Chicago Sprints

  • Jul 12, 2014 To Jul 13, 2014
  • sprint
  • 1000
  • Chicago, IL (USA)
  • Hosted By Lincoln Park Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 12, 2014
1 Mens Open 1x (MO1x)
8
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Betley
 
    Mendota Rowing Club (A)
M. Lenert
 
    St. Louis Rowing Club (A)
K. Naveed
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Dorus
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
S. Kazmierczak
 
    Lincoln Park Boat Club (C)
J. Linhoff
 
    Lincoln Park Boat Club (D)
S. Casavechia
 
    Lincoln Park Boat Club (G)
M. Andrews
 
2 Mens Ltwt 1x (ML1x)
7
3 Mens Junior 1x (MJ1x)
5
    Great Miami Rowing Center (A)
P. Smith
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Libes
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
T. Wittenberg
 
    Lincoln Park Boat Club (K)
M. Kratka/
 
4 Womens Open 1x (WO1x)
7
5 Womens Ltwt 1x (WL1x)
1
6 Womens Junior 1x (WJ1x)
0
7 Mens Open 4+ (MO4+)
10
8 Womens Open 4+ (WO4+)
10
9 Mens Open 2x (MO2x)
6
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
N. Shapiro/r. everson
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Betley/A. Chin
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Dorus/C. Stollenwerk
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Jablonski/D. Jablonski
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
S. Kazmierczak/T. Conway
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
E. Lev/J. Linhoff
 
10 Mens Ltwt 2x (ML2x)
2
11 Mens Junior 2x (MJ2x)
7
12 Womens Open 2x (WO2x)
5
13 Womens Ltwt 2x (WL2x)
0
14 Womens Junior 2x (WJ2x)
5
15 Mens Masters 8+ (MM8+)
8
16 Womens Masters 8+ (WM8+)
9
17 Mens Junior 8+ (MJ8+)
11
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
A. McGrath/e. uzicanin/K. Neumann/O. Brennen/J. Finnegan/P. Schmisek/G. Norton/D. Fay/H. Zimmerman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
W. Nuelle/L. Conlon/R. Hobert/S. White/J. Hollow/L. Guzman/J. Kremin/l. cusick/E. Martin (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
D. Reyes/C. Slayd-Byrd/R. Martinez/J. Hernandez/S. Flores/C. Miranda/C. Wachholz/J. Tellez/B. Bahena (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
S. Pavlovski/J. Dillon/T. Talbot/I. Fargo/J. Wiegand/C. D'Amico/M. Duquette/W. Kupets/T. Brittingham (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Jaeger/J. Schechter/S. Watkins/h. wallace/N. Freeman/W. Lerwick/A. Suddarth/W. Newton/A. Grant (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Helfer/T. Wittenberg/M. Achs/B. wolff/J. Broomfield/A. Flanagan/S. Gasiorowski/P. Dunne/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
A. Harris/H. Naveed/A. Reagan/C. Dye/L. Helt/T. Govero/A. Smith/M. Umali/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
G. Ferrara/R. Nelsen-Freund/B. Lawton/R. Hyndiuk/M. Kelly/P. Jochem/P. Boll/J. Swenson/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
g. torvik/J. Dovolis/R. O'Malley/B. Wattenhofer/R. Wahlquist/B. Dupree/A. Teaver/M. Conboy/M. Mitchell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
T. Holmgren/M. St. Amour/L. Badalich/O. KISSINGER/J. Misey/G. Badalich/A. Giesen/N. spencer/C. Wirth (Cox)
 
18 Womens Junior 8+ (WJ8+)
13
    Chicago Rowing Foundation (A)
M. Singleton/K. McDade/D. Oliveira/K. Connolly/A. Sawin/C. Rodriguez/A. Keenan/G. Burleson/A. Harron (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
I. Wilson/M. Mandell/E. Lipinski/A. Peterson/L. Wei/A. Weyrich/C. Figuerdo/H. Skinner/E. Palatnik (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
S. BURNHAM/M. Duncan/H. Hightower/G. Rhodes/A. dePenaloza/L. Zihlmann/B. Wolfe/A. carey/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
A. Brunner/A. Spencer/H. Thomas/K. Diffley/A. Lehman/E. SCHEDLER/A. Stillman/A. Wisotzkey/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/S. Roe/K. Heiberg/R. Hinrichs/E. Matzdorf/K. Bunge/E. Traun/L. Stewart (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/A. Harkman/M. Diehl/M. Train/K. Lake/C. O'Connell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
B. Klavin/R. Roberts/T. Montgomery/I. Coudal/R. Holland/G. Campanile/A. Evan-Cook/G. melcher/S. McClure (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
C. Taylor/K. Hammersmith/L. Brown/M. Hartenstein/J. Volk/E. Yang/E. Hendrickson/J. Concannon/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
E. Cerbins/R. Richey/D. Boll/B. Stillman/L. Wettstein/L. Hanrahan/R. Peters/J. Biel/K. Robrecht (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
M. Train/E. Shumway/H. Maxfield/M. Keeler/C. Michalak/M. Diehl/L. Heimlich/P. Fokicheva/C. O'Connell (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (C)
s. bisch/L. King/Z. Lallas/M. Peterson/A. Mugford/H. Scholes/T. Nettesheim/E. Stolze/K. Stolar (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
M. Boisaubin/J. Farmer/M. Stinehart/M. Seaton/M. Tyrrell/T. Melton/A. Bert/O. Molloy/E. Ewell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
G. Van Dyke/M. Orzeske/M. Muench/A. Boyer/S. Holmes/L. Moen/L. Knoll/L. Mei/T. Geoffroy (Cox)
 
21 Mens Open 2- (MO2-)
4
22 Womens Open 2- (WO2-)
2
23 Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+)
0
24 Mixed Open 2x (MxO2x)
6
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
M. Eckert/J. Stolar
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Dorus/M. Stollenwerk
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sanders/A. Taylor
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
K. Vassilos/A. Turok
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
M. Willmott/L. Sklyanskiy
 
    Lincoln Park Boat Club (D)
T. Opferman/S. Gordon
 
25 Mens Ltwt 8+( ML8+)
3
26 Womens Ltwt 8+ (WL8+)
0
27 Mens Novice 4+ (MN4+)
10
    New Trier High School Rowing (A)
B. McCormick/P. Sagraves/T. Zajdela/J. Ratty/H. Hall (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Murphy/C. Kennelly/N. Vallurupalli/C. Powell/W. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Boll/R. Hyndiuk/P. Jochem/N. spencer/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
T. Francis/A. Robiolio/Z. AbuAwad/E. Sutter/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
B. Lawton/E. Walsh/J. Swenson/D. Fee/D. Boll (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
M. Achs/R. Wong/S. Gasiorowski/C. Wirth/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
B. Train/D. Velner/J. Dovolis/B. Wattenhofer/K. Lussky (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (D)
J. Robinson/J. Rice/J. Nelson/J. McCool/J. Scariot (Cox)
 
28 Womens Novice 4+ (WN4+)
10
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. Starshak/C. Steffen/E. Lenthe/A. Samuelson/J. Molzon (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
E. Lipinski/K. Phillips/A. Peterson/A. Weyrich/N. Chatrath (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Taylor/L. Brown/M. Hartenstein/E. Hendrickson/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Henry/G. Culver/C. Johnson/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
J. Volk/K. Hammersmith/J. Concannon/O. Molloy/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
A. Stillman/G. D'Souza/R. Peters/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Maxfield/P. Fokicheva/L. Heimlich/K. Lake/R. Schwarz (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
M. Seaton/M. Boisaubin/E. Yang/M. Tyrrell/A. Bert (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (D)
J. Esarey/J. Mach/L. Benson/L. Jones/J. Canaday (Cox)
 
Sunday, July 10th
29 Mens Masters 1x (MM1x)
11
30 Mens Masters Ltwt 1x (MML1x)
2
31 Womens Masters 1x (WM1x)
8
32 Womens Masters Ltwt 1x (WML1x)
7
33 Mens Junior 4+ (MJ4+)
16
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
A. McGrath/J. Finnegan/K. Neumann/e. uzicanin/H. Zimmerman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Black/T. Nalis/R. White/J. Faibussowitsch/L. Sanders (Cox)
 
    Chicago Training Center (A)
C. Slayd-Byrd/D. Reyes/J. Hernandez/R. Martinez/B. Bahena (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
J. Dolan/S. Pavlovski/J. Dillon/S. James/H. Hall (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
L. Lyles/R. Gallagher/A. Skelding/C. Schoen/A. San Diego (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Jaeger/J. Schechter/h. wallace/S. Watkins/A. Grant (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Achs/R. Wong/S. Gasiorowski/C. Wirth/A. Ferrara (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
J. Adams/A. Johnson/B. Sprainer/E. Elftmann/C. Hay (Cox)
 
    Chicago Training Center (B)
C. Miranda/S. Flores/J. Tellez/C. Wachholz/D. Flores (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
H. Critchfield-Jain/W. Lerwick/A. Powell/H. Naveed/W. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Broomfield/R. Nelsen-Freund/T. Holmgren/P. Dunne/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
S. Stewart/I. Champion/R. Thakur/W. Mixon/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
A. Harris/A. Reagan/L. Helt/C. Dye/L. Page (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
B. Lawton/E. Walsh/J. Swenson/D. Fee/D. Boll (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
B. Train/D. Velner/J. Dovolis/C. Calhoun/K. Lussky (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (D)
P. Boll/R. Hyndiuk/P. Jochem/N. spencer/A. Ferrara (Cox)
 
34 Womens Junior 4+ (WJ4+)
15
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
n. haack/e. eimer/c. baisley/s. alsamman/K. Tan (Cox)
 
    Great Miami Rowing Center (A)
J. Morris/J. Morris/R. Gelderloos/M. Rothert/S. Kaplan (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. Mandell/I. Wilson/C. Baisley/C. Figuerdo/E. Palatnik (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
A. Bawoll/E. Lopez/A. KORABIK/E. Mora-Fitzgerald/O. Gaweda (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
S. BURNHAM/G. Rhodes/C. Taylor/L. Brown/E. Ewell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/A. Wisotzkey/A. Stillman/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (B)
A. dePenaloza/M. Duncan/H. Hightower/A. carey/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Henry/G. Culver/C. Johnson/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
H. Maxfield/P. Fokicheva/L. Heimlich/K. Lake/R. Schwarz (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (C)
J. Volk/M. Hartenstein/K. Hammersmith/E. Hendrickson/j. zeng (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
D. Boll/R. Richey/E. Cerbins/J. Biel/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (C)
C. Michalak/A. Harkman/J. Scheunemann/L. Ruehl/Z. Vogel (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (D)
G. Van Dyke/J. Lippincott/S. Goh/L. Mei/R. Schwarz (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (E)
L. Brandt/C. Johnson/K. Heiberg/S. Roe/L. Stewart (Cox)
 
35 Mens Masters 2x (MM2x)
5
36 Womens Masters 2x (WM2x)
9
37 Mens Masters 4+ (MM4+)
13
38 Womens Masters 4+ (WM4+)
12
39 Mens Open 4x (MO4x)
3
40 Mens Junior 4x (MJ4x)
4
41 Womens Open 4x (WO4x)
1
42 Womens Junior 4x (WJ4x)
4
43 Mens Open 8+ (MO8+)
6
44 Womens Open 8+ (WO8+)
4
45 Mixed Masters 2x (MxM2x)
5
46 MN1x Mens Novice 1x (MN1x)
0
47 WN1x Women's Novice 1x (WN1x)
5
48 Mens Ltwt 4+ (ML4+)
7
49 Womens Ltwt 4+ (WL4+)
5
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Taylor/A. Lee/M. Coleman/S. Cook/A. Rehkemper (Cox)
 
    Mendota Rowing Club (A)
J. Lutz/N. Jarvis/A. Markoski/C. Berkbigler/S. Homphothichak (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/A. Wisotzkey/A. Stillman/S. Broomfield/K. Felsheim (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/K. Bunge/E. Traun/T. Geoffroy (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (B)
E. Winters/E. Samuelson/M. Margioni/J. Rock/C. O'Connell (Cox)
 
50 Mens Novice 8+ (MN8+)
5
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Saliba/D. O'Halloran/M. Zugschwert/J. Villanueva/H. Moore/H. Vachon/J. Coe/A. O'Toole/C. Trask (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Murphy/C. Kennelly/C. Powell/N. Vallurupalli/Z. AbuAwad/A. Robiolio/T. Francis/E. Sutter/A. Waddell (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Broomfield/B. wolff/P. Dunne/R. Wong/B. Lawton/E. Walsh/S. Gasiorowski/C. Wirth/S. Diamond (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
W. Mixon/I. Champion/A. Johnson/J. Adams/B. Train/E. Elftmann/B. Sprainer/K. Lussky/C. Hay (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
P. Byrne/R. Nelsen-Freund/M. Kelly/G. Freding/T. Boesen/T. Holmgren/D. Fee/J. Swenson/A. Ferrara (Cox)
 
51 Womens Novice 8+ (WN8+)
7
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Kuczura/A. Lugo/T. Otting/M. Kent/L. Holmes/V. KATZ/D. Oliveira/I. Emanuel/A. Harron (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
E. Alberico/C. Steffen/S. Taylor/A. Samuelson/E. Lenthe/C. Starshak/M. Esway/S. Cook/J. Molzon (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Taylor/L. Brown/O. Molloy/M. Hartenstein/K. Hammersmith/J. Concannon/A. Meadows/M. Boisaubin/S. Klein (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
C. Morrow/C. hansen/A. Orlopp/l. harris/V. Mathu/C. Karademas/B. OHME/Q. Newton/J. Campbell (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Hiebel/C. Adams/S. Roe/K. Heiberg/R. Hinrichs/E. Matzdorf/K. Bunge/E. Traun/L. Stewart (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
M. Singleton/C. Roberts/C. Shores/G. Coudal/A. Wolfe/E. White/S. Hersh/G. Burleson/C. Gaynor (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (B)
M. Seaton/E. Yang/M. Stinehart/J. Farmer/T. Melton/A. Bert/M. Tyrrell/E. Hendrickson/j. zeng (Cox)
 
52 Mixed 8+ (Mx8+)
7
52 Mixed Adaptive 2x
1
53 Mixed Adaptive 2x
0
54 PC2x Parent-Child 2x (PC2x)
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change