5th Annual New England Junior & High School Regional Championship Regatta
- Oct 12, 2014
- head
- Lake Quinsigamond
- Worcester, MA (USA)
- Hosted By: Lake Quinsigamond Community Rowing, Shrewsbury High School Crew
- USRowing Registered (Self-Insured regatta)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 12, 2014 | |||||
break | 7:15 AM | Coxswains Meeting | |||
1 | 8:20 AM | Mens Jr/HS 8x | 2 |
||
2 | 8:30 AM | MU154x+ | Mens Jr/HS U15 4x+ | 5 |
|
3 | 8:40 AM | Mens Jr/HS 4x | 9 |
||
Worcester Public High Schools (A) |
|
||||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
S. Frankel/A. Drummond/A. McHugh/M. Crisp
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
W. Ladd/O. Kennedy/M. Cabral/J. Montano
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
K. VandenBerg/G. Schmidt/J. Lampman/N. Chaskin
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
C. Hurley/M. Rossi Cairo/J. Correira/P. Labbe
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
B. Feeney/F. Wilson/l. polk/D. Ellison
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (A) |
E. Ozolins/K. Dong/J. Deutsch/M. Glasgow
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (D) |
|
||||
Niskayuna Rowing (B) |
J. Oballe/S. Davenport/L. McGrinder/C. Ryan
|
|
|||
4 | 8:45 AM | Womens Jr/HS 4x | 8 |
||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
|
||||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
G. Cox/g. fleming/M. Cavanaugh/I. Tubman
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
A. Murphy/H. Wilczewski/L. Dolishny/A. Kolar
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (A) |
N. Langleben/G. O'Shaughnessy/J. Sidori/L. Schmitt
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
A. Wolanski/S. Hibbard/A. Asfoura/W. Bakkal
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Quirk/K. Quirk/M. Landy/J. O'Donnell
|
|
|||
Niskayuna Rowing (B) |
|
||||
5 | 8:55 AM | Mens Jr/HS 2x | 13 |
||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (B) |
B. Fay/J. Walsh
|
|
|||
Mystic Valley Regional Charter School (A) |
M. Hanna/B. Horton
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
P. Fuchs/B. Green
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
D. Mott/A. Depalo
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
C. Jacobson/D. Sullivan/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Rabinovich/A. Siraj
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
O. Launoy/D. Lagueux
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
K. Koste/R. Duffy
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (A) |
L. Sment/N. Sandler
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (B) |
S. Burgess/B. McKissick
|
|
|||
Mystic Valley Regional Charter School (B) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (B) |
D. Sobieszek/H. Thomas
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (C) |
|
||||
6 | 9:00 AM | Womens Jr/HS 2x | 11 |
||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
C. Congdon/M. Boyle
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
H. Fitts/G. Jones
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
A. Goldsher/K. Thiim
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
c. price/M. Sharma
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
H. Elliott/C. Hancock
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (A) |
C. Keating/S. Andrews
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
L. Brooks/T. Clinton
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
J. Sinkus/A. Stoessel
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
A. DiMatteo/L. Valentin
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (B) |
M. Domaleski/C. Conlan
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (C) |
E. Robbins/R. Cheney
|
|
|||
7 | 9:10 AM | Mens Jr/HS 1x | 18 |
||
8 | 9:20 AM | Womens Jr/HS 1x | 8 |
||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
M. Ginouves
|
|
|||
Peconic Community Rowing Association (A) |
S. Sandler
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
A. Collins-Anderson
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
B. Kennedy
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
V. Ishola
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (B) |
M. French
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
G. Vestuti/
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (C) |
A. Smith
|
|
|||
9 | 9:30 AM | WU154x+ | Womens Jr/HS U15 4x+ | 3 |
|
10 | 9:45 AM | Womens Jr/HS 8x | 0 |
||
break | Break | ||||
11 | 10:00 AM | Mens Jr/HS 1st Novice 8+ | 22 |
||
12 | 10:10 AM | Mens Jr/HS 2nd/3rd Novice 8+ | 14 |
||
13 | 10:20 AM | Womens Jr/HS 1st Novice 8+ | 20 |
||
14 | 10:30 AM | Womens Jr/HS 2nd/3rd Novice 8+ | 9 |
||
15 | 10:40 AM | Mens Jr/HS 1st Novice 4+ | 7 |
||
16 | 10:50 AM | Womens Jr/HS 1st Novice 4+ | 6 |
||
break | Break to Change Distance (Start) | ||||
break | 12:00 PM | Novice & Sculling Awards (Pickup) | |||
17 | 12:15 PM | Womens Jr 1st Varsity 4+ | 8 |
||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
C. Congdon/M. Boyle/A. Murphy/H. Wilczewski/K. Stedman (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
A. Tomb/A. Alvarez/S. Ingram/J. Fuller/S. Kostrzewa (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Roy/M. McDonald/E. Quirk/K. Quirk/A. Marcasciano (Cox)
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
|
||||
Peconic Community Rowing Association (A) |
M. Penny/J. Halsey/M. Piccirillo/D. Dickensen/S. Sandler (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
S. Callahan/S. Welch/A. DeFrancis/M. Sharma/S. Triana (Cox)
|
|
|||
Cape Cod Youth Rowing (A) |
|
||||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
K. Binney/C. Greenlaw/W. Trodden/L. Checkovich/D. Kahan (Cox)
|
|
|||
18 | 12:15 PM | Womens HS 1st Varsity 4+ | 10 |
||
19 | 12:25 PM | Womens Jr 2nd Varsity 4+ | 4 |
||
20 | 12:25 PM | Womens HS 2nd Varsity 4+ | 4 |
||
21 | 12:35 PM | Womens Jr 3rd/4th Varsity 4+ | 1 |
||
22 | 12:35 PM | Womens HS 3rd/4th Varsity 4+ | 3 |
||
23 | 12:50 PM | Mens Jr 1st Varsity 4+ | 9 |
||
24 | 12:50 PM | Mens HS 1st Varsity 4+ | 10 |
||
25 | 1:00 PM | Mens Jr 2nd Varsity 4+ | 4 |
||
26 | 1:00 PM | Mens HS 2nd Varsity 4+ | 4 |
||
27 | 1:10 PM | Mens Jr 3rd/4th Varsity 4+ | 4 |
||
28 | 1:10 PM | Mens HS 3rd/4th Varsity 4+ | 3 |
||
29 | 1:25 PM | Womens Jr 1st Varsity 8+ | 10 |
||
30 | 1:25 PM | Womens HS 1st Varsity 8+ | 12 |
||
31 | 1:35 PM | Womens Jr 2nd Varsity 8+ | 6 |
||
32 | 1:35 PM | Womens HS 2nd Varsity 8+ | 10 |
||
33 | 1:45 PM | Womens Jr 3rd/4th Varsity 8+ | 4 |
||
34 | 1:45 PM | Womens HS 3rd/4th Varsity 8+ | 7 |
||
35 | 2:00 PM | Mens Jr 1st Varsity 8+ | 8 |
||
36 | 2:00 PM | Mens HS 1st Varsity 8+ | 13 |
||
37 | 2:10 PM | Mens Jr 2nd Varsity 8+ | 6 |
||
38 | 2:10 PM | Mens HS 2nd Varsity 8+ | 11 |
||
39 | 2:20 PM | Mens Jr 3rd/4th Varsity 8+ | 6 |
||
40 | 2:20 PM | Mens HS 3rd/4th Varsity 8+ | 16 |
||
break | 3:15 PM | TEAM TROPHIES AWARDED |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change