boat Club (C)
K. McFetridge
 
44 Mens Intermediate 4x
10
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
H. Smith/c. swinford/F. Azfar/A. Bauer
 
    Composite: Jacksonville, Sarasota Crew (A)
R. Hails/p. wrenn/K. Coyle/A. Konecny
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Toch/G. Steigler/F. Vasquez/G. Crittenden-Toth
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. Bledsoe/J. Latham/E. Blood/B. Henderson
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/C. Casscells-Hamby/R. Hooper/J. Nelson
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Kirkegaard/M. Freundlich/S. Markham/K. Kelly
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Sarasota Crew, Dayton (A)
G. Sebald/C. DeWolf/A. Langalis/D. Orner
 
    Potomac Boat Club (B)
K. McGowan/S. Furey/A. McNamara/S. Watts
 
    Southern California Scullers Club (B)
D. Diego/B. Williams/K. Gocan/G. Coultrup
 
    Vesper Boat Club (B)
W. Gordon/O. Chemtob/A. Winstead/R. Beckman
 
45 Womens Intermediate 8+
14
46 Mens Junior B 1x
41
47 Mens Intermediate 4+
26
48 Womens Intermediate 2x
18
49 Mens Senior Ltwt 4+
5
50 Womens Senior Ltwt 2x
3
51 Mens Junior B 4+
15
52 Womens Junior B 2x
26
53 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
54 Womens Intermediate Ltwt 4+
6
55 Mens Junior A 2x
44
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Akselrod/j. tucker
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Odegard/J. Mazzio-Manson
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
M. Pentaleri/H. Eng
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
j. morcos/A. van Puffelen
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Luby/A. Hayda/
 
    Occoquan Boat Club (A)
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
L. Sment/N. Sandler
 
    Port Rowing (A)
A. Bosgang/S. McIntyre
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Toch/G. Steigler
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Meiller/A. Zulauf
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Conlon/T. Powell
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Trivilino/A. Tanner
 
    Sarasota Crew (A)
j. Schofield/S. Spivey
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Scholl/N. Arner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Lee/N. Burhance
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Gocan/R. Gocan
 
    Steel City Rowing Club (A)
K. Turksonmez/B. Akers
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
M. Malarkey/J. Hentschel/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. glaude/M. yaron
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
A. Langalis/D. Orner
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
M. Trahan/j. english
 
    Cambridge Boat Club (B)
A. Blaesser/J. Power
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
N. Montalvo/R. Pristo
 
    Occoquan Boat Club (B)
 
    Port Rowing (B)
J. Brogan/R. TAWIL
 
    Potomac Boat Club (B)
G. Crittenden-Toth/M. Roberts
 
    Resilient Rowing Club (B)
S. Stechuk/W. Randolph
 
    Sarasota Crew (B)
A. Reger/k. choe
 
    Composite: Saratoga, Long Island RC (B)
R. Gasparini/A. Dunn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Addessi/J. Richetelli
 
    Steel City Rowing Club (B)
H. Wise/I. Deynega
 
    The Stewards Foundation, Inc. (B)
C. Kambach/E. Isenbergh/
 
    Vesper Boat Club (B)
C. Taylor/D. Ramsey
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
M. Doyle/J. Schwirtz
 
    Cambridge Boat Club (C)
J. Smith/C. Patton
 
    Port Rowing (C)
A. Herron/G. Dadourian
 
    Potomac Boat Club (C)
C. Boehm/F. Vasquez
 
    Composite: Saratoga, Niskayuna (C)
C. Cianfarani/K. Koste
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
C. Staunton/B. Waller
 
    Vesper Boat Club (C)
A. Winstead/O. Chemtob
 
    Cambridge Boat Club (D)
T. Ruggles/H. Bernstain
 
    Sarasota Crew (D)
R. Bent/H. Schofield
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
N. Balderston/G. Holzhauer
 
    Sarasota Crew (E)
m. Oakley/t. whitten
 
56 Womens Junior A 4+
37
57 Mens Senior 2x
6
58 Womens Senior 4+
12
59 Mens Intermediate Ltwt 2-
15
60 Womens Intermediate Ltwt 1x
14
61 Mens Senior 8+
11
62 Womens Senior 4x
0
63 Mens Intermediate 1x
21
64 Womens Intermediate 2-
31
65 Mens Senior Ltwt 1x
6
66 Womens Senior Ltwt 2-
0
67 Mens Junior B 4x
12
    Cooper Training Center (A)
E. tingley/T. Boisvert/J. Raab/c. sergi
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Toch/G. Steigler/G. Crittenden-Toth/M. Roberts
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. Margolis/G. Colmenarez/M. McDonald/F. Dipert
 
    Composite: Sagamore RA, Long Island RC (A)
J. Stanton/G. Scimeme/J. Sepanski/A. Dolido
 
    Sarasota Crew (A)
W. Michel/C. Dean/B. Jackson/J. Lipford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Amato/R. Caulfield/D. Korsun/T. Innes
 
    Steel City Rowing Club (A)
D. Zaretsky/N. Dickey/A. Buck/H. Dowthwaite
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Hendrix/M. de Coatpont/T. Crotts/M. Genovesi
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
A. Bridwell/R. Marsh/D. Cone/P. Bogdanov
 
    Sagamore Rowing Association (B)
p. Anzalone/L. Boccia/B. Annunziato/m. evans
 
    Sarasota Crew (B)
l. costigan/A. Kost/H. Schofield/C. Graue
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (B)
F. Brodar/J. Byrne/C. Dorsey/P. Lavieri
 
68 Womens Junior B 8+
9
69 Mens Senior Ltwt 8+
2
70 Womens Open 1x - Dash
12
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Pickup
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Huber
 
    Charles River Scullers (A)
A. Parker
 
    New York Athletic Club (A)
M. Carmody
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Stieve-Caldwell
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Haines
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Bielawski
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Smith
 
    University of Florida Crew (A)
L. Day
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis
 
    Charles River Scullers (B)
G. Williams
 
    Unaffiliated (USA) (B)
F. Richardson
 
71 Mens Open 1x - Dash
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change