Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 26, 2015
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
7
2 Mens Ltwt Varsity 2x
13
3 Womens Novice 8+
28
4 Mens Novice 8+
15
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
D. Chalstrom/B. Cantler/J. Davis/M. johnson/C. Lime/E. Robertson/R. Smith/B. Thomas/J. Newman (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
M. Islam/C. Kline/J. Molina/L. Vinyard/A. Malave/A. Auyeung/M. Luong/B. Phan/T. Griffiths (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
S. Newmier/B. Rogers/A. Boldt/J. Roe/I. Mann/L. Cunningham/t. Bennett/N. Lee/S. Chupek (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
D. Popp/K. Noone/E. Tranfalia/H. Freedman/H. Shimberg/J. Passarella/I. Jacobowitz/J. Rosandich/J. Brubaker (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Brooks/J. Tan/A. Gaffney/H. Carroll/G. Pentapalli/J. Pfrommer/H. Zambrano/C. Tenenbaum/B. Alpert (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
T. Adami/T. Magovern/J. Adler/M. Donnelly/A. Kam/N. Tsilikos/K. Veale/M. Wolkenstein/H. Scott (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
J. Cartagena/W. Stocovaz/S. Scafidi/J. Harris/J. Hehmeyer/X. Pfister/T. Wilson/W. White/T. Williams (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Garber/N. Kaminer/M. Petcove/J. Raab/J. Perio/h. lagatta/J. Goldberg/E. Mirfin/S. Kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Ewing/C. Willauer/C. Smith-Cassidy/C. Kaminski/G. Palumbo/A. Yacovetti/J. Chang/D. Smith-Cassidy/L. Phongphachone (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/A. Brown/J. Moore/N. Hopkins/N. Habash/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
P. Bernota/J. Hoffmann/j. locklair/R. Smith/W. Williams/J. Wilson/J. Valvano/J. Natoli/C. Harrison (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Fortunato/D. Nowak/A. Thomson/j. perler/M. Donnelly/S. Mund/J. Zangari/P. Ippolito/R. Miller (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
N. Nickerson/M. Rokosky/S. Raines/G. Gorman/E. Deane/S. Singh/A. Raju/T. Weir/W. Vogel (Cox)
 
5 Womens Ltwt Varsity 4+
10
6 Mens Ltwt Varsity 4+
13
7 Womens Varsity 1x
11
8 Mens Varsity 1x
13
9 Womens Novice 4+
18
10 Mens Novice 4+
17
11 Womens Varsity 4+
19
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
13
14 Mens Varsity 2x
20
15 Womens Novice 4x
10
16 Mens Novice 4x
12
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
10
19 Womens Ltwt Varsity 8+
5
20 Mens Ltwt Varsity 8+
4
21 Womens Varsity 4x
10
22 Mens Varsity 4x
11
23 Womens Novice 2x
9
    Baldwin School Crew (A)
S. Dixit/C. Sterman
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
M. Katsapis/K. Pellegrino
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
M. POPE/A. Boyle
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Cook/A. Green
 
    Freedom Rowers (A)
S. Cumbo/M. Sanford
 
    Haddon Township High School (A)
J. Erhardt/E. Clemens
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Hommes/R. Maloney
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
A. Ross/M. Marino
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. LoPresti/R. Celebre
 
24 Mens Novice 2x
10
    Amadeusz Rowing Academy (A)
A. Zimny/T. Chabowski
 
    Baltimore Rowing Club (A)
M. McGee/A. Saint Pierre
 
    Conestoga Crew Club (A)
L. Draper/W. Roth
 
    Freedom Rowers (A)
e. lambert/A. Roe
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
S. Trombetta/I. Wilkins
 
    Navesink River Rowing (A)
m. ramirez/A. Weirman
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
Y. Choi/J. Chen
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Z. GIll/N. Kaminer
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
M. Stanaway/N. Banfitch
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
N. Calcagno/H. Barnes
 
25 Womens JV 1x
9
26 Mens JV 1x
8
27 Womens JV 4+
22
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Sunshine/s. kluckhuhn/N. Harrison (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
M. Crisci/M. Connell/T. Bjelde/P. DiCiurcio/E. Smith (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Miller/L. Bentley/R. Conrey/M. Hendricks (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
I. Morrison/S. Wiseley/J. Cianci/M. Grande/E. Ciarcia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Daley-Gibson/F. Maruca/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Crosby/K. Barry/B. DiFranceisco/M. Bobjak/J. Crosby (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Myers/J. Miller/K. Meyer/S. Cooper/O. Martinelli (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A)
M. Keidat/Y. Melendez/K. Levari/G. Bernard/E. Emberger (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Graff/L. Perrin/J. Nunez/C. kapps-gibson/C. Collazo-Deleon (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Thoet/I. Soldano/H. Jackman/J. Ritholz/C. Maroney (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Z. Landry/A. Duffy/O. Robinson/C. Lorenz (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/K. Swikart (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Chinnici/E. Patragnoni/L. Lee/E. Barbell/S. Kim (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. WORTH/M. Gearhart/R. Schrof/N. Savaiko/I. Tayoun (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. Rose/E. Wright/L. Flood/S. Vo/Z. Pillart (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
K. Farquhar/J. Kabakole/K. Cucinotta/A. McKennon/V. Guevara (Cox)
 
    Harriton High School (B)
O. Goryl/P. Lloyd/J. Salah/N. Soll/S. Schommer (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
K. Galban/S. Chaturvedi/L. Jurina/L. Jordan/J. Kuria (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
    Bergen Catholic High School (A)
K. Garino/M. Ferioli/T. Barrett/A. Garino/L. Cannon (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
J. propp/J. stuckert/D. Wenzke/C. Reck/C. Palmer (Cox)
 
    Doane Academy (A)
C. Hall/H. Flamm/C. Flamm/E. Koch/R. Van Sciver (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
A. Merendino/j. nguyen/C. Ireland/C. Peskoff/B. Auble (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
W. Mann/C. Lentz/N. Lewis/S. Bradbury/E. Ciarcia (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
R. Waltimyer/B. Masclans/C. Vielehr/T. Rodriguez/J. Richards (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. clement/H. Oderwald/A. Koch/m. denker/J. Bloomstein (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
H. McHenry/D. Vonderheide/J. Simms/W. Stickney/A. Gaudio (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Reiter (Cox)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
M. Amadio/E. Sager/R. Kelly/M. Condra/A. Edleman (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
r. owen/O. Hurley/N. Filosa/K. Shahida/M. Hughes (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
K. Wilson/C. Gleason/M. harte/D. Ludwig/J. Butler (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bosgang/A. Lyman/A. Small/Y. Philipson/G. Dadourian (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Williams/J. Mullally/A. Sarhan/J. Ferenc/N. Nadler (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Osmulski/M. Shaw/N. Bermeo/R. Kearney/B. Bruno (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
h. lagatta/J. Goldberg/E. Mirfin/z. onorato/S. Kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
M. Bifulco/K. Ronkin/V. Pallotti2/V. Pallotti3/V. Pallotti1 (Cox)
 
    Doane Academy (B)
B. Stiles/M. Murphy/B. Mathews/D. Di/C. Devery (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Thomson/S. Mund/J. Zangari/M. Donnelly/M. Kim (Cox)
 
    Port Rowing (B)
J. Steinberg/R. Tawil/M. Kessaris/T. Agate/W. Barnes (Cox)
 
29 Womens JV 2x
8
30 Mens JV 2x
8
31 Womens JV 8+
17
32 Mens JV 8+
12
33 Womens JV 4x
12
34 Mens JV 4x
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change