Tail of the Fox

  • Hosted By: La Baie Verte Rowing Club, Inc.
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 1, 2006
1 9:00 AM Womens Novice 4+
9
    Fox Valley Rowing Club, Inc.
J. Brown/B. Whisler/K. Kipp/K. Head/S. Stabelfedt (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Beccavin/W. Busch/C. Corradino/K. Dodaro/A. Baker (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
L. Driscoll/L. Frericks/J. Johnson/J. Knyszak/K. Dvorak (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
N. 2/N. 3/N. 4/N. 5/N. 1 (Cox)
 
    St. Norbert College
K. Sieja/L. Vazuelis/K. Lang/A. Tapley/G. Kaphamer (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
R. Augustine/V. Knitter/M. Foy/C. Frigo/K. Moroder (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
M. Klein/K. Leaf/O. Jaeger/N. Kudronowicz/M. Otero (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
M. Shipp/C. Venner/A. Bury/M. Engelmeier/C. Webb (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
C. Belt/K. Bur/V. Irow/N. Garrity/S. Grover (Cox)
 
2 9:00 AM Womens Jr 4+
4
3 9:10 AM Mens Open 1x (under 27 years)
2
4 9:10 AM Mens Masters 1x (27-49 years)
2
5 9:10 AM Mens Senior 1x (50 years and older)
3
6 9:30 AM Womens Open 8+
11
    Chicago Rowing Center
J. Vande Vusse/F. Martin/A. Miller/K. Samsel/J. Engel/A. Wysocki/S. Stickney/L. Cornelius/A. McNickle (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
K. Nockleby/M. Whitmore/A. Baker/K. Sundt/A. Hollister/M. Mastel/B. Wilkinson/S. Martin/K. Kaegy (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club
M. Delimata/P. Rafferty/C. Hoffmann/G. Keating/A. Perdew/E. Provost/C. Rosenberg/J. Gibbons/K. Woodward (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
M. Spitzer/D. Mitsche/J. King/A. Barnes/S. Camp/L. Moffett/B. Koning/B. Doran/S. Coats (Cox)
 
    Mendota Rowing Club
D. Paulnock/L. Caflisch/C. Anderson/J. Haas/A. Mortimore/A. Eivers/J. Cox/C. Vrentas/M. Moody (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
K. Sved/K. Schierbeek/C. Rogers/V. Ortis/S. Sanderson/M. Bush/C. Holt/M. Pytleski/J. Baszcz (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
A. Hartsell/A. Boyaris/K. Ward/K. Monahan/E. Guzman/B. Dempsey/M. Hlousek/N. Beamish-Lannon/D. Kopczyk (Cox)
 
    St. Norbert College
L. Van Dyke/K. Egelhoff/C. Orecchia/A. Berkovitz/T. Strey/K. Knesting/L. Maier/M. Gross/L. Gruber (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
E. Carnes/M. Brzezinski/A. Bollwahn/R. Perry/M. Fuller/C. Mikelson/J. Burley/A. Boshell/N. Johnson (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
M. Klacza/S. Wideman/K. Lewandowski/H. Kahn/C. Spafford/K. Gollakner/G. Brayden/G. Davis/S. Kantola (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
A. Knapton/C. Boucher/K. Bur/R. Nichols/B. Hacker/L. Sanders/M. Gottsacker/V. Irow/D. Kurkiewicz (Cox)
 
7 9:30 AM Womens Ltwt 8+
0
8 9:50 AM Mens Open 4+
10
9 10:10 AM Mixed 2x
4
10 10:30 AM Mens Novice 8+
9
    Chicago Rowing Union
B. Moudry/S. Curcio/J. Richardson/J. Pruitt/R. Scott/E. Kasley/R. Snarski/D. Sneyers/C. Simeon (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Daley/R. Gonzalez/P. Truskowski/C. Angeles/B. Paolo/N. Duke/P. Costanza/C. Vang/A. Hurley (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
N. Warner/T. Horness/J. Erdmann/M. Rademacher/A. Tetzloff/S. Docsa/D. Rennie/J. Klein/J. Baszcz (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
V. 2/V. 3/V. 4/V. 5/V. 6/V. 7/V. 8/V. 9/V. 1 (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
V. 11/V. 12/V. 13/V. 14/V. 15/V. 16/V. 17/V. 18/V. 10 (Cox)
 
    St. Norbert College
J. Pollit/R. Du/C. Waters/Z. Pierson/K. O'Connell/D. Sieja/B. Ruige/M. Fox/G. Kaphamer (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
R. Wallace/J. Thometz/J. Ela/T. Doyle/J. Ohme/T. Pitts/G. Hilt/M. Leinbach/M. Otero (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
J. Schwarz/B. Wittman/S. Drog/C. Warrens/C. Worlow/M. Gassner/J. Zylstra/S. Gray/C. Molnar (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
J. Weber/D. Fansler/L. Shipman/B. Something/N. Somename/C. Schmidlapp/R. Peterson/S. Fagerstrom/D. Kurkiewicz (Cox)
 
11 10:30 AM Mens Jr 8+
1
12 10:50 AM Womens Open 4+
13
    Beloit College Rowing Club
R. Schaeffer/A. Wilson/A. Harbin/C. Leitschuh/C. Siu (Cox)
 
    Chicago Rowing Center
J. Vande Vusse/J. Engel/A. Miller/F. Martin/A. McNickle (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
K. Nockleby/M. Whitmore/A. Hollister/K. Sundt/K. Kaegy (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club
C. Hoffmann/E. Provost/M. Delimata/C. Rosenberg/K. Woodward (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Leshinski/A. Dayne/M. Kaleta/E. Milligan/K. Scheidemantel (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
C. Rogers/M. Bush/K. Sved/A. VanHarpen/B. Farner (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
A. Hartsell/A. Boyaris/M. Hlousek/N. Beamish-Lannon/D. Kopczyk (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
K. Ward/K. Monahan/E. Guzman/B. Dempsey/C. Luchette (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
B. Darnell/K. Bush-Joseph/J. Daubenspeck/T. Wink/J. Rubin (Cox)
 
    St. Norbert College
L. Van Dyke/K. Egelhoff/L. Maier/A. Berkovitz/L. Gruber (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
A. Bollwahn/R. Perry/M. Fuller/C. Mikelson/N. Johnson (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
E. Carnes/M. Brzezinski/J. Lange/A. Boshell/C. Webb (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
A. Knapton/L. Sanders/R. Nichols/C. Boucher/K. Tierney (Cox)
 
13 10:50 AM Womens Masters 4+
5
14 11:10 AM Mens Open 2x
1
15 11:10 AM Mens Masters 2x
4
16 11:30 AM Mens Ltwt 4+
2
17 11:50 AM Womens Open 1x (under 27 years)
2
18 11:50 AM Womens Masters 1x (27-49 years)
2
19 11:50 AM Womens Senior 1x (50 years and older)
0
20 1:00 PM Mens Masters 4+
4
21 1:30 PM Mens Novice 4+
10
    Lawrence University Rowing Club
N. Miller/W. Muessig/R. Day/E. Garbacik/M. Albert (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
R. Gonzalez/K. Daley/C. Doolittle/P. Truskowski/A. Hurley (Cox)
 
    Mendota Rowing Club
M. Ketilson/L. Potter/E. Unknown/D. Bacco/A. Evans (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc.
N. 2/N. 3/N. 4/N. 5/N. 1 (Cox)
 
    St. Norbert College
J. Pollit/R. Du/C. Waters/Z. Pierson/G. Kaphamer (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
R. Wallace/J. Thometz/J. Ela/T. Doyle/M. Otero (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
J. Ohme/R. Kaleta/G. Hilt/M. Leinbach/G. Hanbury (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
S. Drog/B. Wittman/C. Warrens/M. Gassner/K. Strutz (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
C. Schmidlapp/N. Somename/R. Peterson/S. Fagerstrom/D. Kurkiewicz (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
J. Weber/D. Fansler/L. Shipman/B. Something/K. Tierney (Cox)
 
22 1:30 PM Mens Jr 4+
2
23 1:50 PM Womens Open 2x
2
24 1:50 PM Womens Masters 2x
1
25 2:10 PM Mens Open 8+
7
26 2:10 PM Mens Ltwt 8+
0
27 2:30 PM Womens Ltwt 4+
4
28 2:50 PM Womens Novice 8+
10
29 2:50 PM Womens Jr 8+
3
30 3:10 PM Mixed Novice 4+
3
    Fox Valley Rowing Club, Inc.
J. Whisler/P. Ruthven/S. Stabelfedt/B. Whisler/N. Gretchell (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
W. Muessig/R. Day/M. Mastel/B. Wilkinson/M. Albert (Cox)
 
    Winona State University Rowing Club
J. Weber/D. Fansler/C. Belt/N. Garrity/D. Kurkiewicz (Cox)
 
31 3:10 PM Mixed Jr 4+
1
32 3:10 PM Mixed Open 4+
3
33 3:10 PM Mixed Masters 4+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change