Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 26, 2015
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
7
2 Mens Ltwt Varsity 2x
13
3 Womens Novice 8+
28
4 Mens Novice 8+
15
5 Womens Ltwt Varsity 4+
10
6 Mens Ltwt Varsity 4+
13
7 Womens Varsity 1x
11
8 Mens Varsity 1x
13
    Amadeusz Rowing Academy (A)
A. Marsh
 
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Couwenhoven
 
    Bergen Catholic High School (A)
J. Moynihan
 
    Bergen County Technical High Schools (A)
T. Ranjan
 
    Conestoga Crew Club (A)
T. Kao
 
    Friends Select School (A)
A. Williams
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
Z. Burkhart
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Mandviwalla
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Christopherson
 
    The Shipley School (A)
C. Taylor
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Best
 
    Unionville High School (A)
C. Wardius
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
R. SULLIVAN
 
9 Womens Novice 4+
18
10 Mens Novice 4+
17
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Mackey/M. McGee/M. CIpollone/w. flynn/S. Cochran (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Harriton High School (A)
T. van Wijngaarden/E. Ahn/J. Schlicter/A. Salah/E. Eardley (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
m. Cattaneo/A. Paulich/R. Hughes/J. Dorf/J. Bloomstein (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
W. Wang/N. Weller/W. Rafferty/J. DiMarino/A. Chen (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
T. Magovern/C. Silvey/J. Adler/M. Donnelly/H. Scott (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Kopecki/G. Dekleva/P. Robinson/N. Judd/E. Iversen (Cox)
 
    Port Rowing (A)
D. Jeter/T. Brady/K. George/B. Ballboy/m. paratore (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Garber/Z. GIll/N. Kaminer/M. Petcove/J. Perio (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    The Shipley School (A)
K. mahtab/J. Bruno/J. Weiss/T. ROGERS/C. Lawler (Cox)
 
    Unionville High School (A)
A. Wardius/S. Short/A. Binder/E. Renzetti/M. Thornton (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. McNally/B. Hindle/M. Zelli/F. Santini/C. Liney (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Fortunato/C. Mantione/S. Priscu/F. Rambusch/G. Jacob (Cox)
 
    Port Rowing (B)
Z. Herron/B. Schor/M. Brandes/A. Small/G. Dadourian (Cox)
 
11 Womens Varsity 4+
19
12 Mens Varsity 4+
16
    Absegami High School (A)
J. Wagner/R. Awad/T. Calimer/d. delgado/R. Kershenblatt (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
A. Zimmermann/S. Zimmermann/A. marchionne/C. Bechtel/I. Wentz (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
W. Delano/W. Warren/S. Otto/K. Loots/B. Koike-Leinen (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
C. Kaiser/S. Maher/P. McCrindle/M. Kistner/J. Henry (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
P. Hurd/J. Dye/L. Epstein/C. Howe-Smith/J. Richards (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
P. Kennedy/Q. Berry/A. Fernandez/D. Clement/B. Littman (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
J. Scott/G. Monos/Z. Sibson/J. Estacio/P. Mancuso (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Hedge/A. Witt/D. Rago/T. Orlofski/E. Oram (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
L. Beeson/C. Smith/N. Girardi/C. Horvath/M. Kelley (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Rodriguez/W. Goetz/W. Morrissy/R. Tupper/M. Hughes (Cox)
 
    Port Rowing (A)
E. Adsetts/M. Nachman/J. Finkelstein/A. Sinconegui/L. Alcaraz (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Rivera/G. Barthelmes/T. Bruno/M. Farren/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
J. Hallisey/D. Epstein/T. Reilly/T. MONTALBANO/N. Buckley (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Raab/M. Kueny/z. onorato/h. lagatta/S. Kim (Cox)
 
    Unionville High School (A)
T. Thorley/C. Shearer/A. Ilgner/L. Andersen/O. Robb (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
D. Jacobs/A. Chui/A. Ewing/C. Buce/J. Kuria (Cox)
 
13 Womens Varsity 2x
13
14 Mens Varsity 2x
20
15 Womens Novice 4x
10
16 Mens Novice 4x
12
17 Womens Varsity 8+
10
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Dawson/M. Manyin/H. Decker/K. Thomas/P. Cassidy/E. McManus/E. Thompson/A. Mandelblatt/K. McNally (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
C. O'Sullivan/C. Dowd/F. Rymal/G. Gordon/S. Connor/M. Greeley/K. Finley/D. Caruso/M. Clay (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Marki/L. Costello/B. Phillips/I. St. Onge/R. Martinez/E. Wolkenstein/H. Butrico/O. Rogus/R. Kostak (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
j. selgrande/F. Kane/D. Cates/f. devine/S. Cooper/K. Williams/D. Neri/C. Salomon-Lowden/G. Majka (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
K. Ernenwein/M. Chabowski/K. Martins/J. Mingrino/S. Capobianco/E. Wallace/M. Karen/E. O'Gallagher/A. Cribbin (Cox)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
S. Aguirre/A. Williams/L. Healy/K. Sayers/M. Tucker/C. Hills/M. Amy/E. Chew/E. Selvaggio (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Corwen/J. Engel/E. Herrmann/b. lillis/P. Cronin/A. Upton/L. Yu/J. Rivera/L. Millette (Cox)
 
    The Shipley School (A)
E. Scornavacchi/A. Neilson/A. Semerjian/J. Shannon/Z. Helmers/G. Acchione/S. Pilkington/A. Leavy/A. Iqbal (Cox)
 
    Unionville High School (A)
C. Savant/J. Pinamont/O. Savant/M. Turner/J. Beauchamp/M. Welsch/S. Patel/M. Hailey/T. Tayoun (Cox)
 
18 Mens Varsity 8+
10
19 Womens Ltwt Varsity 8+
5
20 Mens Ltwt Varsity 8+
4
21 Womens Varsity 4x
10
22 Mens Varsity 4x
11
23 Womens Novice 2x
9
24 Mens Novice 2x
10
25 Womens JV 1x
9
26 Mens JV 1x
8
27 Womens JV 4+
22
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Sunshine/s. kluckhuhn/N. Harrison (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
M. Crisci/M. Connell/T. Bjelde/P. DiCiurcio/E. Smith (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Miller/L. Bentley/R. Conrey/M. Hendricks (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
I. Morrison/S. Wiseley/J. Cianci/M. Grande/E. Ciarcia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Daley-Gibson/F. Maruca/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Crosby/K. Barry/B. DiFranceisco/M. Bobjak/J. Crosby (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Myers/J. Miller/K. Meyer/S. Cooper/O. Martinelli (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A)
M. Keidat/Y. Melendez/K. Levari/G. Bernard/E. Emberger (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Graff/L. Perrin/J. Nunez/C. kapps-gibson/C. Collazo-Deleon (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Thoet/I. Soldano/H. Jackman/J. Ritholz/C. Maroney (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Z. Landry/A. Duffy/O. Robinson/C. Lorenz (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/K. Swikart (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Chinnici/E. Patragnoni/L. Lee/E. Barbell/S. Kim (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. WORTH/M. Gearhart/R. Schrof/N. Savaiko/I. Tayoun (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. Rose/E. Wright/L. Flood/S. Vo/Z. Pillart (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
K. Farquhar/J. Kabakole/K. Cucinotta/A. McKennon/V. Guevara (Cox)
 
    Harriton High School (B)
O. Goryl/P. Lloyd/J. Salah/N. Soll/S. Schommer (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
K. Galban/S. Chaturvedi/L. Jurina/L. Jordan/J. Kuria (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
29 Womens JV 2x
8
30 Mens JV 2x
8
31 Womens JV 8+
17
32 Mens JV 8+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Salinger/W. Hartenstine/M. Fohs/S. Bettinger/A. Johnson/A. Mott/E. Weigt/J. Valvano/N. Harrison (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
Z. Ziernicki/L. STUBANAS/N. Melocchi/J. Harrison/s. kelly/T. Reilly/N. Vassallo/H. Alameno/c. zelner (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
R. Rice/G. Herbst/s. Ireland/A. Hassan/Z. Ballard/P. Gilbride/D. Simeo/R. Behm/C. Griffith (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
B. Giangiulio/L. SMall/M. Levin/A. Fisher/L. Mersky/A. Sperandio/Z. Ruggiero/M. Schmitt/O. Hart (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Hoehn/P. Flanagan/G. Pelletier/Y. Rurange/H. Hughes/A. Gillen/G. Berke/M. DePetris/D. Sternberg (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
Q. Cachon/G. Mills/M. Koerner/A. Trainer/K. Aspesi/C. McCooe/A. Granieri/A. Hallak/J. Nibauer (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Mediratta/D. Kaye/A. Gutierrez/M. Miller/T. Begley/J. Pfrommer/K. Potere/B. Burkhardt/H. Smith (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Fitzgerald/G. Gemici/B. Ruehle/J. Bedard/A. Charney/A. Badenhausen/P. Marchesi/P. Ippolito/P. Oram (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. First/Z. Tesler/P. Fortuniewicz/M. Hoffman/A. Sirota/L. Jackson/L. Tesler/O. Swanson/Z. Gierlinger (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Unionville High School (A)
T. Worth/M. Varallo/D. Kannenberg/Z. Micklin/K. McDevitt/A. SINGH/J. Lehmann/C. Kelley/L. Hedgepeth (Cox)
 
33 Womens JV 4x
12
34 Mens JV 4x
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change