Chicago Sprints

  • Jul 12, 2014 To Jul 13, 2014
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 12, 2014
1 Mens Open 1x (MO1x)
8
2 Mens Ltwt 1x (ML1x)
7
3 Mens Junior 1x (MJ1x)
5
4 Womens Open 1x (WO1x)
7
5 Womens Ltwt 1x (WL1x)
1
6 Womens Junior 1x (WJ1x)
0
7 Mens Open 4+ (MO4+)
10
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Black/T. Nalis/R. White/J. Faibussowitsch/L. Sanders (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/J. Karney/C. Vasseur/T. Mark/E. Putt (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
E. Sarich/r. kaufmann/A. kobiela/Y. Maizy/A. Shuey (Cox)/
 
    Mendota Rowing Club (A)
J. Gaillard/B. Bradford/M. Leahy/D. Watkins/S. Homphothichak (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
O. Skelding/S. Smith/A. Isaacson/C. Skelding/C. Hurley (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Francis/C. Lebens/T. Kendrick/J. Francis/A. Grant (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
W. Randall/N. Martin/M. Polson/H. Glick/M. Guy (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
J. Duncan/A. Mesnier/W. Ahlemeier/H. Rogers/W. Klein (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
8 Womens Open 4+ (WO4+)
10
    Chicago Rowing Foundation (A)
I. Coudal/B. Klavin/G. melcher/G. Campanile/C. Gaynor (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Daly/C. Steffen/S. Mohr/A. Stevenson/J. Molzon (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
R. L'Hote/K. Kennedy/D. Arroyo/S. Reis/A. Shuey (Cox)/
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Turek/A. Wencel/M. Raby/H. Paulson/A. Markoski (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
k. miller/A. Trimberger/E. Tremblay/K. Lamppa/S. Kane (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Hibbard/P. Milla/L. Vanek/S. Suddarth/A. Lane (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
K. Grabeman/S. Lechner/M. Coleman/T. Starshak/A. Rehkemper (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (B)
L. Hibbard/S. King/K. Gima/L. Zihlmann/E. Natho (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Maxfield/P. Fokicheva/L. Heimlich/K. Lake/R. Schwarz (Cox)
 
9 Mens Open 2x (MO2x)
6
10 Mens Ltwt 2x (ML2x)
2
11 Mens Junior 2x (MJ2x)
7
12 Womens Open 2x (WO2x)
5
13 Womens Ltwt 2x (WL2x)
0
14 Womens Junior 2x (WJ2x)
5
15 Mens Masters 8+ (MM8+)
8
16 Womens Masters 8+ (WM8+)
9
17 Mens Junior 8+ (MJ8+)
11
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
A. McGrath/e. uzicanin/K. Neumann/O. Brennen/J. Finnegan/P. Schmisek/G. Norton/D. Fay/H. Zimmerman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
W. Nuelle/L. Conlon/R. Hobert/S. White/J. Hollow/L. Guzman/J. Kremin/l. cusick/E. Martin (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
D. Reyes/C. Slayd-Byrd/R. Martinez/J. Hernandez/S. Flores/C. Miranda/C. Wachholz/J. Tellez/B. Bahena (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
S. Pavlovski/J. Dillon/T. Talbot/I. Fargo/J. Wiegand/C. D'Amico/M. Duquette/W. Kupets/T. Brittingham (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Jaeger/J. Schechter/S. Watkins/h. wallace/N. Freeman/W. Lerwick/A. Suddarth/W. Newton/A. Grant (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Helfer/T. Wittenberg/M. Achs/B. wolff/J. Broomfield/A. Flanagan/S. Gasiorowski/P. Dunne/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
A. Harris/H. Naveed/A. Reagan/C. Dye/L. Helt/T. Govero/A. Smith/M. Umali/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
G. Ferrara/R. Nelsen-Freund/B. Lawton/R. Hyndiuk/M. Kelly/P. Jochem/P. Boll/J. Swenson/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
g. torvik/J. Dovolis/R. O'Malley/B. Wattenhofer/R. Wahlquist/B. Dupree/A. Teaver/M. Conboy/M. Mitchell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
T. Holmgren/M. St. Amour/L. Badalich/O. KISSINGER/J. Misey/G. Badalich/A. Giesen/N. spencer/C. Wirth (Cox)
 
18 Womens Junior 8+ (WJ8+)
13
    Chicago Rowing Foundation (A)
M. Singleton/K. McDade/D. Oliveira/K. Connolly/A. Sawin/C. Rodriguez/A. Keenan/G. Burleson/A. Harron (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
I. Wilson/M. Mandell/E. Lipinski/A. Peterson/L. Wei/A. Weyrich/C. Figuerdo/H. Skinner/E. Palatnik (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
S. BURNHAM/M. Duncan/H. Hightower/G. Rhodes/A. dePenaloza/L. Zihlmann/B. Wolfe/A. carey/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
A. Brunner/A. Spencer/H. Thomas/K. Diffley/A. Lehman/E. SCHEDLER/A. Stillman/A. Wisotzkey/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/S. Roe/K. Heiberg/R. Hinrichs/E. Matzdorf/K. Bunge/E. Traun/L. Stewart (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/A. Harkman/M. Diehl/M. Train/K. Lake/C. O'Connell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
B. Klavin/R. Roberts/T. Montgomery/I. Coudal/R. Holland/G. Campanile/A. Evan-Cook/G. melcher/S. McClure (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
C. Taylor/K. Hammersmith/L. Brown/M. Hartenstein/J. Volk/E. Yang/E. Hendrickson/J. Concannon/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
E. Cerbins/R. Richey/D. Boll/B. Stillman/L. Wettstein/L. Hanrahan/R. Peters/J. Biel/K. Robrecht (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
M. Train/E. Shumway/H. Maxfield/M. Keeler/C. Michalak/M. Diehl/L. Heimlich/P. Fokicheva/C. O'Connell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (C)
s. bisch/L. King/Z. Lallas/M. Peterson/A. Mugford/H. Scholes/T. Nettesheim/E. Stolze/K. Stolar (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
M. Boisaubin/J. Farmer/M. Stinehart/M. Seaton/M. Tyrrell/T. Melton/A. Bert/O. Molloy/E. Ewell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
G. Van Dyke/M. Orzeske/M. Muench/A. Boyer/S. Holmes/L. Moen/L. Knoll/L. Mei/T. Geoffroy (Cox)
 
21 Mens Open 2- (MO2-)
4
22 Womens Open 2- (WO2-)
2
23 Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
0
24 Mixed Open 2x (MxO2x)
6
25 Mens Ltwt 8+( ML8+)
3
    New Trier High School Rowing (A)
D. Linger/H. Lerner/A. CHiao/P. Sagraves/B. McCormick/J. Ratty/M. Cassis/J. Fowler/H. Hall (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Duncan/W. Newton/H. Critchfield-Jain/h. wallace/A. Smith/J. Levy/A. Powell/N. Freeman/A. Grant (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
26 Womens Ltwt 8+ (WL8+)
0
27 Mens Novice 4+ (MN4+)
10
    New Trier High School Rowing (A)
B. McCormick/P. Sagraves/T. Zajdela/J. Ratty/H. Hall (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Murphy/C. Kennelly/N. Vallurupalli/C. Powell/W. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Boll/R. Hyndiuk/P. Jochem/N. spencer/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
T. Francis/A. Robiolio/Z. AbuAwad/E. Sutter/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
B. Lawton/E. Walsh/J. Swenson/D. Fee/D. Boll (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
M. Achs/R. Wong/S. Gasiorowski/C. Wirth/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
B. Train/D. Velner/J. Dovolis/B. Wattenhofer/K. Lussky (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (D)
J. Robinson/J. Rice/J. Nelson/J. McCool/J. Scariot (Cox)
 
28 Womens Novice 4+ (WN4+)
10
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Starshak/C. Steffen/E. Lenthe/A. Samuelson/J. Molzon (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
E. Lipinski/K. Phillips/A. Peterson/A. Weyrich/N. Chatrath (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Taylor/L. Brown/M. Hartenstein/E. Hendrickson/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Henry/G. Culver/C. Johnson/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
J. Volk/K. Hammersmith/J. Concannon/O. Molloy/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
A. Stillman/G. D'Souza/R. Peters/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Maxfield/P. Fokicheva/L. Heimlich/K. Lake/R. Schwarz (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
M. Seaton/M. Boisaubin/E. Yang/M. Tyrrell/A. Bert (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (D)
J. Esarey/J. Mach/L. Benson/L. Jones/J. Canaday (Cox)
 
Sunday, July 10th
29 Mens Masters 1x (MM1x)
11
30 Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
2
31 Womens Masters 1x (WM1x)
8
32 Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
7
33 Mens Junior 4+ (MJ4+)
16
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
A. McGrath/J. Finnegan/K. Neumann/e. uzicanin/H. Zimmerman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Black/T. Nalis/R. White/J. Faibussowitsch/L. Sanders (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
C. Slayd-Byrd/D. Reyes/J. Hernandez/R. Martinez/B. Bahena (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
J. Dolan/S. Pavlovski/J. Dillon/S. James/H. Hall (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
L. Lyles/R. Gallagher/A. Skelding/C. Schoen/A. San Diego (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Jaeger/J. Schechter/h. wallace/S. Watkins/A. Grant (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Achs/R. Wong/S. Gasiorowski/C. Wirth/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    Chicago Training Center (B)
C. Miranda/S. Flores/J. Tellez/C. Wachholz/D. Flores (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
H. Critchfield-Jain/W. Lerwick/A. Powell/H. Naveed/W. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Broomfield/R. Nelsen-Freund/T. Holmgren/P. Dunne/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
A. Harris/A. Reagan/L. Helt/C. Dye/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
B. Lawton/E. Walsh/J. Swenson/D. Fee/D. Boll (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
B. Train/D. Velner/J. Dovolis/C. Calhoun/K. Lussky (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (D)
P. Boll/R. Hyndiuk/P. Jochem/N. spencer/A. Ferrara (Cox)
 
34 Womens Junior 4+ (WJ4+)
15
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
n. haack/e. eimer/c. baisley/s. alsamman/K. Tan (Cox)
 
    Great Miami Rowing Center (A)
J. Morris/J. Morris/R. Gelderloos/M. Rothert/S. Kaplan (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. Mandell/I. Wilson/C. Baisley/C. Figuerdo/E. Palatnik (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
A. Bawoll/E. Lopez/A. KORABIK/E. Mora-Fitzgerald/O. Gaweda (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
S. BURNHAM/G. Rhodes/C. Taylor/L. Brown/E. Ewell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/A. Wisotzkey/A. Stillman/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
A. dePenaloza/M. Duncan/H. Hightower/A. carey/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Henry/G. Culver/C. Johnson/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Maxfield/P. Fokicheva/L. Heimlich/K. Lake/R. Schwarz (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
J. Volk/M. Hartenstein/K. Hammersmith/E. Hendrickson/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
D. Boll/R. Richey/E. Cerbins/J. Biel/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
C. Michalak/A. Harkman/J. Scheunemann/L. Ruehl/Z. Vogel (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (D)
G. Van Dyke/J. Lippincott/S. Goh/L. Mei/R. Schwarz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (E)
L. Brandt/C. Johnson/K. Heiberg/S. Roe/L. Stewart (Cox)
 
35 Mens Masters 2x (MM2x)
5
36 Womens Masters 2x (WM2x)
9
37 Mens Masters 4+ (MM4+)
13
38 Womens Masters 4+ (WM4+)
12
39 Mens Open 4x (MO4x)
3
40 Mens Junior 4x (MJ4x)
4
41 Womens Open 4x (WO4x)
1
42 Womens Junior 4x (WJ4x)
4
43 Mens Open 8+ (MO8+)
6
    Chicago Rowing Foundation (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Hogan/J. Karney/C. Vasseur/M. Tate/M. Polson/H. Glick/R. Klein/T. Mark/J. Molzon (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
R. Eight/R. Seven/R. Six/R. Five/R. Four/R. Three/R. Two/R. One/C. Swain (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Francis/C. Lebens/H. Rogers/W. Ahlemeier/A. Mesnier/B. Fenton/J. Levy/J. Duncan/A. Grant (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
A. Smith/A. Reagan/S. Watkins/C. Dye/L. Helt/T. Govero/A. Harris/M. Umali/L. Page (Cox)
 
44 Womens Open 8+ (WO8+)
4
45 Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
0
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
5
48 Mens Ltwt 4+ (ML4+)
7
    New Trier High School Rowing (A)
B. Gridley/D. Dreyfus/D. Conkey/R. Pattullo/J. Carberry (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Powell/W. Newton/N. Freeman/A. Suddarth/F. Zihlmann (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
D. Hogan/J. Karney/C. Vasseur/T. Mark/J. Molzon (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
H. Critchfield-Jain/W. Perry/A. Smith/H. Naveed/A. Grant (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
B. Train/D. Velner/J. Dovolis/B. Wattenhofer/K. Lussky (Cox)
 
49 Womens Ltwt 4+ (WL4+)
5
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Taylor/A. Lee/M. Coleman/S. Cook/A. Rehkemper (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
J. Lutz/N. Jarvis/A. Markoski/C. Berkbigler/S. Homphothichak (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/A. Wisotzkey/A. Stillman/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/K. Bunge/E. Traun/T. Geoffroy (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
50 Mens Novice 8+ (MN8+)
5
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Saliba/D. O'Halloran/M. Zugschwert/J. Villanueva/H. Moore/H. Vachon/J. Coe/A. O'Toole/C. Trask (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Murphy/C. Kennelly/C. Powell/N. Vallurupalli/Z. AbuAwad/A. Robiolio/T. Francis/E. Sutter/A. Waddell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Broomfield/B. wolff/P. Dunne/R. Wong/B. Lawton/E. Walsh/S. Gasiorowski/C. Wirth/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
P. Byrne/R. Nelsen-Freund/M. Kelly/G. Freding/T. Boesen/T. Holmgren/D. Fee/J. Swenson/A. Ferrara (Cox)
 
51 Womens Novice 8+ (WN8+)
7
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Kuczura/A. Lugo/T. Otting/M. Kent/L. Holmes/V. KATZ/D. Oliveira/I. Emanuel/A. Harron (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
E. Alberico/C. Steffen/S. Taylor/A. Samuelson/E. Lenthe/C. Starshak/M. Esway/S. Cook/J. Molzon (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Taylor/L. Brown/O. Molloy/M. Hartenstein/K. Hammersmith/J. Concannon/A. Meadows/M. Boisaubin/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Morrow/C. hansen/A. Orlopp/l. harris/V. Mathu/C. Karademas/B. OHME/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/S. Roe/K. Heiberg/R. Hinrichs/E. Matzdorf/K. Bunge/E. Traun/L. Stewart (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
M. Singleton/C. Roberts/C. Shores/G. Coudal/A. Wolfe/E. White/S. Hersh/G. Burleson/C. Gaynor (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (B)
M. Seaton/E. Yang/M. Stinehart/J. Farmer/T. Melton/A. Bert/M. Tyrrell/E. Hendrickson/j. zeng (Cox)
 
52 Mixed 8+ (Mx8+)
7
52 Mixed Adaptive 2x
1
53 Mixed Adaptive 2x
0
54 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change