Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 26, 2015
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
7
2 Mens Ltwt Varsity 2x
13
    Baltimore Rowing Club (A)
W. Stinson/K. Whalen
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Kling/J. Neubig
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Judd/M. Stack
 
    North Jersey Rowing (A)
B. Saks/E. Walker
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Haas/A. Selius
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
A. Smith/J. Garcia
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Carroll/R. SULLIVAN
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Kueny/J. Raab
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
J. Baur/A. Mezzomo
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
A. Stewart/H. Mackenzie
 
    Conestoga Crew Club (B)
M. Balch/C. Monster
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
D. Smith/G. McGuoirk
 
3 Womens Novice 8+
28
    Absegami High School (A)
S. Sandoval/C. Reed/J. Hanselmann/F. Palacio/M. Halim/J. Lin/R. Patel/M. Swarna/L. Bell (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
s. kluckhuhn/E. Thompson/H. Decker/P. DuFour/B. Hannah/K. Parsons/B. O'Neill/T. Burton/S. Anderson (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
M. Dougherty/C. carpenter/C. Boyle/M. Archbold/C. Stoyell-Mulholland/A. Romano/M. Pacifico/S. Romberger/J. Orsatti (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hammett/Z. Brown/G. McDaniel/C. Davis/A. Kaplan/M. Hinton/A. Wilson/E. Lamason/T. Whalen (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
T. Blinebury/E. O'Toole/G. Salvati/M. Patti/N. Mariani/V. Granato/S. Palmisano/A. Green/K. Gurcsik (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
L. Bassow/K. Shillo/C. Conroy/T. Herring/J. Thompson/O. Stein/N. Donvan/H. Prince/S. Glassman (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
E. Wescott/C. Klebanoff/A. Kolbman/G. Loughlin/J. McKernan/K. Hallahan/E. Lindgren/S. Lindgren/R. Kliger (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Rowling/C. Fontaine/C. Riordan/E. Hogan/M. Clapp/K. Brogan/E. Knox/B. Courtney/S. Pancoast (Cox)
 
    Harriton High School (A)
C. Norris/O. Gregonis/E. Greenhalgh/B. Pelletier/A. Sjoblom/A. Lynch/M. Ling/A. Rieser/N. Skorupski (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Buss/M. Clark/D. Monahan/A. Williams/K. Hock/S. Maher/A. Culbertson/A. Thomas/N. Locatell (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/C. Williams/A. Gallo/E. Thomson/A. DeLara/S. Flower/j. zangari/H. Butrico/M. Kim (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Holden/G. Rivers/H. Danz/B. Knob/G. Olive/W. Moloy/N. Fala/a. hallinan/G. Miller (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Sannino/M. Finley/O. Simone/M. Wisham/A. Rumaker/j. pestalozzi/H. Stanks/j. cordery/M. Stickley (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
L. Scattareggia/L. Mingrino/S. Koehler/V. Martins/K. Mirabella/S. Fitzsimmons/A. Cleri/A. Wilson/N. Cleri (Cox)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
A. Giongo/E. Hughes/A. Eaches/T. Baker/H. Dunlop/K. Sherwood/G. Megni/A. Zuberecz/L. Wynn (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Thomas/B. TERKUILE/L. Schnepp/K. Burke/A. Di Salvo/K. Morrissy/A. Mustafaraj/K. braumuller/A. Karson (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Hudson/S. Harris/M. Duignan/R. Griggs/A. Andrews/T. Garnett/A. Colella/N. Danielson/N. Sponheimer (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bluni/Z. Green/C. Maroney/N. Rosenberg/M. McIntyre/N. CHARKOWICK/n. sajnani/P. Chicken/C. be named (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
E. Ching/E. Majercak/E. Dustin/B. Sharrett/K. Gerber/C. Mulder/A. Macrone/B. McCormick/C. Zajac (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/R. Celebre/S. Gutierrez/G. LoPresti/E. Lipshultz/S. Kim/C. Charlesworth/Z. GIll (Cox)
 
    The Shipley School (A)
K. Beachell/G. Goodwin/R. Menziuso/C. Menziuso/E. Green/N. Shah/L. Wilson/S. Brown/T. Watson-Harris (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Neary/S. Brown/M. Knies/A. Schmidt/E. Myers/C. Moore/M. Connelly/M. Jones/L. Blank (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
O. Christian/D. Marlin-Andrews/L. Hudson/A. Parenti/J. Bai/M. Conner/L. Halakos/A. Baldwin/A. Quinn (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
A. Whitaker/A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Perchinsky/L. Palmer/S. Bell/P. DuVall/d. valcich/N. Harrison (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (B)
E. Culmone/A. Chiccarine/L. Trofa/G. Bromhead/C. Rossiter/N. Michel/A. Kelly/A. Latella/M. Canuso (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
C. moynihan/A. Lemoine/J. Suchin/M. Scovotti/P. Panessa/J. Nuzzi/M. Echelman/L. Abbott/T. Alarcon (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (B)
M. Bhayroo/M. Miller/n. rodriguez/M. Dow/S. Loose/M. Kelly/J. Hobbs Pifer/F. Williams/J. Wagner (Cox)
 
4 Mens Novice 8+
15
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
D. Chalstrom/B. Cantler/J. Davis/M. johnson/C. Lime/E. Robertson/R. Smith/B. Thomas/J. Newman (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
M. Islam/C. Kline/J. Molina/L. Vinyard/A. Malave/A. Auyeung/M. Luong/B. Phan/T. Griffiths (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
S. Newmier/B. Rogers/A. Boldt/J. Roe/I. Mann/L. Cunningham/t. Bennett/N. Lee/S. Chupek (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
D. Popp/K. Noone/E. Tranfalia/H. Freedman/H. Shimberg/J. Passarella/I. Jacobowitz/J. Rosandich/J. Brubaker (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Brooks/J. Tan/A. Gaffney/H. Carroll/G. Pentapalli/J. Pfrommer/H. Zambrano/C. Tenenbaum/B. Alpert (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
T. Adami/T. Magovern/J. Adler/M. Donnelly/A. Kam/N. Tsilikos/K. Veale/M. Wolkenstein/H. Scott (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
J. Cartagena/W. Stocovaz/S. Scafidi/J. Harris/J. Hehmeyer/X. Pfister/T. Wilson/W. White/T. Williams (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Garber/N. Kaminer/M. Petcove/J. Raab/J. Perio/h. lagatta/J. Goldberg/E. Mirfin/S. Kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Ewing/C. Willauer/C. Smith-Cassidy/C. Kaminski/G. Palumbo/A. Yacovetti/J. Chang/D. Smith-Cassidy/L. Phongphachone (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/A. Brown/J. Moore/N. Hopkins/N. Habash/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
P. Bernota/J. Hoffmann/j. locklair/R. Smith/W. Williams/J. Wilson/J. Valvano/J. Natoli/C. Harrison (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Fortunato/D. Nowak/A. Thomson/j. perler/M. Donnelly/S. Mund/J. Zangari/P. Ippolito/R. Miller (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
N. Nickerson/M. Rokosky/S. Raines/G. Gorman/E. Deane/S. Singh/A. Raju/T. Weir/W. Vogel (Cox)
 
5 Womens Ltwt Varsity 4+
10
6 Mens Ltwt Varsity 4+
13
7 Womens Varsity 1x
11
8 Mens Varsity 1x
13
9 Womens Novice 4+
18
10 Mens Novice 4+
17
11 Womens Varsity 4+
19
    Absegami High School (A)
C. West/A. Schafer/h. marr/M. Dorsett/M. Murphy (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Dawson/M. Manyin/H. Decker/K. Thomas/K. McNally (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
N. Udochi/B. Ripley/C. Waters/S. Devine/M. Hoffman (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
D. Eliason/N. Alleva/M. WENZKE/C. Biernacki/J. Carita (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mainland Regional High School (A)
K. Mullin/J. Rosado/S. Petrova/P. Bacharach/R. Kelley (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Pendino/M. Regan/S. Varrell/L. Sussman/K. Malta (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
L. Costello/B. Phillips/I. St. Onge/H. Butrico/R. Kostak (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
G. Witasick/E. Estlow/A. Kelly/J. Taylor/A. Love (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A)
F. Campo/E. Lam/C. Porcaro/J. Lim/K. Bachich (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
D. Nemati/K. Romano/N. Reynolds/H. Pearlman/E. St. John Sutton (Cox)
 
    Port Rowing (A)
K. Melkonian/A. Gregus/N. Peleda/A. Torres/G. Golden (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
l. bracaglia/C. Cardamone/C. DiMarcantonio/J. Larkin/N. Beers (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
C. Ressler/A. Chardonnet/G. Logioia/Y. Gu/S. Kallick (Cox)
 
    Ranney School (A)
M. Burlington/O. Smith/G. Economou/M. Singh/K. Duffe (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/M. Chinnici/E. Patragnoni/C. Charlesworth (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. CASTANEDA/L. Fabia/K. Yatsko/M. Rodriguez/Z. Pillart (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
K. Hieb/M. Surprise/C. Longobardi/N. Schmitz/E. O'Gallagher (Cox)
 
12 Mens Varsity 4+
16
13 Womens Varsity 2x
13
14 Mens Varsity 2x
20
15 Womens Novice 4x
10
16 Mens Novice 4x
12
17 Womens Varsity 8+
10
18 Mens Varsity 8+
10
19 Womens Ltwt Varsity 8+
5
20 Mens Ltwt Varsity 8+
4
21 Womens Varsity 4x
10
22 Mens Varsity 4x
11
23 Womens Novice 2x
9
24 Mens Novice 2x
10
25 Womens JV 1x
9
26 Mens JV 1x
8
27 Womens JV 4+
22
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Sunshine/s. kluckhuhn/N. Harrison (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
M. Crisci/M. Connell/T. Bjelde/P. DiCiurcio/E. Smith (Cox)
 
    Doane Academy (A)
G. Gorman/M. Miller/L. Bentley/R. Conrey/M. Hendricks (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
I. Morrison/S. Wiseley/J. Cianci/M. Grande/E. Ciarcia (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Daley-Gibson/F. Maruca/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Crosby/K. Barry/B. DiFranceisco/M. Bobjak/J. Crosby (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
A. Myers/J. Miller/K. Meyer/S. Cooper/O. Martinelli (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A)
M. Keidat/Y. Melendez/K. Levari/G. Bernard/E. Emberger (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
E. Graff/L. Perrin/J. Nunez/C. kapps-gibson/C. Collazo-Deleon (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Thoet/I. Soldano/H. Jackman/J. Ritholz/C. Maroney (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Z. Landry/A. Duffy/O. Robinson/C. Lorenz (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/S. Falletta (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/K. Swikart (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Chinnici/E. Patragnoni/L. Lee/E. Barbell/S. Kim (Cox)
 
    Unionville High School (A)
E. WORTH/M. Gearhart/R. Schrof/N. Savaiko/I. Tayoun (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
S. Rose/E. Wright/L. Flood/S. Vo/Z. Pillart (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
K. Farquhar/J. Kabakole/K. Cucinotta/A. McKennon/V. Guevara (Cox)
 
    Harriton High School (B)
O. Goryl/P. Lloyd/J. Salah/N. Soll/S. Schommer (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
K. Galban/S. Chaturvedi/L. Jurina/L. Jordan/J. Kuria (Cox)
 
28 Mens JV 4+
22
    Bergen Catholic High School (A)
K. Garino/M. Ferioli/T. Barrett/A. Garino/L. Cannon (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
J. propp/J. stuckert/D. Wenzke/C. Reck/C. Palmer (Cox)
 
    Doane Academy (A)
C. Hall/H. Flamm/C. Flamm/E. Koch/R. Van Sciver (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
A. Merendino/j. nguyen/C. Ireland/C. Peskoff/B. Auble (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
W. Mann/C. Lentz/N. Lewis/S. Bradbury/E. Ciarcia (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
R. Waltimyer/B. Masclans/C. Vielehr/T. Rodriguez/J. Richards (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. clement/H. Oderwald/A. Koch/m. denker/J. Bloomstein (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
H. McHenry/D. Vonderheide/J. Simms/W. Stickney/A. Gaudio (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Reiter (Cox)
 
    Owen J Roberts Rowing Club (A)
M. Amadio/E. Sager/R. Kelly/M. Condra/A. Edleman (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
r. owen/O. Hurley/N. Filosa/K. Shahida/M. Hughes (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
K. Wilson/C. Gleason/M. harte/D. Ludwig/J. Butler (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Bosgang/A. Lyman/A. Small/Y. Philipson/G. Dadourian (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Williams/J. Mullally/A. Sarhan/J. Ferenc/N. Nadler (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
E. Osmulski/M. Shaw/N. Bermeo/R. Kearney/B. Bruno (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
h. lagatta/J. Goldberg/E. Mirfin/z. onorato/S. Kim (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
M. Bifulco/K. Ronkin/V. Pallotti2/V. Pallotti3/V. Pallotti1 (Cox)
 
    Doane Academy (B)
B. Stiles/M. Murphy/B. Mathews/D. Di/C. Devery (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
A. Thomson/S. Mund/J. Zangari/M. Donnelly/M. Kim (Cox)
 
    Port Rowing (B)
J. Steinberg/R. Tawil/M. Kessaris/T. Agate/W. Barnes (Cox)
 
29 Womens JV 2x
8
30 Mens JV 2x
8
31 Womens JV 8+
17
    Absegami High School (A)
N. Gruber/E. Karovic/K. Meyer/M. Hollie/B. Peabody/J. Petrosh/J. Durazzi/A. Gagliola/V. Myland (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
K. Carlin/C. Shea/Z. Minasian/S. Streko/a. Lomax/J. Kraft/M. Pacifico/L. Iacovella/M. Tomassetti (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
N. Trader/J. Webb/E. Tripolitis/S. Khosla/M. Secor/B. MICHAUD/D. Beck/J. Joseph/E. Ward (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Kommedal/M. Ippolito/C. Bolletino/C. Castorino/H. Cooper/K. Donohue/K. Hohweiler/A. Bentley/E. Tranfalia (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Mainland Regional High School (A)
J. Barnett/G. Baker/B. Ridgway/B. Wallace/M. Haberkern/C. O'Neill/K. Jackson/N. Dib/S. Ghattas (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Eichhorn/C. Wilson/A. McCollough/K. Banks/R. Lucas/T. Reed/J. Pollock/L. Gross/J. Baum (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
k. zangari/E. Murphy/B. Phillips/I. Baldinger/R. Lyons/K. Abbott/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Mejia/H. Shallock/L. Russell/M. Banker/E. Minner/B. Halligan/G. Buoni/O. Chase/G. Argo (Cox)
 
    Ocean City Crew Boosters, Inc. & High School (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
M. Karen/M. Surprise/C. Longobardi/M. O'Reilly/B. O'Sullivan/H. Karen/V. Martins/M. Jagustyn/N. Cleri (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Asokumar/E. Buccheri/M. Healy/J. Hall/T. Caminiti/A. Platte/L. Vorbach/a. livingstone/I. Aronin (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
H. Sdao/K. Burton/C. Bush/M. Amihava/I. D'Angelo/L. Genera/C. Nemati/H. Boroff/T. Torres (Cox)
 
    Port Rowing (A)
L. Seidman/P. ross/I. Soldano/L. Katz/D. Nissan/C. Kress/n. sajnani/T. Simmons/M. Lavin (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
S. Talucci/L. LoGioia/K. Dolan/G. Sullivan/N. Vitt/K. Pattni/M. Zandhuis/T. Kilby/J. Lunger (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
C. Tardiff/K. Peitler/S. Heard/E. Oberlander/C. Boughrum/K. Leftwich/M. Morse/H. Van Hemmen/S. Buchanan (Cox)
 
    Newport Rowing Club (B)
J. Purnell/M. Mitchell/E. Marvel/l. farsi/R. Miller/J. Clark/E. Kerry/S. Manno/M. Boyd (Cox)
 
32 Mens JV 8+
12
33 Womens JV 4x
12
34 Mens JV 4x
10
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change