Head of the Colorado (PumpkinHead)

  • Hosted By Austin Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 28, 2006
101 8:00 AM Mens Open 2x
1
102 8:00 AM Mens Masters 2x
10
    Austin Rowing Club (A)
N. Quiring/R. Burnett
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser/J. Vorhies
 
    Greater Houston Rowing Club (A)
G. Knight/M. Pedowicz
 
    OKC Riversport (A)
J. Sanders/L. Smailys
 
    Rowing Dock (A)
S. Matthews/J. Gatti
 
    Rowing Dock (A)
I. Cukierman/B. Galloway
 
    Texas Rowing Center (A)
T. Brown/R. Boghici
 
    Austin Rowing Club (B)
R. Mazzetti/J. DeMello
 
    Fort Worth Rowing Club (B)
C. Carley/E. Cosio
 
    OKC Riversport (B)
P. Nguyen/K. Mosley
 
103 8:10 AM Mens Junior 4x
12
    Austin RC Juniors (A)
V. Costa/P. Soto-Kerans/S. Frumkin/N. Klaus
 
    Highland Park Crew (A)
T. Obenchain/M. Masters/S. Alhadef/B. Hurst
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
B. Elliott/T. Duncan/J. Beachner/S. Barry
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
R. Bell/N. Ganser/P. Rottman/T. Mace
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Kopell/T. Allison/M. Taborn/A. Cox
 
    Tulsa Rowing Club (A)
S. Berntson/L. Mercer/E. Gates/R. Hoover
 
    Austin RC Juniors (B)
M. Jorgeson/E. Denum/W. Worrel/G. Wallace
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
A. Pugh/E. Gonzalez/W. Garvey/K. Peacock
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
R. Bradley/T. Crossland/R. Wallace/C. Pando
 
    Tulsa Rowing Club (B)
J. Daniels/G. Gill/A. Pate/T. Williams
 
    Jesuit College Prep of Dallas (C)
J. White/S. Dietemann/A. Alcott/P. Johnson
 
    Texas Rowing Center (C)
K. Hale/A. Spindell/C. Webb/J. Spindell
 
104 8:18 AM Womens Junior 1x
14
    Austin Rowing Club (A)
L. Doucet
 
    Austin Rowing Club (A)
G. Fleming
 
    Austin Rowing Club (A)
L. Fleming
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Houston
 
    Austin Rowing Club (A)
E. Koons
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Krach
 
    Austin Rowing Club (A)
M. Rieck
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Tremaine
 
    Austin Rowing Club (A)
E. Sweet
 
    Cambridge Crew (A)
C. Anderson
 
    Cambridge Crew (A)
D. Meals
 
    OKC Riversport (A)
B. Hurley
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
E. Gaston
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Serou
 
105 Mens Jr Novice 4+
3
106 8:26 AM Mens Open Novice 4+
11
107 8:34 AM Mens Open 8+
3
108 8:34 AM Mens Masters 8+
1
109 8:34 AM Womens Open 8+
8
110 8:34 AM Womens Masters 8+
5
    Austin Rowing Club (A)
A. McSpadden/A. Aurora/J. Dobis/A. Conway/J. Espinosa/M. Polka/J. Winkler/L. Austin/S. Smith (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
T. Brady/J. Cunningham/L. Corson/S. Vander Mulen/C. Epley/C. Paul/D. McCabe/L. Brown/K. Nishmoto (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Barksdale/M. Jones/M. Fitzgerald/M. Amanda/N. Pierson/A. Joyce/C. Hicks/F. Roessner/C. Troxill (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
S. Allbritton/E. Audelo-Kime/L. Bills/K. Harris/K. Menezes/G. Mills/K. Reed/M. Walsh/V. Perez (Cox)
 
    Austin Rowing Club (C)
A. Miller/B. Mascott/H. Foster/B. Gibson/R. Rogoff/P. Perry/S. Simmer/W. Spurduso/V. Perez (Cox)
 
111 Mens Jr Novice 1x
13
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
G. Wilson
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Peana
 
    Cambridge Crew (B)
A. Weir
 
    Cambridge Crew (B)
V. Weir
 
    Cambridge Crew (B)
J. Thweatt
 
    Cambridge Crew (B)
A. Price
 
    Cambridge Crew (B)
N. Castilla
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
M. Zendali
 
    Texas Rowing Center (B)
M. Hess
 
    Texas Rowing Center (C)
B. Moore
 
    Texas Rowing Center (D)
D. Chandler
 
    Texas Rowing Center (E)
J. Holle
 
    Texas Rowing Center (F)
J. Nelson
 
112 8:42 AM Mens Open Novice 1x
2
    OKC Riversport (A)
B. Green
 
    Texas Rowing Center (D)
P. Hoffmann
 
213 9:48 AM Womens Junior Novice 4x
8
    Austin Rowing Club (A)
K. Coulter/M. Walters/C. Vickers/A. Burnette
 
    Austin Rowing Club (A)
E. Kaough/M. Wilson/D. Burgo/A. Talbot
 
    Austin Rowing Club (A)
S. O'Neill/K. Morgan/S. Bartoletti/C. Man
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Lenertz/E. Denum/K. Nesloney/A. Huntsberger
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
A. Bohn/E. Christians/J. Powell/S. Rawson
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Kidd/S. Rusu/C. Dexheimer/K. Hall
 
    Tulsa Rowing Club (A)
S. Ames/A. Fitzpatrick/K. Kline/D. Wilkin
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
E. Martinez/K. Gelsamini/J. Kirk/M. Rosene
 
214 Mens Jr Novice 8+
3
215 9:56 AM Mens Open Novice-1 8+
6
216 9:56 AM Womens Open Novice-1 8+
9
217 10:04 AM Womens Junior 8+
4
218 10:12 AM Mens Open 4x
0
219 10:12 AM Mens Masters 4x
6
    Austin Rowing Club (A)
N. Quiring/R. Burnett/A. Magill/N. Clark
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/P. Cushing/D. Sperry/R. Houston
 
    OKC Riversport (A)
J. Sanders/L. Smailys/P. Nguyen/K. Mosley
 
    Texas Rowing Center (A)
Z. Lynde/K. Murphy/C. Davies/T. Brown
 
    Austin Rowing Club (B)
A. Bell/P. Scripko/S. Archer/K. DeHaas
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
D. Sanchez/M. Hruska/B. Lind/P. Eisner
 
220 10:20 AM Mens Open 4+
8
221 Mens Jr Lt 4+
2
221 10:20 AM Mens Junior 4+
1
222 10:20 AM Mens Open Lt 4+
1
223 10:20 AM Mens Junior 2x
12
    Highland Park Crew (A)
M. Masters/B. Hurst
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
B. Elliott/J. Beachner
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
P. Rottman/T. Mace
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Kopell/T. Allison
 
    Tulsa Rowing Club (A)
J. Daniels/R. Hoover
 
    Cambridge Crew (B)
V. Weir/A. Price
 
    Highland Park Crew (B)
T. Obenchain/D. Brothers
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
B. Ruddick/V. Navarro
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
R. Bell/N. Ganser
 
    Tulsa Rowing Club (B)
G. Gill/A. Pate
 
    Rowing Club of the Woodlands (C)
R. Bradley/S. Nichols
 
    Rowing Club of the Woodlands (D)
T. Crossland/C. Pando
 
224 10:28 AM Mens Open 1x
3
    Fort Worth Rowing Club (A)
P. McDonough
 
    Oklahoma State University (A)
A. Strickler
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Boghici
 
225 Mens Jr Lt 1x
4
    Cambridge Crew (A)
P. Hamner
 
    OKC Riversport (A)
B. Nessman
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Hubbard
 
    Texas Rowing Center (B)
R. Woodfin
 
226 10:28 AM Mens Open Lt 1x
5
227 10:28 AM Mens Masters 1x
20
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Bell
 
    Austin Rowing Club (A)
D. Kerth
 
    Austin Rowing Club (A)
V. Perez
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Young
 
    Cambridge Crew (A)
B. Sparks
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Morschauser
 
    Greater Houston Rowing Club (A)
G. Knight
 
    Prairie Rowing (A)
D. Lee
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
L. Anderson
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Yin
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Carr
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. Wilson
 
    Austin Rowing Club (B)
M. Watts
 
    Fort Worth Rowing Club (B)
E. Cosio
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
D. Sanchez
 
    Texas Rowing Center (B)
R. Norberg
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
K. Schwarz
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
R. Vaughn
 
    Austin Rowing Club (C)
R. Weiss
 
    Austin Rowing Club (D)
J. Parnell
 
228 10:28 AM Womens Open 1x
3
    Dallas Rowing Club (A)
A. Branan
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Ferris
 
    Dallas Rowing Club (B)
A. Molenaar
 
229 Womens Jr Lt 1x
2
    OKC Riversport (A)
B. Hurley
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Brenner
 
230 10:28 AM Womens Open Lt 1x
0
231 10:28 AM Womens Masters 1x
7
    Austin Rowing Club (A)
V. Hoffman
 
    Dallas Rowing Club (A)
M. Humm
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
L. Smith
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Tremaine
 
    Dallas Rowing Club (B)
C. Cannady
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Houtz
 
    Lincoln Park Boat Club (D)
V. Seals
 
332 11:40 AM Womens Junior 2x
10
333 11:48 AM Mens Junior Novice 4x
11
    Austin RC Juniors (A)
J. Martens/M. Ogden/R. Silverman/S. Fraser
 
    Cambridge Crew (A)
M. Manigold/N. Castilla/A. Weir/J. Thweatt
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
N. Eichelberger/M. Navarrete/J. Haddad/M. Zendali
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
C. Sanderson/J. Johnson/M. Guo/J. Zimowski
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Hess/E. Peana/B. Moore/D. Chandler
 
    Tulsa Rowing Club (A)
J. Wei-Haas/B. Gehres/A. Charrier/N. Johnson
 
    Austin RC Juniors (B)
G. Chambless/I. Buckland/C. Bordbar/K. Lentz
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
D. Shropshire/B. Locke/S. Whittemore/J. Aceves
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Walters/S. Huddleston/D. McLaurin/G. Koppell
 
    Tulsa Rowing Club (B)
E. Price/W. Dulowski/D. Wilkin/S. Scott
 
    Texas Rowing Center (C)
J. Holle/J. Nelson/D. Wagley/P. Lieberman
 
334 Womens Jr 4+
5
335 11:56 AM Womens Open 4+
10
336 Womens Jr Lt 4+
1
337 11:56 AM Womens Open Lt 4+
0
338 12:04 PM Womens Open 4x
1
339 12:04 PM Womens Masters 4x
7
    Austin Rowing Club (A)
D. McDonnell/P. Scott/K. Hoerster/J. Williamson
 
    OKC Riversport (A)
T. Doyle/B. Allison/D. Reese/F. Pasternik
 
    Texas Rowing Center (A)
V. Scheer/M. Flanegan/B. Lierman/K. Lyons
 
    Austin Rowing Club (B)
H. Boisseau/V. Black/A. McCloskey/M. Fitzgerald
 
    Austin Rowing Club (B)
L. Bills/K. Reed/M. Walsh/E. Audelo-Kime
 
    Texas Rowing Center (C)
M. Barksdale/L. Thomas/L. Tremaine/A. Houtz
 
    Texas Rowing Center (D)
E. Kirkwood/S. Kho/B. Wolf/P. Wilson
 
340 12:12 PM Mens Junior 8+
4
    Austin RC Juniors (A)
S. Frumkin/P. Soto-Kerans/E. Denum/M. Jorgeson/W. Worrel/S. Hatfield/G. Wallace/N. Klaus/V. Costa (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
J. Klein/W. Litz/W. Henry/S. Alhadef/P. Beeby/B. Bebeau/D. Brothers/J. Craddock/S. Rose (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Kopell/A. Cox/T. Allison/A. Spindell/J. Spindell/M. Taborn/J. Sessler/K. Hale/R. Woodfin (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
J. Daniels/S. Berntson/E. Gates/L. Mercer/R. Hoover/T. Williams/G. Gill/A. Pate/P. Gehres (Cox)
 
341 12:12 PM Mixed Masters 8+
1
342 12:12 PM Mens Open Novice-2 8+
4
343 Womens Jr Novice 8+
2
    Austin Rowing Club (A)
K. Coulter/M. Walters/E. Kaough/A. Burnette/A. Erdener/C. Vickers/D. Burgo/M. Dempster/C. Man (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Serou/F. Douglas/R. Brenner/R. Boissevain/C. Dexheimer/C. Watkins/S. Kelly/M. Kidd/D. Hubbard (Cox)
 
344 12:12 PM Womens Open Novice-2 8+
5
345 12:20 PM Womens Open 2-
10
346 12:28 PM Mens Rec 1x
8
447 1:28 PM Mens Junior 1x
14
    Austin RC Juniors (A)
Z. Bennett
 
    Cambridge Crew (A)
P. Hamner
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
G. Curry
 
    OKC Riversport (A)
B. Nessman
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Cox
 
    Austin RC Juniors (B)
D. Basham
 
    Cambridge Crew (B)
J. Thweatt
 
    Texas Rowing Center (B)
M. Taborn
 
    Austin RC Juniors (C)
C. Romero
 
    Cambridge Crew (C)
M. Manigold
 
    Texas Rowing Center (C)
S. Kopell
 
    Austin RC Juniors (D)
J. Colmar
 
    Cambridge Crew (D)
N. Castilla
 
    Austin RC Juniors (E)
W. Worrel
 
448 1:36 PM Womens Open 2x
2
449 1:36 PM Womens Masters 2x
5
    Dallas Rowing Club (A)
A. Molenaar/S. Allbritton
 
    OKC Riversport (A)
D. Reese/F. Pasternik
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Kirkwood/Y. Quertal
 
    Texas Rowing Center (B)
P. Sears/P. Wilson
 
    Rowing Dock (D)
M. Odom/K. Barrett
 
450 Womens Jr Novice 4+
2
451 1:44 PM Womens Open Novice 4+
11
452 1:52 PM Womens Junior 4x
9
    Austin Rowing Club (A)
L. Fleming/G. Fleming/A. Tremaine/S. Houston
 
    Austin Rowing Club (A)
M. Rieck/E. Sweet/E. Koons/L. Doucet
 
    Highland Park Crew (A)
L. Newell/H. Martin/F. Tubb/C. Camstra
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
E. Gaston/C. Day/E. Byrne/M. Recinos
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Serou/I. Ruppa/R. Boissevain/F. Douglas
 
    Tulsa Rowing Club (A)
C. Brierre/A. Campbell/G. Klawitter/T. Jones
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
V. Humm/E. Sullivan/P. McCallister/A. Driver
 
    Tulsa Rowing Club (B)
P. Fedon/E. Fisher/K. Kline/T. Clayton
 
    Tulsa Rowing Club (C)
E. Saffell/S. Ames/A. Fitzpatrick/D. Wilkin
 
453 2:00 PM Mixed Open Novice 8+
6
    Austin Rowing Club (A)
K. Reicss/M. Martinez/C. Runnels/S. Botkin/B. Cannon/B. Pakowski/A. Mcafee/S. Williamson/G. Mills (Cox)
 
    Rice University Rowing Club (A)
K. Hollis/J. Khan/D. Young/C. Bayer/X. Wang/V. Rajendran/N. Ripp/T. Drayna/V. Pridgen (Cox)
 
    Texas Crew (A)
D. Eaddy/J. Morrow/K. Evans/C. Berg/K. Webeck/K. Cathey/S. Keidel/R. Detmer/A. Nguyen (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Smreker/M. Zuehlke/H. Wirkie/S. Ritchie/A. Joyce/C. Hicks/N. Pierson/F. Roessner/C. Troxill (Cox)
 
    Texas Crew (B)
P. Tavakolian/S. Lewis/J. Peterman/B. Rycroft/K. Sanderlin/K. Laughlin/K. Keisler/L. King/N. Billotta (Cox)
 
    Texas Crew (C)
S. Shenoy/A. Winn/J. St. John/K. Posche/L. Khan/A. Trogus/K. Rheinboldt/S. Calhoun/E. Chen (Cox)
 
454 2:08 PM Mixed Open 8+
7
    Baylor Crew (A)
K. Pena/K. Potter/J. Holmes/D. Erwert/T. Richert/B. Johnson/A. Davenport/M. Beireis/S. Donzis (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
M. Kibby/A. Ford/M. Masters/A. Harrell/T. Crowder/S. DeMaio/A. Adams/J. Craddock/A. Near (Cox)
 
    Oklahoma State University (A)
S. Billey/K. Willingham/C. Baker/K. Arens/M. Brion/C. De la Vega/T. Hudson/L. L/C. Pollner (Cox)
 
    Rice University Rowing Club (A)
J. Maurer/D. Young/E. Klaczynski/A. Poteat/M. Hinojosa/W. Aline/E. Bonnyman/R. Wydra/I. Torres (Cox)
 
    Texas A&M Crew (A)
T. Duncan/C. Burton/K. Hammen/R. Hutto/P. Lee/P. Kissman/K. Burns/F. Cary/J. Wald (Cox)
 
    Texas Crew (A)
N. Palaskas/J. Cizmar/M. Pierce/J. Reichner/E. Wev/B. Norris/C. Venson/L. Ream/M. Kwan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Barksdale/M. Jones/T. Carl/U. Carl/K. Jurkowski/C. Barksdale/A. Bayer/R. Yin/A. Houtz (Cox)
 
455 2:16 PM Womens Junior Novice 1x
8
456 Womens Open Novice 1x
1
    Texas Rowing Center (A)
V. Black
 
457 2:32 PM Mens Open 2-
2
458 2:32 PM Mixed Open 2x
6
    Austin Rowing Club (A)
A. Bell/S. Pin
 
    Austin Rowing Club (A)
P. Scripko/N. Lee
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Henry/A. Branan
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Hutchinson/J. Vorhies
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
S. Dougherty/P. Eisner
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Boghici/L. Thomas
 
459 2:24 PM Mixed Masters 4x
4
    Dallas Rowing Club (A)
D. Sperry/M. Humm/C. Cannady/R. Houston
 
    Greater Houston Rowing Club (A)
G. Knight/P. Galloway/K. Whitehead/M. Pedowicz
 
    OKC Riversport (A)
T. Doyle/K. Mosley/B. Allison/P. Nguyen
 
    Texas Rowing Center (B)
E. Meiske/L. Ferris/C. Davies/R. Fitlow
 
460 2:32 PM Mixed Junior 4x
4
    Cambridge Crew (A)
A. Benda/A. Weir/J. Hamner/A. Beeman
 
    Highland Park Crew (A)
M. Waggoner/W. Litz/R. Long/B. Bebeau
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Walters/S. Kelly/C. Watkins/G. Koppell
 
    Texas Rowing Center (B)
K. Hall/S. Huddleston/D. McLaurin/C. Dexheimer
 
461 2:32 PM Mixed Open 4+
5
462 2:40 PM Womens Rec 1x
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change