Head of the Genesee

  • Hosted By: Rochester Community inclusive Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 4, 2014
Meeting 8:30 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:45 AM First Launch, 45 min to warmup and lineup
EVENT TIMES ARE ESTIMATES
1 9:30 AM Mens Open 2x
0
2 9:30 AM Mens Open 4+
7
3 9:30 AM Mens Open 1x
2
4 9:44 AM Womens Open 2x
7
5 9:44 AM Womens Open 4+
9
6 9:44 AM Womens Open 1x
0
7 10:10 AM Mens Open 8+
7
8 10:10 AM Mens Ltwt 8+
0
9 10:10 AM Mens Collegiate 8+
23
10 10:33 AM Womens Open 8+
6
11 10:33 AM Womens Ltwt 8+
0
12 10:33 AM Womens Collegiate 8+
16
13 10:54 AM Mens Novice 8+ (Head Racing Only; no sprinting in the PM)
14
14 10:54 AM Womens Novice 8+ (Head Racing Only; no sprinting in the PM)
13
15 11:20 AM Alumni 8+
0
16 11:25 AM Corporate Challenge Mixed 8+
7
Meeting 12:50 PM Sprint Coach/Cox Meeting
Posting 1:05 PM Sprint Heat post, new bows, descending order from HEAD ranking
Launch 1:35 PM First Sprint Launch, 30 min to warmup and lineup
Sunday, October 5, 2014
Meeting 8:15 AM Coach/Cox Meeting
Launch 8:45 AM First Morning Launch, 45 min to warmup and lineup
EVENT TIMES ARE ESTIMATES
17 9:30 AM Mens Open 1x
4
18 9:30 AM Mens Masters 1x
9
19 9:30 AM Mens Masters Ltwt 1x
0
20 9:30 AM Mens Masters Veteran 1x
6
21 9:39 AM Womens Open 1x
5
22 9:39 AM Womens Masters 1x
6
23 9:39 AM Womens Masters Ltwt 1x
0
24 9:39 AM Womens Masters Veteran 1x
0
25 9:49 AM Womens HS 2nd 8+
10
26 9:49 AM Womens HS Frosh 8+
2
27 9:49 AM Womens HS Novice 8+
8
28 10:22 AM Mens Open 4+
0
29 10:22 AM Mens Masters 4+
4
30 10:31 AM Mens HS 4+
12
31 10:31 AM Mens HS Ltwt 4+
7
32 10:31 AM Mens HS 2nd 4+
8
33 10:31 AM Mens HS Novice 4+
6
34 11:00 AM Womens Masters 8+
8
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
K. Barnum/A. Troy/K. Lewis/M. Lauerman/D. Reedy/M. Bennett/R. Bish/K. Crowley/H. Michki (Cox)
28.1 (45)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/M. Koppers/E. Ludwig/s. cody/J. Lawless/K. Bliss/M. Schwartz/H. Barna (Cox)
34.8 (47)
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/L. O'Hern/D. Bradshaw/L. Craig/L. Headd/E. Bates/S. Markel/L. Hathaway (Cox)
77.5 (59)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Greene/K. Chaban/L. Civiletti/T. Sukiennicki/T. Abbott/M. Fredlund/U. Mustafa/L. Saladino/S. Tannery (Cox)
28.1 (45)
    Naiades Oncology Rowing (A)
M. Lewis/E. Tanzman/C. Sherwood/J. Belle -Isle/D. Cole/s. kidera/M. Sarnoff/R. O'Keefe/K. Schwartz (Cox)
81.1 (60)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Parker/K. Vosburgh/J. Crispino/K. Bello/T. Baas/J. Morris/D. Adams/J. Shulman/L. Casteline (Cox)
59.5 (54)
    Genesee Rowing Club, Inc. (C)
J. Litwak/L. Spencer/M. Kohn/K. Stoll/C. Burke/E. Perry/K. Fogle/S. Schiffhauer/A. Strasenburgh (Cox)
31.4 (46)
    Genesee Rowing Club, Inc. (D)
J. Brown/M. Cain/S. Phillips/M. Kaupp/L. Jaeger/J. Bowne/D. Gollus/N. Sutton/M. Dambly (Cox)
38.2 (48)
35 11:00 AM Womens Masters 2nd 8+
0
36 11:00 AM Womens Masters Novice 8+
0
37 11:25 AM Womens HS 8+
11
38 11:25 AM Womens HS Ltwt 8+
3
39 11:40 AM Mens Open 4x
0
40 11:40 AM Mens Masters 4x
3
41 11:40 AM Womens Open 4x
0
42 11:40 AM Womens Masters 4x
2
43 11:58 AM Mens HS 4x
1
44 11:58 AM Womens HS 4x
1
Launch 1:15 PM First Afternoon Launch, 45 min to warmup and lineup
EVENT TIMES ARE ESTIMATES
45 2:00 PM Mens Masters 2x
4
46 2:00 PM Womens Masters 2x
6
47 2:14 PM Mens HS 8+
10
48 2:14 PM Mens HS Ltwt 8+
2
49 2:28 PM Mens Masters 8+
1
50 2:28 PM Mens Masters 2nd 8+
0
51 2:28 PM Mens Masters Novice 8+
0
52 2:39 PM Womens HS 4+
11
53 2:39 PM Womens HS Ltwt 4+
7
54 2:39 PM Womens HS 2nd 4+
9
55 2:39 PM Womens HS Novice 4+
7
56 3:14 PM Womens Open 4+
0
57 3:14 PM Womens Masters 4+
5
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. English/M. Julian/A. Williams/B. Krauss/L. Craig (Cox)
52.6 (51)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
A. Odrzywolski/S. Hall/C. Wright/E. Troester/L. Tomassini (Cox)
2.7 (36)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Mabee/H. Goerlich/J. Jean/J. Brown/S. Tannery (Cox)
2.7 (36)
    Naiades Oncology Rowing (A)
N. Harter/T. Mahoney/R. Blakesley/P. Krause/K. Schwartz (Cox)
56.5 (52)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
L. Martinez/S. George/M. Kaupp/A. Pindar/A. Strasenburgh (Cox)
30.3 (45)
58 3:27 PM Mens HS 2nd 8+
15
59 3:27 PM Mens HS Frosh 8+
3
60 3:27 PM Mens HS Novice 8+
11
61 3:57 PM Mens HS 2x
4
62 3:57 PM Mens HS 1x
4
63 3:57 PM Womens HS 2x
5
64 3:57 PM Womens HS 1x
1
65 3:57 PM Mens HS Novice 2x
1
66 3:57 PM Mens HS Novice 1x
3
67 3:57 PM Womens HS Novice 2x
1
68 3:57 PM Womens HS Novice 1x
1
69 3:57 PM Mens Masters Rec 1x
0
70 3:57 PM Womens Masters Rec 1x
0
71 4:13 PM Mixed Masters 8+
2
72 4:13 PM Mixed Open 8+
0
73 4:13 PM Mixed HS 8+
1
74 4:13 PM Mixed Masters 4x
2
75 4:13 PM Mixed Masters 2x
1
76 4:13 PM Mixed HS 4x
0
77 4:13 PM Mixed HS 2x
3
78 4:13 PM Mixed Parent/Child 2x
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change